Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • 11. 3. 2019

  Aktualizovali sme modul Maturita

 • ITO – Medzinárodný obchod

   

  +421 42 432 38 63

   

  Mesiac marec je neodmysliteľne spojený nielen s mesiacom knihy alebo MDŽ, ale na našej škole aj s obchodovacím týždňom Medzinárodného obchodu ITO.

  Tento školský rok máme 12 firiem, ktoré ponúkajú na predaj parfémy, ponožky, tablety, oblečenie, kozmetiku, poskytujú služby v oblasti šitia oblečenia, požičiavania automobilov alebo tvorby nechtov.

  Začíname dnes, v pondelok 11. 03. 2019 a svoju prácu zakončíme certifikátom v piatok okolo 12.00 h.

  Pevne verím, že študenti sa veľa naučia, získajú nové skúsenoti, prax v obchodovaní aj anglickom jazyku a možno sa i zabavia.

  Ich katalógy môžete vidieť dole.

  All For Sport.pdf
  Car-rental.pdf
  euro nails - katalóg.pdf
  FUNNY_SOCKS_.pdf
  PineApple.pdf
  Pinkcosmetics gdf.pdf
  Shiny Silver Briler ok.pdf
  Socks Slovakia.pdf
  THE WORLD OF PARFUMES.pdf
  top suits 2.pdf
  Bare Finger .pdf

 • Pozdrav z Donovalov

  Krásny, slnečný a trošku mrazivý pozdrav plný zážitkov a snehu

  zasiela I. A a I. B.

  Pozdravujeme rodičov, pedagógov a spolužiakov.

 • 27. 2. 2019

  Aktualizovali sme Maturita 2019

 • Školské kolo SOČ

  Dňa 22. februára 2019 sa uskutočnilo školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Tento ročník bol silne zastúpený, pretože sa zúčastnilo 13 študentov z troch tretiackych tried. Študenti boli rozdelení do 5 odborov, z ktorých ďalej pokračuje 8 prác. Najviac prác postúpilo z 3. B triedy.

  Porota v zložení Ing. Jana Forgácsová, Ing. Miroslava Kerepecká a Ing. Jana Bellová vybrala  do obvodného kola SOČ, ktoré sa bude konať 18. marca 2019, nasledovné práce:

  Narcizmus, vplyv na sociálny život -  Denisa Bednárová, 3. A

  Príručka k získaniu úveru - Kristína Ďurčeková, 3. B

  Človek a hudba - Alexandra Kavcová, 3. B

  Príručka pre uchádzača o zamestnanie - Gabriela Kremeňová, 3. B

  Nebojte sa marketingu - Romana Lokšíková, 3. B

  Ženy podnikateľky - Radka Štefancová, 3. B

  Kniha vs. moderná technika - Tamara Uhliarová, 3. B 

  Tanec - Kristína Altániová, 3. D

  Všetkým držíme palce!

   

  A. Kavcová, K. Ďurčeková

   

 • Beseda o ochrane ľudských práv

  Dňa 19. 01. sme dostali príležitosť dozvedieť sa bližšie informácie o ochrane ľudských práv, ktorým sme sa venovali na hodinách občianskej náuky. Vďaka p.p. Haškovej, ktorá nám poskytla takúto možnosť, sme sa mohli stretnúť s dvoma spolupracovníčkami verejnej ochrankyne práv, vďaka ktorým sme sa mohli dozvedieť ďalšie nové informácie. Študenti pracovali v dvoch skupinách.  V prvej sme sa rozprávali o tom, v akých prípadoch sa môžeme obrátiť na verejného ochranca práv, kedy nám môže pomôcť a v akých situáciách. Taktiež sme sa napríklad dozvedeli, na aké organizácie sa môžeme obrátiť keď budeme mať pocit, že boli naše ľudské práva porušené. Táto prednáška bola veľmi zaujímavá, vďaka ktorej sme sa dozvedeli veľa nového. Mne osobne sa veľmi páčila posledná aktivita, keď sme dostali papiere s prípadom a mali sme zistiť, aké práva boli porušené. Veľmi sa mi táto aktivita páčila, bola taká, z praxe. Táto skúsenosť a príležitosť bola veľmi náučná, dala nám nové informácie ktoré podľa mňa využijeme aj v živote.

  Anna Kučerová, 2 .D

  Nevedomosť neospravedlňuje a vedomosť nám môže len pomôcť. Toto platí ešte viac, ak sa jedná o naše práva ale aj povinnosti. O tých hlavných, našich ľudských právach no i o Ústave Slovenskej republiky nám  20. 02. 2019 prišla porozprávať spolupracovníčka ombudsmanky SR. V krátkej prednáške nám porozprávala o sebe, o úrade, ktorého súčasťou je a o tom čím sa zaoberajú. Ďalej nám rozdala výňatok Ústavy, pomocou ktorého sme mali určiť aké práva sa porušujú v modelových situáciách. Bolo zaujímavé zistiť, čo všetko vlastne máme v Ústave a na aké články sa môžeme obrátiť v rôznych situáciách.  Na záver sme riešili jeden väčší prípad, kde sme sa rozdelili na tímy pre, proti a sudcovia. Po krátkej porade sme viedli asertívnu diskusiu čím sme sa naučili využívať vedomosť o právach v obhajobe svojich názorov. Bol to veľmi príjemný a uvoľnený spôsob akým sa viac dozvedieť o takej zložitej téme akou je právo. Za to ďakujeme paniam z kancelárie ombudsmanky a pani profesorke Haškovej.

  Nikola Jaholčíková, 2.A

 • Milí deviataci,

  ak sa ešte stále rozhodujete, na akú strednú školu si dáte prihlášku, pozývame Vás na otvorené hodiny na Obchodnej akadémii Považská Bystrica.

  Otvorené hodiny znamenajú, že môžete byť priamo súčasťou vyučovacej hodiny, ktorú si vyberiete, a to kedykoľvek v termíne od 19. - 21. 03.2019.

  Tešíme sa na Vás!

  pedagógovia OA PB

 • Obchoďáci opäť výborne reprezentovali mesto.

   Aj tento rok sa hráči MŠK Považská Bystrica zúčastnili európskeho pohára Challenge Cup, kde boli v 1. kole nasadeným tímom a žreb im prisúdil súpera z Talianska. Po zdolaní Pallamano Presano narazili v osemfinále na veľkého favorita HC Neva Sankt Peterburg. Doma odviedli hráči dobrý výkon, odohrali kvalitný zápas. Žiaľ, napokon z toho nebol dobrý výsledok, ale prehra až o 10 gólov. V odvete o týždeň neskôr zabojovali v ruskom Petrohrade, kde ich domáce družstvo zdolalo o jediný gól. Nás veľmi teší, že absolventi a dokonca aj študenti našej školy sú tradične pevnou súčasťou kádru aktuálne tretieho mužstva tabuľky najvyššej domácej súťaže. Nebolo tomu inak ani v Petrohrade. Okrem absolventov Ľuboša Cifru (hrajúci vedúci družstva), Šimona Macháča, Martina Kozáka, Tomáša Valla a Ivana Bystrického dostali šancu zahrať si na palubovke klubu širšej európskej špičky a získať nové skúsenosti aj aktuálni tretiaci - Matúš Oselský a Andrej Sloboda. "Matúš dostal šancu pri zranení Šimona Macháča, zhostil sa jej slušne a zvládol krst ohňom. A Aďo svojím prístupom a výkonnosťou patrí do kádra mužov ako platný hráč. Obaja zároveň spoznali, že mužská a európska hádzaná je kvalitatívne inde ako naša domáca a že musia na sebe ďalej tvrdo pracovať. Chcem poďakovať vedeniu školy aj pedagógom za podporu športu na Obchodnej akadémii Považská Bystrica" - povedal po príchode tréner družstva, Václav Straka.

 • Krajská súťaž stredných škôl v SIP

  Dňa 14. februára 2019 sa v Prievidzi v Obchodnej akadémii konal 53. ročník krajského kola súťaže žiakov stredných škôl v Spracovaní informácií na počítači.

  V prvej súťažnej disciplíne písanie na počítači súťažilo 16 žiakov. Nicolas FabianII. D triedy sa umiestnil na 5. mieste s výkonom 275,3 čistých úderov za minútu a % chýb 0,04; Jozef Kadáček III. D triedy sa umiestnil na 6. mieste s výkonom 268,2 čistých úderov za minútu a % chýb 0,14.

  V druhej súťažnej disciplíne úprava textu na počítači súťažilo 10 žiakov. Matej KardošIII. D triedy sa umiestnil na 7. mieste s výkonom 5650 bodov.

  Za reprezentáciu školy ďakujeme.      

                                                                                                             Ing. Anna Klabníková

 • Pokračujeme v projektovom vyučovaní

  Školský rok sa prehupol do druhého polroka a triedy s rozšíreným vyučovaním účtovníctva začínajú svoje nové projekty.

  Druháci sa budú venovať filantropii a charite a Vás tiež pozývajú k účasti na nej.

  O čo ide? Začíname realizovať projekt „Filantropia – známky pre misie“.

  Vypracovali sme prvé plagáty, ktoré Vás budú informovať o našom zámere  a máme určený aj prvý konkrétny termín.

  Autormi plagátov sú Diana Cedzová, Janka Martinková  a Andrej Bednár.

  Ako vidíte sú plné užitočných informácií.

  Začíname 21. 02. 2019.

  PROSÍME PRIDAJTE SA KU NÁM

 • Dobrodružstvo pri obžinkoch

  O perfektnej akcií píše Romana Lokšíková z III. B:

  „Dňa 7. 2. 2019 sa žiaci všetkých ročníkov zišli po 2. vyučovacej hodine pred školou a plní očakávaní sme vyrazili smerom ku Kinu Mier.

  Divadelné predstavenie Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Len toľko sme vedeli o tom, čo nás čaká. Usadili sme sa i spolu s triedami z gymnázia, svetlá zhasli a na javisko vošli prví herci. Ich výkony nas stále držali napätých a dej bol poprepletaný mnohými ľudovými piesňami.

  V strede hry, niektorých z nás prekvapil vstup žiaka našej školy Samuela Ivana z 3. A, ktorý výborne stvárnil rolu inžiniera Rohoňa, verného priateľa baróna Kostrovického.

  Nielenže sme si prostredníctvom tohto divadelného predstavenia pripomenuli o čom toto slovenské dielo je, ale všetci sa aj pobavili a príjemne strávili štvrtkové dopoludnie, na adresu ktorého putujú len samé pozitívne ohlasy.“

 • Krásny pozdrav z lyžiarskeho

  Krásny pozdrav plný zimy, snehu a zábavy zasiela I. D.

  Pozdravujeme rodičov, triednu, učiteľov a spolužiakov

 • Obchodovací deň

  Nikto zo študentov 4. ročníka netušil, čo ho v tento deň čaká a ako dopadne. Dlhé dni plánov, príprav a kalkulácií vyvrcholili. Hneď ráno sme z nakúpených surovín začali vyrábať jednohubky rôznych chutí, teplý punč a chrumkavé, sladké aj slané toasty. Výroba sa nezaobišla bez nedorozumení a jemných hádok, ale nakoniec sme všetky krízové situácie vyriešili. Podarilo sa nám vybaviť všetky objednávky. V našom stánku na hlavnej chodbe čakali na študentov cesnakové, tuniakove a vajíčkové jednohubky. Na odbyt išli predovšetkým nutelovo-banánové toasty, ktoré sa rýchlo minuli. Ten, kto prišiel neskoro, mohol ľutovať. Celou chodbou sa šírila vôňa valentínskeho punču, ktorá lákala nie len študentov, ale aj profesorov. Zistili sme, že nie je jednoduché predať všetky naše výrobky, lebo 4.  D so svojimi bagetami bola silná konkurencia. Za úspešný priebeh dnešného dňa patrí naša vďaka pani p. Forgácsovej a p. Klabníkovej. My sme si celý deň užili, na výrobe sme neprerobili a najmä sme získali aj cenné praktické skúsenosti.

                                                 Petra Žbodáková, 4. B

 • Tradičný Vianočný futbalový turnaj

  Tak ako je na našej škole zvykom aj tento školský rok sme ten náš kalendárny rok 2018 ukončili tradičným futbalovým zápolením vo futsale. Tento rok som sa ako hráč zúčastnila aj ja – a dosť ma prekvapilo, že som v bráne nemohla chytať rukami – lebo vraj by bola ruka 😊. No poviem vám veru nebolo ľahké  postaviť sa  lopte mladého muža, ktorá letí rýchlosťou aj 80 km/h. Nakoniec sme ako učitelia skončili na peknom štvrtom mieste. Pred nami na stupienkoch víťazov oslavovala IV. D – ako víťaz, druhí skončili borci z III. D a tretí boli futbalisti z I. D.

 • Školské kolo v spracovaní informácií a PC

  Vo štvrtok 17. decembra 2018  sa žiaci II. a III. ročníka zúčastnili školského kola v spracovaní informácií na počítači. Do súťaže sa zapojilo 28 žiakov.

  Súťaž prebehla v dvoch súťažných disciplínach:

  - 10-minútový odpis na rýchlosť v ATF Editor,

  - úprava textu na PC - 10 minút.

  V 10-minútovom odpise v programe ATF Editor sa umiestnili: na 1. mieste Jozef Kadáček z III. D triedy s výkonom 311 ČÚ/min a % chýb 0,15; na 2. mieste Nicolas Fabian z II. D triedy s výkonom 306 ČÚ/min a % chýb 0,16; na 3. mieste Zuzana Ostrochovská s výkonom 258 ČÚ/min a % chýb 0,11.

  V úprave textu na PC sa umiestnili:  na 1. mieste Nina Pavlovčinová s počtom bodov 7700 a 82 korektúr; na 2. mieste Matej Kardoš s počtom bodov 7250 a 75 korektúr; na 3. mieste Veronika Červeňáková s počtom bodov 6950 a 72 korektúr.

  K dosiahnutým výsledkom žiakom blahoželáme, postupujú do Krajského kola v SIP na PC, ktoré sa uskutoční v OA v Prievidzi 14. februára 2019.

  Ďakujeme žiakom za účasť.

                                                                                                                            Ing. Anna Klabníková

 • Slávnostná akadémia našej Alma mater

  Ako nám na slávnostnej akadémií našej školy povedal jej prvý riaditeľ pán Prypoň, rok 1968 bol rokom demokratizačným a preto aj náš okres cítil potrebu vzniku školy, ktorá by dávala vzdelanie ekonómom pre naše podniky, banky, obchody a štátnu správu. Preto začal aj s hŕstkou ďalších zanietencov za takúto školu bojovať a podarilo sa mu to. Naša obchodná akadémia bola založená 02. 09. 1968.

  O slávnostnej akadémií nám viac napísal Andrej Bednár z II. D:

  „10. decembra naša obchodná akadémia slávnostnou akadémiou oslávila 50. výročie svojho založenia. Na slávnostnej akadémií vystupovali terajší žiaci, ale aj absolventi. Režiséri programu, pani Dudrová a pani Forgácsová, sa pohrávali s myšlienkou, aby v programe bolo zahrnuté všetko v dostatočnej miere, či už tanec, hudba alebo aj prednes poézie. Svojou účasťou nás poctil pán predseda TSK Jaroslav Baška. Pozvanie prijali aj obaja bývalí riaditelia školy a každý jeden riaditeľ nám povedal niečo o tom, ako fungovala škola pod jeho vedením. Na slávnostnej akadémií zaznelo veľmi veľa pekných gratulácií a tak by sme sa chceli pripojiť aj my – študenti. Škole želáme všetko len to najlepšie, veľa zodpovedných študentov, mnoho úspechov v športových aj vo vedomostných súťažiach a snáď ďalších tak úspešných 50 rokov.“ 

 • Celoslovenská súťaž obchodných akadémií

  Každý rok niektorá z obchodných akadémií na Slovensku organizuje pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory celoslovenskú súťaž obchodných akadémií. Švrtáci súťažia v účtovníctve, riešia test všeobecných vedomostí a prezentujú svoju školu v už nimi pripravenej prezentácií v anglickom jazyku. Tento rok našu školu pekne reprezentovali študenti IV. D Andrej Lehotský a Martin Kováčik. Síce nevyhrali, ale bola to pre nich ďalšia skúsenosť do ich profesionálneho života. Tento rok nás privítala Obchodná akadémia v Liptovskom Mikuláši. Okrem úloh si pre súťažiacich pripravili aj prehliadku ich historického mesta. Veľa sme sa dozvedeli, ako inak, o Jurajovi Jánošikovi a boli sme aj v Ilúzií. Ďakujem našim chlapcom z skvelú reprezentáciu

 • FLORBAL

  Dnes sa konalo zápolenie stredných škôl vo florbale. Naši chlapci skončili na skvelom prvom mieste. Dovoľte mi teraz, priblížiť Vám atmosféru tejto akcie priamo z pera aktérov a víťazov. Na moju prosbu o článok sa ihneď ozvali traja chlapci. Isto uznáte, že to vedia skvele oháňať nielen s florbalovou hokejkou ale aj s perom.

  Pripájam ich články:

  Šimon Bašternák – I. D:

  „Dňa 14.1. 2019 sa konal na Strednej Odbornej Škole v Považskej Bystrici  okresné kolo vo florbale stredných škôl. Zúčastnila sa na ňom aj naša škola, ktorá sa postavila proti tímom Strojárskeho učilišťa, Gymnázia, Strednej priemyselnej školy a samozrejme Strednej odbornej školy. Náš tým bol zložený zo žiakov 1.-3.ročníka. Zápasy boli plné emócii, pretože každý chcel vyhrať. Nakoniec sa náš tým úspešne prebojoval až do vytúženého finále, v ktorom sme nakoniec tesne vyhrali s bodovým skóre 1:0.“

  Andrej Bednár – II. D:

  „V pondelok 14. 01. sme sa zúčastnili florbalového turnaja pod vedením nášho trénera pána Ivana Židzika. Náš tím začal turnaj s najľahším súperom, ale nevyzeralo to tak - hrali sme chaoticky bez žiadneho systému, ale napriek tomu sme vyhrali. Druhý zápas sme začali nie práve najlepšie, keď sme v prvom polčase prehrávali už 4:0. Tesne pred koncom zápasu sme ale zmobilizovali všetky sily a z 5:1 bolo za 1,5 minúty 5:5. Zápas sme dobojovali do remízy a psychicky sa začali pripravovať na vyvrcholenie turnaja. Čakali nás posledné dva zápasy proti najsilnejším súperom Gymnáziu a SPŠ. Priebeh prvého, z posledných dvoch zápasov, bol nečakane priaznivý, keď sme bez väčších problémov zdolali gymnázium 5:2. Čakal nás posledný zápas, ktorý mal rozhodnúť o víťazovi turnaja. Prvý polčas zápasu bol viac či menej vyrovnaný hralo sa zo strany na stranu bez výraznejších šancí. Nervozita vo vzduchu by sa dala krájať a každý už tušil, že tento zápas môže rozhodnúť aj tá najmenšia chyba. V úvode druhého polčasu asi ani nie po 30 sekundách náš tím uchvátila radosť po strelení prvého gólu. Prvá formácia začala nádhernú akciu po chybe súpera, na ktorej konci bol hráč z druhej formácie, ktorý dorazil loptičku brankárovi pomedzi nohy. V tomto momente sme súpera dostali pod tlak a uvedomovali si, že zvyšná časť zápasu bude veľmi náročná. Zápas sme úspešne zvládli a tešili sa z historicky prvého postupu do regionálneho kola.“

  Jozef Kadáček – III. D

  „Turnaj sme odštartovali výhrou nad stavebným 4:1. Nasledoval zápas so strojármi, kde sme 3 minúty pred koncom prehrávali 5:1, nevzdávali sme sa a v poslednej sekunde bolo vyrovnané na 5:5. Tento moment priniesol nášmu tímu ešte väčšiu sebaistotu a pomohol nám k víťazstvu nad gymnáziom 4:2. Posledný zápas, bol zápas o prvé miesto všetci sme si toho boli vedomí, a tak sme aj k nemu pristupovali. Nad priemyslovkou sme vyhrali tesne 1:0 po skvelých výkonoch všetkých hráčov a najmä nášho brankára.“

strana:

Novinky

Kontakt

 • Obchodná akadémia Považská Bystrica
  Jesenského 259/6
  017 44 Považská Bystrica
 • +421 42 432 38 42 (sekretariát)
  +421 42 432 38 63 (zástupkyne)
  +421 42 432 22 35 (spojovateľka)

Fotogaléria