Navigácia

 • Tradičný Vianočný futbalový turnaj

  Tak ako je na našej škole zvykom aj tento školský rok sme ten náš kalendárny rok 2018 ukončili tradičným futbalovým zápolením vo futsale. Tento rok som sa ako hráč zúčastnila aj ja – a dosť ma prekvapilo, že som v bráne nemohla chytať rukami – lebo vraj by bola ruka 😊. No poviem vám veru nebolo ľahké  postaviť sa  lopte mladého muža, ktorá letí rýchlosťou aj 80 km/h. Nakoniec sme ako učitelia skončili na peknom štvrtom mieste. Pred nami na stupienkoch víťazov oslavovala IV. D – ako víťaz, druhí skončili borci z III. D a tretí boli futbalisti z I. D.

 • Školské kolo v spracovaní informácií a PC

  Vo štvrtok 17. decembra 2018  sa žiaci II. a III. ročníka zúčastnili školského kola v spracovaní informácií na počítači. Do súťaže sa zapojilo 28 žiakov.

  Súťaž prebehla v dvoch súťažných disciplínach:

  - 10-minútový odpis na rýchlosť v ATF Editor,

  - úprava textu na PC - 10 minút.

  V 10-minútovom odpise v programe ATF Editor sa umiestnili: na 1. mieste Jozef Kadáček z III. D triedy s výkonom 311 ČÚ/min a % chýb 0,15; na 2. mieste Nicolas Fabian z II. D triedy s výkonom 306 ČÚ/min a % chýb 0,16; na 3. mieste Zuzana Ostrochovská s výkonom 258 ČÚ/min a % chýb 0,11.

  V úprave textu na PC sa umiestnili:  na 1. mieste Nina Pavlovčinová s počtom bodov 7700 a 82 korektúr; na 2. mieste Matej Kardoš s počtom bodov 7250 a 75 korektúr; na 3. mieste Veronika Červeňáková s počtom bodov 6950 a 72 korektúr.

  K dosiahnutým výsledkom žiakom blahoželáme, postupujú do Krajského kola v SIP na PC, ktoré sa uskutoční v OA v Prievidzi 14. februára 2019.

  Ďakujeme žiakom za účasť.

                                                                                                                            Ing. Anna Klabníková

 • Slávnostná akadémia našej Alma mater

  Ako nám na slávnostnej akadémií našej školy povedal jej prvý riaditeľ pán Prypoň, rok 1968 bol rokom demokratizačným a preto aj náš okres cítil potrebu vzniku školy, ktorá by dávala vzdelanie ekonómom pre naše podniky, banky, obchody a štátnu správu. Preto začal aj s hŕstkou ďalších zanietencov za takúto školu bojovať a podarilo sa mu to. Naša obchodná akadémia bola založená 02. 09. 1968.

  O slávnostnej akadémií nám viac napísal Andrej Bednár z II. D:

  „10. decembra naša obchodná akadémia slávnostnou akadémiou oslávila 50. výročie svojho založenia. Na slávnostnej akadémií vystupovali terajší žiaci, ale aj absolventi. Režiséri programu, pani Dudrová a pani Forgácsová, sa pohrávali s myšlienkou, aby v programe bolo zahrnuté všetko v dostatočnej miere, či už tanec, hudba alebo aj prednes poézie. Svojou účasťou nás poctil pán predseda TSK Jaroslav Baška. Pozvanie prijali aj obaja bývalí riaditelia školy a každý jeden riaditeľ nám povedal niečo o tom, ako fungovala škola pod jeho vedením. Na slávnostnej akadémií zaznelo veľmi veľa pekných gratulácií a tak by sme sa chceli pripojiť aj my – študenti. Škole želáme všetko len to najlepšie, veľa zodpovedných študentov, mnoho úspechov v športových aj vo vedomostných súťažiach a snáď ďalších tak úspešných 50 rokov.“ 

 • Celoslovenská súťaž obchodných akadémií

  Každý rok niektorá z obchodných akadémií na Slovensku organizuje pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory celoslovenskú súťaž obchodných akadémií. Švrtáci súťažia v účtovníctve, riešia test všeobecných vedomostí a prezentujú svoju školu v už nimi pripravenej prezentácií v anglickom jazyku. Tento rok našu školu pekne reprezentovali študenti IV. D Andrej Lehotský a Martin Kováčik. Síce nevyhrali, ale bola to pre nich ďalšia skúsenosť do ich profesionálneho života. Tento rok nás privítala Obchodná akadémia v Liptovskom Mikuláši. Okrem úloh si pre súťažiacich pripravili aj prehliadku ich historického mesta. Veľa sme sa dozvedeli, ako inak, o Jurajovi Jánošikovi a boli sme aj v Ilúzií. Ďakujem našim chlapcom z skvelú reprezentáciu

 • FLORBAL

  Dnes sa konalo zápolenie stredných škôl vo florbale. Naši chlapci skončili na skvelom prvom mieste. Dovoľte mi teraz, priblížiť Vám atmosféru tejto akcie priamo z pera aktérov a víťazov. Na moju prosbu o článok sa ihneď ozvali traja chlapci. Isto uznáte, že to vedia skvele oháňať nielen s florbalovou hokejkou ale aj s perom.

  Pripájam ich články:

  Šimon Bašternák – I. D:

  „Dňa 14.1. 2019 sa konal na Strednej Odbornej Škole v Považskej Bystrici  okresné kolo vo florbale stredných škôl. Zúčastnila sa na ňom aj naša škola, ktorá sa postavila proti tímom Strojárskeho učilišťa, Gymnázia, Strednej priemyselnej školy a samozrejme Strednej odbornej školy. Náš tým bol zložený zo žiakov 1.-3.ročníka. Zápasy boli plné emócii, pretože každý chcel vyhrať. Nakoniec sa náš tým úspešne prebojoval až do vytúženého finále, v ktorom sme nakoniec tesne vyhrali s bodovým skóre 1:0.“

  Andrej Bednár – II. D:

  „V pondelok 14. 01. sme sa zúčastnili florbalového turnaja pod vedením nášho trénera pána Ivana Židzika. Náš tím začal turnaj s najľahším súperom, ale nevyzeralo to tak - hrali sme chaoticky bez žiadneho systému, ale napriek tomu sme vyhrali. Druhý zápas sme začali nie práve najlepšie, keď sme v prvom polčase prehrávali už 4:0. Tesne pred koncom zápasu sme ale zmobilizovali všetky sily a z 5:1 bolo za 1,5 minúty 5:5. Zápas sme dobojovali do remízy a psychicky sa začali pripravovať na vyvrcholenie turnaja. Čakali nás posledné dva zápasy proti najsilnejším súperom Gymnáziu a SPŠ. Priebeh prvého, z posledných dvoch zápasov, bol nečakane priaznivý, keď sme bez väčších problémov zdolali gymnázium 5:2. Čakal nás posledný zápas, ktorý mal rozhodnúť o víťazovi turnaja. Prvý polčas zápasu bol viac či menej vyrovnaný hralo sa zo strany na stranu bez výraznejších šancí. Nervozita vo vzduchu by sa dala krájať a každý už tušil, že tento zápas môže rozhodnúť aj tá najmenšia chyba. V úvode druhého polčasu asi ani nie po 30 sekundách náš tím uchvátila radosť po strelení prvého gólu. Prvá formácia začala nádhernú akciu po chybe súpera, na ktorej konci bol hráč z druhej formácie, ktorý dorazil loptičku brankárovi pomedzi nohy. V tomto momente sme súpera dostali pod tlak a uvedomovali si, že zvyšná časť zápasu bude veľmi náročná. Zápas sme úspešne zvládli a tešili sa z historicky prvého postupu do regionálneho kola.“

  Jozef Kadáček – III. D

  „Turnaj sme odštartovali výhrou nad stavebným 4:1. Nasledoval zápas so strojármi, kde sme 3 minúty pred koncom prehrávali 5:1, nevzdávali sme sa a v poslednej sekunde bolo vyrovnané na 5:5. Tento moment priniesol nášmu tímu ešte väčšiu sebaistotu a pomohol nám k víťazstvu nad gymnáziom 4:2. Posledný zápas, bol zápas o prvé miesto všetci sme si toho boli vedomí, a tak sme aj k nemu pristupovali. Nad priemyslovkou sme vyhrali tesne 1:0 po skvelých výkonoch všetkých hráčov a najmä nášho brankára.“

 • Vyučovanie inak 14

  Ako posledná sa nám so svojim projektovým dňom predstavila projektová manažérka Dajana Lachká. Nevybrala si veru ľahkú tému – Deň ľudských práv. 10.12 si už nejakú tú dobu pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv. V roku 1948 bola podpísaná Všeobecná Deklarácia Ľudských práv ako dokument, ktorý rozoznáva všetkých ľudí ako rovných a uznáva im práva bez ohľadu na štátnu príslušnosť, vek, pohlavie, rasu, vierovyznanie a uznáva všetkým rovnakú dôstojnosť a slobodu.

  Dajana o svojom dni píše:

  „Chudoba je príčinou i dôsledkom porušovania základných ľudských práv.

  Vo väčšine spoločenstiev nemôžu chudobní využiť svoje právo na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť či bývanie z jednoduchého dôvodu - nemôžu si to dovoliť. Chudoba tak zasahuje všetky ľudské práva - nemožnosť uplatniť si svoje sociálne a ekonomické práva.

  Desiaty december je každoročne Dňom ľudských práv. Bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1950 ako pripomienka prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948. Slúži ako oslava ľudských práv, ale rovnako v tento deň poukazujeme na prípady ich porušovania.“

 • Zapojte sa do súťaže - Super trieda

 • Jazykový týždeň 2.A

  „Koľko krajín ste precestovali?“ spýtala sa moja spolužiačka našej anglickej lektorky počas jazykového týždňa. Trvalo jej niečo cez minútu vymenovať všetky krajiny a celé to zakončila vetou „... a po tom všetkom, čo som precestovala, vám môžem povedať, že angličtina je to najlepšie, čo si môžete zbaliť.“

  Táto veta spolu s neutíchajúcou energiou manželského páru z Veľkej Británie nás držali v skvelej nálade a radosti z angličtiny po celý náš anglický týždeň. Od prvej vety predstavenia sa až po smutné slová rozlúčky sme boli príjemne donútení hovoriť len po anglicky, keďže lektori vedeli po slovensky presne tri slová - čučoriedka, pštros a zmrzlina. Prejavovali však veľký záujem dozvedieť sa čo najviac o našej kultúre a zvykoch, o našich názoroch a nás samotných.  Program bol okrem rozhovorov popretkávaný rôznymi aktivitami, počas ktorých  sme si mohli vytvoriť svoj nový charakter a byť niekoľko hodín niekým iným, stali sa z nás zamestnanci cestovnej kancelárie, snažili sme sa spropagovať svoj vymyslený produkt, spísali si, čo chceme stihnúť, pokiaľ budeme mať 30 rokov, boli sme aj detektívmi a riešili vraždu. Veľa sme sa pri tom nasmiali, opäť sa o sebe niečo nové dozvedeli a zlepšili si aj tímové zručnosti, po čase sme dokonca aj v týchto tímoch komunikovali po anglicky a nakoniec sme po anglicky aj mysleli.  Lektori sa nám stali skvelými priateľmi, s ktorými sme sa mohli porozprávať o všetkom -  od politiky po televízne seriály a ani sme nevedeli, ako často sa v tom všetkom objavili maturitné témy z angličtiny a my sme sa tak pripravovali aj na ústnu časť maturity asi tým najpríjemnejším spôsobom.

  Jazykový týždeň posunul našu angličtinu opäť na vyšší level, zlepšili sme si výslovnosť, rozšírili slovnú zásobu a odniesli sme si aj veľa cenných životných rád od skvelého a vždy pozitívne naladeného britského páru.

   

                                                                                                                                Nika Jaholčíková

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Robotickí šmolkovia...

  Dňa 14. 12. 2018 sa na Obchodnej akadémii v PB uskutočnila prednáška o robotike. V piatok prišli medzi študentov informatiky Branislav Hoferica a Matúš Mytník, ktorí sa dostali s robotmi do Kanady a USA. Porozprávali nám zážitky, ktoré prežili na súťaži a výletoch. Súťaž sa volala Robocup, organizovala sa v Montreale (Kanada). Naši študenti sa dokázali umiestniť v skupinovej práci s Japoncami a Taiwancami na krásnom 3. mieste. Po súťaži boli taktiež v Toronte a New Yorku. Toto všetko sa im podarilo najmä vďaka finančnej pomoci Ministerstva školstva SR, firme Danfoss a firme Doprastav. ,,Ďakujeme“, odkazuje tým mladých elektrotechnikov všetkým sponzorom.

                                                                                                             Mária Matúšová, 1. D

 • Druháci v LkW Walter

  V deň  s magickým dátumom 12.12.2018 sme sa vybrali na exkurziu do rakúskej firmy LKW Walter vo Viedni, s ktorou škola úzko spolupracuje už 8 rokov. Privítal a sprevádzal nás jeden zo zamestnancov personálneho oddelenia, ktorý nás prostredníctvom prezentácie a krátkeho filmu oboznámil s firmou, s jej zameraním. Dozvedeli sme sa veľa nového a dalo nám to veľa do života. Následne sme mali možnosť v skupinkách navštíviť jednotlivé oddelenia, na ktorých nás zamestnanci podrobne a ochotne informovali o ich pracovnej náplni, o tom ako logistika funguje, o benefitoch, ktoré firma poskytuje, o možnosti učiť sa nové cudzie jazyky štýlom face to face...

  Dozvedeli sme sa aj, ako sa môžeme uchádzať o pozíciu, na ktorej boli na začiatku aj oni. Príjemné bolo stretnutie s absolventkou školy Simonou Kolekovou, ktorá je vo firme zamestnaná rok a keďže pracuje na oddelení, kde sa obchoduje so Španielskom, za tuto krátku dobu sa už naučila španielsky. Následne sme sa presunuli na vianočné trhy, kde vládla vianočná atmosféra. Aj keď bola veľká zima, cítili sme sa tam príjemne. Zohriali sme sa chutným, samozrejme nealkoholickým ale drahým punčom a s dobrým pocitom sme sa vrátili domov.

  Ďakujeme pani profesorkám, že takúto exkurziu zorganizovali a najmä pani profesorke

  Dudrovej za dostatok informácii o Viedni a Rakúsku, ktorými nás obohatila cestou do Viedne.

  Nikol Šutková, 2.B

 • Neformálne o hradoch i múzeách (správa o podujatí)

  V dňoch 12. 11. a 19. 11. 2018 navštívili Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici študenti Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici.

  Prednášky spojenú s počítačovou prezentáciou mal Mgr. J. Mihálik, etnológ múzea. V prvej prednáške s názvom ´Život na hradoch´ etnológ múzea oboznámil študentov s problematikou vývoja hradov na našom území, od ich vývoja - z hradísk cez jednotlivé stavebné etapy v románskom, gotickom, renesančnom slohu až po ich zánik. Študenti sa oboznámili aj s typológiou rozoznávania rôznych druhov hradnej architektúry. Ďalšia časť prezentácie bola zameraná na život v stredovekých hradoch, kde sa študenti dozvedeli základné informácie o vykurovaní, osvetlení, svetskom živote, hygiene, rozdieloch medzi studňami a cisternami, stravovaní a o trávení voľného  času. Posledná časť prezentácie bola zameraná na dnešnú záchranu a znovuzrodenie hradných ruín s príkladom konzervácie zrúcaniny hradu Hričov (keďže etnológ múzea je zároveň aktívnym členom občianskeho združenia s názvom Združenie priateľov Hričovského hradu a venuje sa jeho záchrane od roku 2010). Počas prednášky sa študenti dozvedeli informácie o postupoch, problémoch a zásadach pri konzervácii hradných ruín. Z príkladu archeologických výskumov si študenti mohli pozrieť a ohmatať úlomok stredovekej krbovej kachlice z hradu Hričov. Na záver prezentácie si študenti pozreli krátke video, ktoré zachytáva stav a podobu  hradu Hričov pred jeho zánikom.

  Druhá prednáška ´Načo sú nám múzeá?´ bola prezentovaná interaktívnou formou – študenti sa zapájali do spoločnej diskusie o problematike naších múzeí. Mladí ľudia sa dozvedeli, čo je úlohou múzea, naučili sa rozdelovať múzeá podľa zamerania a geografickej pôsobnosti, dozvedeli sa, aké predmety múzeá zbierajú  (etnológ vybral predmety z rôznych vedných odborov a študenti sa učili správne ich zaradiť). Debatovali o rôznych možnostiach, ako sa predmet môže dostať do múzea, boli oboznámení s terminológiou a významom prvostupňovej a druhostupňovej evidencie, prečo je dôležité predmety zapisovať. Zaujímavá bola téma o depozitároch a depozitoch, o uložení zbierkových predmetov do depozitára o zásadach v depozitároch. Študentom bol vysvetlený rozdiel medzi výstavou a expozíciou a možnými spôsobmi vystavovania predmetov. Prednášajúci prítomných oboznámil aj so základnými spôsobmi odborného ošetrenia zbierok - konzervovaním, reštaurovaním a preparovaním. Na príklade modrotlačovej formy a črepov z hradu Hričov mohli tieto poznatky aplikovať a spoločne vybrať vhodný postup konzervovania a reštaurovania. Na záver prednášky vyzval etnológ mladých študentov, aby tvorivo zhodnotili tému múzeí v nasledovných intenciách – ako by malo vyzerať ideálne múzeum v súčasnej dobe, aké  predmety patria do múzea, aké majú skúsenosti s konkrétnymi múzeami, ako by mala vyzerať správna výstava a čo by ich dobrovoľne prinútilo prísť navštíviť múzeum☺.

   

  Edukačný program patril do cyklu Múzeum v škole, ktorý vlastivedné múzeum realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Zúčastnilo sa ho 31 študentov 3. ročníka v sprievode 1 vyučujúcej v rámci predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu.

   

  V Považskej Bystrici dňa 21. novembra 2018

  Mgr. Jozef Mihálik, Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

   

   

   

   

 • INFO exkurzia TU Košice

  Dňa 11. 12. 2018 sa študenti informatiky 3. a 4. ročníka zúčastnili exkurzie na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Košiciach. Pracovníci Katedry kybernetiky a umelej inteligencie nám predstavili novinky z oblasti počítačovej grafiky.

   „Vyskúšali sme si virtuálnu jaskyňu, ktorej typ je jediný svojho druhu v strednej Európe. Na Slovensku sa nachádza ešte jedna virtuálna jaskyňa iného typu vo Zvolene.  Pozreli sme si špeciálne upravený monitor, ktorý vyvinula fakulta s firmou Philips. Je to vynález, ktorý sa môže o pár rokov objaviť ako novinka na trhu. Umožňuje divákovi vidieť obraz v 3D bez okuliarov.

  Zaujímavou novinkou, ktorá by sa dala využiť aj v školských podmienkach, bolo predvedenie Myo náramku. Základom je to, že táto „páska okolo paže“ číta pohyby svalov predlaktia a interpretuje ich, dokáže rozoznať pomerne širokú škálu zámerov a gest. Myo môžeš použiť napríklad na ovládanie prezentácie, pustenie hudby na iTunes, ovládanie rôznych zariadení cez Bluetooth.

  Poslednou vychytávkou bola prilba HoloLens z októbra 2018, ktorá umožňuje vidieť zmiešanú realitu. Prilba Vám bu­de do pries­to­ru dok­res­ľo­vať ob­jek­ty, s kto­rý­mi bu­de­te môcť ma­ni­pu­lo­vať, mô­že pre­mie­tať vi­deo na ste­nu ale­bo ce­lú hru do mies­tnos­ti. Oku­lia­re ma­jú vlas­tnú HPU, ho­log­ra­fic­kú jed­not­ku, dopĺňa ju high-end pro­ce­sor a gra­fic­ký čip, ce­lé to uzat­vá­ra zvu­ko­vá strán­ka, kto­rá po­núk­ne pries­to­ro­vý zvuk, aby ste po­ču­li ve­ci, kto­ré sú za va­mi. Na­vy­še oku­lia­re ve­dia ro­zoz­nať zvuk, ale aj ges­tá. Sú úpl­ne bez­drô­to­vé a do­ká­žu spra­cú­vať te­ra­baj­ty dát v reál­nom ča­se.

  Exkurzia sa nám veľmi páčila a pevne veríme, že aj ostatní študenti budú mať možnosť sa sem prísť pozrieť.“

  Miroslav Bušik III. D

 • Vyučovanie inak 13

  6. december pozná asi každý z nás. Netreba ho zbytočne predstavovať. Za svoj projektový deň si ho vybral projektový manažér Andrej Bednár. Prečítajte si čo píše vo svojom príspevku:

  „Dňa 6.12. sa na našej škole uskutočnil deň svätého Mikuláša. Žiaci chodili po škole v prezlečení za Mikuláša, čertov a anjelov. Ďakujeme za pomoc ŽŠR a pánovi riaditeľovi. Veríme, že všetci žiaci, ktorý mali dostať mikulášsku poštu ju aj dostali a veríme, že aj budúci rok na našu školu zavíta Mikuláš.“

  Teraz si v príspevku z netu môžete prečítať niečo o tomto príjemnom zvyku a človeku, po ktorom je pomenovaný:

  V Malej Ázii, v dnešnom Turecku pôsobil v prvej polovici štvrtého storočia biskup menom Mikuláš. O jeho živote a činoch je známych len málo faktov a dôkazov. Historické zdroje prezrádzajú, že bol nielen temperamentnou osobnosťou, ale taktiež veľkým diplomatom, ktorý neraz uprednostnil milosť pred tvrdým zákonom a pomohol tak mnohým ľuďom v núdzi.
  A tak je celkom prirodzené, že práve Svätý Mikuláš je jednou z najobľúbenejších postáv a to nielen vo svete Kresťanstva. Mikuláš sa narodil medzi rokmi 270 a 286 v Patare – dnešných ruinách pri mieste Kalkan v Turecku. Bol synom majetných rodičov, ktorých dedičstvo neskôr rozdal chudobným. Keď mal 19 rokov, tak ho jeho strýko, vtedajší biskup z Myry (dnes mesto Demre na juhu Turecka), vysvätil za kňaza a vymenoval za predstaveného kláštora Siónu. Krátko po jeho smrti sa Mikuláš vydal na púť do dnešného Izraela. Po návrate ho vyhlásili za svätého a stal sa nástupcom svojho strýka v Myre, malej obci juhozápadne od Antalye. Bol povestným svojou dobročinnosťou, ktorá ešte viac vzrástla, keď sa v Myre stal biskupom.

  Veno pre tri panny

  O živote Svätého Mikuláša koluje mnoho legiend. Najznámejšia a najrozšírenejšia z nich z neho spravila svätého patróna detí známeho po celom svete. Prispel k tomu príbeh o mužovi, ktorý vyšiel na mizinu a rozhodol sa, že zo svojich troch dcér urobí neviestky, lebo im kvôli chýbajúcemu venu nemohol nájsť ženícha. Mikuláš, ktorý zdedil bohatstvo po svojich rodičoch, tajne vhodil hrudky zlata cez komín a okná ich domu a zmenil tak osud dievčat, ktoré sa mohli napokon šťastne vydať.

  Záchranca pútnikov na nebezpečnom mori

  Ďalšia povesť hovorí o príbehu troch námorníkov, ktorý sa dostali do ohrozenia života na rozbúrenom mori pri tureckom pobreží. Po úpenlivých prosbách adresovaných Svätému Mikulášovi sa im zjavil mocný muž, ktorý sa chopil kormidla, premohol víchricu a opäť zmizol. Až v kostole v Myre námorníci spoznali svojho záchrancu v obraze Svätého Mikuláša.

  Rímskych vojvodcov zachránil pred smrťou

  Jedna z najstarších legiend o Svätom Mikulášovi hovorí o záchrane troch rímskych vojvodcov. Títo traja bojovníci sa v Myre stali svedkami udalosti, pri ktorej Mikuláš zachránil nevinných pred popravou tým, že vytrhol katovi meč z rúk. V čase, keď sa títo traja vojvodcovia sami stali obeťami veľkej intrigy, čakajúc na smrť, volali Mikuláša o pomoc. Ten sa zjavil ich cisárovi a hrozil mu, že ak sa ich poprava uskutoční, bude to mať neblahé následky. Podľa legendy vojvodcov aj pustili na slobodu.

  Deň úmrtia sa stal sviatkom

  6. december, deň úmrtia Svätého Mikuláša, bol vyhlásený za sviatok. Presný dátum jeho skonu nie je známy. Podľa historických zdrojov umrel niekedy medzi rokmi 345 a 351 v Myre. Keďže Mikuláša už niekoľko storočí považujú za patróna detí, je tento cirkevný sviatok výnimočný najmä pre mladých ľudí. Mikuláš je známy aj ako patrón požiarnikov, cestovateľov, hospodárov, obchodníkov, mäsiarov, rybárov, námorníkov a mnohých ďalších.

  Na Slovensku je už tradíciou, že Mikuláša pri obdarúvaní detí 6. decembra sprevádza aj čert. Tento zvyk sa rozšíril aj do ďalších krajín. Rozdiel je aj v mene, ktoré má tento dobrodinec: Santa Claus (Severná Amerika), Sinterklaas (Holandsko), Father Christmas (Anglicko), Noel Baba (Turecko), Saint Nicolas (Francúzsko), Pai Natal (Portugalsko) atď. Jedno však majú spoločné: Svätého Mikuláša, dobrodinca z Myry a samozrejme darčeky.

  Zdroj: https://www.dobrodruh.sk/kam-na-dovolenku---tipy/legenda-o-svatom-mikulasovi

 • Vyučovanie inak 12

  Každý deň po nej kráčame do práce, do školy, len tak. Nevšímame si ju, berieme ju ako samozrejmosť, nemyslíme na to, čo by bolo, keby nebola. Neviete o čom píšem? O pôde. Nikdy som si neuvedomila aké dôležité je toto slovo a čo pre nás tieto štyri písmená znamenajú. My tu na Slovensku máme šťastie – máme pôdu, na ktorej rastie tráva, les, tečie po nej voda. Preto si asi ani neuvedomujeme, čo by sme mohli stratiť.  Chvalabohu si to za nás uvedomili iní – tí ktorí v roku 2002 vyhlásili – Svetový deň pôdy. A práve - hlavnou myšlienkou tohto dňa je zvýšenie povedomia verejnosti o význame pôdy a prírodných zdrojov nevyhnutných pre prežitie človeka a o potrebe ich ochrany pred globálnym otepľovaním. Tento deň podporuje aj Medzinárodná únia pôdoznaleckých vied.

  Touto cestou chcem poďakovať projektovému manažérovi Timotejovi Špalekovi, že nás upozornil na to, že takýto deň existuje a primäl nás uvedomiť si, že pôdu treba začať chrániť, aby sme o ňu neprišli.

  Timo píše toto: „ ........................“

 • Deň otvorených dverí...

  ...na Obchodnej akadémii Považská Bystrica sa uskutoční:

  • 7. decembra 2018 o 11.00 hodine (piatok)
  • 8. decembra 2018 o 9.00 hodine (sobota).

  Srdečne vás pozývame!

 • Emócie v marketingu – workshop

  Ľudia sú bytosti plné pocitov a emócií. Myslíte si, že emócie sú súčasťou podnikania – obchodu? Môžeme povedať, že  - sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.  Pri vstupe do obchodu, reštaurácie, podniku začínajú naše zmysly pracovať. Prežívame svoje okolie svojimi zmyslami. Hovoríme sami sebe: „Čo to tu tak pekne vonia? – Tá hudba je hrozná – vôbec sa nemôžem pri nej sústrediť na jedlo. – Tento kabát je ušitý z príjemnej látky. – Vianočný stromček je ozdobený trochu chaoticky.“  Teda čuch, sluch, hmat, zrak..... tieto naše zmysly sú súčasťou marketingu. A práve o tomto a ešte o mnohom inom sa mohli dozvedieť naši študenti na workshope Emócie v marketingu, ktorý im predniesol Ing. Dávid Vrtaňa – predseda OZ Mladý podnikavec.

  Andrej Bednár z II. D píše:

  „Tento týždeň sme začali veľmi pozvoľne, absolvovaním workshopu o marketingu. Dozvedeli sme sa ako fungujú reklamy. Naučili sme sa určiť cieľ reklamy, na čo je zameraná. Povedali sme si niečo o marketingovom mixe. Z časti sme sa zamerali aj na neuromarketing, ktorý mňa osobne najviac zaujal. Verím, že budeme mať možnosť si takúto prednášku na škole ešte niekedy zopakovať.“

  Viac o OZ Mladý podnikavec sa môžete dozvedieť na: http://mladypodnikavec.sk/

   

 • Prednáška na tému Vznik Česko – slovenskej republiky

  Dnes 3.12. pripravila pani Hašková pre svojich študentov prednášku z histórie. Ako to celé prebiehalo nám napísal náš nový dopisovateľ 😊 Oliver Bielik z III. A:

  „Dnes k nám na školu zavítal bývalý absolvent našej školy pán Mgr. Juraj Kallo. Po ukončení štúdia na Obchodnej akadémií  a nevydal na cestu ekonóma ale rozhodol sa študovať históriu. V duchu histórie sa niesla aj dnešná prednáška pre žiakov na našej škole. Konkrétne sme sa dnes dozvedeli niečo bližšie o vzniku Česko – slovenskej republiky. Táto prednáška nebola len taká obyčajná, ako hodina dejepisu. Pán Kallo nás oboznámil so skutočnosťami, ktoré sa v stredoškolských učebniciach dejepisu nenachádzajú. Priniesol informácie, ktoré pre nás boli úplne nové. Napríklad  o tom, ako po prvej svetovej vojne na území Slovenska viedli Maďari a Slováci vojnu o hranice. Z prednášky sme mali veľmi dobré pocity, prednesená bola výborne a určite by sme na škole privítali viacej takýchto akcií.“

 • Best in English

  Best in English je jedinečná súťaž v anglickom jazyku určená pre všetky stredné školy na svete. Test je štruktúrovaný pre študentov vo veku od 15 do 19 rokov. Súťaž sa uskutočnila 30. novembra 2018, od 9.00 do 11.00 hod. Test trval 60 min. Podľa určených podmienok museli študenti školy začať pracovať v tom istom okamihu. Vyplnili si svoje osobné údaje priamo na testovacej stránke, zadala ID školy a mohli začať.  V roku 2018 sa do súťaže zapojilo 29 krajín a  17 612 študentov zo 750 škôl.

  Tu si môžete prečítať názor Samuel Ivana z III. A

   „Dnešné testovanie považujem za veľmi prínosné. Vzbudilo vo mne chtivosť po lepších výsledkoch z anglického jazyka, takisto som začal rozmýšľať nad cestami do zahraničia najmä do anglicky hovoriacich krajín.“

 • Stolno-tenisová súťaž

  28. 11. 2018 sa v telocvični ZŠ vo Veľkých Uherciach konalo ďalšie kolo stolného tenisu stredných škôl. Našu Obchodnú akadémiu opäť reprezentovali 4 študentky (Alexandra Dujsíková, Monika Uríková, Ivana Kardošová, Lucia Maliňák). Nakoniec naše dievčatá vyhrali prvé miesto a prebojovali sa na Majstrovstvá Slovenska. Veríme, že posledné kolo vyhrajú a stanu sa majsterkami Slovenska. Držíme palce.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Obchodná akadémia Považská Bystrica
  Jesenského 259/6
  017 44 Považská Bystrica
 • +421 42 432 38 42 (sekretariát)
  +421 42 432 38 63 (zástupkyne)
  +421 42 432 22 35 (spojovateľka)

Fotogaléria