Študenti 3.C získali v školskom roku 2023/24 Národný certifikát kvality za eTwinning projekt Not Only Murder on the Orient Express, čím dokázali, že naša škola si titul Etwinning škola naozaj zaslúži.
M. Hamárová
Národný certifikát kvality
Náš poznávací zájazd do Anglicka
Najlepší spôsob, ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku, je navštíviť krajinu, v ktorej sa tým jazykom hovorí. Taká možnosť sa nám, žiakom jazykovej II. A a niekoľkým žiakom z II. C, naskytla od 7. do 12. októbra 2024. Zúčastnili sme sa poznávacieho zájazdu vo Veľkej Británii.
Každý z nás bol plný očakávaní, možno aj menších obáv, pred dlhou cestou autobusom. Nastal deň D (pondelok), keď sme vyrazili na cestu. Vstávali sme pomerne skoro, čo nám vôbec nevadilo, v autobuse sme to dospali. Cesta bola pomerne plynulá s malými prestávkami, avšak dlhá .... Keď sme vo francúzskom Calais konečne prešli pasovou kontrolou, nastúpili sme na trajekt, ktorý nás po dvoch hodinách doviezol do anglického Doveru. A potom do cieľa našej cesty – Londýna.
Naše poznávanie Londýna začalo v časti Greenwich, ktorým prechádza nultý poludník. Potom sme sa lodným taxíkom dopravili do časti City of Westminster, kde sa nachádza Houses of Parliament, Big Ben, Buckingham Palace, Westminster Abbey..... Pokračovali sme v časti West End, pobudli na námestí Leicester Square, v čínskej štvrti Soho, navštívili Národnú galériu na Trafalgarskom námestí. Počasie v ten deň bolo typicky anglicky premenlivé. Daždivé a slnečné počasie na striedačku.
Podvečer si nás zobrali anglické hostiteľské rodiny, odviezli nás do svojich domov, ktoré sa stali počas nášho pobytu v Anglicku naším prechodným domovom. Mali sme možnosť vidieť, ako Angličania bývajú, čo jedia, spoznať anglické zvyky. Čiastočne sme si zlepšili svoje komunikačné zručnosti, naučili sa nové anglické frázy.
Zobudili sme sa do chladného sychravého rána a dopravili sa do krásneho prímorského mesta Brighton. Najprv sme sa poprechádzali po útesoch Seven Sisters, z výšky ktorých sme mali nádherný výhľad na kanál La Manche (English Channel). V Brightone sme v Sea life centre poznávali doteraz nepoznané morské živočíchy. Nechýbali ani malebné výhľady na mesto a English Channel z veže British Airways i360.
V predposledný deň nášho pobytu v Anglicku sme sa na chvíľu cítili ako študenti na prestížnom Oxforde. Videli sme mnohé z oxfordských colleges a Christ Church College sme si pozreli aj zvnútra. Najznámejšia v Christ Church College je asi jedáleň a schody, ktoré sa objavili v niekoľkých častiach filmu Harry Potter.
Posledný deň opäť Londýn, ale tentokrát už celý deň slnečný. Absolvovali sme prehliadku starobylého Toweru, prešli sa po Tower Bridge, videli jeho otváranie i zatváranie, pozreli si modernú časť City s najvyššími mrakodrapmi, cestovali sme metrom až k O2 aréne a rozlúčili sa s nočným Londýnom a Anglickom. Opäť 24-hodinová cesta autobusom na rodné Slovensko a predsavzatie, že na najbližšiu dobu si dáme pauzu od cestovania diaľkovým autobusom.
Z nášho poznávacieho výletu sme si odniesli nielen kopu krásnych suvenírov a darčekov pre rodinu a kamarátov, ale ešte krajšie a nezabudnuteľné zážitky a spomienky.
K. Obšivanová II. A
A ešte postrehy niekoľkých študentov o návšteve Anglicka:
Liliana H.: „V Londýne som bola po prvýkrát, páčilo sa mi všetko. Budem si tento výlet navždy pamätať.“
Kristína L.: „Po prvýkrát som skúsila čaj s mliekom – typický anglický nápoj. Cestovanie metrom a trajektom bolo super.“
Karolína O.: „Myslím, že sme nemohli dostať lepšiu sprievodkyňu, bola plná energie, vedela, o čom hovorí. Veľmi sa mi páčil výhľad z veže British Airways v Brightone.“
Vanesa K.: „Naša hostiteľská rodina bola úžasná. Pani, u ktorej sme bývali, bola naozaj milá, starostlivá, rozprávala sa s nami, jedlo bolo dobré.“
Katarína J.: „Rada by som čoskoro opäť navštívila Spojené kráľovstvo. Zamilovala som sa do Londýna, je to nádherné mesto.“
Kivoňová N.: „Ľudia v Anglicku sú oveľa milší než som očakávala, bola to skvelá skúsenosť, že som sa naučila niečo o ich kultúre. Ešte raz by som chcela navštíviť St. James park. Bol to jeden z najkrajších parkov, aký som videla.“
Barbora G.: „Najviac sa mi páčil výlet do Brightonu – pobyt pri mori, kŕmenie čajok.“
Thobias H.: „Londýn je rušné, živé mesto s množstvom rôznych ľudí. Páčili sa mi jeho budovy a kultúra.“
Katarína M.: „Celý výlet bol úžasný, zažili sme veľa zábavy. Architektúra budov bola zaujímavá.“
Nikola P.: „Veľmi sa mi páčil Londýn a útesy Seven Sisters. Cesta bola veľmi dlhá, ale dala sa zvládnuť.“
Spracovala Mgr. J. Gicová
Hodina nemčiny netradične
Ako žiakov motivovať, aby sa radi učili nemčinu? Je veľa možností, ale ja som zvolila tú najlepšiu. Zorganizovaním vyučovania v súkromnej jazykovej škole Babylon Education v Žiline, kde sa našim žiakom - nemčinárom 2. A triedy venovali dve skúsené lektorky - Monika Rybáriková a Alexandra Hučeková (učiteľka roka 2022).
Žiaci si preverili svoje komunikačné zručnosti pri témach im blízkym - voľný čas, hudba, koníčky, ale našli odpoveď aj na otázku prečo sa učiť nemčinu. Ich spätnú väzbu na tento naozaj zaujímavý a motivujúci workshop si môžte prečítať tu: link.PhDr. Katarína Dudrová
Európsky týždeň športu
V rámci Európskeho týždňa športu sa na našej škole uskutočnili 2 športové akcie.
"Dňa 17. októbra 2024 sa autobus plný študentov OA vybral na Oravu. Rovnako ako každý rok, aj tento rok sme sa zúčastnili turistického výletu v Oravských Beskydách - vrch Babia hora. Bolo to síce náročné, ale napriek tomu to bol super zážitok. Hoci na vrchole bolo veľmi chladno, výhľad bol neuveriteľne krásny. Tento deň sme si užili naplno a veríme, že sa opäť stretneme aj budúci rok na turistike, ktorú nám opäť vymyslia p. profesori telesnej výchovy." (K.H. 4.D)"Turistika bola síce náročnejšia, ale nakoniec sme to zvládli. Na vrchole hory bolo chladnejšie, no výhľady stáli za to. Zažili sme množstvo zážitkov a zábavy." (M.K., 1.C)
Hneď na druhý deň, 18. októbra, sa na našej škole konal športový deň, počas ktorého sa študenti 1., 2. a 3. ročníka zúčastnili bežeckej štafety na atletickom štadióne MŠK. Bežci z každej triedy si štafetu odovzdávali počas 45 minút a snažili sa zabehnúť čo najväčšiu vzdialenosť. Najviac kilometrov sa podarilo zabehnúť študentom 2. ročníka: 39,5 km. Druhí boli naši prváci, ktorí zabehli o 1,5 km menej, a tretí skončili tretiaci s takmer 36 zabehnutými kilometrami. Naši študenti celkovo nabehali 113,3 km, čo je fantastický výkon. Všetkým zúčastneným ďakujeme.
No+Ži
19
Učíme sa zachraňovať ľudské životy
Dňa 15.10.2024 naša škola v spolupráci s Červeným krížom zo ZA usporiadala kurz prvej pomoci pre študentov 2. ročníka. Počas kurzu sa účastníci naučili, ako zachraňovať životy, ako postupovať pri zraneniach a poskytovať prvú pomoc pri autonehodách. Po skončení kurzu a vypracovaní online testu študenti získali certifikát o absolvovaní kurzu prvej pomoci, ktorý môžu využiť pri získaní vodičského oprávnenia. (No+Ži)
Workshop - Reč tela
Workshop sa nám veľmi páčil. Zistili sme, akým ľudom sa máme v živote vyhýbať a ako rozpoznať, keď nám niekto klame. Boli nám ukázane typy nebezpečných osobností, napr. narcistická, emocionálne nestabilná a predátorská osoba. Dozvedeli sme sa aj, ako rozpoznať skutočný smútok a úsmev od toho falošného vďaka reči tela. Pochopili sme, ako dôležité je všímať si detaily správania ľudského tela pri komunikácii s človekom. Keď má človek záujem o to, o čom rozprávame nevedomky nadvihne bradu a sústredí sa na to, čo hovoríme, prípadne sa pýta ďalšie otázky k téme. Zaujímavosťou bolo pre nás, že telo nikdy neklame a vždy nejaká jeho časť dáva najavo, keď slová nie sú v súlade s mimikou a gestami človeka. Rovnako aj držanie tela a postoj človeka nám vie veľa napovedať.
Ďakujeme Ing. Dávidovi Vrtaňovi z n. o. Mladý podnikavec. Tešíme sa na ďalšie workshopy.
Eva Jakubíková (3. D) a Ing. Forgácsová
Erasmus days na Obchodnej akadémii Považská Bystrica
#ErasmusDaysChallenge
Týždeň Erasmusdays prebiehal v dňoch 14.10.- 18.10.2024. Škola Obchodná akadémia Považská Bystrica sa zapojila do projektu Zelený Erasmus upratovaním a čistením okolia školy. Šiesti študenti a dvaja pedagógovia sa v blízkej budúcnosti zúčastnia mobility projektu GNSN- Growing New Sustainable Networks v projekte Erasmus+ v nórskom meste Kristiansand. O projekte Erasmus+ informovali študenti z poslednej mobility formou prezentácie a nástenky.
PhDr. Miroslava Hamárová
Návšteva Považskej knižnice – 1. C objavovala svet kníh
Dňa 11. októbra 2024 sa žiaci 1. C triedy našej školy zúčastnili zaujímavej exkurzie do Považskej knižnice v Považskej Bystrici. Už pri príchode ich privítali pracovníčky knižnice, ktoré ich informovali o fungovaní tejto inštitúcie. Študenti sa dozvedeli, na čo slúžia katalóg a kartotéka, čo im umožní v budúcnosti ľahšie nájsť požadované knihy.
Jednou z aktivít bolo aj vytváranie bibliografického záznamu, kde si žiaci mohli vyskúšať ako správne uvádzať použité zdroje pri písaní textu. Spolu s knihovníčkami prešli aj jednotlivými oddeleniami knižnice, kde spoznali rôzne typy kníh od beletrie až po odbornú literatúru.
Návšteva knižnice bola poučná a zaujímavá. Študenti si uvedomili, aké prínosné je používať knižnicu ako zdroj nových poznatkov a zážitkov. Už teraz sa tešia na ďalšiu návštevu.
Aj my máme svojho víťaza
Aj za školský rok 2023/2024 boli odbornou komisiou vyhodnotené najlepšie medzinárodné eTwinning projekty, na ktorých spolupracovali učitelia zo Slovenska so svojimi žiakmi so svojimi partnerskými školami zo zahraničia.
V uplynulom školskom roku bolo na našej škole realizovaných 6 medzinárodných eTwinning projektov, spomedzi ktorých sa Mgr. Lenke Jarošovej so súčasnou 3. A triedou podarilo získať nielen ocenenie Národný certifikát kvality ale taktiež sa so svojim projektom "Wellbeing explorers: A journey of Self-Care" stala víťazom v Špeciálnej kategórii oceňovaných projektov.
Mgr. Lenke Jarošovej a jej študentom srdečne blahoželám k tomuto úspechu a želám i naďalej chuť, nadšenie, motiváciu a zanietených študentov pri práci na ďalších projektoch.PhDr. Katarína Dudrová, riaditeľka školy
Deň otvorených dverí TSK
Dňa 7. 10. 2024 sa Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne zúčastnili žiaci 3. A. Podujatie začala bubnová show Campana Batucada po ktorej nasledovalo slávnostné otvorenie DOD predsedom TSK. V kongresovej sále prebiehali prezentácie rôznych realizovaných projektov. Žiakov zaujala prezentácia projektu "Trenčín 2026" (Európske hlavné mesto kultúry). Počas celého dňa bol pripravený bohatý program, Remeslá nášho kraja, Cesta ku zdraviu (Stredné zdravotnícke školy TSK a nemocnica Bojnice), prezentácie stredných odborných škôl TSK a mnoho ďalších. Žiakov zaujalo zisťovanie krvných skupín, užili si masáže a ochutnali rôzne jedlá a nápoje.
Natália F., 3.A
Jazyky za mier
„Jazyky za mier“ sú výzvou a zároveň cieľom tohtoročného Európskeho dňa jazykov, ktorý prebiehal na našej škole od 23. 9. do 27. 9. 2024. Jazyky nesú kultúru, históriu a identitu. Učením sa viacerých jazykov jednotlivci získajú prehľad o rôznych kultúrach, znížia predsudky a podporujú empatiu, ktorá je nevyhnutná pre mierové spolužitie.
Na hodinách anglického, nemeckého a ruského jazyka si vyučujúci spolu so žiakmi pripomenuli tento deň prostredníctvom rôznorodých aktivít.
Pripravili si a následne vytvárali rôzne projekty, jazykové aktivity, kvízy, hry, navrhli a pripravili plagáty s heslom Jazykmi za mier (Languages for Peace), ktoré bolo tohtoročné motto Dňa jazykov. Po zhotovení plagátov žiaci pracovali s informáciami, ktoré mali na plagátoch. Hádali, v ktorých európskych jazykoch je napísané slovo mier a výroky o mieri, z ktorých piesní a od ktorých spevákov sú slová piesní o mieri. Takýmto spôsobom žiaci spoznávali nielen európske jazyky, ale uvedomili si, aké krehké je slovo mier, ktorý ani v dnešnej dobe nie je všade vo svete samozrejmosťou.Učitelia CUJ a aj žiaci si tieto netradičné hodiny užili a vyhodnotili ich ako zábavné, ale zároveň aj poučné, ktoré podporujú komunikáciu a porozumenie medzi rôznymi kultúrami. Vzdelávanie v rôznych jazykoch napomáha k vytváraniu prostredia, v ktorom sa ľudia môžu spájať a riešiť konflikty prostredníctvom dialógu a prispieť tak k udržateľnému mieru.
Ďalší rok si tento týždeň určite zopakujeme, pretože učenie sa cudzích jazykov a jazykovej rozmanitosti je kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva a porozumenia medzi národnosťami.
26
Študenti 2.D triedy navštívili výstavu Medzi životom a smrťou
Dňa 2. októbra 2024 sa študenti 2.D triedy zúčastnili na medzinárodnej dokumentárnej výstave Medzi životom a smrťou - Príbehy záchrany počas holokaustu, ktorá sa momentálne nachádza v priestoroch Mestského úradu v Považskej Bystrici. Táto výstava, ktorú pripravili Ústav pamäti národa v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a solidarita, mapuje príbehy ľudí, ktorí počas holokaustu riskovali svoje životy, aby zachránili prenasledovaných.
Študenti mali možnosť oboznámiť sa s osudmi zachránených ľudí z dvanástich európskych krajín. Výklad pracovníčky Ústavu pamäti národa bol plný pútavých príbehov, ktoré priblížili atmosféru tej doby. Žiaci sa tiež zapojili do zaujímavej aktivity, ktorá im umožnila lepšie porozumieť obetiam a hrdinom holokaustu.Výstava na nich zanechala hlboký dojem a študenti 2.D sa zhodli, že táto návšteva bola nielen poučná, ale aj veľmi emocionálna.
D. Smädišová