• Comenius

•

Posledné stretnutie účastníkov projektu ROLE v Dánsku                                  (Fotogaléria)

Posledné stretnutie učiteľov partnerských krajín, ktoré sa podieľali na Comenius projekte ROLE, sa konalo na pôde školy Uddannelsescenter nachádzajúcej sa v dánskom meste Holstebro od 3. do 5. júna 2013.

Za Obchodnú akadémiu Považská Bystrica sa stretnutia zúčastnili Mgr. Jaroslava Gicová a Mgr. Viera Rosinová, ktoré absolvovali dlhú cestu najprv lietadlom z Viedne do hlavného mesta Dánska Kodane a potom ešte 4-hodinovú cestu vlakom na severozápad Dánska do sídla školy a miesta stretnutia Holstebra.

Účastníci všetkých piatich škôl na ňom vyhodnotili dvojročnú spoluprácu a prínos projektu ROLE pre partnerské školy a ich študentov a  učiteľov. Práca na projekte im bezpochyby priniesla nové kontakty a priateľstvá, možnosť navštíviť zahraničné školy a oboznámiť sa s ich fungovaním, získať poznatky o živote, kultúre i zvykoch v európskych krajinách a v neposlednom rade možnosť komunikovať v anglickom a nemeckom jazyku. Študentom určite priniesla aj zamyslenie sa nad zadanými úlohami, ktoré spracovali a následne predniesli v podobe prezentácií. V súčasnosti stále funguje skupina projektu na Facebooku, kde prebieha medzi študentmi, ktorí sa zúčastnili projektu, komunikácia.

Súčasťou záverečného stretnutia bolo nielen vyplnenie niekoľkostranovej správy v elektronickej podobe, ale aj  stretnutie s riaditeľom celého vzdelávacieho komplexu v Holstebre a prijatie na radnici mesta.

Všetci účastníci stretnutia sa dohodli, že budú naďalej v kontakte a budú spolupracovať na ďalších spoločných projektoch i v budúcnosti.

Mgr. J. Gicová

Comenius Project Role marec 2013                                  (Fotogaléria)

V živote je len pár nezabudnuteľných a neopakovateľných zážitkov. Mojím najkrajším zážitkom bol výlet do Brém. Pýtate sa, ako sa študentka 3. ročníka strednej školy ocitla v Brémach? Ja vám rada opíšem a priblížim svoj pobyt v tomto zaujímavom meste.
          Asi pred polrokom sme dostali ponuku zapojiť sa do projektu Comenius Project Role. Ani neviem, ako moja ruka vystrelila z lavice. Bola to pre mňa výzva. Pridali sa ku mne dve moje spolužiačky Katka a Janette. Spolu sme vytvorili tím. Najskôr každý zúčastnený napísal svoj profil. Tímy mali 3 mesiace na vypracovanie prezentácie. Projekt bol zameraný na vzdelanie, infraštruktúru a životné prostredie mesta, v ktorom žijeme, a jeho okolia. Nastal deň D, keď sa mali vybrať dve skupiny, ktoré so svojou prácou pocestujú do Brém. Veľmi som si priala, aby náš tím vyhral. Naša snaha predsa len nevyšla nazmar. Spolu s ďalšími troma chlapcami sme boli odmenení krásnym týždenným pobytom v Nemecku. Prácu sme museli samozrejme ešte vylepšiť, ale naše nadšenie každým  dňom stúpalo.
          Náš výlet začal dňa 10. 03. 2013 nekonečnou cestou. Ako iste viete, Brémy sa nachádzajú na severe Nemecka, vzdialené od Slovenska asi 1000 km. I keď počasie bolo chladné a cesta nie veľmi pohodlná, už od prvého okamihu som si toto miesto obľúbila.
          Od 11. 03. 2013 do 15. 03. 2013 sme boli ubytovaní v mládežníckej ubytovni Jungendherberge. Izba bola moderne zariadená s krásnym výhľadom na rieku Weser. Po ubytovaní a udomácnení v novom prostredí sme sa všetci účastníci projektu presunuli do tureckej reštaurácie, kde na nás čakala skutočne chutná a sýta večera. Tu sme sa zoznámili so študentmi z Anglicka, Holandska, Dánska a Nemecka. Nemeckí študenti nás sprevádzali celým naším pobytom a pripravili pre nás zaujímavý program. Na druhý deň sme sa zúčastnili prehliadky ich strednej školy. Škola sa mi veľmi páčila. Je omnoho väčšia ako naša a má tiež vlastnú jedáleň. Keďže Nemci sú veľkí fanúšikovia futbalu pripravili pre nás prehliadku Weser štadiónu, ktorý sa nachádza priamo v Brémach. Ja mám futbal rada, a preto ma to veľmi zaujalo. Videli sme rôzne luxusné VIP miestnosti, miestnosti pre rozhovory so známymi futbalovými hviezdami. Prehliadka bola ukončená návštevou futbalového múzea, kde sme mali možnosť vidieť vzácne trofeje futbalistov. I my sme dostali možnosť si zašportovať. Bol zorganizovaný futbalový turnaj medzi jednotlivými krajinami. Síce sme nevyhrali, ale aspoň sme si užili kopec zábavy. Samozrejme, na čo nemožno zabudnúť je prehliadka historického centra. Veľa pekných úzkych uličiek, kaviarničky na každom rohu a mohutné historické budovy zaujmú každého. Medzi typické pamiatky Brém patria: Radnica a Socha Rolanda, ktoré sú zapísané do UNESCO, ďalej sú to Brémski muzikanti, Dóm sv. Petra, Holandský mlyn a Schnoorgasse. Po týchto aktivitách nastal čas aj na naše povinnosti, prezentovanie našich projektov. Musím uznať, že sme sa trochu báli a boli vystresovaní, ale nakoniec úplne zbytočne. Myslím si, že naša práca bola jedna z najlepších, ako tvrdili aj ďalší zúčastnení. Na záver nášho pobytu bola pre nás zorganizovaná rozlúčková oslava. Bola to rozlúčka s našimi novými kamarátmi. V deň odchodu sme s našimi profesorkami a pánom riaditeľom navštívili múzeum v prístavnom meste Bremenhaven. Vo večerných hodinách sme sa zastavili tiež v Drážďanoch, kde sme si pozreli najkrajšie pamiatky mesta.
          Výlet do Brém považujem za môj najkrajší. Zoznámila som sa s novými ľuďmi a získala informácie o ich krajinách, čím som mohla porovnať či už vzdelanie, infraštruktúru, alebo životné prostredie u nich a na Slovensku. Komunikáciou v angličtine som zlepšila svoje jazykové schopnosti. Spoznala som kus nového sveta. Jednou maličkou chybičkou bola organizácia nemeckých učiteľov, ktorá sa prejavovala v nedochvíľnosti a náhlymi zmenami v programe.
          Na záver by som chcela poďakovať za možnosť zúčastniť sa projektu a bola by som rada, keby sa projektom, ako je Comenius, venovala väčšia pozornosť. Podľa mňa účasť na takomto projekte je pre nás študentov prínosom i do budúcnosti.

Martišková Veronika, 3. C