• Workshop – Manažérska a obchodná komunikácia

     • Dňa 14. 3. 2019 sme sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili na workshope s Ing. Dávidom Vrtaňom, ktorý je predsedom Občianskeho združenia Mladý podnikavec.

      Prednáška začala a my sme boli pripravení päť hodín sa nudiť. Ale nuda to určite nebola. Pán Vrtaňa vie zaujať publikum a pútavo podať aj nezaujímavé poučky. Dokáže spojiť nudnú teóriu s praxou – ku každej poučke uviedol konkrétny príklad z praktického života. Jedným z týchto príkladov bola aj spoločnosť Mondelēz, ktorá vyrába čokoládu Milku. Pri rozprávaní o tejto čokoláde sme všetci dostali veľkú chuť na Milku. A Milka sa zrazu zjavila. Tak sme si pochutnávali na čokoláde a počúvali ZAUJÍMAVÝ výklad na ekonomickú tému.

      Prednáška bola zakončená hrou, pri ktorej sme sa naučili komunikovať aj bez slov. Zabavili sme sa i čo to nové naučili.  Kto bol pozorným poslucháčom, tak mohol vyhrať aj pero, zápisník či zaujímavú knihu. Za zorganizovanie workshopu ďakujeme p. Ing. Jane Forgácsovej. Už teraz sa tešíme na nové témy.

       

                                                                                                                                    Tamara Uhliarová, III. B

     • Podnikateľ sa musí kamarátiť s rizikom

     • Viete , že najväčším blokom pred začatím samostatného podnikania je strach a že každá piata novozaložená firma sa nedožije svojich prvých narodenín? Tieto a množstvo iných zaujímavých informácií sme sa dozvedeli na prednáške s p. Ing. Ladislavom Smoroňom, lektorom a mentorom začínajúcich podnikateľov. Táto akcia sa uskutočnila na našej škole s podporou Inštitútu finančného a podnikateľského vzdelávania. 

      Už v úvode nás zaujal, ako bolo spomenuté, štatistikou faktorov, ktoré bránia ľuďom podnikať. Objasnil, že i keď človeku je strach vlastný, nesúvisí len s podnikaním. Riziko na nás číha všade. Rovnako, ako sa začínajúci podnikateľ bojí  krachu, sa môže báť študent neúspechu pri skúškach alebo mladomanželia rozvodu ... Pán lektor nás previedol realitou podnikateľských začiatkov, uviedol praktické rady a upozornil i na prevládajúce mýty o podnikaní.  Napríklad vysvetlil, prečo je nízka cena „cestou do podnikateľského pekla“.  

      „Prekvapilo ma, že originálny nápad nie je pre začatie úspešného podnikania nevyhnutný. Dôležité je skôr nájsť ľudskú potrebu, za ktorej uspokojenie sú mi ochotní zákazníci zaplatiť!“ „Prednáška mi rezonovala v mysli ešte niekoľko nasledujúcich dní“,  priznala Janka. „Myslím, že veľkej časti mojich spolužiakov prednáška otvorila oči, resp. bránu do tajomstiev podnikania. Každému takúto formu vzdelávania len odporúčam“, uvádza na záver Dajana.

       

      Ing. Anna Pirošová + účtovnícko-informaticko-športová II. D

     • Jarná škola programovania na FRI ŽU

     • Počas 18. až 22. marca 2019 sme sa my, informatici tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili na Jarnej škole programovania, konkrétne kurzu Internet vecí – IoT, ktorú organizovala Fakulta Riadenia a Informatiky, Žilinská Univerzita.

      4. ročník tohto IT tábora bol všeobecne rekordný z pohľadu prijatých účastníkov, ako sme sa dozvedeli, bolo nás prijatých až 130.

      V prvý deň sme boli oboznámení prostredníctvom prednášky stručne o samotnej škole a fakulte, teda jej histórii, možnosti štúdia atď. Nasledovalo oboznámenie sa s tým, čo vlastne bude našou úlohou počas nasledujúcich dní – začali sme prednáškou o elektronických obvodoch a teóriu ako čo funguje. Bolo to potrebné, pretože už v ďalších dňoch sme mali využiť tieto vedomosti na pochopenie reálneho významu jednotlivých častí dosky pri ich zapájaní.

      V utorok sme mali prednášku o 3D tlači, kde sa sme dozvedeli, ako 3D tlač funguje, aké sú súčasné možnosti tlače a koľko stoja rôzne 3D tlačiarne, tiež sme mohli naživo vidieť, ako 3D tlačiareň pracuje (konkrétne česká 3D tlačiareň Prusa). Boli sme oboznámení s vytváraním objektov v softvéroch, na ktorých následne 3D tlačiareň pracuje, resp. sme sa naučili používať základné funkcie programu pre návrh objektov pre 3D tlač.

      Poobede sme pokračovali osadzovaním dosky integrovanými obvodmi podľa už spracovanej schémy. Využívali sme pastovanie a letovanie, pričom nám pomáhali študenti fakulty.

      V stredu nám dosku oživili a mohli sme tak začať programovať to, čo sme si vytvorili. Po nainštalovaní programovacieho prostredie AtmelStudio 7.0 sme sa oboznámili so základnými prvkami programu, nasledovalo pripájanie nášho zariadenia cez USB čítačku, inštaláciu ďalších programov a potrebných ovládačov na počítače.

      V jazyku C++, objektovom programovaní, sme si najprv osvojili základné pojmy na už vytvorenom kóde a snažili sme sa ho modifikovať, aby sme si lepšie uvedomili význam jednotlivých príkazov a vôbec čo má aký  význam v kóde.

      Od stredy do konca týždňa sme programovali a vstrebávali nové vedomosti. Našimi cieľmi vo výsledku boli napríklad meniť intenzitu, farbu alebo rýchlosť blikania LED-ky, posielať dáta zo senzora na cloud, alebo do terminálu na počítači, indikovať hodnotu senzora reagujúceho na osvetlenie prostredníctvom 8-segmentového displeja, ktorý bol tiež súčasťou našej dosky. Pracovali sme tiež s wi-fi modulom a ďalšími komponentmi.

      V piatok sme dostali certifikát o účasti na tomto kurze programovania. Pozreli sme si aj súťaž solárnych autíčiek, ktoré museli prejsť určitú dráhu na solárny pohon a orientovali sa podľa senzora.

      Túto Jarnú školu programovania hodnotíme pozitívne. Zdokonalili sme svoje vedomosti v oblasti programovania, najmä v novom programovacom jazyku C++ a vyskúšali si prepojenie softvéru  s doskou ktorú sme si sami zostavili.

      L. J.

     • Pozdrav z Donovalov

     • Krásny, slnečný a trošku mrazivý pozdrav plný zážitkov a snehu

      zasiela I. A a I. B.

      Pozdravujeme rodičov, pedagógov a spolužiakov.

     • Školské kolo SOČ

     • Dňa 22. februára 2019 sa uskutočnilo školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Tento ročník bol silne zastúpený, pretože sa zúčastnilo 13 študentov z troch tretiackych tried. Študenti boli rozdelení do 5 odborov, z ktorých ďalej pokračuje 8 prác. Najviac prác postúpilo z 3. B triedy.

      Porota v zložení Ing. Jana Forgácsová, Ing. Miroslava Kerepecká a Ing. Jana Bellová vybrala  do obvodného kola SOČ, ktoré sa bude konať 18. marca 2019, nasledovné práce:

      Narcizmus, vplyv na sociálny život -  Denisa Bednárová, 3. A

      Príručka k získaniu úveru - Kristína Ďurčeková, 3. B

      Človek a hudba - Alexandra Kavcová, 3. B

      Príručka pre uchádzača o zamestnanie - Gabriela Kremeňová, 3. B

      Nebojte sa marketingu - Romana Lokšíková, 3. B

      Ženy podnikateľky - Radka Štefancová, 3. B

      Kniha vs. moderná technika - Tamara Uhliarová, 3. B 

      Tanec - Kristína Altániová, 3. D

      Všetkým držíme palce!

       

      A. Kavcová, K. Ďurčeková

       

     • Beseda o ochrane ľudských práv

     • Dňa 19. 01. sme dostali príležitosť dozvedieť sa bližšie informácie o ochrane ľudských práv, ktorým sme sa venovali na hodinách občianskej náuky. Vďaka p.p. Haškovej, ktorá nám poskytla takúto možnosť, sme sa mohli stretnúť s dvoma spolupracovníčkami verejnej ochrankyne práv, vďaka ktorým sme sa mohli dozvedieť ďalšie nové informácie. Študenti pracovali v dvoch skupinách.  V prvej sme sa rozprávali o tom, v akých prípadoch sa môžeme obrátiť na verejného ochranca práv, kedy nám môže pomôcť a v akých situáciách. Taktiež sme sa napríklad dozvedeli, na aké organizácie sa môžeme obrátiť keď budeme mať pocit, že boli naše ľudské práva porušené. Táto prednáška bola veľmi zaujímavá, vďaka ktorej sme sa dozvedeli veľa nového. Mne osobne sa veľmi páčila posledná aktivita, keď sme dostali papiere s prípadom a mali sme zistiť, aké práva boli porušené. Veľmi sa mi táto aktivita páčila, bola taká, z praxe. Táto skúsenosť a príležitosť bola veľmi náučná, dala nám nové informácie ktoré podľa mňa využijeme aj v živote.

      Anna Kučerová, 2 .D

      Nevedomosť neospravedlňuje a vedomosť nám môže len pomôcť. Toto platí ešte viac, ak sa jedná o naše práva ale aj povinnosti. O tých hlavných, našich ľudských právach no i o Ústave Slovenskej republiky nám  20. 02. 2019 prišla porozprávať spolupracovníčka ombudsmanky SR. V krátkej prednáške nám porozprávala o sebe, o úrade, ktorého súčasťou je a o tom čím sa zaoberajú. Ďalej nám rozdala výňatok Ústavy, pomocou ktorého sme mali určiť aké práva sa porušujú v modelových situáciách. Bolo zaujímavé zistiť, čo všetko vlastne máme v Ústave a na aké články sa môžeme obrátiť v rôznych situáciách.  Na záver sme riešili jeden väčší prípad, kde sme sa rozdelili na tímy pre, proti a sudcovia. Po krátkej porade sme viedli asertívnu diskusiu čím sme sa naučili využívať vedomosť o právach v obhajobe svojich názorov. Bol to veľmi príjemný a uvoľnený spôsob akým sa viac dozvedieť o takej zložitej téme akou je právo. Za to ďakujeme paniam z kancelárie ombudsmanky a pani profesorke Haškovej.

      Nikola Jaholčíková, 2.A

     • Milí deviataci,

     • ak sa ešte stále rozhodujete, na akú strednú školu si dáte prihlášku, pozývame Vás na otvorené hodiny na Obchodnej akadémii Považská Bystrica.

      Otvorené hodiny znamenajú, že môžete byť priamo súčasťou vyučovacej hodiny, ktorú si vyberiete, a to kedykoľvek v termíne od 19. - 21. 03.2019.

      Tešíme sa na Vás!

      pedagógovia OA PB

     • Obchoďáci opäť výborne reprezentovali mesto.

     •  Aj tento rok sa hráči MŠK Považská Bystrica zúčastnili európskeho pohára Challenge Cup, kde boli v 1. kole nasadeným tímom a žreb im prisúdil súpera z Talianska. Po zdolaní Pallamano Presano narazili v osemfinále na veľkého favorita HC Neva Sankt Peterburg. Doma odviedli hráči dobrý výkon, odohrali kvalitný zápas. Žiaľ, napokon z toho nebol dobrý výsledok, ale prehra až o 10 gólov. V odvete o týždeň neskôr zabojovali v ruskom Petrohrade, kde ich domáce družstvo zdolalo o jediný gól. Nás veľmi teší, že absolventi a dokonca aj študenti našej školy sú tradične pevnou súčasťou kádru aktuálne tretieho mužstva tabuľky najvyššej domácej súťaže. Nebolo tomu inak ani v Petrohrade. Okrem absolventov Ľuboša Cifru (hrajúci vedúci družstva), Šimona Macháča, Martina Kozáka, Tomáša Valla a Ivana Bystrického dostali šancu zahrať si na palubovke klubu širšej európskej špičky a získať nové skúsenosti aj aktuálni tretiaci - Matúš Oselský a Andrej Sloboda. "Matúš dostal šancu pri zranení Šimona Macháča, zhostil sa jej slušne a zvládol krst ohňom. A Aďo svojím prístupom a výkonnosťou patrí do kádra mužov ako platný hráč. Obaja zároveň spoznali, že mužská a európska hádzaná je kvalitatívne inde ako naša domáca a že musia na sebe ďalej tvrdo pracovať. Chcem poďakovať vedeniu školy aj pedagógom za podporu športu na Obchodnej akadémii Považská Bystrica" - povedal po príchode tréner družstva, Václav Straka.

     • Krajská súťaž stredných škôl v SIP

     • Dňa 14. februára 2019 sa v Prievidzi v Obchodnej akadémii konal 53. ročník krajského kola súťaže žiakov stredných škôl v Spracovaní informácií na počítači.

      V prvej súťažnej disciplíne písanie na počítači súťažilo 16 žiakov. Nicolas FabianII. D triedy sa umiestnil na 5. mieste s výkonom 275,3 čistých úderov za minútu a % chýb 0,04; Jozef Kadáček III. D triedy sa umiestnil na 6. mieste s výkonom 268,2 čistých úderov za minútu a % chýb 0,14.

      V druhej súťažnej disciplíne úprava textu na počítači súťažilo 10 žiakov. Matej KardošIII. D triedy sa umiestnil na 7. mieste s výkonom 5650 bodov.

      Za reprezentáciu školy ďakujeme.      

                                                                                                                 Ing. Anna Klabníková

     • Pokračujeme v projektovom vyučovaní

     • Školský rok sa prehupol do druhého polroka a triedy s rozšíreným vyučovaním účtovníctva začínajú svoje nové projekty.

      Druháci sa budú venovať filantropii a charite a Vás tiež pozývajú k účasti na nej.

      O čo ide? Začíname realizovať projekt „Filantropia – známky pre misie“.

      Vypracovali sme prvé plagáty, ktoré Vás budú informovať o našom zámere  a máme určený aj prvý konkrétny termín.

      Autormi plagátov sú Diana Cedzová, Janka Martinková  a Andrej Bednár.

      Ako vidíte sú plné užitočných informácií.

      Začíname 21. 02. 2019.

      PROSÍME PRIDAJTE SA KU NÁM

     • Dobrodružstvo pri obžinkoch

     • O perfektnej akcií píše Romana Lokšíková z III. B:

      „Dňa 7. 2. 2019 sa žiaci všetkých ročníkov zišli po 2. vyučovacej hodine pred školou a plní očakávaní sme vyrazili smerom ku Kinu Mier.

      Divadelné predstavenie Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Len toľko sme vedeli o tom, čo nás čaká. Usadili sme sa i spolu s triedami z gymnázia, svetlá zhasli a na javisko vošli prví herci. Ich výkony nas stále držali napätých a dej bol poprepletaný mnohými ľudovými piesňami.

      V strede hry, niektorých z nás prekvapil vstup žiaka našej školy Samuela Ivana z 3. A, ktorý výborne stvárnil rolu inžiniera Rohoňa, verného priateľa baróna Kostrovického.

      Nielenže sme si prostredníctvom tohto divadelného predstavenia pripomenuli o čom toto slovenské dielo je, ale všetci sa aj pobavili a príjemne strávili štvrtkové dopoludnie, na adresu ktorého putujú len samé pozitívne ohlasy.“

     • Krásny pozdrav z lyžiarskeho

     • Krásny pozdrav plný zimy, snehu a zábavy zasiela I. D.

      Pozdravujeme rodičov, triednu, učiteľov a spolužiakov

     • Jazykový týždeň 2.A

     • „Koľko krajín ste precestovali?“ spýtala sa moja spolužiačka našej anglickej lektorky počas jazykového týždňa. Trvalo jej niečo cez minútu vymenovať všetky krajiny a celé to zakončila vetou „... a po tom všetkom, čo som precestovala, vám môžem povedať, že angličtina je to najlepšie, čo si môžete zbaliť.“

      Táto veta spolu s neutíchajúcou energiou manželského páru z Veľkej Británie nás držali v skvelej nálade a radosti z angličtiny po celý náš anglický týždeň. Od prvej vety predstavenia sa až po smutné slová rozlúčky sme boli príjemne donútení hovoriť len po anglicky, keďže lektori vedeli po slovensky presne tri slová - čučoriedka, pštros a zmrzlina. Prejavovali však veľký záujem dozvedieť sa čo najviac o našej kultúre a zvykoch, o našich názoroch a nás samotných.  Program bol okrem rozhovorov popretkávaný rôznymi aktivitami, počas ktorých  sme si mohli vytvoriť svoj nový charakter a byť niekoľko hodín niekým iným, stali sa z nás zamestnanci cestovnej kancelárie, snažili sme sa spropagovať svoj vymyslený produkt, spísali si, čo chceme stihnúť, pokiaľ budeme mať 30 rokov, boli sme aj detektívmi a riešili vraždu. Veľa sme sa pri tom nasmiali, opäť sa o sebe niečo nové dozvedeli a zlepšili si aj tímové zručnosti, po čase sme dokonca aj v týchto tímoch komunikovali po anglicky a nakoniec sme po anglicky aj mysleli.  Lektori sa nám stali skvelými priateľmi, s ktorými sme sa mohli porozprávať o všetkom -  od politiky po televízne seriály a ani sme nevedeli, ako často sa v tom všetkom objavili maturitné témy z angličtiny a my sme sa tak pripravovali aj na ústnu časť maturity asi tým najpríjemnejším spôsobom.

      Jazykový týždeň posunul našu angličtinu opäť na vyšší level, zlepšili sme si výslovnosť, rozšírili slovnú zásobu a odniesli sme si aj veľa cenných životných rád od skvelého a vždy pozitívne naladeného britského páru.

       

                                                                                                                                    Nika Jaholčíková

     • Robotickí šmolkovia...

     • Dňa 14. 12. 2018 sa na Obchodnej akadémii v PB uskutočnila prednáška o robotike. V piatok prišli medzi študentov informatiky Branislav Hoferica a Matúš Mytník, ktorí sa dostali s robotmi do Kanady a USA. Porozprávali nám zážitky, ktoré prežili na súťaži a výletoch. Súťaž sa volala Robocup, organizovala sa v Montreale (Kanada). Naši študenti sa dokázali umiestniť v skupinovej práci s Japoncami a Taiwancami na krásnom 3. mieste. Po súťaži boli taktiež v Toronte a New Yorku. Toto všetko sa im podarilo najmä vďaka finančnej pomoci Ministerstva školstva SR, firme Danfoss a firme Doprastav. ,,Ďakujeme“, odkazuje tým mladých elektrotechnikov všetkým sponzorom.

                                                                                                                 Mária Matúšová, 1. D

     • Druháci v LkW Walter

     • V deň  s magickým dátumom 12.12.2018 sme sa vybrali na exkurziu do rakúskej firmy LKW Walter vo Viedni, s ktorou škola úzko spolupracuje už 8 rokov. Privítal a sprevádzal nás jeden zo zamestnancov personálneho oddelenia, ktorý nás prostredníctvom prezentácie a krátkeho filmu oboznámil s firmou, s jej zameraním. Dozvedeli sme sa veľa nového a dalo nám to veľa do života. Následne sme mali možnosť v skupinkách navštíviť jednotlivé oddelenia, na ktorých nás zamestnanci podrobne a ochotne informovali o ich pracovnej náplni, o tom ako logistika funguje, o benefitoch, ktoré firma poskytuje, o možnosti učiť sa nové cudzie jazyky štýlom face to face...

      Dozvedeli sme sa aj, ako sa môžeme uchádzať o pozíciu, na ktorej boli na začiatku aj oni. Príjemné bolo stretnutie s absolventkou školy Simonou Kolekovou, ktorá je vo firme zamestnaná rok a keďže pracuje na oddelení, kde sa obchoduje so Španielskom, za tuto krátku dobu sa už naučila španielsky. Následne sme sa presunuli na vianočné trhy, kde vládla vianočná atmosféra. Aj keď bola veľká zima, cítili sme sa tam príjemne. Zohriali sme sa chutným, samozrejme nealkoholickým ale drahým punčom a s dobrým pocitom sme sa vrátili domov.

      Ďakujeme pani profesorkám, že takúto exkurziu zorganizovali a najmä pani profesorke

      Dudrovej za dostatok informácii o Viedni a Rakúsku, ktorými nás obohatila cestou do Viedne.

      Nikol Šutková, 2.B

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • sy@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

  • Krásny pozdrav z lyžiarskeho kurzu zasiela I. B; I.C a I. D.
  • Firemný deň 4. A – PAPER4, s. r. o.
  • Krásny pozdrav z lyžiarskeho výcviku...
  • Imatrikulácie 2019
  • Emócie v marketingu
  • Poznávací zájazd vo Veľkej Británii
  • Výmenný pobyt v Belgicku 24. – 29. marec 2019
  • Workshop – Manažérska a obchodná komunikácia
  • Jarná škola programovania na FRI ŽU
  • Školské kolo SOČ
  • Obchodovací deň
  • Slávnostná akadémia našej Alma mater