• Štátna skúška z písania na počítači a korešpondencie

     • Aj tento školský rok sa 23 žiakov našej obchodnej akadémie zúčastnilo dňa 23. mája 2019 štátnej skúšky z písania na počítači a korešpondencie, ktorú som zorganizovala v spolupráci s Národohospodárskou fakultou Ekonomickej univerzity v Bratislave.

      Účelom štátnej skúšky je preveriť a zhodnotiť úroveň vedomostí, zručností, návykov a schopností z administratívy a korešpondencie.

      Úspešní absolventi dostanú Vysvedčenie o štátnej skúške z písania na počítači a korešpondencie podpísané dekanom NHF EU v Bratislave s dvoma známkami, za desaťminútový odpis textu na rýchlosť a presnosť a za vyhotovenie písomností so zreteľom na normalizovanú úpravu podľa daných dispozícií.

      Verím, že aj toto vysvedčenie o preukázaných vedomostiach a zručnostiach z písania na PC a korešpondencie pomôže absolventom našej školy uplatniť sa na trhu práce.

      Ing. Jana Tvrdá

     • Poznávací zájazd vo Veľkej Británii

     • Budíky na 4. hodinu ráno, kufre i tašky naplnené do prasknutia, nadšenie v srdci a vankúš v ruke.  Pred nami bola viac než 24-hodinová cesta za dobrodružstvom vo Veľkej Británii. Spievali sme, tancovali, rozprávali sa, čítali, najmä spali... O druhej ráno v polospánku ukázali pasy na francúzskych hraniciach. Posledná časť cesty a skúška môjho žalúdku, plavba na trajekte  cez La Manche, bola za nami.

      Naozaj sme tu. Veľká Británia. S nadšením sme vystúpili na okraji Londýna. S trochu menším nadšením sme sa tlačili v londýnskom metre. Ale stálo to za to. Naša stanica. Big Ben, všade ikonické červené búdky, pred nami práve prefrčal červený dvojposchodový autobus. O chvíľu sme s údivom obdivovali Westminster Abbey, krásny kostol vo veľkosti katedrály. Nesmela chýbať prehliadka Buckingham Palace, Leicester a Trafalgar Square či Oxford Street. Skvelý bol tiež Piccadilly Circus s vystúpeniami pouličných umelcov. Krásny deň sme ukončili ešte posledným pohľadom na Londýn z lanovky. Večer sme sa ubytovali v našich rodinách a zaspali ako bábätká.

      Druhý deň sme si na ceste rozprávali o našich rodinách, ešte nevediac aké krásne mesto dnes uvidíme. Cambridge, nádherné univerzitné mesto s nezameniteľnou architektúrou jednotlivých colleges. Pri návšteve „kaplnky“ King’s College vo veľkosti tak päťposchodového paneláku sa nám zatajoval dych. Mesto sme si mali možnosť pozrieť ešte aj pri plavbe na loďkách, zatiaľ čo sme kŕmili nenásytné kačičky.

      „Hmmm... hrad.“ Poznamenal jeden môj spolužiak, keď sme stáli pred obrovskou, teda oficiálne len malou víkendovou rezidenciou kráľovnej, Windsor Castle, kde sa konala svadba princa Harryho a Meghan Markle. „Hrad, ktorému nedovidíš do konca,“ odpovedám mu a ďalej sa kocháme. Ešte sme si stihli užiť kávu s výhľadom na túto krásu (a dlhočizný rad ľudí čakajúci na prehliadku) a pokračovali sme do ďalšieho univerzitného mesta, tentokrát Oxford. Okrem univerzít a historického centra sme videli napríklad slávnu jedáleň či schodisko z filmu Harry Potter.

      Predposledný deň bol podľa mnohých spolužiakov najlepší. Warwick Castle nás všetkých uchvátil a preniesol nás do stredovekého Anglicka, obdobia skutočných rytierov a princezien. Tematická hudba, voskové figuríny z dielne Madame Tussauds, krásne záhrady a ešte krajšie počasie. Chýbali nám už len šaty. Skúmali sme izby, prechádzali hradbami, ku koncu sme si spravili nielen tonu fotiek, ale i piknik. Skrátka dokonalý deň. Poobedie sme strávili v upršanom Stratforde, rodisku Williama Shakespeara.

      Posledný deň sa s nami lúčilo typické londýnske počasie. To nám však nepokazilo radosť z plavby loďou po rieke Temže, z pohľadu na Tower Bridge,z návštevy Tower of London, Millenium Bridge, St Paul's Cathedral. Nesmel chýbať ani nultý poludník v parku Greenwich. Posledná káva s výhľadom na túto metropolu, rýchlo dokúpiť nejaké suveníry a pomaly sme dávali zbohom tomuto krásnemu ostrovu.

      A ďakujeme našim pani profesorkám Jarošovej, Richardson, Forgácsovej a Dudrovej za pedagogický dohľad a  aj našej pani sprievodkyni Ivetke, bez ktorej by sme boli nielen stratení, ale aj ukrátení  o mnoho informácií a dobrú náladu,  ktorou ešte viac spríjemnila tento zájazd. Ďakujeme.

      Nika Jaholčíková, 2.A

     • Prednáška o M. R. Štefánikovi

     • Dňa 14.05.2019 nás navštívila historička p. Šujanská, ktorá nám porozprávala o živote významnej osobnosti slovenských aj svetových dejín. Zaoberala sa hlavne pamätníkom a sochou gen. M. R. Štefánika, ktorá bola v Považskej Bystrici v rokoch 1940 – 1955. V čase,  keď socha stála, bola veľkou pýchou mesta. Dozvedeli sme sa, že v roku 1955 bola strhnutá a dnes na tomto mieste stojí pamätník SNP. Úlomky zo sochy si mnohí ľudia zobrali domov ako pamiatku. Rozprávanie bolo veľmi poučné, mňa osobne prednáška veľmi potešila, vďaka nej som získala nové informácie o minulosti mesta. V prednáške boli pridané aj mnohé zaujímavosti, o ktorých vie len málokto. 

                                                                                                                               Ema Galbová, 1.B

     • Vážení rodičia,

     • srdečne Vás pozývame na posledné rodičovské združenie v tomto školskom roku, ktoré sa uskutoční v pondelok 29. 04. 2019 o 16.00 hod. v triedach s Vašimi triednymi učiteľmi.

      S pozdravom

      Ing. Peter Bologa, riaditeľ školy

     • Milí deviataci!

     • Pokiaľ máte záujem spraviť prijímacie skúšky u nás čo najlepšie, pozývame vás na prípravný kurz.

      • Prípravný kurz z matematiky sa uskutoční v pondelok 6. mája 2019 o 14.30 h v učebni č. 30.
      • Prípravný kurz zo slovenského jazyka a literatúry sa uskutoční v utorok 7. mája 2019 o 14.30 h taktiež v učebni č. 30.

      Tešíme sa na vás!

     • Výmenný pobyt v Belgicku 24. – 29. marec 2019

     •        A je to tu! To sme si povedali v sobotu večer 23. marca 2019, keď sme odchádzali z parkoviska pred OC Manín na výmenný pobyt do Belgicka. Naša cesta trvala približne 18 hodín, čo bolo trošku vyčerpávajúce, cítili sme sa dolámaní, ale nejako sme to zvládli.

            Cestou cez Česko, Nemecko, Holandsko do mesta Beveren, kde sa nachádza naša partnerská škola a kde si nás mali vyzdvihnúť naše hostiteľské rodiny, sme sa zastavili v hlavnom meste Belgicka Bruseli. Je to krásne mesto s nádhernou modernou architektúrou i historickými pamiatkami, množstvom zelene a bicyklov. Videli sme najznámejšiu sochu v Bruseli Manneken Pis – cikajúceho chlapčeka, obzreli si impozantné budovy na námestí Grote Markt, išli sme okolo moderných budov Európskej únie, kráľovského paláca i Atómia, ochutnali sme pravé belgické wafle. Veď čo by to bola za návšteva Belgicka bez ochutnania tejto známej pochúťky?

             Ako sa blížil čas stretnutia, naša nervozita sa stupňovala, boli sme plní očakávaní a radšej by sme otočili autobus, ako by sme mali z neho vystúpiť. Nakoniec sme sa predsa len zvítali s našimi novými rodinami, ktoré boli milé a priateľské, a každý odišiel do svojho prechodného domova.

            Pondelkové ráno sa nieslo v znamení zoznamovacích hier v škole, ktorá je omnoho väčšia ako tá naša. Popoludní sme sa presunuli do športového areálu, kde sme spoločne so študentmi z Čiech a Talianska a ich belgickými partnermi súťažili v rôznych športových disciplínach, ktoré si pre nás pripravili belgickí študenti, a zažili pri nich množstvo zábavy. Po športových výkonoch sme si zaslúžili na večeru typické belgické jedlo – hranolky a iné vyprážané špeciality.

             V utorok sme navštívili nádherné romantické mesto Brugge, nazývané aj Benátky severu. Okrem krásnych kostolov, sôch, parkov a iných zákutí sa tu nachádza aj množstvo obchodíkov so suvenírmi a s pravými belgickými čokoládovými pralinkami, ktoré sme, samozrejme, ochutnali a nakúpili aj domov našim blízkym. V meste sme museli plniť rôzne zábavné úlohy, ktoré nám zadali naši belgickí partneri. Veľmi príjemné popoludnie sme strávili pri Severnom mori v prímorskom stredisku Blankenberge. Prekvapilo nás, že tam nebola až taká zima, ako sme očakávali.

             Streda bola trochu nudnejšia ako ostatné dni. Niesla sa v znamení Európskej únie, jej inštitúcií a zaujímavej ekonomickej hry. Večer, naopak, vôbec nebol nudný, lebo sme sa zabávali na party.

             Štvrtok bol dosť adrenalínový. Začal sa hodinou holandčiny. Nebolo veľmi ľahké vysloviť niektoré holandské slová, ale  na druhej strane bolo to aj veľmi zábavné. Deň pokračoval výletom do Saeftinghe, prírodnej rezervácie, kde je blato, ktoré zanecháva príliv. Najhoršie bolo, že sme sa týmto blatom museli predierať, niektorým sa to darilo, niektorým ani veľmi nie. Tí druhí zapadli do blata až po stehná a bez cudzej pomoci by sa im z neho dostať nepodarilo. Boli aj takí, ktorí v blate na pamiatku, že tam boli, nechali svoje gumáky. Všetci do jedného sme boli špinaví od hlavy po päty a unavení.

             Náš posledný deň – piatok sa začal menším kvízom o celom našom výmennom týždni v Belgicku a krátkou prezentáciou o meste Antverpy, v ktorom sme strávili celý deň. Celé mesto sme prešli zábavnou a milou formou – museli sme sa riadiť opisom trasy v našich brožúrkach, ktoré sme dostali od výmenných partnerov. Mali sme aj rôzne výzvy, napr. odfotiť sa s neznámymi ľuďmi, zatancovať belgický tanec a množstvo iných. Potom sme mali voľno a mohli sme nakupovať na najznámejšej obchodnej ulici v Antverpách Meir. Večer sme sa presunuli do školy už aj so  zbalenými kuframi na rozlúčkovú prezentáciu o celom výmennom týždni. Veľa sme sa nasmiali pri pozeraní si fotografií z uplynulých dní a uvedomili sme si, že náš výmenný pobyt sa naozaj končí. Vyobjímali sme sa s našimi rodinami, s našimi nielen výmennými partnermi, ale teraz už aj kamarátmi. Bolo nám veľmi smutno, všetci sme plakali, pretože sme zažili jeden neuveriteľný týždeň s úžasnými ľuďmi v nádhernej krajine s množstvom nových zážitkov, skúseností a nových kamarátov.

       

       

                                                                                                     E. Janíčková, L. Juríčková I. A

     • Obvodné kolo SOČ

     • Dňa 18. marca 2019 sa na našej škole uskutočnilo obvodné kolo 41. ročníka súťaže STREDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOSŤ.

      Študenti stredných škôl z Dubnice nad Váhom, Púchova a Považskej Bystrice sa na nej predstavili veľmi zaujímavými, rôznorodými prácami, z najrôznejších oblastí nášho života.

      Z našej školy bola najúspešnejšia Romana Lokšíková z III. B v odbore Ekonomika a riadenie. Srdečne blahoželáme a držíme palce do krajského kola SOČ, ktoré sa uskutoční dňa 5. apríla 2019 v Starej Turej.

       

      Ing. Jana Forgácsová

     • Workshop – Manažérska a obchodná komunikácia

     • Dňa 14. 3. 2019 sme sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili na workshope s Ing. Dávidom Vrtaňom, ktorý je predsedom Občianskeho združenia Mladý podnikavec.

      Prednáška začala a my sme boli pripravení päť hodín sa nudiť. Ale nuda to určite nebola. Pán Vrtaňa vie zaujať publikum a pútavo podať aj nezaujímavé poučky. Dokáže spojiť nudnú teóriu s praxou – ku každej poučke uviedol konkrétny príklad z praktického života. Jedným z týchto príkladov bola aj spoločnosť Mondelēz, ktorá vyrába čokoládu Milku. Pri rozprávaní o tejto čokoláde sme všetci dostali veľkú chuť na Milku. A Milka sa zrazu zjavila. Tak sme si pochutnávali na čokoláde a počúvali ZAUJÍMAVÝ výklad na ekonomickú tému.

      Prednáška bola zakončená hrou, pri ktorej sme sa naučili komunikovať aj bez slov. Zabavili sme sa i čo to nové naučili.  Kto bol pozorným poslucháčom, tak mohol vyhrať aj pero, zápisník či zaujímavú knihu. Za zorganizovanie workshopu ďakujeme p. Ing. Jane Forgácsovej. Už teraz sa tešíme na nové témy.

       

                                                                                                                                    Tamara Uhliarová, III. B

     • Podnikateľ sa musí kamarátiť s rizikom

     • Viete , že najväčším blokom pred začatím samostatného podnikania je strach a že každá piata novozaložená firma sa nedožije svojich prvých narodenín? Tieto a množstvo iných zaujímavých informácií sme sa dozvedeli na prednáške s p. Ing. Ladislavom Smoroňom, lektorom a mentorom začínajúcich podnikateľov. Táto akcia sa uskutočnila na našej škole s podporou Inštitútu finančného a podnikateľského vzdelávania. 

      Už v úvode nás zaujal, ako bolo spomenuté, štatistikou faktorov, ktoré bránia ľuďom podnikať. Objasnil, že i keď človeku je strach vlastný, nesúvisí len s podnikaním. Riziko na nás číha všade. Rovnako, ako sa začínajúci podnikateľ bojí  krachu, sa môže báť študent neúspechu pri skúškach alebo mladomanželia rozvodu ... Pán lektor nás previedol realitou podnikateľských začiatkov, uviedol praktické rady a upozornil i na prevládajúce mýty o podnikaní.  Napríklad vysvetlil, prečo je nízka cena „cestou do podnikateľského pekla“.  

      „Prekvapilo ma, že originálny nápad nie je pre začatie úspešného podnikania nevyhnutný. Dôležité je skôr nájsť ľudskú potrebu, za ktorej uspokojenie sú mi ochotní zákazníci zaplatiť!“ „Prednáška mi rezonovala v mysli ešte niekoľko nasledujúcich dní“,  priznala Janka. „Myslím, že veľkej časti mojich spolužiakov prednáška otvorila oči, resp. bránu do tajomstiev podnikania. Každému takúto formu vzdelávania len odporúčam“, uvádza na záver Dajana.

       

      Ing. Anna Pirošová + účtovnícko-informaticko-športová II. D

     • Jarná škola programovania na FRI ŽU

     • Počas 18. až 22. marca 2019 sme sa my, informatici tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili na Jarnej škole programovania, konkrétne kurzu Internet vecí – IoT, ktorú organizovala Fakulta Riadenia a Informatiky, Žilinská Univerzita.

      4. ročník tohto IT tábora bol všeobecne rekordný z pohľadu prijatých účastníkov, ako sme sa dozvedeli, bolo nás prijatých až 130.

      V prvý deň sme boli oboznámení prostredníctvom prednášky stručne o samotnej škole a fakulte, teda jej histórii, možnosti štúdia atď. Nasledovalo oboznámenie sa s tým, čo vlastne bude našou úlohou počas nasledujúcich dní – začali sme prednáškou o elektronických obvodoch a teóriu ako čo funguje. Bolo to potrebné, pretože už v ďalších dňoch sme mali využiť tieto vedomosti na pochopenie reálneho významu jednotlivých častí dosky pri ich zapájaní.

      V utorok sme mali prednášku o 3D tlači, kde sa sme dozvedeli, ako 3D tlač funguje, aké sú súčasné možnosti tlače a koľko stoja rôzne 3D tlačiarne, tiež sme mohli naživo vidieť, ako 3D tlačiareň pracuje (konkrétne česká 3D tlačiareň Prusa). Boli sme oboznámení s vytváraním objektov v softvéroch, na ktorých následne 3D tlačiareň pracuje, resp. sme sa naučili používať základné funkcie programu pre návrh objektov pre 3D tlač.

      Poobede sme pokračovali osadzovaním dosky integrovanými obvodmi podľa už spracovanej schémy. Využívali sme pastovanie a letovanie, pričom nám pomáhali študenti fakulty.

      V stredu nám dosku oživili a mohli sme tak začať programovať to, čo sme si vytvorili. Po nainštalovaní programovacieho prostredie AtmelStudio 7.0 sme sa oboznámili so základnými prvkami programu, nasledovalo pripájanie nášho zariadenia cez USB čítačku, inštaláciu ďalších programov a potrebných ovládačov na počítače.

      V jazyku C++, objektovom programovaní, sme si najprv osvojili základné pojmy na už vytvorenom kóde a snažili sme sa ho modifikovať, aby sme si lepšie uvedomili význam jednotlivých príkazov a vôbec čo má aký  význam v kóde.

      Od stredy do konca týždňa sme programovali a vstrebávali nové vedomosti. Našimi cieľmi vo výsledku boli napríklad meniť intenzitu, farbu alebo rýchlosť blikania LED-ky, posielať dáta zo senzora na cloud, alebo do terminálu na počítači, indikovať hodnotu senzora reagujúceho na osvetlenie prostredníctvom 8-segmentového displeja, ktorý bol tiež súčasťou našej dosky. Pracovali sme tiež s wi-fi modulom a ďalšími komponentmi.

      V piatok sme dostali certifikát o účasti na tomto kurze programovania. Pozreli sme si aj súťaž solárnych autíčiek, ktoré museli prejsť určitú dráhu na solárny pohon a orientovali sa podľa senzora.

      Túto Jarnú školu programovania hodnotíme pozitívne. Zdokonalili sme svoje vedomosti v oblasti programovania, najmä v novom programovacom jazyku C++ a vyskúšali si prepojenie softvéru  s doskou ktorú sme si sami zostavili.

      L. J.

     • Pozdrav z Donovalov

     • Krásny, slnečný a trošku mrazivý pozdrav plný zážitkov a snehu

      zasiela I. A a I. B.

      Pozdravujeme rodičov, pedagógov a spolužiakov.

     • Školské kolo SOČ

     • Dňa 22. februára 2019 sa uskutočnilo školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Tento ročník bol silne zastúpený, pretože sa zúčastnilo 13 študentov z troch tretiackych tried. Študenti boli rozdelení do 5 odborov, z ktorých ďalej pokračuje 8 prác. Najviac prác postúpilo z 3. B triedy.

      Porota v zložení Ing. Jana Forgácsová, Ing. Miroslava Kerepecká a Ing. Jana Bellová vybrala  do obvodného kola SOČ, ktoré sa bude konať 18. marca 2019, nasledovné práce:

      Narcizmus, vplyv na sociálny život -  Denisa Bednárová, 3. A

      Príručka k získaniu úveru - Kristína Ďurčeková, 3. B

      Človek a hudba - Alexandra Kavcová, 3. B

      Príručka pre uchádzača o zamestnanie - Gabriela Kremeňová, 3. B

      Nebojte sa marketingu - Romana Lokšíková, 3. B

      Ženy podnikateľky - Radka Štefancová, 3. B

      Kniha vs. moderná technika - Tamara Uhliarová, 3. B 

      Tanec - Kristína Altániová, 3. D

      Všetkým držíme palce!

       

      A. Kavcová, K. Ďurčeková

       

     • Beseda o ochrane ľudských práv

     • Dňa 19. 01. sme dostali príležitosť dozvedieť sa bližšie informácie o ochrane ľudských práv, ktorým sme sa venovali na hodinách občianskej náuky. Vďaka p.p. Haškovej, ktorá nám poskytla takúto možnosť, sme sa mohli stretnúť s dvoma spolupracovníčkami verejnej ochrankyne práv, vďaka ktorým sme sa mohli dozvedieť ďalšie nové informácie. Študenti pracovali v dvoch skupinách.  V prvej sme sa rozprávali o tom, v akých prípadoch sa môžeme obrátiť na verejného ochranca práv, kedy nám môže pomôcť a v akých situáciách. Taktiež sme sa napríklad dozvedeli, na aké organizácie sa môžeme obrátiť keď budeme mať pocit, že boli naše ľudské práva porušené. Táto prednáška bola veľmi zaujímavá, vďaka ktorej sme sa dozvedeli veľa nového. Mne osobne sa veľmi páčila posledná aktivita, keď sme dostali papiere s prípadom a mali sme zistiť, aké práva boli porušené. Veľmi sa mi táto aktivita páčila, bola taká, z praxe. Táto skúsenosť a príležitosť bola veľmi náučná, dala nám nové informácie ktoré podľa mňa využijeme aj v živote.

      Anna Kučerová, 2 .D

      Nevedomosť neospravedlňuje a vedomosť nám môže len pomôcť. Toto platí ešte viac, ak sa jedná o naše práva ale aj povinnosti. O tých hlavných, našich ľudských právach no i o Ústave Slovenskej republiky nám  20. 02. 2019 prišla porozprávať spolupracovníčka ombudsmanky SR. V krátkej prednáške nám porozprávala o sebe, o úrade, ktorého súčasťou je a o tom čím sa zaoberajú. Ďalej nám rozdala výňatok Ústavy, pomocou ktorého sme mali určiť aké práva sa porušujú v modelových situáciách. Bolo zaujímavé zistiť, čo všetko vlastne máme v Ústave a na aké články sa môžeme obrátiť v rôznych situáciách.  Na záver sme riešili jeden väčší prípad, kde sme sa rozdelili na tímy pre, proti a sudcovia. Po krátkej porade sme viedli asertívnu diskusiu čím sme sa naučili využívať vedomosť o právach v obhajobe svojich názorov. Bol to veľmi príjemný a uvoľnený spôsob akým sa viac dozvedieť o takej zložitej téme akou je právo. Za to ďakujeme paniam z kancelárie ombudsmanky a pani profesorke Haškovej.

      Nikola Jaholčíková, 2.A

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia, Jesenského 259/6, 017 44 Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • web@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica 017 44 Považská Bystrica Slovakia
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje