• Marián Gazdík u nás na škole

     • Kto je tento zaujímavý muž? Je to ekonóm, businessman, Slovák - Bystričan, žijúci v Londýne.  Vybudoval najväčšie podujatie pre Start-upy v Londýne a pomáha budovať tie naše – slovenské. Pani zástupkyňa Katarína Dudrová sa s ním pozná osobne a požiadala ho, aby sa o svoje vedomosti, skúsenosti a zážitky z ciest podelil s našimi študentmi. Stalo sa tak v piatok 19. 10. 2018.

      Keďže ja som sa besedy, kvôli pracovným povinnostiam nemohla zúčastniť, požiadala som o jej zhodnotenie Lauru a Jozefa z III. D. A čo oni nato?

      „Beseda bola veľmi zaujímavá. Bola realizovaná formou otázok, ktoré väčšinu kládol pán riaditeľ, ale zapájali sa aj žiaci  3. a 4. ročníka. Pán Gazdík nám opísal svoju cestu, ako sa z priemerného študenta stal úspešným businessmanom. Začalo to prijatím na jazykové gymnázium, neskôr cestovanie - brigády a štúdium v zahraničí. Pracoval v rôznych odvetviach a myslím, že  od roku 2012 začal pracovať v Startup Grind, kde využíva svoje skúsenosti a za posledných 6 rokov jeho startup firma expandovala do neuveriteľných 150 krajín sveta. Jeho myšlienka spojiť podnikateľov, aby spolu riešili problémy má veľký úspech. 

      Tiež nám rozprával o svojej ceste okolo sveta na motorke. Rozprával nám zážitky, ktoré počas cesty zažil a myslím si, že najviac nás z tejto jeho cesty zaujal príbeh o tom, ako ho uniesli a až po dvoch dňoch ho napokon pustili. Zaujímavé bolo ako riešil situáciu, keď mu chceli ukradnúť jeho motorku.

      Z tejto besedy sme si vzali to, že aj v krízovej situácii máme rozmýšľať s chladnou hlavou a nemáme byť nepriateľskí a najmä to, že máme ísť za svojimi snami a nevzdať sa ich.“

      Pána Gazdíka môžete vidieť napr. aj tu:

      https://slideslive.com/38898878/startupy-vs-korporace-startupgrind-europe

       

       

     • Career Day

     • Deň kariéry - Career Day bol určený pre všetkých stredoškolských študentov programov Junior Achievement. JA Slovensko organizuje Deň kariéry v spolupráci s firmou AT&T Global Network Services Slovakia. Workshopy boli zamerané na všeobecné princípy úspešného budovania si kariéry počnúc výberom školy, spôsobom a formou uchádzania sa o zamestnanie až po kariérny rast v zamestnaní.

      Našu školu na tomto podujatí 11. 10. 2018 reprezentovali študenti II. D triedy – účtovníci – Lenka Mešová a Andrej Bednár.

      Postreh Lenky: „Career Day mi dal nové skúsenosti a informácie k tomu, ako sa stať úspešnou. Ako ísť za svojím v budovaní budúcej kariéry, správne vyplniť životopis tak, aby zaujal možno budúceho zamestnávateľa. Videli sme ukážku toho ako prebieha pohovor, z ktorého som si odniesla veľmi veľa a veľa som sa taktiež aj naučila.“

     • Roadshov Moja story Tvoja story

     • Všetko sa to začalo minulý školský rok. Pani Kerepecká pri svojom brúsení po nete našla súťaž pre študentov Moja story Tvoja story a zaregistrovala nás. Ale ako ich ku nám pritiahnúť? No bolo to „jednoduché“. Klikať, klikať, klikať a preklikať sa na prvé miesto v kraji medzi všetkými školami, ktoré tiež klikali a klikali na príslušnej stránke. Zapojili sme sa všetci - učitelia, žiaci, rodinní príslušníci, ale stále to nestačilo. V júni náš školský deň začínal hlasovaním za víťazstvo našej školy v tejto súťaži. Pán riaditeľ aj študentská rada žiadali na fabooku o podporu všetkých, čo nás poznajú a majú radi.  No..... skončili sme druhí. Sklamanie? Možno – lebo boli aj takí „típkovia“, čo síce chodili do učební – ale predstavte si - neklikali. To sa asi nedá ani pochopiť – ale – každý človek je jedinečný a  jeho osobnosť treba rešpektovať. Takže rešpektujeme a neriešime.  O čo bolo naše prekvapenie väčšie, keď pán Židzik doslal cez prázdniny e-mail, že nás predsa len vybrali.  Čakali sme čo bude a dočkali sme sa .... prišli 11. 10. 2018 postavili v našej telocvični arénu. Kto? No predsa tanečník Laci Strike, rapper Strapo, boxer a tréner Tomi Kid Kovács a cestovateľka Janka Travelhacker a ich hostia.

      Aký pocit z toho mali naši študenti? Prečítajte si príspevok druháčky Aničky:

      „Vo štvrtok 11. októbra k nám na OA zavítali 4 populárni ľudia. Vlastne vďaka súťaži s O2 - Moja story, tvoja story, v ktorej naša škola vyhrala, k nám mohli títo 4 ľudia zavítať. Boli to známi boxer a tréner Tomi Kid Kovács, populárny raper Strapo, cestovateľka a blogerka Janka Travelhacker a najznámejší tanečník Laci Strike. Prišli na našu školu, aby nám vyrozprávali svoje príbehy zo života, ako sa dostali k tomu čo robia teraz a čo ich baví a aké náročné to bolo. Neprišli sa chváliť, čo v živote dokázali, neprišli sa vyťahovať, ale naozaj nám úprimne prišli povedať ten svoj príbeh. Keď nám tieto príbehy rozprávali, všetci počúvali, ako sa každý jeden z nich dostal tam, kde teraz je. Každý z týchto príbehov bol veľmi emotívny. Každý jeden hovoril o niečom inom, ale každý mal tú istú pointu. Ani jeden sa nevzdal, nikto a nič ich neodradilo od toho, aby išli za tým, čo ich baví a čo ich robí šťastnými, aj keď im prišli veľmi náročné chvíle. Týmto nám chceli odovzdať radu do života, aby sme sa nenechali odradiť ničím a nikým. Aj motto ich tour je „Nenechaj sa odradiť.“ Myslím si, že aj vďaka nim si niektorí uvedomili, že život nie je taký jednoduchý, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Nehovorím, že všetci. Určite aj študenti si už prešli ťažkými a náročnými obdobiami. A myslím si, keď nám Tomi, Strapo, Janka a Laci porozprávali svoje príbehy, uvedomili si, že všetko je možné, aj cez prekážky. Ako sa aj hovorí: Keď sa chce, tak sa všetko dá a zvládne.

      Myslím si, že všetkým patrí obrovské ĎAKUJEM, pretože vyrozprávať príbeh úplne cudzím ľuďom nie je vôbec jednoduché.

      Ale samozrejme okrem týchto príbehov mali pre nás aj prichystaný program. Jedným z nich bol boxerský zápas medzi Tomim Kidom a naším pánom riaditeľom Peťom Bologom. Taktiež nám Strapo predviedol jednu z jeho skladieb, ktorá mala podľa mňa hlboký význam. Laci nám predviedol tanečné kúsky, ktoré boli úžasné a aj náročné.

      A nakoniec samozrejme nechýbalo aj fotenie s nimi a podpisovanie sa, aby mal každý zo študentov pamiatku na to, že tu boli.

      Myslím si, že tento deň bol veľmi úžasný, emotívny a úprimný.“

      Viac sa o tejto akcií, na školách, sa môžete dozvedieť, keď si do „googla“ dáte moja story tvoja story.

      Je to dobrá vec, ktorej súčasťou sme boli aj MY.

     • Veľtrh štúdia a kariéry AKADÉMIA & VAPAC®

     • Súčasťou učebných osnov našich štvrtákov v predmete Svet práce je aj príprava na budúce povolanie. Okrem učenia sa Zákonníka práce alebo písania motivačných listov a swot analýz osobnosti sme sem zaradili aj príjemnejšiu aktivitu a tou je návšteva Veľtrhu vysokých škôl.

      Veľtrh je ideálna platforma, kde môžu vzdelávacie inštitúcie  prezentovať svoje programy – bakalárske, magisterské alebo inžinierske. Žiaci sa môžu oboznámiť s výmennými programami, jazykovými kurzami, kurzami ďalšieho vzdelávania, poradenskými službami v rôznych oblastiach štúdia u nás i v zahraničí, s ponukami práce ..... Veľtrh taktiež ponúkol našim študentom možnosť diskusie s odbornými pracovníkmi z oblasti vzdelávania a ľudských zdrojov. Veríme, že im táto návšteva pomôže pri výbere tej správnej školy alebo toho správneho zamestnania či povolania.

       

     • Vyučovanie inak 3

     • Čas letí ako bláznivý a už je tu tretia akcia nášho projektu Rozhlas OhlAs. Dnes 05. 10. 2018 sa na projektovú manažérku zahrala Katka Križanová. Deň učiteľov poňala veľmi pekne hudbou – piesňami o učiteľoch a pre učiteľov a keďže je dnes aj Deň úsmevu každý balónik, ktorý rozdávala sa pekne usmieval. Čo o tom píše ona?

      Prekvapením pre študentov a niektorých učiteľov bolo poznanie, že 5. október je medzinárodným dňom učiteľov a zároveň aj svetovým dňom úsmevu. Na Slovensku nie je tento deň až taký známy, pretože my oslavujeme deň učiteľov 28. marca, ktorý je zároveň dňom narodenia Jána Amosa Komenského - českého pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa so slovenskými koreňmi.

      Každého profesora sme potešili malým darčekom, ktorým bol balón s nakresleným úsmevom. S prípravou tohto prekvapenia sme začali počas prvej vyučovacej hodiny, kedy sa fúkali balóny. Pokračovali sme počas druhej hodiny, kedy sme ich zdobili úsmevmi. Pri príprave tohto malého prekvapenia sme zažili kopec zábavy. Túto akciu sme začali čítaním príspevku do rozhlasu počas prestávky po druhej hodine. Pokračovali sme rozdávaním balónov našim profesorom, čím sme im vyčarili úsmev na tvári, čo vlastne bolo našim cieľom.

      Sama som bola prekvapená aký mala táto akcia úspech, predbehla všetky moje očakávania. A čo dodať na záver? Snáď len toľko, aby nám vždy bola „škola hrou“ a nezabudnúť, že „opakovanie je matkou múdrosti“.

     • Vyučovanie inak 2

     • „Muzika do re mi re do si la sol“  takto znie začiatok refrénu známej piesne Karla Gotta o tom, že pieseň je našou každodennou spoločníčkou. S piesňou nás vítajú do života a s piesňou nás budú odprevádzať na našej poslednej ceste. Hudba  - počúvame ju niekoľkokrát denne – začíname  a končíme ňou hodinu a začíname a končíme ňou prestávku. A práve tento zvláštny, a pre mnohých aj nenámy,  deň -  Medzinárodný deň hudby si za svoju polročnú prácu vybrala projektová manažérka Anička Kučerová. Toto je jej príspevok:

      „Dňa 01. októbra sa žiaci OA zoznámili s Medzinárodným dňom hudby. Cieľom tohto dňa bolo oboznámiť študentov, prečo tento deň vznikol, z akého dôvodu a za akým účelom. Počas prvej prestávky sa robili prípravy, aby všetko správne fungovalo. Začiatkom druhej prestávky si každý na škole vypočul rozhlasovú reláciu, aby sa niečo o Medzinárodnom dni hudby dozvedel, napríklad, že tento deň vznikol za účelom upevňovania hudby a aj priateľských vzťahov. Po tejto rozhlasovej relácií sa začali púšťať piesne.

      Ale taktiež sme chceli, aby tento deň rozveselil úplne každého na škole. A ako? Každý mal možnosť si pustiť pieseň na želanie, aby mu spríjemnila deň. Táto možnosť sa študentom zapáčila a mala veľký úspech. Každú prestávku hrali rôzne žánre, hity, jednoducho, každý si našiel svoju šálku kávy. Táto akcia mala podľa nás veľký úspech.

      A vzhľadom na veľké množstvo piesní bude táto akcia pokračovať aj v piatok 05. októbra, takže máte stále možnosť si vybrať pesničku, ktorú by ste chceli zahrať a nezúfajte, že práve tá Vaša dnes nezaznela.“

     • Vážení rodičia,

     • pozývame Vás na 1. združenie rodičov v školskom roku 2018/2019, ktoré sa uskutoční dňa 15. 10. 2018 o 16.00 v učebniach s Vašimi triednymi učiteľmi.

      Zároveň pozývame zástupcov tried na stretnutie s riaditeľom o 15.30 hod. v kancelárii riaditeľa školy.

      S pozdravom

      vedenie školy

     • Skalické trdlovanie

     • Záhorie je typické úrodnými vinohradmi, malebnými kopanicami, architektúrou, svojráznym humorom, folklórom, nárečím i gurmánskymi špecialitami.  Jednou z nich je trdelník zo Skalice. V roku 2007 získal ako prvý slovenský výrobok ochranné označenie zemepisného pôvodu. V účtovnícko-informaticko-športovej II. D náme radi ekonomiku aj trdelníky a chceli sme vidieť, ako sa niečo také jedinečné vyrába. V stredu 26. septembra 2018 sme sa teda vybrali po jeho stopách. V podniku rodiny Havlíkovcov v Skalici sa jeho pečeniu venujú už vyše 50 rokov. Tam by mali vedieť... Vysoký komín, vrecia plné orechov lemujúce celý prístup od brány až po vchod a do široka-ďaleka sa šíriaca nezameniteľná vôňa robia ich domček neprehliadnuteľným.

      Skalický trdelník. Viete si predstaviť na diaľku jeho chuť a vôňu? Skúste si teraz tipnúť, aké špeciálne korenie ju ovplyvňuje. Škorica? Vanilka? Rumová aróma? Alebo niečo iné? Odpoveď nájdete v závere článku. Iste viete, že Skalický trdelník má daný špecifický tvar valca, daný namotaním a pečením cesta na trdle. Trdlo je nástroj podobný palici, vyrobený z bukového dreva. Je hrubé 3 až 5 centimetrov, hotový trdelník má mať vonkajší priemer získaný kysnutím v piecke pri opatrnom pečení 6 až 10 centimetrov. Súčasťou chránenej receptúry je štedrá posýpka z vlašských orechov alebo mandlí, v pomere 1 diel orechov ku 2 dielom múky. Kedysi  v horších časoch sa používali i marhuľové jadrá, ktoré sú však v súčasnosti zakázané z dôvodu obsahu jedovatého kyanidu. Okrem presne stanovených surovín na výrobu je určený aj spôsob pečenia – jedine otáčaním na sálavom teple alebo v pahrebe. Bez otáčania by cesto z trdla odpadlo. „Upečený trdelník sa cukrí práškovým cukrom do biela a má vážiť 250 alebo 500 gramov. Na rozdiel od stánkových napodobenín sa musí jesť vychladnutý“, upozorňuje pán Karol Havlík, ktorý pomáhal pri pečení rodičom už ako 5-ročný chlapec. Jeho úlohou bola dôležitá dohotovovacia výrobná operácia – fúkanie. Hoci to znie úsmevne, ide naozaj o dôležitú súčasť výrobného procesu – po upečení sa trdelník sníme z trdla a z diery v ňom je nutné hneď vyfúknuť horúci vzduch, pretože jeho vplyvom by sa trdelník sparil a jeho kvalita by sa výrazne znížila. Trvanlivosť kvalitne pripraveného trdelníka je 5 dní.

      Čo je známe z histórie trdelníka? Trdelník priniesol na stôl svojho pána – grófa Józsefa Gvadányiho zo Skalice v 18. storočí jeho rumunský kuchár. Vo väčšom rozsahu sa výroba trdelníka rozšírila v Skalici a okolí v prvej polovici 20. storočia.

      „Znalci vedia, ako chutí pravý trdelník. Trdelník so škoricovou alebo kokosovou posýpkou, je síce trdelník, ale nie pravý – skalický“, uviedla pani Anežka Havlíková z rodinnej firmy Skalický trdelník od Havlíkú, v ktorej sme absolvovali exkurziu. Na našu otázku, či sa dá pripraviť aj bezlepkový, pani Anežka odpovedala, že cesto bez lepku by nebolo dostatočne pevné a tvrdé, takže to nejde. Dodala, že pre diabetikov môžu vyrobiť necukrený trdelník a pre ľudí alergických na orechy verziu posypanú bielym makom, ktorá je od pravého tredelníka chuťovo na nerozoznanie.

      Novinkou je, že do prestížneho zoznamu chránených označení pôvodu Európska komisia koncom roka 2017 zaradila ďalší výrobok z regiónu Skalica  – Skalický rubín. Toto červené víno sa dorába výlučne z hrozna dopestovaného na kopci Vintoperk v blízkosti Skalice. No to už je pozvánka nie na školskú exkurziu, ale dospelácku zážitkovú turistiku. A nevynechajte ani Skalický prístav, ktorý je súčasťou tzv. Baťovho kanála. Ten nás očaril krásnou, slnkom zaliatou prírodou, majákom, vyhliadkovou vežou i loďkami, čakajúcimi na pasažierov.

      PS: Tak hádali ste? Viete, aké je to tajné korenie, ktoré daruje Skalickému trdelníku tú špecifickú arómu? „Ná jak“? Predsa -  muškátový oriešok! Povidaua pani Anežka.

      Api + II. D

     • Vyučovanie inak

     • Druhácka trieda s rozšíreným vyučovaním účtovníctva má na prvý polrok naplánovaný projekt Rozhlas OhlAs. Každý zo študentov „využil“ možnosť prihlásiť sa do výberového konania na rozhlasového redaktora. Jeho úlohou je byť projektovým manažérom. Zo zadaného zoznamu si vyberie akciu, ktorú si celú vymyslí, zorganizuje, spracuje organizačno-technické zabezpečenie, zaúčtuje a vytvorí rozhlasovú reláciu. Týmto sa na jeden deň oblečie do kože projektového manažéra.

      Začali sme vo štvrtok 27. 09. 2018 - bol Svetový deň mlieka v školách. Projektovou manažérkou bola Janka Mošková, ktorá píše toto:

      „ Študenti si 27. septembra uctili Svetový deň mlieka v školách. Podstatou tohto dňa bolo pripomenúť si, aký veľký význam má pre náš život a taktiež náš organizmus mlieko. Bol to spôsob, ako upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy. Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život a je našim hlavným zdrojom prísunu vápnika. A ten je predsa veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zubov, ale aj celkového stavu organizmu a zdravia človeka. Deň mlieka bola preto dobrá príležitosť, aby sme si uvedomili význam mlieka pre naše zdravie.

      Na našej škole sme po prvej hodine započuli rozhlas, kde sme sa dozvedeli pár informácií o mlieku a inštrukcie na celý deň. Po druhej, tretej i štvrtej hodine študentky  v tento “mliečny deň“ predávali puding, kakao a horúcu čokoládu. Študenti si mliečny nápoj/výrobok mohli zakúpiť a taktiež vyplniť dotazník o mlieku, kde sa dozvedeli, že študenti ale i profesori vypijú aspoň raz za deň kravské mlieko, a čo majú najradšej.

      Pri poslednej otázke sa zhodli všetci. Čo povie na to pán riaditeľ? Prijmeme automat mliečnych výrobkov na našej škole? Keďže nepoznáme odpoveď, nechajme sa prekvapiť, či sa dočkáme automatu alebo nie. Študenti sa tiež mohli zapojiť do súťaže a to kúpou, pri ktorej dostali indíciu a podľa nej museli splniť úlohu.

      Výhercov sme žrebovali cez obedovú prestávku. Hlavná výhra bola neskúšanka, ktorou sa môže pochváliť Lenka Mešová (2. D), druhou cenou boli slúchadlá, ktoré vyhrala Patrícia Halamová (1. D) a kľúčenku s perami vyhrala Diana Cedzová (2. D).

      Ako to všetko prebiehalo, a aká bola nálada? Môžete sa pozrieť vo fotoalbume.   

     • Účelové cvičenia

     • September na našej škole je neodmysliteľne spätý s odbornou praxou študentov štvrtého ročníka a s účelovými cvičeniami tých mladších – prvákov a druhákov. Štvrtáci sa na dva týždne rozpŕchli do podnikov, aby využili svoje teoretické vedomosti v praxi a prváci a druháci dva dni zápasili s brannou zdatnosťou.

      Vo štvrtok 20. 09. 2018 sme sa s druhákmi vybrali na Kalváriu v Považskej Bystrici. Na priblíženie histórie môžeme uviesť, že Považskobystrická kalvária je súbor 14 samostatných sakrálnych stavieb, z toho trinástich kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a súsošia ukrižovania umiestnených nad kopcom zvaným Kamenec v Považskej Bystrici. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1805 – 1807 v klasicistickom štýle. 07. novembra 1963 bol súbor 14 stavieb zapísaný na ústredný zoznam kultúrnych pamiatok. Dnes je kalvária národnou kultúrnou pamiatkou.

      Naša vyuka bola teda  spojená s turistikou. Tento nápad sme nemali sami. Stretli sme sa tam s deťmi zo základnej školy, ktoré boli na výlete, ale aj na hodine náboženstva. My sme si dali súťaž v zakladaní ohňa kresadlom. Po prvotnom vysvetlení, z čoho pozostáva oheň a ako sa pracuje s kresadlom, začalo zápolenie o prvé iskričky. Vyhrali študenti II. A v tesnom závese za nimi II. D. Ale ani II. B sa nevzdala a po počiatočných neúspechoch začalo aj ich „práchno“ horieť krásnym jasným plameňom. Keď sme malé ohníky nakŕmili trieskami a drevom – tak sa nám podarilo rozhorieť pekný oheň, na ktorom sme si opekali prinesené dobroty. Vôňu lesa pretkala vôňa špekáčikov, slaniny a chleba. Po peknom zážitku sme sa rozpŕchli domov.

      Na druhý deň 21. 09. 2018 boli na rade prváci. Tí to mali trochu zložitejšie. Vyučovanie vonku. Slnko svietilo, ako cez horúce prázdniny, ale nič ich nemohlo odradiť od chuti dozvedieť sa niečo nové. Prišli sme na štadión, kde sa začalo oboznamovanie s prvou pomocou, civilnou ochranou, prežitím v prírode a informáciami o liečivých rastlinách. Po „úmornom“ učení nasledovala hodina a pol športu. Volejbal, futbal, bedminton, frisbee alebo len sedenie a klábosenie v tieni s novými spolužiakmi. A ako sa vraví  - pekný deň za nami.

       

     • Školský rok 2018/2019

     • Hovorí sa, že keď na svadbe prší  - tak novomanželom prší z neba šťastie. Aj nám, dnes ráno pri uvítaní do nového školského roka, pršalo. Veríme teda, že nám pršalo z neba šťastie a tento školský rok bude omnoho úspešnejší než tie predchádzajúce. Bude iný aj v tom, že to je päťdesiaty prvý školský rok našej školy. Vstúpili sme do nového polstoročia. Okrem pána riaditeľa Petra Bologu nám všetko najlepšie zaželal aj pán primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Tento školský rok, okrem nových prvákov u nás vítame aj štvrtákov z Ilavy, ktorým sa naša škola stane na rok, tiež ako nám, domovom. Milá naša obchodná akadémia, človek sa po päťdesiatke zamýšľa nad svojim doteraz prežitým produktívnym životom, ak to plánuješ urobiť aj Ty, tak ti do ďalšej nezabudnuteľnej päťdesiatky želáme len to najlepšie, modernú budovu, veľa domácich aj zahraničných návštev,  úspešných žiakov, ktorí vynesú tvoje meno na najvyššie priečky, a spokojných učiteľov.

     • Oznam

     • Riaditeľstvo Obchodnej akadémie Považská Bystrica oznamuje, že termín komisionálnych skúšok za 2.polrok šk.roku 2017/2018 je stanovený na utorok 28.8.2018 od 9.00 hod.

     • Posledná rozlúčka...

     • ... s našou študentkou, spolužiačkou a kamarátkou Majkou Kucharíkovou sa bude konať v stredu 18. 07. 2018 o 13.00 h na starom cintoríne v Považskej Bystrici. Pozostalej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

     • Skončil sa školský rok – Game is over

     • Nad Tatrou sa blýska .... tieto, každému Slovákovi známe, slová otvorili slávnostné ukončenie školského roka na našej škole. Žiaci nastúpení pred školou, príhovory, pochvaly, odovzdávanie ocenení za výborný prospech a prácu v škole, ocenenia za kvalitnú reprezentáciu školy, športové úspechy, úspechy v olympiádach a súťažiach,  certifikáty za vynikajúcu prácu nad rámec vyučovania – o tomto to dnes ráno pred našou školou bolo. Sme hrdí na našich žiakov – dokážu sa prekonať a ukázať, čo v nich je. Vedia našu školu posunúť na tie najvyššie priečky úspešnosti. A čo ešte dokazuje kvalitu ich  vzdelania? Predsa vysvedčenia – aj tých sa dnes dočkali. Posledné ohľady, fotky, príhovor triedneho a rozlúčka. Všetci si oddýchneme – žiaci na prázdninách – učitelia na dovolenke. A o dva mesiace začína nová hra.

     • Poznávací zájazd 2018

     • Po dlhej 24-hodinovej ceste sme konečne dorazili do nášho prvého cieľa, ktorým bol Paríž, hlavné mesto Francúzska. Ráno nás privítalo pochmúrne počasie, no to nás neodradilo od spoznávania krás tohto mesta. Vďaka Ivetke, našej super sprievodkyni, sme spoznali Paríž do každého detailu. Prvé spoločné kroky viedli k Eiffelovej veži, kde vznikli „umelecké“ fotky a zaplavili sociálne siete. Z diaľky sme videli Víťazný oblúk, prešli sme sa po Champs-Élysées. Niektorí z nás si nenechali ujsť pohľad na Monu Lízu a ostatní aspoň stihli zvečniť úsmevy na fotke s Louvre. Po hodinovej prestávke sme sa presunuli k NotreDamu. Tu sa naša prvá zastávka skončila. Ďalší deň sa začal jazdou Eurotunelom, ktorý spestril 45 minút cestovania a doviedol nás k nádhernému, univerzitnému mestu Cambridge. Každému študentovi by sme dopriali zažiť atmosféru tohto mesta, pretože nie je príliš rušné a študenti sú na každom rohu. Prvý večer v Anglicku sme strávili v rodinách, kde sme na vlastnej koži zažili pravý život Angličanov. Tam sme si overili naše „skills“ anglického jazyka. Spoznali sme aj mesto Oxford, kde sme sa prechádzali priestormi, ktoré nám boli známe z filmu – Harry Potter. Po spoznaní mesta sme sa dočkali aj vytúžených nákupov, no nezdržali sme sa dlho, pretože naše ďalšie kroky viedli do momentálne veľmi známeho mesta Windsor, kde sa konala svadba princa Harryho a Meghan. Mali sme možnosť nahliadnuť tiež do súkromných priestorov kráľovnej Alžbety II., kde spoločne s rodinou trávi svoj voľný čas počas víkendov. Po dlhom a vyčerpávajúcom dni sme sa všetci tešili do našich hostiteľských rodín. Posledný deň nás čakal dlho očakávaný Londýn, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na svete. Typické londýnske počasie nás neminulo, ale to nepokazilo naše plány a ani chuť spraviť si prehliadku aj týmto mestom. Plavili sme sa mestskou lodnou dopravou po Temži, ktorá viedla aj k našej prvej zastávke, ktorou bolo London Eye. Hoci sme si vystáli dlhú radu, no ten výhľad na mesto z tejto atrakcie stál za to. Nasledovalo múzeum voskových figurín Madame Tussauds, kde sme sa zabavili ďalšími atrakciami a zábermi so sochami slávnych osobností. Medzitým sme si v Londýne stihli oddýchnuť v typickom mestskom parku a mnohí z nás vyskúšali  anglické „Fish and chips“. Tento poznávací zájazd nás veľa naučil a my máme ďalšie nezabudnuteľné zážitky, ktoré budeme ešte dlho vstrebávať. Chceli by sme sa poďakovať našej pani profesorke triednej Lenke Slaziníkovej za zabezpečenie všetkých potrebných vecí ohľadom poznávacieho zájazdu a za trpezlivosť ktorú s nami mala. Taktiež sa chceme poďakovať pani profesorke Lenke Jarošovej a Janke Bellovej, ktoré boli s nami ako dozor a aj vďaka nim budeme mať na zájazd pekné spomienky.  Na záver by sme chceli odkázať všetkým budúcim druhákom, aby si nenechali ujsť túto možnosť ktorú im Obchodná akadémia ponúka.

      Lenka Repková a Miriam Belásová

     • KOŽAZ 2018

     • „Kurz ochrany života a zdravia je samostatnou povinnou organizačnou formou vyučovania. Je vyvrcholením procesu výchovy tretiakov a formuje ich vlastenecké povedomie, dotvára sústavu  ich zručností a návykov o ochrane človeka a jeho zdravia, prispieva ku zvyšovaniu telesnej zdatnosti a psychickej odolnosti. Účasť tretiakov školy je na kurze povinná.“ Takto charakterizuje KOŽAZ Štátny pedagogický ústav.

      A ako je to u nás na škole? Minulý týždeň od 19. do 22. 06. sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili Kurzu ochrany života a zdravia realizovaného internátnou – pobytovou formou v Podskalí. Téma bola – „Poďme sa hrať na armádu“.  KOŽAZ-u predchádzala aj teoretická príprava – riešenie úloh z časopisu Obrana, ktorý zasiela do školy Ministerstvo obrany SR.

      Obsahom kurzu bolo učivo zamerané na prežitie v prírode, topografiu, spoznávanie liečivých bylín, civilnú ochranu, dopravnú výchovu, streleckú prípravu a zdravotnú prípravu. Žiaci riešili testy dopravnej výchovy, naučili sa základy streľby, ošetrovali a prenášali zraneného, nasadzovali si plynové masky a učili sa čo si zbaliť napríklad v prípade povodne. Pomocou aplikácie Star Walk uvideli za jasného dňa nočnú oblohu posiatu hviezdami, zistili ako pracuje kompas, buzola, kresadlo, na čo je dôležité vedieť viazať uzly alebo ako urobiť prístrešok v lese, či prečo je dôležité rozoznať žihľavu do bazy. 

      Okrem týchto povinných akcií boli pre žiakov pripravené súťažné zadania – vytvorenie vlajky a hymny čaty, príprava jedla na ohni z prírodných zdrojov, napríklad chlieb austrálskych domorodcov, výstup na Podskalský Roháč. Každé ráno sa kontroloval poriadok na izbách a pri nočnej hre sa zahrali na vesmírnych objaviteľov, keď museli pozemskú vesmírnu misiu zachrániť od istej smrti tým, že opravia reaktor, ktorý vyrábal pre všetkých v tábore kyslík. Svoje zručnosti si vyskúšali aj pri zakladaní ohňa kresadlom a postavení štábu – prístrešku pre veliteľa čaty priamo v lese. V neposlednom rade sa zahrali na „vojenských“ reportérov.

      Program im spestrili ukážky práce so služobným psom z Mestskej polície Považská Bystrica a Polície SR a Príslušníci armády SR pre nich pripravili zaujímavé dopoludnie s ukážkami topografie a civilnej ochrany. Taktiež pre nich pripravili skutočný prekážkový beh a ukázali im základy sebaobrany.

      Naši študentskí reportéri pod vedením veliteľov čiat opísali jednotlivé dni takto:

      1. deň (utorok) veliteľka I. čaty Mgr. Alena Plechová

      V treťom ročníku sme zistili, že vôbec nestačí byť zdatným ekonómom alebo účtovníkom na našej škole, že treba ešte viac, to znamená, že musíme byť aj telesne zdatní, schopní zorientovať sa v každej nepredvídanej situácií. Za týmto účelom sme sa zúčastnili KOŽAZu v Podskalí.

      Začiatok prvého dňa sme si zorganizovali podľa vlastných predstáv. Niektorí zostali na izbách, iní sa naháňali za futbalovou loptou. Ale naša organizácia tohto 4-dňového sústredenia bola narušená vyhlásením skutočného programu „plukovníkom“ Ivanom Žídzikom – teda rozdelením do čiat a realizovaním výcvikových disciplín.

      Naša I. čata si hneď v utorok vyskúšala streľbu na terč, dopravnú výchovu, zdravotnú prípravu a civilnú ochranu. Každý „vojak“ sa úlohy zhostil podľa svojich schopností. Niekomu išla lepšie streľba, inému výkriky: „Som Bond, James Bond!“ alebo „Naše tempo je vražedné, naším revírom je strelnica!“. Všetci sme boli úspešní počas dopravnej výchovy, pretože šoférovanie je už naša šálka kávy. Zdravotná príprava a civilná ochrana sú o veľmi vážnych veciach, ale „vojaci“ ich brali s nadhľadom s humorom. Praktické precvičovanie niekto odmietol s výkrikom: “Ja sa bojím dotykov!“. Nevieme, akých dotykov sa dotyčný bojí, ale jeho vyhlásenie vyvolalo búrku smiechu.  Popoludňajší výstup na skaly znamenal siahnutie si na dno našich síl. Túra bola náročná, ale výhľad úžasný. To sme však netušili, čo nás čaká počas zostupu. Príšmykom sme sa postupne približovali k nášmu táboru.

      Bodku za slnečným a dobre zorganizovaným dňom bolo posedenie pri táboráku s „kapitánom“ Petrom Kastelánskym, ktorý nás hrou na gitare naladil na hudobnú nôtu.

      2. deň (streda) veliteľka II. čaty Ing. Anna Klabníková

      Druhý deň nášho odborného výcviku sme sa zúčastnili skorej rannej rozcvičky spojenej s behom. Po rozcvičke nasledovala kontrola a bodovanie izieb, preto sme sa pobrali upratať naše chatky. Počas raňajok  sme sa dozvedeli ďalšie inštrukcie ako budeme pokračovať v priebehu dňa. Začali sme dokončovaním posledných dvoch stanovísk, ktoré sme nerealizovali v predchádzajúci deň.  Po krátkej pauze sa nám prišla predviesť Považskobystrická mestská polícia spolu so psovodom, ktorí nám ukázali ukážku základných povelov, ktoré musí pes ovládať. Kurča s ryžou nás počas obeda nasýtilo, aby  sme skupinovo mohli začať pracovať na vytváraní vlajky, hymny a prístrešku. Každá čata svoje výtvory od prezentovala porote aj spolu s jedlom, ktoré sa malo pripraviť z prírodných surovín. Po oddychu sa uskutočnila nočná hra v lese, na ktorej sa podieľalo 12 družstiev. Cieľom tejto hry bolo prejsť stanoviskami a rozlúštiť heslo napísané v Morzeovej abecede. Najlepším tímom bola sľúbená odmena. Bol to náročný deň, ktorý sme zakončili zaslúženým spánkom.

      3. deň (štvrtok) veliteľky III. čaty Mgr. Jana Lalinská a Mgr. Lenka Mokrišová

      Keďže sme noc predtým hrali nočnú hru, „generálny štáb“ bol natoľko milý, aby nám zrušil rannú rozcvičku a zároveň posunul budíček o pol hodinu neskôr. Po výborných raňajkách sme mali čas si upratať izby a vydali sme sa na ihrisko. Tam nás čakali vojaci z vojenského útvaru v Trenčíne. Naučili nás niečo málo o sebaobrane, zbraniach, vojenských odevoch, orientovaní v mapách. Po tomto programe nás čakal obed a po ňom osobné voľno. Svoje voľno každý využil inak. Niektorí sa opaľovali, iní zase hrali hry a podobne. Program nám skončil o 17,30 a nasledovala večera. Po nej sme sa stretli pri ohnisku, rozprávali sa, hrali hry a opekali. Bol to pekný koniec posledného dňa.

      4. deň (piatok) Mgr. Lenka Mokrišová

      A je to tu! Deň odchodu. V noci vyčíňala búrka, no nebola jediná …

      Domov sa tešíme, no bude nám to tu chýbať. Odnesieme si odtiaľto množstvo vedomostí, skúseností, zážitkov. Spoznali sme  spolužiakov a profesorov aj z inej strany. Upevnili sme priateľstvá, mnohí z nás objavili v sebe skryté talenty.

      Posledný hlasný megabudíček, raňajky, balenie, upratovanie. Zvláštne pocity. Tieto štyri dni ubehli rýchlo a my si uvedomujeme, že tu bolo fajn. Budúcoročným tretiakom to odporúčame zažiť.

      Na záverečnom vyhodnotení sú ocenené víťazné družstvá a čaty, bilancujeme, uvedomujeme si, že  víťazmi sú všetci, ktorí sa snažili a často krát prekonávali aj sami seba.

      Po obede nastupujeme do autobusu. Posledné pohľady na naše chatky, jedáleň, prírodu… Na chvíľu sme boli vytrhnutí z každodennej rutiny, reality. Všetkým nám to prospelo.“

      Na KOŽAZ sme neprišli oddychovať – prišli sme sa učiť, trochu zasúťažiť, zašportovať, spoznať nové veci, vytvoriť nové kamarátsvá a možno sa aj zabaviť. Myslíme, že to vyšlo, presne ako počasie, a účel sa nám podarilo splniť.

      Ďakujeme za podporu.

      Inštruktori KOŽAZ OA PB.

     • Štátna skúška z písania na počítači a korešpondencie

     • Aj tento rok, 12. júna 2018, sme v spolupráci s Národohospodárskou fakultou Ekonomickej univerzity v Bratislave zorganizovali štátnu skúšku z písania na počítači a korešpondencie. Obsah štátnej skúšky pozostával  z dvoch častí a to z 10-minútového odpisu predloženého súvislého textu v textovom procesore MS Word a z vypracovania dvoch písomnosti (obchodného listu a tabuľky) podľa predloženého zadania.

      Žiaci si preverili a zhodnotili úroveň vedomostí, zručností, návykov a schopnosti z administratívy a korešpondencie. Úspešní účastníci štátnej skúšky  dostanú Vysvedčenie o štátnej skúške z písania na počítači a korešpondencie, ktoré vystavuje Ekonomická univerzita v Bratislave. Aj tento doklad môže pomôcť absolventom našej školy pri uplatnení na trhu práce.

      Ing. Jana Tvrdá

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia, Jesenského 259/6, 017 44 Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • sy@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje