• Majstrovstvá okresu v stolnom tenise

     • Dňa 15. 10. 2019 patrila telocvičňa SOŠ strojníckej v Považskej Bystrici súťaži v stolnom tenise. Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom. Súťaže sa zúčastnili aj naše dievčatá Alexandra Dujsíková, Ivana Kardošová a Veronika Angyalová, ktoré vyhrali MO v stolnom tenise a postúpili na majstrovstvá kraja.

       

      Študentkám našej školy gratulujeme a držíme palce!

     • Majstrovstvá okresu v bedmintone

     • Dňa 23 10. 2019 sa v telocvični Gymnázia v Považskej Bystrici uskutočnila súťaž v bedmintone. Bedminton patrí medzi najstaršie športy na svete - prvé doložené záznamy o tomto športe pochádzajú zo 7. storočia. Súťaže sa zúčastnili aj študenti našej školy.

      V kategórii dievčat Erika Cesnáriková a Nikola Lagíňová obsadili krásne 2. miesto. V kategórii chlapcov Jozef Kadáček a Miroslav Stacho obsadili 3. miesto.

       

      Študentkám i študentom našej školy gratulujeme!

     • Deň otvorených dverí TSK

     • Aj tento rok 01. 10. 2019 nám svoje dvere otvoril Trenčiansky samosprávny kraj a my, 3. A, sme sa mohli pozrieť do jeho vnútra. Napriek meškaniu vlaku sme si cestu do Trenčína užili. Pred vstupom do budovyTSK už čakali mladí v kroji a na ruku nám dali náramok s ľudovým vzorom a názvom podujatia.  Potom nám pani profesorky dali program podujatia a rozchod na individuálne skúmanie rôznych stánkov. K dispozícii boli ochutnávky, informačné materiály, napríklad o modrotlači, ale i možnosť kúpiť si výrobky   od domovov sociálnych služieb na podporu znevýhodnených ľudí. Nejaký čas sme tiež strávili vymaľovávaním obrázkov s ľudovým motívom, čo bolo príjemným navrátom do detských čias . So spolužiakmi a pani profesorkami Jarošovou a Haškovou sme si exkurziu veľmi užili, dozvedeli sme sa mnoho nových informácií a strávili spolu pekné jesenné dopoludnie, za čo im a pánovi riaditeľovi veľmi ďakujeme.

     • Čo má spoločné aerial hoop a obchodná?

     • Do našej triedy 3.A, pribudla nová majsterka, a to rovno Európy. Annabella sa venuje mnohým športom, toto prestížne ocenenie však získala za aerialhoop, zaujímavé spojenie tanca, hudby,  akrobatiky a zaveseného železného kruhu, kde sa celá choreografia odohráva. Aspoň podľa mňa...

      Annabella, trafila som sa aspoň trochu?

      Vystihla si to úplne presne. Aerial hoop znamená v preklade vzdušný alebo aj lietajúci kruh. Je to cirkusové umenie, ktoré ešte prednedávnom robili len akrobati z cirkusu, ale postupne sa toto umenie stáva športom a učia sa ho aj úplne obyčajní ľudia, ktorí si chcú zacvičiť, naučiť sa nové veci, prekonávať svoj strach a zároveň si chcú vyčistiť hlavu od každodenných povinností. Každý začíname od základov a učíme sa najľahšie cviky, ktoré neskôr spájame do choreografií a k tomu pripájame ťažšie a ťažšie variácie a cviky.

      Ako si sa vlastne na Majstrovstvá Európy dostala?

      V máji som sa zúčastnila Majstrovstiev  Slovenska organizovaných Slovenskou asociáciou aerial športov, kde som sa nominovala aj na Majstrovstvá Európy a ako jediná Slovenka som sa rozhodla ísť ďalej reprezentovať Slovensko.

      Aký bol proces „zhotovovania“ tvojej víťaznej choreografie? Ako dlho trval?

      Ako prvé som si musela zvoliť tému choreografie a hudbu. Vybrala som si pieseň Bohemian Rhapsody a kostým, v ktorom som súťažila, mal pripomínať Freddieho Mercuryho. Potom som začala pomaly tvoriť choreografiu a vkladať rôzne nové, ťažšie a nebezpečnejšie cviky, ktoré som veľakrát menila a upravovala. Bolo náročné každý jeden cvik vložiť do hudby tak, aby to všetko dokopy ladilo, preto mi  trvalo zhruba dva mesiace dostať choreografiu do finálnej podoby, s ktorou som bola spokojná.

      Myslela si už pri tréningoch, že by to mohla byť tá choreografia, čo ti pridelí titul majsterky?

      S touto myšlienkou som sa na tréningoch trochu pohrávala, a preto som sa snažila trénovať viac a tvrdšie a obetovať tomu ešte viac času a energie. Snažila som sa odlíšiť od ostatných súťažiacich a to sa mi aj podarilo, za čo som veľmi rada.

      A čo tvoje pocity na súťaži? Aká atmosféra panovala a aké boli tvoje pocity pri preberaní medaily?

      Myslím si, že veľa ľudí pozná ten pocit nervozity a trémy, keď má vystúpiť pred ľudí a odprezentovať svoju prácu v čo najlepšom svetle. Bola som veľmi nervózna a bála som sa, aby sa niečo nepokazilo a všetko vyšlo tak, ako malo, keďže kruh bol lepivý a pri niektorých cvikoch sa mi naň lepil kostým. Atmosféru som si veľmi užívala, bol to skvelý pocit počuť ľudí tlieskať pri každom mojom vydarenom cviku. Bola som veľmi šťastná, keď som si preberala medailu a úprimne ma to dojalo.

      Máš za sebou úžasný úspech, ku ktorému ti všetci gratulujeme. Na čo sa môžeme tešiť ďalej? Aké sú tvoje plány a ciele v aerial hoop?

      Budúci rok plánujem ďalšie súťaže už v kategórii profesionálov, kde nemám veľké nádeje, ale chcem sa posunúť ďalej a získať nové skúsenosti. Taktiež do ďalekej budúcnosti plánujem  stať sa porotkyňou a zároveň sa osamostatniť vo vyučovaní kruhov a mať svoju vlastnú školu, cirkusovú školu -  či už pre deti alebo dospelých. 

      Ďakujem Annabella, všetci ti gratulujeme a sme na teba pyšní. Veľa ďalších úspechov!

      Nika, 3.A

     • Oznam pre stravníkov v SOŠ strojníckej PB

     • Oznamujeme Vám, že stravenky na september si môžte zakúpiť už teraz, každý pracovný deň od 08.00 do 12.00 u vedúcej jedálne SOŠ strojníckej Pov. Bystrica.

      Cena za obed je 1,46€ a je možné vybrať si z dvoch jedál.

     • Výlet do Budapešti

     • Jedným zo symbolov blížiaceho sa leta sú školské výlety. Nás naše cesty priviedli do maďarskej metropoly, Budapešti. Zvyknutí na skoré vstávanie sme o pol šiestej vyrazili. Ako prvý bod nášho výletu nás autobus vyložil pod hradným komplexom. Budský hrad vyniká svojím bielym opevnením a týči sa na 130 metrov vysokej skale Gellert-hegy. Hneď vedľa hradného vrchu priamo nad brehom Dunaja sa nachádza Socha slobody, habsburská citadela z 19. storočia a impozantné vily, ktorým sme veľa času nevenovali a pobrali sme sa cez retiazkový most, symbol Budapešti, do Pešti. Jedná sa o závesný  most, ktorého reťaze vedú cez brány v tvare triumfálnych oblúkov. Potom sme videli výmenu stráži pred sídlom maďarského prezidenta. Odtiaľ sme sa pobrali po nábreží Dunaja, kde sme videli na brehu veľa železných topánok. Sprievodkyňa Ivetka nám prezradila, že sa jedná o pamätník obetiam holokaustu. Maďarský parlament, ktorý je jednou z najstarších vládnych budov v Európe  nás ohromil svojou veľkoleposťou. Naša cesta pokračovala do Baziliky sv. Štefana, ktorá bola postavená z 50 rôznych druhov mramoru pochádzajúcich z rôznych častí Maďarska. Pohľad na ňu nás nechal stáť s otvorenými ústami. Posledným bodom nášho programu bolo  nákupné centrum s tropikáriom. Mali sme možnosť vidieť veľa druhov rýb, plazov aj obojživelníkov, báť sa hadov a pavúkov a tiež si zahrať nejaké hry. Ešte rýchle nákupy v rádoch tisícov forintov s pocitom boháčov i keď v prepočte to bolo pár eur. Výlet sme ukončili v príjemnom prostredí klimatizovaného autobusu, spievali si a rozprávali sa o tomto úžasnom dni, za ktorý ďakujeme v prvom rade našej triednej pani profesorke Jarošovej, tiež pani profesorkám  Richardson a Dudroveja našej úžasnej sprievodkyni Ivet, na ktorú určite nikdy nezabudneme.

       

      Nika, Miro, Rišo, 2.A

     • Obchodovací deň

     • Nikto zo študentov 4. ročníka netušil, čo ho v tento deň čaká a ako dopadne. Dlhé dni plánov, príprav a kalkulácií vyvrcholili. Hneď ráno sme z nakúpených surovín začali vyrábať jednohubky rôznych chutí, teplý punč a chrumkavé, sladké aj slané toasty. Výroba sa nezaobišla bez nedorozumení a jemných hádok, ale nakoniec sme všetky krízové situácie vyriešili. Podarilo sa nám vybaviť všetky objednávky. V našom stánku na hlavnej chodbe čakali na študentov cesnakové, tuniakove a vajíčkové jednohubky. Na odbyt išli predovšetkým nutelovo-banánové toasty, ktoré sa rýchlo minuli. Ten, kto prišiel neskoro, mohol ľutovať. Celou chodbou sa šírila vôňa valentínskeho punču, ktorá lákala nie len študentov, ale aj profesorov. Zistili sme, že nie je jednoduché predať všetky naše výrobky, lebo 4.  D so svojimi bagetami bola silná konkurencia. Za úspešný priebeh dnešného dňa patrí naša vďaka pani p. Forgácsovej a p. Klabníkovej. My sme si celý deň užili, na výrobe sme neprerobili a najmä sme získali aj cenné praktické skúsenosti.

                                                     Petra Žbodáková, 4. B

     • Tradičný Vianočný futbalový turnaj

     • Tak ako je na našej škole zvykom aj tento školský rok sme ten náš kalendárny rok 2018 ukončili tradičným futbalovým zápolením vo futsale. Tento rok som sa ako hráč zúčastnila aj ja – a dosť ma prekvapilo, že som v bráne nemohla chytať rukami – lebo vraj by bola ruka 😊. No poviem vám veru nebolo ľahké  postaviť sa  lopte mladého muža, ktorá letí rýchlosťou aj 80 km/h. Nakoniec sme ako učitelia skončili na peknom štvrtom mieste. Pred nami na stupienkoch víťazov oslavovala IV. D – ako víťaz, druhí skončili borci z III. D a tretí boli futbalisti z I. D.

     • ZAV – „talenty 1. ročníkov“

     • V dňoch 11. – 12. júna 2019 sa v priestoroch Spojenej školy v Detve uskutočnila súťaž ZAV – „Talenty 1. ročníkov“, ktorej sa zúčastnili školy z celého Slovenska. V rámci súťaže sa prvý deň uskutočnil bodovaný tréning a  odborný seminár venovaný príprave žiakov na súťažnú disciplínu wordprocessing.  Druhý deň prebehlo súťaženie v programe ZAV  a doplnkový program  - prehliadka Vígľašského zámku. Našu školu reprezentovali študenti 1. D triedy Jakub Zábojník a Martin Ďurika. Skvelý výkon predviedol Jakub Zábojník, ktorý v disciplíne 10-minútový odpis z obrazovky pri penalizácii za chybu 50 trestnými bodmi obsadil výborné 5. miesto. Gratulujeme a držíme palce v ďalších súťažiach!

      Ing. Jana Bellová

     • Školské kolo v spracovaní informácií a PC

     • Vo štvrtok 17. decembra 2018  sa žiaci II. a III. ročníka zúčastnili školského kola v spracovaní informácií na počítači. Do súťaže sa zapojilo 28 žiakov.

      Súťaž prebehla v dvoch súťažných disciplínach:

      - 10-minútový odpis na rýchlosť v ATF Editor,

      - úprava textu na PC - 10 minút.

      V 10-minútovom odpise v programe ATF Editor sa umiestnili: na 1. mieste Jozef Kadáček z III. D triedy s výkonom 311 ČÚ/min a % chýb 0,15; na 2. mieste Nicolas Fabian z II. D triedy s výkonom 306 ČÚ/min a % chýb 0,16; na 3. mieste Zuzana Ostrochovská s výkonom 258 ČÚ/min a % chýb 0,11.

      V úprave textu na PC sa umiestnili:  na 1. mieste Nina Pavlovčinová s počtom bodov 7700 a 82 korektúr; na 2. mieste Matej Kardoš s počtom bodov 7250 a 75 korektúr; na 3. mieste Veronika Červeňáková s počtom bodov 6950 a 72 korektúr.

      K dosiahnutým výsledkom žiakom blahoželáme, postupujú do Krajského kola v SIP na PC, ktoré sa uskutoční v OA v Prievidzi 14. februára 2019.

      Ďakujeme žiakom za účasť.

                                                                                                                                Ing. Anna Klabníková

     • Školské kolo v písaní na počítači – 1. a 2. ročník

     • Dňa 19. júna 2019 sa na našej škole uskutočnila súťaž v písaní na počítači o najlepšieho prváka a druháka v 10-minútovom odpise v ATF editore.

      Z 1. ročníka súťažilo 14 žiakov: Martina Mikolášiková, Petra Martincová, Silvia Gažová, Monika Čičková, Matúš Mytník, Simona Bírošíková, Marko Markovič, Kiara Šarlayová Patrícia Bolegová, Jakub Zábojník, Samuel Panák, Lukáš Janík, Sofia Belobradová, Sebastián Kvasnica.

      Z 2. ročníka súťažilo 13 žiakov: Veronika Červeňáková, Kristína Macháčová, Kristína Stachová, Tomáš Krivulčík, Petra Molnárová, Silvia Melicheríková, Denis Minárik, Marika Hrošková, Nikola Šutková, Nicolas Fabian, Katarína Križanová, Anna Kučerová, Zuzana Ostrochovská.

      Najlepším prvákom je Jakub Zábojník z I. D triedy s výkonom 293 čistých úderov za minútu a % chýb 0,06.

      Najlepším druhákom je Nicolas Fabian z II. D triedy s výkonom 351 čistých úderov za minútu a % chýb 0,19.

      Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.

                                                                                                             Ing. Anna Klabníková

                                                                                                                    Ing. Jana Bellová

     • Slávnostná akadémia našej Alma mater

     • Ako nám na slávnostnej akadémií našej školy povedal jej prvý riaditeľ pán Prypoň, rok 1968 bol rokom demokratizačným a preto aj náš okres cítil potrebu vzniku školy, ktorá by dávala vzdelanie ekonómom pre naše podniky, banky, obchody a štátnu správu. Preto začal aj s hŕstkou ďalších zanietencov za takúto školu bojovať a podarilo sa mu to. Naša obchodná akadémia bola založená 02. 09. 1968.

      O slávnostnej akadémií nám viac napísal Andrej Bednár z II. D:

      „10. decembra naša obchodná akadémia slávnostnou akadémiou oslávila 50. výročie svojho založenia. Na slávnostnej akadémií vystupovali terajší žiaci, ale aj absolventi. Režiséri programu, pani Dudrová a pani Forgácsová, sa pohrávali s myšlienkou, aby v programe bolo zahrnuté všetko v dostatočnej miere, či už tanec, hudba alebo aj prednes poézie. Svojou účasťou nás poctil pán predseda TSK Jaroslav Baška. Pozvanie prijali aj obaja bývalí riaditelia školy a každý jeden riaditeľ nám povedal niečo o tom, ako fungovala škola pod jeho vedením. Na slávnostnej akadémií zaznelo veľmi veľa pekných gratulácií a tak by sme sa chceli pripojiť aj my – študenti. Škole želáme všetko len to najlepšie, veľa zodpovedných študentov, mnoho úspechov v športových aj vo vedomostných súťažiach a snáď ďalších tak úspešných 50 rokov.“ 

     • Celoslovenská súťaž obchodných akadémií

     • Každý rok niektorá z obchodných akadémií na Slovensku organizuje pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory celoslovenskú súťaž obchodných akadémií. Švrtáci súťažia v účtovníctve, riešia test všeobecných vedomostí a prezentujú svoju školu v už nimi pripravenej prezentácií v anglickom jazyku. Tento rok našu školu pekne reprezentovali študenti IV. D Andrej Lehotský a Martin Kováčik. Síce nevyhrali, ale bola to pre nich ďalšia skúsenosť do ich profesionálneho života. Tento rok nás privítala Obchodná akadémia v Liptovskom Mikuláši. Okrem úloh si pre súťažiacich pripravili aj prehliadku ich historického mesta. Veľa sme sa dozvedeli, ako inak, o Jurajovi Jánošikovi a boli sme aj v Ilúzií. Ďakujem našim chlapcom z skvelú reprezentáciu

     • Spomienka na M. R. Štefánika

     • Dňa  5. júna 2019 sa dve triedy (1.A a 1.D) vydali  spolu s našimi profesorkami pani Mgr. Danou Haškovou a Ing. Janou Bellovou na spoločnú exkurziu,  spoznávať naše  dejiny. Exkurzia bola venované významnej postave našich dejín M. R. Štefánikovi.

      Deň nám začal o trochu neskôr ako ten bežný školský, stretli sme sa o 7:50 pred školou a o ôsmej sme už boli na cestách. Našou prvou zastávkou bolo mesto na hraniciach s Českom - Skalica. Tu sme si ako prvé pozreli pár pamiatok: Kostol sv. Františka Xaverského a Rotundu sv. Juraja. V Skalici sme mali následne dvojhodinový rozchod, kedy sme mali možnosť vyskúšať aj tradičný, preslávený skalický trdelník.

      Po krátkom pobyte v Skalici sme sa presunuli do Brezovej pod Bradlom, kde sme navštívili  Mohylu M. R. Štefánika. Dozvedeli sme sa, že mohyla je dielom známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča.

      Naša posledná zastávka bola v Košariskách, v samotnom rodnom dome M. R. Štefánika. Tu sme mali prednášku o jeho živote.  Pôsobil  ako vojak , astronóm , či politik.  Dozvedeli sme sa veľa  zaujímavostí z jeho života, napríklad koľko svetadielov a krajín precestoval, mohli sme vidieť jeho krásne suveníry z rôznych kútov sveta a aj napodobeninu jeho mapy, kde boli vyznačené miesta jeho pobytu, je  tu aj časť zariadenia z jeho parížskeho bytu.  Dozvedeli sme sa, že Štefánik bol vášnivým poľovníkom,   videli sme veľa jeho úlovkov. Zistili sme, ako mal rád svoju rodinu, o čom svedčí  jeden z listov, ktorý písal rodičom.  Mohli sme vidieť jeho pravé uniformy, ktoré nás veľmi zaujali. Vďaka nim sme zistili, že Štefánik bol malého vzrastu, nízky a veľmi štíhly, čo nás prekvapilo. Cestou  domov nás zastihla  búrka, ale to nám nebránilo v dobrej nálade a spomínaní na to, koľko zaujímavostí a pamiatok sme  videli.

      Okolo 6 hodiny sme sa vrátili naspäť do Považskej Bystrice. Táto exkurzia sa nám veľmi páčila, keďže sme spoznali časť dejín nášho národa, ktoré by mal vedieť každý hrdý Slovák.

      Nina Miklošová, Žaneta Hároniková, 1.A

     • FLORBAL

     • Dnes sa konalo zápolenie stredných škôl vo florbale. Naši chlapci skončili na skvelom prvom mieste. Dovoľte mi teraz, priblížiť Vám atmosféru tejto akcie priamo z pera aktérov a víťazov. Na moju prosbu o článok sa ihneď ozvali traja chlapci. Isto uznáte, že to vedia skvele oháňať nielen s florbalovou hokejkou ale aj s perom.

      Pripájam ich články:

      Šimon Bašternák – I. D:

      „Dňa 14.1. 2019 sa konal na Strednej Odbornej Škole v Považskej Bystrici  okresné kolo vo florbale stredných škôl. Zúčastnila sa na ňom aj naša škola, ktorá sa postavila proti tímom Strojárskeho učilišťa, Gymnázia, Strednej priemyselnej školy a samozrejme Strednej odbornej školy. Náš tým bol zložený zo žiakov 1.-3.ročníka. Zápasy boli plné emócii, pretože každý chcel vyhrať. Nakoniec sa náš tým úspešne prebojoval až do vytúženého finále, v ktorom sme nakoniec tesne vyhrali s bodovým skóre 1:0.“

      Andrej Bednár – II. D:

      „V pondelok 14. 01. sme sa zúčastnili florbalového turnaja pod vedením nášho trénera pána Ivana Židzika. Náš tím začal turnaj s najľahším súperom, ale nevyzeralo to tak - hrali sme chaoticky bez žiadneho systému, ale napriek tomu sme vyhrali. Druhý zápas sme začali nie práve najlepšie, keď sme v prvom polčase prehrávali už 4:0. Tesne pred koncom zápasu sme ale zmobilizovali všetky sily a z 5:1 bolo za 1,5 minúty 5:5. Zápas sme dobojovali do remízy a psychicky sa začali pripravovať na vyvrcholenie turnaja. Čakali nás posledné dva zápasy proti najsilnejším súperom Gymnáziu a SPŠ. Priebeh prvého, z posledných dvoch zápasov, bol nečakane priaznivý, keď sme bez väčších problémov zdolali gymnázium 5:2. Čakal nás posledný zápas, ktorý mal rozhodnúť o víťazovi turnaja. Prvý polčas zápasu bol viac či menej vyrovnaný hralo sa zo strany na stranu bez výraznejších šancí. Nervozita vo vzduchu by sa dala krájať a každý už tušil, že tento zápas môže rozhodnúť aj tá najmenšia chyba. V úvode druhého polčasu asi ani nie po 30 sekundách náš tím uchvátila radosť po strelení prvého gólu. Prvá formácia začala nádhernú akciu po chybe súpera, na ktorej konci bol hráč z druhej formácie, ktorý dorazil loptičku brankárovi pomedzi nohy. V tomto momente sme súpera dostali pod tlak a uvedomovali si, že zvyšná časť zápasu bude veľmi náročná. Zápas sme úspešne zvládli a tešili sa z historicky prvého postupu do regionálneho kola.“

      Jozef Kadáček – III. D

      „Turnaj sme odštartovali výhrou nad stavebným 4:1. Nasledoval zápas so strojármi, kde sme 3 minúty pred koncom prehrávali 5:1, nevzdávali sme sa a v poslednej sekunde bolo vyrovnané na 5:5. Tento moment priniesol nášmu tímu ešte väčšiu sebaistotu a pomohol nám k víťazstvu nad gymnáziom 4:2. Posledný zápas, bol zápas o prvé miesto všetci sme si toho boli vedomí, a tak sme aj k nemu pristupovali. Nad priemyslovkou sme vyhrali tesne 1:0 po skvelých výkonoch všetkých hráčov a najmä nášho brankára.“

     • Vyučovanie inak 14

     • Ako posledná sa nám so svojim projektovým dňom predstavila projektová manažérka Dajana Lachká. Nevybrala si veru ľahkú tému – Deň ľudských práv. 10.12 si už nejakú tú dobu pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv. V roku 1948 bola podpísaná Všeobecná Deklarácia Ľudských práv ako dokument, ktorý rozoznáva všetkých ľudí ako rovných a uznáva im práva bez ohľadu na štátnu príslušnosť, vek, pohlavie, rasu, vierovyznanie a uznáva všetkým rovnakú dôstojnosť a slobodu.

      Dajana o svojom dni píše:

      „Chudoba je príčinou i dôsledkom porušovania základných ľudských práv.

      Vo väčšine spoločenstiev nemôžu chudobní využiť svoje právo na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť či bývanie z jednoduchého dôvodu - nemôžu si to dovoliť. Chudoba tak zasahuje všetky ľudské práva - nemožnosť uplatniť si svoje sociálne a ekonomické práva.

      Desiaty december je každoročne Dňom ľudských práv. Bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1950 ako pripomienka prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948. Slúži ako oslava ľudských práv, ale rovnako v tento deň poukazujeme na prípady ich porušovania.“

     • Medzinárodná internetová súťaž Intersteno 2019

     • Dňa 6. mája 2019 sa naša škola zapojila do Medzinárodnej internetovej súťaže Intersteno 2019, ktorej sa zúčastnilo 19 študentov z II. a III. ročníka.

      Po zaregistrovaní Interinfo ČR zaslalo pre študentov prihlasovacie mená a heslá.

      Súťaž pozostávala z 10-minútového odpisu z obrazovky v programe ZAV s penalizáciou 50  úderov za neopravenú chybu. Úspešné boli práce s počtom úderov nad 200 hrubých úderov s povoleným limitom chýb 1 %.

      V multijazyčnej súťaži sme si mohli zvoliť zo 16 jazykov. My sme si zvolili materinský jazyk.

      Všetci úspešní žiaci dostanú od Intersteno diplom pri slávnostnom ukončení šk. roka 2018/2019.

                                                                                                                              Ing. Anna Klabníková

     • Prváci v múzeu

     •             V dňoch 28. 5. a 30. 5. 2019 navštívili prváci  vlastivedné múzeum.  Múzejníci pripravili pre nich dve vzdelávacie dopoludnia.

      V utorok 28. 5. 2019 si vypočuli prednášku historičky Mgr. Anny Šujanskej s názvom ´Remeslo, trh a obchod v kontexte s Považskou Bystricou´. Cieľom prednášky bolo oboznámiť študentov s historickým vývojom remeselnej výroby a jej prejavmi v Považskej Bystrici. Sprievodným znakom remeselnej výroby boli cechy, ktorých vnútorný poriadok, práva a povinnosti jeho členov boli zakotvené v cechových listinách nazývaných štatúty, opatrených pečaťou cechu. V starších dokumentoch písomného charakteru nachádzame zaujímavé záznamy o existencii remeselných dielní, cechov, o uskutočňovaní prvých trhov, jarmokov a o prosperujúcom  obchode aj v Považskej Bystrici a okolí. Niektoré remeslá postupom vývoja spoločnosti stratili svoj význam, preto zanikli. Iné zasa naopak vznikali.

                  Vo štvrtok 30. 5. 2019  Mgr. Petronela Rágulová, PhD. oboznámila študentov  s predkresťanskými predstavami našich predkov. Starí Slovania boli polyteisti, uctievajúci množstvo bohov, prírodné živly (vodu, Slnko, oheň, Zem, stromy..), verili aj v nižšie duchovné bytosti, ktoré, podľa nich, riadili náš osud. Množstvo pohanských predstáv sa zachovalo do súčasnosti. O slovanskom predkresťanskom náboženstve sa dozvedáme z historických listín, hmotných nálezov, jazykovedy, slovesného folklóru, ľudových zvykov a povier.

                  Študenti si počas oboch návštev pozreli aj aktuálnu výstavu ´Oživovanie hradov´, ktorou ich odborne sprevádzal Mgr. Jozef Mihálik. Výstava sa zaoberá aktuálnym trendom záchrany hradných zrúcanín na Slovensku, počas ktorého sa popri reštaurovaní hradných ruín objavuje množstvo unikátnych archeologických nálezov. Okrem textov a fotografií si návštevníci mohli pozrieť aj autentické archeologické artefakty z hradov Blatnica, Sklabiňa, Lietava, Hričov, Bystrica a Lednica. Zaujali ich aj rozličné pracovné nástroje od čias praveku, nádoby, mince, fragmenty stredovekého staviteľstva a ľudské lebky.

     • Oznam pre záujemcov o test do jazykovej triedy

     • Test z anglického jazyka bude zameraný na tieto gramatické a lexikálne javy:

      • časy: prítomný jednoduchý a priebehový, minulý jednoduchý a priebehový, budúci s (will, going to), predprítpmný čas, for, since
      • a 2. podmienková veta
      • väzby – too, enough, used to
      • stupňovanie prídavných mien
      • modálne slovesá – can, may, must, can’t, mustn’t, don’t have to
      • trpný rod – prítomný, minulý
      • väzba – ed, ing (bored, boring)
      • some, any, no
      • opytovacie zámená: who, what, which, where
      • many, much little, few
      • zvratné zámená ( myself, yourself, ..................)
      • čítanie s porozumením
  • Kontakty

   • Obchodná akadémia, Jesenského 259/6, 017 44 Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • web@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica 017 44 Považská Bystrica Slovakia
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje