• Lyžiarsky kurz Donovaly I. C a I. D

     • V nedeľu ráno 27. februára sa pred školou stretli žiaci I. C a I. D, aby strávili týždeň na lyžiarskom kurze na Donovaloch. Počasie bolo úplne ukážkové, nikto sa nezranil a všetci sa dobre zabavili. Za všetkých zúčastnených napísali svoj názor Henrieta Hehejíková a Janka Šupáková:

      „Náš názor na lyžiarsky je pozitívny. Veľmi sa nám páčil prístup učiteľov, ktorí chápali časy, keď nám nebolo  najlepšie a vedeli nás pochopiť. Správny kolektív a chutné jedlo samozrejme nechýbalo. Aktivity nám niekedy dali zabrať, ale vedeli aj pekne rozosmiať. Náš DJ Dominik (spolužiak) vedel zabaviť každého z nás aj vrátane učiteľov. Lyžiarsky nám umožnil sa medzi sebou viac spoznať a zistiť, aký dobrý kolektív máme. Počas každého  dňa nás sprevádzalo krásne slnečné počasie a nezabudnuteľný výhľad na hory. Dúfame, že takýchto zážitkov na Obchodnej akadémií v Považskej Bystrici zažijeme oveľa viac, o čom vôbec nepochybujeme. Ďakujeme.“

      O tom, ako to na lyžiarskom bolo si môžete pozrieť vo filme.

      Tím OAPB

     • Projektový míting programu Erasmus+ v Nórsku

     • V dňoch 1.3.- 4.3.2022 sa garantky projektu Erasmus+ Start Up International PhDr.Miroslava Hamárová a Mgr. Tatiana Richardson zúčastnili transnacionálneho mítingu  v nórskom meste Kristiansand. Vedúci projektových tímov z Holandska, Nemecka a Slovenska sa vďaka nórskym kolegom oboznámili s mestom Kristiansand a jeho pamiatkami, ako aj s partnerskou školou Kristiansand Katedralskole Gimle. Tu strávili pracovný deň prípravou záverečnej fázy projektu- stretnutia študentov a učiteľov na Slovensku, ktoré sa má uskutočniť v júni 2022. Pracovný tím sformuloval aj požiadavky a návrhy na možnú spoluprácu v ďalšom projekte Erasmus + od budúceho školského roka. Študenti školy ponúkli zahraničným návštevníkom prehliadku školy a umeleckej výstavy obrazov na škole. Zaujímavou bodkou za návštevou Kristiansandu bolo pozvanie na divadelné predstavenie žiakov so špeciálnymi potrebami, ktoré sa konalo v novej budove divadla. Ďakujeme nórskym kolegom za milé pozvanie a nezabudnuteľné zážitky!

      M.Hamárová, T.Richardson

     • S micro:bitom za vzdelaním

     • A je to tu. Dlhé večery strávené nad písaním projektu sa vyplatili. Komisiu z Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis náš projekt oslovil, a tak sme získali grant. Projekt budeme realizovať v rámci výzvy ENTER, ktorú zastrešujú partneri Telekom, a. s., Aj Ty v It, o. z., SPy, o. z.

      Projekt má študentom priniesť nové zážitky, poznatky a praktické  skúsenosti s programovaním. Praktickou formou má vzbudiť záujem o programovanie, ale ich aj nasmerovať v profesijnej orientácii pri výbere dôležitého povolania ako sú programátori a ďalšie povolania v IKT. V plánovaných aktivitách si žiaci reálne vyskúšajú využitie programovania micro:bitov v konverzácii v anglickom jazyku, v ekonomických predmetoch, ale aj pri tvorbe svojich kreatívnych projektov. Aktivity by mali študentov motivovať a odbúrať predsudky o tom, že programovanie je len pre najlepších, prípadne len pre chlapcov. Chceme ukázať, že aj ženy môžu byť v programovaní úspešné.

      Čo je micro:bit? Je to mikropočítač menší ako mobil. Ide o najjednoduchšie programovateľné teliesko na trhu a je vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, merať teplota, ovládať zvuk alebo svetelnosť iných zariadení.

      Vďaka projektu ENTER sme pre našu školu  mohli kúpiť 20 ks micro::bitov s príslušenstvom, 4 ks ELECFREAKS Ring:bit Car V2.0 For Micro:bit, 2 ks ELECFREAKS Micro:bit Smart Home Kit, 2 ks ELECFREAKS Micro:bit Smart Science IoT Kit, 4 ks Ring:bit Car Accessories - Sonar:bit, Tracking Module And LED Light Bar, 3 ks ELECFREAKS Smart AI Lens Kit a 2 ks ELECFREAKS Micro:bit Smart Health Kit.

      Teraz nás čaká ďalšia a dôležitá etapa projektu, a to je jeho realizácia. Do projektu budú zapojení študenti tried s rôznym zameraním a všetkých ročníkov. Samozrejme náročnejšie programovanie micro:bitov budú realizovať študenti z informatických tried.

      Držte nám palce a my sa čoskoro pochválime s našimi prvými výsledkami práce.

       

      Ing. Jana Forgácsová a PaedDr. Miroslav Skladaný

     • Lyžiarsky kurz

     • V dňoch 13. – 18. februára 2022 sa študenti I. A a II. C triedy zúčastnili lyžiarskeho kurzu na Donovaloch. Počasie bolo vysokohorské - aj krásne, aj zasnežené, aj upršané, aj veterné. Čas sme vyplnili lyžovaním, individuálnou a skupinovou zábavou a covid testovaním J. Nikto sa nezranil.

      V rámci jednej upršanej aktivity písali študenti na svoje dvere postrehy, čo sa im páčilo a čo očakávali. Niektoré z nich si  môžete prečítať práve teraz:

       „Čakali sme, že pravidlá budú horšie. Ale potešilo nás, že môžeme púšťať hudbu na repráku, bez toho, aby to niekomu vadilo. Takže je fajn, že sa môžeme aj poflákať. Inštruktori sú milí. Keď je niekto pozitívny nejde domov celá izba, ak je negatívny zvyšok.“

      „Páčilo sa nám oddeľovanie covid pozitívnych osôb od negatívnych.“

      „Páčilo sa nám: večerné lyžovanie, ubytovanie, sviečková na smotane, blízko obchod, zjazdovky a inštruktori.“

      „Večierka by mohla byť aspoň do 23:00/23:30 h.“. „Mohli by ste povoliť skoky.“. „Mohlo by byť viac večerného lyžovania.“

      „Očakávali sme horšiu strava – realita bola lepšia strava. Inak sme nič neočakávali, takže celý lyžiarsky bol nad naše očakávania.“. „Návrhy na zlepšenie nemáme, sme so všetkým spokojní.“

      „Páčilo sa nám, ako nám učitelia boli ochotní pomôcť. Dievčatá v 4. skupine sa vďaka inštruktorovi naučili lyžovať. Prvej skupine sa páčili individuálne cvičenia malých a veľkých oblúkov. Svah bol veľmi dobrý pre všetky skupiny lyžiarov. Strava bola výborná. Izby sú útulné.“

      „Naše očakávania: lyžovať sme lyžovali, od hladu sme neumreli, voľný čas sme mali ... tým pádom bolo všetko splnené.“

      Naše  aktivity a celý náš pobyt na horách je zdokumentovaný vo filme: Lyžiarsky kurz I. A a II. C. 2022. Ak sa Vám páči, tak ho prosím, „olajkujte“.

                                                                                                                     Tím OAPB

     • eTwinning – Učiteľ mesiaca

     • V tomto školskom roku je naša škola zapojená do troch projektov v platforme eTwinning – programe, ktorý je súčasťou európskeho programu Erasmus+. Jedným z najdôležitejších prvkov programu eTwinning je spolupráca medzi učiteľmi, študentmi, školami, rodičmi.  Študenti v programe aktívne spolupracujú so svojimi zahraničnými partnermi, samozrejme, pod vedením svojich učiteľov. Hoci sme v projekte eTwinning zapojení  po prvýkrát, môžeme sa pochváliť úžasnými výsledkami! Naša kolegyňa Ing. Jana Forgácsová bola za svoj projekt „Reklamná agentúra – kreatívne reklamy“ ocenená ako Učiteľ mesiaca eTwinning. Projekt realizuje s triedou 2.D a českými partnermi.

      Srdečne gratulujeme!

     • Lyžiarsky kurz 2022 - 2. A a 2. D

     • Náš lyžiarsky výcvik sa začal v nedeľu 06. 02. 2022  a dolyžovali sme v piatok 11. 02. 2022. Cestovali sme všetci spoločne autobusom až k ubytovni na Donovaloch.  Obe triedy sme sa zatiaľ nemali možnosť bližšie spoznať, ale lyžiarsky nám to umožnil. Sme za takúto príležitosť vďační, lebo sme spoznali ďalších super ľudí z OA PB.

      Lyžiarky nachystané, lyže navoskované, kufor zabalený a lyžovačka pred nami. Rozprávkové Donovaly nás privítali snehom po kolená, milým personálom a chutnými jedlami v hosteli. Prvé dni nám počasie veľmi neprialo a kvôli nepriaznivému vetru museli prevádzkovatelia vypnúť lanovky. Naši inštruktori túto situáciu promptne vyriešili a my sme mali "battle" v stavaní snehuliakov, pri ktorom sa víťazná trieda nenašla, pretože naše umelecké sochy zo snehu vyzerali až príliš dobre :).

      V polovici týždňa sme sa dočkali vytúženého slnka a najlepšie skupiny lyžiarov si išli zalyžovať aj na Novú Hoľu. Lyžovanie počas dňa bolo parádne, ale večerné lyžovanie bolo pre nás mnohých niečo nezabudnuteľné.

      Bohužiaľ, aj náš lyžiarsky výcvik bol postihnutý pandemickou situáciou, ktorá nás však neodradila užiť si tento týždeň naplno. Učitelia nám pripravovali zábavné online aktivity na padlete, ktoré vypĺňali náš čas strávený na izbách po lyžovaní. Skladali sme básničky i origami z papiera, zahrali sme sa na módnych návrhárov a nakoniec sme sa stali aj režisérmi a kameramanmi pri natáčaní vlastných videí.

      Udržať poriadok na izbách, keď nemáte v blízkosti rodičov, bol pre niektorých veľký problém. Bodovanie izieb nám hneď prezradilo, ako na tom sme. Body sa stali pre nás matematickým rébusom, lebo sme ich mali prideľované prostredníctvom matematických rovníc. Mali sme aj spontánnu diskotéku na chodbe v respirátoroch, ktorá každému z nás zlepšila náladu. 

      Ďakujeme za organizáciu a priateľský prístup našim učiteľom inštruktorom – Ing. Forgácsovej, PhDr. Hamárovej, Ing. Kostelanskému a Mgr. Novákovi za to, že aj my, druháci,  sme si mohli v zdraví prežiť tento krásny a nezabudnuteľný zážitok aj počas takto náročného obdobia.

       

      Simona Slaninková, 2.A a Ema Rumanová, 2. D

     • O Z N Á M E N I E

     • Oznamujeme žiakom, ktorí ostanú v karanténe, aby ihneď kontaktovali jedáleň SOŠ strojníckej Považská Bystrica a odhlásili si obedy, nakoľko v jedálni ostáva veľa nevyzdvihnutých obedov.

      Kontakt na jedáleň:

      042/ 4340524, 0905  771108 – pani Surová

      prípadne na mail: kuchyna.sos@gmail.com

     • Úvodné stretnutie k projektu OOP4FUN

     • V dňoch 20.01.2022 a 21.01.2022 sa zúčastnili zamestnanci Obchodnej akadémie Považská Bystrica úvodného online stretnutia k projektu Erasmus+ KA220-SCH s názvom OOP4FUN - Object Oriented Programming for Fun, ktorého koordinátorom je Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.

      Projekt s trvaním 32 mesiacov je financovaný programom Erasmus+ v oblasti “Cooperation partnerships in school education” s celkovým rozpočtom 283 228,00 EUR.

      Hlavnou myšlienkou projektu je podporiť učiteľov programovania na stredných školách, nezávisle od toho, či sa ich študenti stanú expertmi na informačné technológie, alebo budú študovať informačné technológie na vysokej škole. Samotným cieľom projektu je vytvoriť nové alebo prepracovať existujúce študijné plány pre predmety zamerané na informačné technológie, vrátane použitia inovatívnych metód vyučovania, čo zahŕňa implementáciu aj tzv. agilných metód, komunikačných zručnosti a tímovej práce. V rámci projektu stredoškolskí učitelia pilotne získajú znalosti a skúsenosti, ako implementovať nové študijné plány na vlastných stredných školách. Projekt je zameraný na objektovo orientované programovanie a vysvetlenie jeho princípov na príkladoch vývoja hier s cieľom motivovať študentov i študentky a zvýšiť ich záujem o STEM (z angl. „Science, Technology, Engineering and Mathematics“) vo všeobecnosti.

      Napriek tomu, že sa prvé projektové stretnutie muselo uskutočniť online formou, partneri dosiahli všetky naplánované aktivity - spoznali sa navzájom, prerokovali rámcový obsah projektu, poradili sa o spôsobe projektového riadenia a spolupráce a tiež o začatí riešenia prvého projektového výsledku, ktorý im umožní preskúmať, učiť a implementovať zmeny popísané v projektových cieľoch.

      Okrem Obchodnej akadémie Považská Bystrica a Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline, sú súčasťou projektového konzorcia 4 vysokoškolské inštitúcie, ktorými sú Fakulta riadenia a informatiky Záhrebskej univerzity (Chorvátsko), Fakulta riadenia a informatiky Belehradskej univerzity (Srbsko), Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (Česko) a Fakulta matematiky a informatiky HTW Drážďany (Nemecko), a 4 stredné školy, ktorými sú Srednja škola Ivanec (Chorvátsko), Gimnazija Ivanjica (Srbsko), Gymnazium Pardubice (Česko), a Gymnasium Dresden-Plauen (Nemecko).

      Počas projektu budú partneri spoločne pracovať na piatich hlavných projektových výstupoch. Začnú vytvorením analýzy súčasného stavu vyučovania programovania na stredných školách a "medzier" medzi študijnými plánmi na stredných a vysokých školách. Koordinátorom tohto prvého projektového výsledku je Strednja škola Ivanec (Chorvátsko), pričom na ňom bude aktívne participovať aj naša škola. Okrem toho sa bude naša škola venovať aj overovaniu a hodnoteniu metodík vytvorených v rámci projektu. Metodiky sa budú aplikovať vo výučbe programovania, pričom hlavným cieľom bude zvýšiť záujem žiakov o ďalšie štúdium informačných technológií a motivovať ich k tomu, aby sa z nich v budúcnosti stali tvorcovia softvéru. Metodiky by mali byť navrhnuté tak, aby u žiakov rozvíjali tiež tímovú spoluprácu, komunikáciu, prácu s informačnými zdrojmi a kritické myslenie.

      Viac informácií o projekte bude postupne dostupných na stránke projektu, ktorá je v prpraveí https://www.oop4fun.eu/ a na sociálnych sieťach Facebook a LinkedIn.

     • „Cestujeme v čase do roku 1989“

     • V decembri naši štvrtáci (4.A a 4.D) v rámci projektu VEDIEŤ VIAC cestovali v čase do roku 1989 cez osobný príbeh o histórii našej krajiny a Európy v zlomovom roku 1989. Nezisková organizácia SEEDS si pre nás pripravila interaktívne prezentácie so sprievodcom/právnikom Petrom Reom a politologičkami Evou Plánovskou a Alenou Koščovou. Prierez historických udalostí nám priblížili cez spomienky, predmety a krátke videá. Dozvedeli sme sa, čo viedlo k Nežnej revolúcii a aj to, čo sa dialo potom.

      Projekt VEDIEŤ VIAC realizuje nezisková organizácia SEEDS pod záštitou MŠ SR, vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. 

     • OZNAM

     • dovoľujeme si Vám oznámiť, že vzhľadom k neustále sa zvyšujúcim cenám potravín, energií a surovín zvyšujeme od 1.12.2021 cenu stravnej jednotky pre žiakov zo sumy 1,43 eur na 1,79 eura.

       

      Za pochopenie ďakujem,

      Zdena Melicheríková

     • Dňa 12. 11. 2021 sa konala olympiáda v ANJ

     • Umiestnenie:

      kategória 2A:

        1. miesto - Alexandra Bogdánová (2.A)
        2. miesto - Adela Hrabošová (1.A)
        3. miesto - Dorota Ďuranová (1.A)

      kategória 2B:

       1. miesto - Adrián Masný (3.A)
       2. miesto - Lucia Krajčíová (3.A)

      Do okresného kola postupujú Alexandra Bogdanová a Adrián Masný.

      Ďakujeme žiakom za účasť a víťazom blahoželáme!!!

      Lenka Slaziníková a Jaroslava Gicová

     • Zdolali sme aj iBobra

     • V dňoch 9. 11. 2021 a 11. 11. 2021 sa 176 žiakov našej školy zúčastnilo online celoštátneho kola medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. Žiaci súťažili prevažne v škole v dvoch kategóriách:

      • Junior (114 žiakov)
      • Senior (62 žiakov)

      V kategórii Junior najlepšie výsledky dosiahli:

      • Linda Lengyelová a Marián Mališ z 2. D a obsadili v konkurencii 6 234 súťažiacich 72.-93. miesto s percentilom 99,11 %,
      • Vanesa Masaryková (2. D) a Samuel Čička (2. D) s percentilom 97,59 %,
      • Katarína Lokajová (2. D) s percentilom 94,85 %,
      • Petronela Rágulová (2. A) a Henrieta Hehejíková (1. D) s percentilom 88,64 %,
      • Alžbeta Janíková (1. C) s percentilom 87,41 %.

      V kategórii Senior sa v konkurencii 3 229 súťažiacich najlepšie darilo žiakom:

      • Josefovi Matunovi (3.D) s percentilom 95,67 %,
      • Monike Vrančíkovej (3D) a Marošovi Nedoszóckemu (3D) s percentilom 83,78 %.

      Podrobnejšie informácie o súťaži nájdete na webovej stránke www.ibobor.sk.

      Úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť.

     • Milí študenti,

     • dnes, 17.novembra oslavujeme nielen Deň boja za slobodu a demokraciu, je to štátny sviatok pripomínajúci Nežnú revolúciu v roku 1989. Pre Vás je to predovšetkým však Váš sviatok označovaný ako Deň študentstva.

      Dovoľte mi, aby som Vám v svojom mene, ale aj v mene všetkých Vašich učiteľov zablahoželala k dnešnému sviatku a popriala Vám to najdôležitejšie. ZDRAVIE. Je to klišé, ale práve v tomto období si uvedomujeme, že to zdravie je naozaj to najdôležitejšie v živote človeka. Pokiaľ sme zdraví, máme všetko. Užívajte si teda v zdraví každý jeden deň Vášho krásneho študentského života  a plňte si svoje sny.

      S láskou Vaša riaditeľka

      Katarína Dudrová

      P.S. Prikladám krátku, trojminútovú  spomienku na udalosti v novembri 1989.

     • Erasmus+ v Holandsku

     • V dňoch 11. 10. - 15. 10. 2021 sa garantky projektu Erasmus+ PhDr.Miroslava Hamárová, Mgr.Tatiana Richardson a  žiaci 3. A triedy Gabriela Briestenská, Martina Kameníková, Adrián Masný, Michaela Matejková, Alexandra Ondrušová a Alexandra Stachová zúčastnili  medzinárodného projektu  Erasmus+ v Holandsku. Odcestovali sme v ranných hodinách na letisko do Viedne a letecky sme sa prepravili do Eindhovenu v Holandsku. Odtiaľ nás čakala cesta autobusom a vlakom a vo večerných hodinách sme už boli na mieste v Oldenzaale, kde sme boli ubytovaní. Druhý deň sme sa zapojili do aktivity ,,Cross the line” a spoznali sa tak viac navzájom s ostatnými výmennými partnermi z Nórska, Holandska a Nemecka. Následne sme každá krajina prezentovali vopred pripravenú prezentáciu o Startupoch v našej krajine. Absolvovali sme prednášku Mitchella Browna o motivácii a úspechu a večer nechýbala grilovačka a spoločná zábava s názvom ,,Black night”. V stredu sme odcestovali do mesta Enschede, kde sme navštívili futbalový štadión FC Twente a neskôr sme mali ďalšiu prednášku o biznise v budove vyššej školy Saxion. Nechýbal čas na nákupy a večer sme mali úžasnú večeru v talianskej reštaurácií Happy Italy. Večerný program doplnil biliard a dobrá nálada, ktorá nás sprevádzala celý čas. Vo štvrtok sme navštívili školu študentov z Holandska Roc van Twente v meste Hengelo, kde sme mali  workshop a vychutnali sme si výborný obed a večeru v meste Almelo. Večer, po návrate na ubytovanie, sme sa rozlúčili s výmennými partnermi a v piatok skoro ráno sme sa už vydali na celodennú cestu domov. Veľmi sme si pobyt užili, priniesli sme si nezabudnuteľné spomienky a množstvo poznatkov a skúseností do života. Už sa veľmi tešíme na príchod našich zahraničných partnerov na Slovensko! 

      Martina Kameníková 3. A

     • ERASMUS DAYS 2021 NA OBCHODNEJ AKADÉMII POVAŽSKÁ BYSTRICA

     • Obchodná akadémia sa s chuťou zapája do aktivít v rámci Erasmus Days. Svoju činnosť sme rozdelili na viacero úsekov. Naši prváci(1.A) spolu so svojou triednou učiteľkou PaedDr. Lenkou Slaziníkovou vyčistili a upratali verejné priestory – zrealizovali sme tak  Zelený Erasmus+.

      Počas Erasmus Days sa naši študenti z 3. A spolu so svojimi vyučujúcimi – PhDr. Mirkou Hamárovou a Mgr. Táňou Richardson zúčastňujú mobility v Holandsku spolu s partnerskými školami z Nemecka, Holandska a Nórska v rámci  projektu Start Up International. Cieľom  aktivít je zaviesť predmet Podnikanie do kurikula a urobiť prieskum o startupoch v jednotlivých krajinách. Aktuálne správy z každého dňa nájdete na FB.

      Pre nedočkavcov – naši študenti nám  pripravili skvelú nástenku o svojom projekte, viac sa dozvieme osobne po ich návrate domov. Tešíme sa na všetky novinky, ktoré nám prinesú. :-)

     • Európsky deň jazykov 28.9.-12.10.2021

     •      Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov a podporiť rozvoj viacjazyčnosti a kultúrnej rozmanitosti.

           Na našej škole prebiehal tento projekt v týždni od 28. 9. do 12. 10. 2021, počas ktorého sme splnili náš vytýčený cieľ a spoločne sme tak učitelia cudzích jazykov ako aj žiaci dokázali, že cudzie jazyky sa dajú učiť aj hravou formou cez povzbudzovanie  a rozvíjanie  komunikačných zručností v zábavnom a nestresujúcom kontexte.

           Naši učitelia si pre žiakov pripravili množstvo zaujímavých aktivít, napr. jazykové hry, kvízy, hádanky, žiaci spievali pesničky, precvičili si jazykolamy, najdlhšie slová používané v krajinách EU, idiómy v bežnom živote, vytvorili jedálny lístok európskych krajín, pexeso na rozšírenie slovnej zásoby. V rámci aktivity Cestujeme po Európe si osvojovali najčastejšie používané výrazy vo viacerých jazykoch a na základe vypočutého textu sa snažili rozpoznať cudzí jazyk. Žiaci počas týchto niekoľkých  dní dokázali, že majú k jazykom pozitívny vzťah, o čom svedčí aj ich aktivita na hodinách.

           Európsky deň jazykov vyhodnotili žiaci aj učitelia anglického, nemeckého a ruského jazyka ako skvelý, zábavný a poučný. Veľký prínos videli najmä v tom, že sme si všetci uvedomili, aký veľký význam má výučba cudzích jazykov a že učiť cudzí jazyk sa dá aj inak, a to zábavnejšie a s úsmevom na tvári. Ďalší rok si ho určite zopakujeme znova.

           My učitelia veríme, že touto cestou sa nám podarilo naďalej udržať záujem našich žiakov o cudzie jazyky.

           Známy nemecký filozof povedal: „Kto hovorí cudzím jazykom len trochu, má z neho väčšiu radosť než ten, kto ho ovláda dobre.“

                                                                                                                                        PaedDr. L. Slaziníková

     • Konferencia Erasmus+

     • Dňa 16. 09. 2021 sa garantky projektu Erasmus+ PhDr.Miroslava Hamárová, Mgr.Tatiana Richardson a  žiaci 3. A triedy Gabriela Briestenská, Martina Kameníková, Adrián Masný, Michaela Matejková, Alexandra Ondrušová a Alexandra Stachová zúčastnili  medzinárodnej konferencie Erasmus+ prostredníctvom online platformy Webex, a pokračovali tak v nadviazanom kontakte so svojimi výmennými partnermi z krajín Nemecka, Nórska a Holandska. Na začiatku mítingu sme dostali úvodné pokyny, kompetentní nám poskytli aktuálne informácie o projekte a spoločne sme potom prostredníctvom kolaboratívnej tabule pracovali na úlohách, ktoré sme dostali vopred, ako napríklad:

      Aké vlastnosti potrebuje začínajúci zakladateľ startupu, aby bol úspešný? Aké sú podľa vás zákonné požiadavky na založenie spoločnosti? Aká je poskytovaná pomoc pre startupy z EÚ, vlády, regiónu? Aké sú možnosti financovania startupu? Je networking dôležitý pre startupy?

      Neskôr sme so svojimi zahraničnými partnermi komunikovali v anglickom jazyku a vymieňali si kontakty na sociálnych sieťach, aby sme spolu mohli komunikovať aj mimo mítingu. Na konci online stretnutia sme sa dozvedeli užitočné informácie pred odcestovaním na pobyt do Holandska, ktorý sa bude konať v termíne 11.10. - 15.10. 2021. Veľmi sa už na tento pobyt všetci študenti tešíme.

      Obsah a ciele projektu Erasmus+ si môžete prečítať TU.

      Martina Kameníková

     • Európsky týždeň športu- vyhodnotenie

     • Športový sviatok pod oficiálnym názvom "Európsky týždeň športu" alebo výstižnejšie  "Obchoďáci športujú", ktorý sa konal dňa 14.09.2021 na našej škole, očarujúco zachytila a úžasne spracovala Ing. Miriam Lidajová, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Po kliknutí na položku "Čítať viac" alebo na "tento odkaz", si teraz môžete vychutnať skvelý športový výkon našej školy aj z pohodlia vášho domova. Pre úplnosť ešte "trošku" čísel.

       

      Vyhodnotenie športového dňa zo 14.9.2021

      Bežecká štafeta:

      zapojených: 1. ročník: 57 študentov, odbehli spolu 54 km

                          2. ročník: 52 študentov, odbehli spolu  67,4 km

                          3. ročník: 53 študentov, odbehli   61,2 km

                          učitelia: 10 učiteľov, odbehli 10,4 km

      Spolu bežalo: 162 študentov a 10 učiteľov OA a nabehali spolu 193 km.

      Poradie:

      1. miesto 1.D -  získava 1 deň riaditeľského voľna (zúčastnení žiaci)

      2. miesto 2.C -  zúčastnení žiaci získavajú neskúšanku od riaditeľky školy

      3. miesto 3.A -  zúčastnení žiaci získavajú neskúšanku od riaditeľky školy

       

      Plavecká štafeta:

      zapojených 21 študentov (mix školy) v 3 štafetách odplávali spolu 7 975 m. 

      Poradie:

      Všetci zúčastnení plavci si vyplávali za svoj výkon neskúšanku od riaditeľky školy + sladkú odmenu.

      Link:

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia, Jesenského 259/6, 017 44 Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • web@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica 017 44 Považská Bystrica Slovakia
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje