Počas 18. až 22. marca 2019 sme sa my, informatici tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili na Jarnej škole programovania, konkrétne kurzu Internet vecí – IoT, ktorú organizovala Fakulta Riadenia a Informatiky, Žilinská Univerzita.
4. ročník tohto IT tábora bol všeobecne rekordný z pohľadu prijatých účastníkov, ako sme sa dozvedeli, bolo nás prijatých až 130.
V prvý deň sme boli oboznámení prostredníctvom prednášky stručne o samotnej škole a fakulte, teda jej histórii, možnosti štúdia atď. Nasledovalo oboznámenie sa s tým, čo vlastne bude našou úlohou počas nasledujúcich dní – začali sme prednáškou o elektronických obvodoch a teóriu ako čo funguje. Bolo to potrebné, pretože už v ďalších dňoch sme mali využiť tieto vedomosti na pochopenie reálneho významu jednotlivých častí dosky pri ich zapájaní.
V utorok sme mali prednášku o 3D tlači, kde sa sme dozvedeli, ako 3D tlač funguje, aké sú súčasné možnosti tlače a koľko stoja rôzne 3D tlačiarne, tiež sme mohli naživo vidieť, ako 3D tlačiareň pracuje (konkrétne česká 3D tlačiareň Prusa). Boli sme oboznámení s vytváraním objektov v softvéroch, na ktorých následne 3D tlačiareň pracuje, resp. sme sa naučili používať základné funkcie programu pre návrh objektov pre 3D tlač.
Poobede sme pokračovali osadzovaním dosky integrovanými obvodmi podľa už spracovanej schémy. Využívali sme pastovanie a letovanie, pričom nám pomáhali študenti fakulty.
V stredu nám dosku oživili a mohli sme tak začať programovať to, čo sme si vytvorili. Po nainštalovaní programovacieho prostredie AtmelStudio 7.0 sme sa oboznámili so základnými prvkami programu, nasledovalo pripájanie nášho zariadenia cez USB čítačku, inštaláciu ďalších programov a potrebných ovládačov na počítače.
V jazyku C++, objektovom programovaní, sme si najprv osvojili základné pojmy na už vytvorenom kóde a snažili sme sa ho modifikovať, aby sme si lepšie uvedomili význam jednotlivých príkazov a vôbec čo má aký význam v kóde.
Od stredy do konca týždňa sme programovali a vstrebávali nové vedomosti. Našimi cieľmi vo výsledku boli napríklad meniť intenzitu, farbu alebo rýchlosť blikania LED-ky, posielať dáta zo senzora na cloud, alebo do terminálu na počítači, indikovať hodnotu senzora reagujúceho na osvetlenie prostredníctvom 8-segmentového displeja, ktorý bol tiež súčasťou našej dosky. Pracovali sme tiež s wi-fi modulom a ďalšími komponentmi.
V piatok sme dostali certifikát o účasti na tomto kurze programovania. Pozreli sme si aj súťaž solárnych autíčiek, ktoré museli prejsť určitú dráhu na solárny pohon a orientovali sa podľa senzora.
Túto Jarnú školu programovania hodnotíme pozitívne. Zdokonalili sme svoje vedomosti v oblasti programovania, najmä v novom programovacom jazyku C++ a vyskúšali si prepojenie softvéru s doskou ktorú sme si sami zostavili.
L. J.