• Obvodné kolo SOČ

     • Dňa 18. marca 2019 sa na našej škole uskutočnilo obvodné kolo 41. ročníka súťaže STREDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOSŤ.

      Študenti stredných škôl z Dubnice nad Váhom, Púchova a Považskej Bystrice sa na nej predstavili veľmi zaujímavými, rôznorodými prácami, z najrôznejších oblastí nášho života.

      Z našej školy bola najúspešnejšia Romana Lokšíková z III. B v odbore Ekonomika a riadenie. Srdečne blahoželáme a držíme palce do krajského kola SOČ, ktoré sa uskutoční dňa 5. apríla 2019 v Starej Turej.

       

      Ing. Jana Forgácsová

     • Workshop – Manažérska a obchodná komunikácia

     • Dňa 14. 3. 2019 sme sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili na workshope s Ing. Dávidom Vrtaňom, ktorý je predsedom Občianskeho združenia Mladý podnikavec.

      Prednáška začala a my sme boli pripravení päť hodín sa nudiť. Ale nuda to určite nebola. Pán Vrtaňa vie zaujať publikum a pútavo podať aj nezaujímavé poučky. Dokáže spojiť nudnú teóriu s praxou – ku každej poučke uviedol konkrétny príklad z praktického života. Jedným z týchto príkladov bola aj spoločnosť Mondelēz, ktorá vyrába čokoládu Milku. Pri rozprávaní o tejto čokoláde sme všetci dostali veľkú chuť na Milku. A Milka sa zrazu zjavila. Tak sme si pochutnávali na čokoláde a počúvali ZAUJÍMAVÝ výklad na ekonomickú tému.

      Prednáška bola zakončená hrou, pri ktorej sme sa naučili komunikovať aj bez slov. Zabavili sme sa i čo to nové naučili.  Kto bol pozorným poslucháčom, tak mohol vyhrať aj pero, zápisník či zaujímavú knihu. Za zorganizovanie workshopu ďakujeme p. Ing. Jane Forgácsovej. Už teraz sa tešíme na nové témy.

       

                                                                                                                                    Tamara Uhliarová, III. B

     • Podnikateľ sa musí kamarátiť s rizikom

     • Viete , že najväčším blokom pred začatím samostatného podnikania je strach a že každá piata novozaložená firma sa nedožije svojich prvých narodenín? Tieto a množstvo iných zaujímavých informácií sme sa dozvedeli na prednáške s p. Ing. Ladislavom Smoroňom, lektorom a mentorom začínajúcich podnikateľov. Táto akcia sa uskutočnila na našej škole s podporou Inštitútu finančného a podnikateľského vzdelávania. 

      Už v úvode nás zaujal, ako bolo spomenuté, štatistikou faktorov, ktoré bránia ľuďom podnikať. Objasnil, že i keď človeku je strach vlastný, nesúvisí len s podnikaním. Riziko na nás číha všade. Rovnako, ako sa začínajúci podnikateľ bojí  krachu, sa môže báť študent neúspechu pri skúškach alebo mladomanželia rozvodu ... Pán lektor nás previedol realitou podnikateľských začiatkov, uviedol praktické rady a upozornil i na prevládajúce mýty o podnikaní.  Napríklad vysvetlil, prečo je nízka cena „cestou do podnikateľského pekla“.  

      „Prekvapilo ma, že originálny nápad nie je pre začatie úspešného podnikania nevyhnutný. Dôležité je skôr nájsť ľudskú potrebu, za ktorej uspokojenie sú mi ochotní zákazníci zaplatiť!“ „Prednáška mi rezonovala v mysli ešte niekoľko nasledujúcich dní“,  priznala Janka. „Myslím, že veľkej časti mojich spolužiakov prednáška otvorila oči, resp. bránu do tajomstiev podnikania. Každému takúto formu vzdelávania len odporúčam“, uvádza na záver Dajana.

       

      Ing. Anna Pirošová + účtovnícko-informaticko-športová II. D

     • Jarná škola programovania na FRI ŽU

     • Počas 18. až 22. marca 2019 sme sa my, informatici tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili na Jarnej škole programovania, konkrétne kurzu Internet vecí – IoT, ktorú organizovala Fakulta Riadenia a Informatiky, Žilinská Univerzita.

      4. ročník tohto IT tábora bol všeobecne rekordný z pohľadu prijatých účastníkov, ako sme sa dozvedeli, bolo nás prijatých až 130.

      V prvý deň sme boli oboznámení prostredníctvom prednášky stručne o samotnej škole a fakulte, teda jej histórii, možnosti štúdia atď. Nasledovalo oboznámenie sa s tým, čo vlastne bude našou úlohou počas nasledujúcich dní – začali sme prednáškou o elektronických obvodoch a teóriu ako čo funguje. Bolo to potrebné, pretože už v ďalších dňoch sme mali využiť tieto vedomosti na pochopenie reálneho významu jednotlivých častí dosky pri ich zapájaní.

      V utorok sme mali prednášku o 3D tlači, kde sa sme dozvedeli, ako 3D tlač funguje, aké sú súčasné možnosti tlače a koľko stoja rôzne 3D tlačiarne, tiež sme mohli naživo vidieť, ako 3D tlačiareň pracuje (konkrétne česká 3D tlačiareň Prusa). Boli sme oboznámení s vytváraním objektov v softvéroch, na ktorých následne 3D tlačiareň pracuje, resp. sme sa naučili používať základné funkcie programu pre návrh objektov pre 3D tlač.

      Poobede sme pokračovali osadzovaním dosky integrovanými obvodmi podľa už spracovanej schémy. Využívali sme pastovanie a letovanie, pričom nám pomáhali študenti fakulty.

      V stredu nám dosku oživili a mohli sme tak začať programovať to, čo sme si vytvorili. Po nainštalovaní programovacieho prostredie AtmelStudio 7.0 sme sa oboznámili so základnými prvkami programu, nasledovalo pripájanie nášho zariadenia cez USB čítačku, inštaláciu ďalších programov a potrebných ovládačov na počítače.

      V jazyku C++, objektovom programovaní, sme si najprv osvojili základné pojmy na už vytvorenom kóde a snažili sme sa ho modifikovať, aby sme si lepšie uvedomili význam jednotlivých príkazov a vôbec čo má aký  význam v kóde.

      Od stredy do konca týždňa sme programovali a vstrebávali nové vedomosti. Našimi cieľmi vo výsledku boli napríklad meniť intenzitu, farbu alebo rýchlosť blikania LED-ky, posielať dáta zo senzora na cloud, alebo do terminálu na počítači, indikovať hodnotu senzora reagujúceho na osvetlenie prostredníctvom 8-segmentového displeja, ktorý bol tiež súčasťou našej dosky. Pracovali sme tiež s wi-fi modulom a ďalšími komponentmi.

      V piatok sme dostali certifikát o účasti na tomto kurze programovania. Pozreli sme si aj súťaž solárnych autíčiek, ktoré museli prejsť určitú dráhu na solárny pohon a orientovali sa podľa senzora.

      Túto Jarnú školu programovania hodnotíme pozitívne. Zdokonalili sme svoje vedomosti v oblasti programovania, najmä v novom programovacom jazyku C++ a vyskúšali si prepojenie softvéru  s doskou ktorú sme si sami zostavili.

      L. J.

   • Kontakty

    • Obchodná akadémia Považská Bystrica
    • sekretariat@oapb.sk
    • sy@oapb.sk
    • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
    • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
    • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje