• Vyučovanie inak 11

     • 16. novembra bol Svetový deň na pamiatku obetí havárii na cestách  Pripomína od roku 1993 a je podporovaný Európskou federáciou obetí dopravných havárií na cestách (FEVR) a OSN. Deň je venovaný spomienke na obete dopravných nehôd. Je varovaním pred týmto celosvetovým problémom a poskytuje príležitosť na zvýšenie bezpečnosti na cestách, na upozornenie verejnosti na závažnosť problému, jeho dôsledky a následky. Taktiež má informovať verejnosť o opatreniach, ktoré by mali byť prijaté na zabránenie dopravným nehodám.

      Práve tento deň si pre svoj projekt vybrala Lenka Mešová. V nasledujúcich riadkoch čítate práve jej príspevok:

      „Dňa 23.11 sa na našej škole spomínalo na nehody na cestách. Pripomenuli sme si aké je nesmierne dôležité poznať dopravné značky a pravidlá cestnej premávky. Pripomeňme si, že najčastejšia príčina nehôd na cestách je práve práca s mobilom za volantom. Nie je predsa dôležitejší ľudský život ako uverejnenie fotiek na Instagram a inú sociálnu sieť? Myslím, že si mnohí študenti a aj profesori uvedomili dôležitosť tejto informácie a dúfam, že spoločne sa pokúsime znížiť úmrtnosť na cestách.“

     • Futbalový turnaj

     • Futbal je na našej škole už tradičným športom a aktívne sa zúčastňujeme všetkých súťaží. Futbalový zápas medzi strednými školami nám priblížil Andrej Lehotský zo IV. D. Tu je jeho príspevok:

      „Dňa 21. 11. 2018 sa uskutočnil futbalový turnaj na Strednej odbornej škole v Považskej Bystrici, na ktorom sa naša škola samozrejme zúčastnila. Našu školu reprezentovali Maroš Slávik (1. A), Lukáš Trško a Sebastián Kvasnica (1. D), Marek Proč a Jakub Pavlovič (3. A), Andrej Sloboda (3. D), Marek Domanický (4. A), Martin Kováčik, Matej Lednický a Andrej Lehotský (4. D) pod vedením Mgr. Ivana Židzika. Turnaja sa zúčastnilo 5 škôl z Považskej Bystrice. Spolu sme odohrali 4 zápasy, kde sme dosiahli 1 výhru, 2 remízy a 1 prehru. V konečnom výsledku sme obsadili 4. miesto. Aj keď zo začiatku sa náš tím medzi sebou nepoznal, boli sme veľmi dobre zohratá futbalová partia. Turnaj sme si užili a máme z neho veľmi dobré pocity, pretože sme si nie len zahrali futbal, ale mohli sme reprezentovať našu školu.“

     • Vyučovanie inak 10

     • Pomaly, ale isto sa blíži koniec našej druháckej účtovníckej projektovo-manažérskej epopeje Rozhlas OhlAs. Dnes si svoj deň zrealizovala Janka Martinková. Vybrala si deň pozdravov. Čo si o ňom pripravila si môžete prečítať priamo z jej pera:

      „Počuli ste už o svetovom dni pozdravov?  V stredu  21. novembra sa na našej škole uskutočnil „ Svetový deň pozdravov“. Tento deň sa oslavuje už od roku 1973, pričom vznikol ako reakcia na vojnu medzi Izraelom a Egyptom.  Autormi tohto dňa sú bratia MacCormakovi. Vyslovili myšlienku, aby v tento deň každý pozdravil minimálne 10 ľudí. Pretože, keď ľudia budú spolu hovoriť nebudú mať čas na boj a vo svete bude prevládať mier.  Je to jeden z dní, ktoré majú naozaj hlbokú a silnú myšlienku, nakoľko poukazuje na dôležitosť osobnej komunikácie. Svetový deň pozdravu si pripomínajú ľudia vo viac ako 180 krajinách po celom svete. Tento deň by nám mal poslúžiť, aby sme sa naučili pozdraviť ale aj odzdraviť. Hovorí sa: „Pozdraviť je slušnosť, odzdraviť je povinnosť. Myšlienku tohto dňa sme si splnili, ak sme za deň pozdravili aspoň 10-tich ľudí. Bolo len na Vás, ako ste pristúpili k tomuto dňu a rozhodli sa začať zdraviť.

      Po 2. vyučovacej hodine na veľkej chodbe bol v tento výnimočný deň pripravený pre Vás  predaj donuts a muffiniek. Každá dobrota mala na sebe vlajku s pozdravom v jazyku danej krajiny. Mohli ste si osladiť tento deň a aj sa naučiť nejaký nový pozdrav. Tento deň bol podľa mňa veľmi úspešný a som rada, že som sa mohla takto priučiť pracovať samostatne.“

      No čo využili ste aj Vy možnosť, ktorú Vám ponúkla Janka a poslali ste minimálne 10 pozdravov, aby ste tak svojou troškou do mlyna prispeli k svetovému mieru? Ak nie – nič sa nedeje – o rok bude tento deň opäť.

     • Pokračovanie stolnotenisovej série

     • 17. 10 naše dievčatá vyhrali školské kolo stolného tenisu stredných škôl a postúpili do druhého kola. To sa konalo v piatok. Informácie nám zaslala naša stolnotenisová dopisovateľka Alexandra Dujsíková z III. D. Tu je jej príspevok:

      „16.11. 2018 sa v telocvični ZŠ v Novej Dubnici konalo školské kolo stolného tenisu stredných škôl. Našu Obchodnú akadémiu reprezentovali 4 študentky s druhého a tretieho ročníka (Alexandra Dujsíková, Monika Uríková, Ivana Kardošová, Veronika Angyalová). Nakoniec naše dievčatá vyhrali prvé miesto a prebojovali sa do ďalšieho kola, ktoré sa bude konať v Trenčianskom Jastrabí. Veríme, že vyhráme aj ďalšie kolo a dostaneme sa na Majstrovstvá Slovenska. Držte palce :)“

      Dievčatá za celú obchodku Vám prajeme veľa zdaru, vytrvalosti, šťastia a úspechov.

     • Darovanie krvi

     • Vieme, že človek bez krvi neprežije. Potreba krvi v nemocniciach je veľká. Potrebujú ju ľudia, ktorí sú obeťou úrazov, chorôb alebo podstupujú operácie. Darovanie krvi je skutočným darovaním života. A ten čo krv daruje je skutočný hrdina.

      Dnes boli traja žiaci aj s pánom Kostelánskym darovať krv pri príležitosti Študentskej kvapky krvi, ktorú zinicioval Trenčiansky samosprávny kraj. Tvrdým výberom prešla iba Simona Kuviková a náš kolega. Ďakujeme im za spolupatričnosť a obetavosť.

      No a čo to je krv?

      „Krv (lat. sanguis, starogr. haima) je z morfologického hľadiska mezenchýmové tkanivo, ktorého bunky (hemocyty) sa pohybujú v tekutej medzibunkovej látke (krvnej plazme). Z fyziologického hľadiska je krv rôznorodá tekutina pozostávajúca z krvných buniek rozptýlených v krvnej plazme.

      Hlavnou funkciou krvi je dopravovať živiny a základné prvky (napríklad kyslík, glukózu) do tkanív a odvádzať odpadové produkty (napríklad oxid uhličitý, kyselinu mliečnu). Krv transportuje aj bunky (napríklad biele krvinky, krvné doštičky) a rôzne chemické zlúčeniny (napríklad aminokyseliny, tuky, hormóny) medzi tkanivami. Problémy s krvným zložením alebo cirkuláciou môžu viesť k poruchám funkcie tkanív a orgánov.

      U človeka tvorí krv 8 až 9 % hmotnosti tela. Jej objem je priemerne 5 litrov. Stále sa obnovuje – všetky zložky však individuálne. Krv je červená nepriehľadná (viskózna) suspenzia prúdiaca v krvných cievach, skladá sa z tekutej zložky – krvnej plazmy (56 %), z rôznych typov buniek (červené krvinky, biele krvinky, krvné doštičky) (44 %) a spolu s tkanivovým mokom vytvára vnútorné prostredie organizmu. Krv sa nedostáva do priameho styku s tkanivami – prúdi v uzavretých rúrkach a predovšetkým sprostredkováva prenos látok a dýchacích plynov medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Strata krvi bez následkov je 0,5 litra, strata väčšia ako 1,5 litra môže spôsobiť smrť.“

      Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Krv

      Viac o darovaní krvi sa dozviete aj na: http://www.ntssr.sk/o-darovani-krvi/preco-darovat-krv

     • Sen noci Svätojánskej

     • V piatok boli naši prváci na svojom prvom obchoďáckom divadelnom predstavení. Príspevok o tom ako bolo a čo sa dialo nám napísala Natália Kerepecká z I. A:

      „16. 11. 2018 nastal ten deň, deň kedy sme sa prvýkrát vybrali na divadelné predstavenie ako obchoďáci. Hoci nie ešte imatrikulovaní, ale my sa už od septembra cítime ako praví obchoďáci. V ten deň po vyučovaní sme nastúpili všetci do autobusu a vybrali sme sa do divadla Astorka v Bratislave. Divadlo sa nachádza na dlhej ulici, a ktorej sme pred začatím prestavenia dostali aj rozchod. Tesne pred začatím predstavenia bol celkom chaos, no nakoniec sme aj tak všetci našli svoje miesta na sedenie a spokojne sa usadili. Netrvalo dlho a romantická komédia z pera anglického dramatika Williama Shakespearea Sen noci svätojánskej začala. Vystupovali v nej samí známi herci, ktorých môžeme poznať z televíznych obrazoviek, napr. Boris Farkaš, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Matej Landl, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Miroslav Noga .... Tí nás vtiahli do sveta štyroch mladých zaľúbencov a ochotníckych hercov, ktorí prežívali dobrodružstvo  so skupinou víl a škriatkov žijúcich v tmavom lese za mestom. Počas predstavenia bola aj krátka prestávka. Po skončení predstavenia sme hercov odmenili dlhým potleskom a vybrali sme sa späť na cestu domov. Do Považskej sme dorazili po polnoci plní umeleckých zážitkov, za čo patrí naše poďakovanie p. profesorkám Mgr. Alenke  Piechovej a Mgr. Katke Miklošovej.“

      A čo na to Wikipédia?

      „Sen noci svätojánskej (angl. A Midsummer Night's Dream) bola napísaná na prelome 16. a 17. storočia. Patrí medzi Shakespearove najobľúbenejšie komédie a často sa hráva na celom svete. Presný dátum zrodu hry je neznámy. Predpokladá sa však, že hra nemohla vzniknúť skôr ako na jeseň roku 1594.“

      https://sk.wikipedia.org/wiki/Sen_noci_sv%C3%A4toj%C3%A1nskej

     • 17. november

     • 17. november nie je iba Dňom boja za demokraciu ale aj Medzinárodný deň študentstva. V meste Považská Bystrica ho už piaty krát zorganizoval študentský parlament mesta v spolupráci s radou mládeže Trenčianskeho kraja. Boli pri tom aj naši študenti a naša škola. Čo sa organizovalo a čoho sme sa zúčastnili?

      V kine Mier sa organizovala konferencia „Aktivizuj sa“, v telocvični obchodnej akadémie  študenti zápolili v športových hrách, ktoré si sami zorganizovali, na zimnom štadióne bol hokejový zápas a voľné korčuľovanie, na  ZŠ Nemocničná sa realizovali outdoorové fyzicko-logické hry a naši štvrtáci oslávili tento deň prácou – pripravovali sa  na maturitu.

      Napriek tomu, že sme rozhodili širokú sieť na doručenie príspevkov o tomto dni – chytili sme iba tieto:

      Lucia Chudadová III. B:

      „Deň študentstva sme oslávili 16. novembra v telocvični, kde si žiaci 1.B, 2.B a 3.B triedy pomerali sily v jednotlivých zábavných disciplínach. Či už to bol fúrik, štafeta v prezliekaní trička, triedenie cestovín, vedomostný kvíz, každý zo skupiny si vyskúšal nejakú disciplínu. Žiaci sa zaradili do 5 skupín, ktorej vymysleli názov. Na konci čakala víťazov prvých troch miest sladká odmena.“

      Alžbeta Kostelánska III. D:

      „Ako najlepšie osláviť deň študentstva? Piatok sme sa zúčastnili na hokejovom zápase a po zápase sme sa boli korčuľovať. Počas zápasu nám síce bolo chladno, ale za ten výsledok zápasu to stálo. Chalani hrali perfektne a bolo sa načo pozerať. Po zápase sme sa korčuľovali nikto sa vďaka bohu nezranil. Bolo to príjemné dopoludnie strávené v kruhu spolužiakov a kamarátov.“ 

      Terézia Rybecka z 2.B: 

      „Dňa 16.11. 2018 v piatok sa v kine mier uskutočnila konferencia “Aktivuj sa” ku dňu študentstva. Jej hlavnou cieľom bolo motivovať mladých ľudí, aby sa zapájali k verejným veciam a neboli pasívny ku svojmu okoliu. Konferenciu prišiel pozrieť aj pán predseda TSK. Zúčastnili sa rôzny zaujímavý spíkri z celého Slovenska. Sme veľmi radi, že aj my sme sa mohli zúčastniť.“

      Samuel Luhový:

      „Exhibičný hokej sa konal 16.11 2018 v PB (hokejový štadión) Prišlo mnoho fanúšikov povzbudzovať mladých talentovaných hokejistov. Hrali proti sebe stredné školy. Víťazom sa stali žiaci zo SPŠ PB. Super komentátor Zvak  udržoval príjemnú atmosféru hokejového zápasu. Bolo aj maličké občerstvenie horalka a džúsik, za čo sa môžeme poďakovať pánovi Jacekovi . Po ukončení hokeja hráčov odmenili medailami. Ďalej nasledovalo verejné korčuľovanie. Mohli sme vidieť pár zaujímavých pádov avšak našťastie nikto sa nezranil. Táto akcia bola skvelo pripravená. Môžete sa tešiť zas budúci rok.“ 

      Keďže z prvákov sa nik neozval, príspevok nadiktoval pán Kostelánsky:

      „Na  ZŠ Nemocničná sa konali outdoorové fyzicko-logické hry. Našu školu reprezentovalo 20 žiakov z I. B triedy. Ich úlohou bolo okrem iného vymyslieť rýmovačku, zaspievať spoločne pieseň, vyriešiť hlavolam, v stanovenom limite pozbierať veci uvedené na súťažnom papieriku napr. ponožky, plastovú fľašu, urobiť si spoločnú fotku so znakom mesta, urobiť spolu ako tím 500 klikov, 1 000 drepov, vyriešiť formáciu – spleť tiel, každý musel zabehnúť 1 kolo cca 300 m. Aj napriek tomu, že sa to všetko konalo vonku, študenti to zvládli a zabavili sa.“

      Z príspevkov jasne vyplýva, že .... kúzlo sa podarilo 😊... a tohto ročný študentský deň bol úspešný.

      No keďže sa takmer vždy snažíme priniesť aj niečo z histórie tak prikladáme článok z netu o tom, čo bolo podnetom toho, že 17. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.

      „Podnetom na vyhlásenie Medzinárodného dňa študentstva sa stali udalosti na jeseň 1939 vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava. Okupácia českých území nemeckými vojskami vyvolala v uliciach Prahy 28. októbra 1939 demonštráciu v spojitosti s oslavami vzniku Československa. Pri zrážke medzi demonštrantmi a ozbrojenými zložkami, pričom ich príslušníci použili aj strelné zbrane, zahynul mladý robotník Václav Sedláček. Trinásti ďalší účastníci demonštrácie utrpeli ťažké zranenia, medzi nimi aj študent medicíny Univerzity Karlovej Jan Opletal, ktorý o dva týždne zraneniam podľahol.

      Opletalova smrť vytiahla 17. novembra 1939 do ulíc stovky vysokoškolákov bez rozdielu ich príslušnosti k fakulte alebo škole vôbec. Chceli sa pochodom cez mesto s medikom dôstojne rozlúčiť pred pohrebom v dedinke Lhota nad Moravou. Strety s políciou a nemeckými vojakmi

      trvali celý deň a ich následky boli tragické.

      Špeciálne nemecké komandá SS a SD prepadávali vysoké školy a internáty v Prahe, Brne a Příbrame. Nasledovali popravy bez súdu, vyše 1200 študentov odvliekli do koncentračného tábora Sachsenhausen-Oranienburg. O bleskovej protištudentskej akcii rozhodol 16. novembra

       v Berlíne nemecký vodca Adolf Hitler.
      Pri príležitosti druhého výročia uzatvorenia českých vysokých škôl a odvlečenia študentov do koncentračného tábora sa v Londýne stretli delegácie študentov 26 národov pod záštitou prezidenta Edvarda Beneša a exilovej československej vlády. V slávnostnom vyhlásení stanovili 17. november za Medzinárodný deň študentstva. V roku 1942 na zasadnutí Medzinárodného študentského zhromaždenia vo Washingtone bol 17. november potvrdený a opäť vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva. Na akte potvrdenia sa zúčastnili delegáti študentov z 50 národov.
      Podobne ako v roku 1939 aj v novembri 1989 zohrali najmä v Prahe a v Bratislave významnú úlohu študenti vysokých škôl. Stali sa katalyzátormi všetkých neskôr nasledujúcich zmien. Udalostiam zo 17. novembra 1989, keď sa študentskými demonštráciami začala Nežná revolúcia, predchádzali nelegálne stretnutia študentov v Prahe aj v Bratislave. Poslucháči vysokých škôl ich zorganizovali v predvečer Medzinárodného dňa študentstva. V novembri 1989 príslušníci Verejnej bezpečnosti na Národnej triede v Prahe zbili študentov demonštrujúcich za základné ľudské práva. Postupne udalosti na podporu študentov a na vyjadrenie odporu voči socialistickému zriadeniu nadobúdali väčší rozmach až vyústili do pádu režimu. Rok 1989 priniesol národom v Československu, ako aj miliónom ďalších ľudí v strednej a východnej Európe, slobodu, demokraciu, obnovenie ľudských práv a vieru.
      V Českej republike je 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, štátnym sviatkom od roku 2000.“

       

      Zdroj: http://skolskyservis.teraz.sk/stredne-skoly/17-november-pozname-aj-ako-medzinarodn/22638-clanok.html

       

       

       

     • Vyučovanie inak 9

     • Diabetes mellitus je hormonálne ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi a poruchou metabolizmu sacharidov v ľudskom tele. Je postihnutých až 5% populácie. Práve túto civilizačnú chorobu vo svojom projektovom dni priblížila projektová manažérka Lucia Vallová.

      Tu je jej príspevok:

      „14. novembra bol medzinárodný deň diabetu. Tento deň sme si pripomenuli na našej škole v pondelok 19.11. Účelom je zvyšovanie povedomia o tomto ochorení, o jeho príznakoch, príčinách, liečbe a komplikáciách, nakoľko počet chorých na cukrovku sa stále zvyšuje. Dnes si pripomenieme svetový deň diabetu. Vyhlasuje ho  Svetová federácia diabetu v spolupráci s WHO každoročne 14.novembra. Diabetes mellitus – cukrovka patrí medzi závažné chronické ochorenia a v dôsledku akútnych a chronických komplikácií sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti. Podľa štatistických údajov z Národného centra zdravotníckych informácií SR bolo v roku 2014 v diabetologických ambulanciách evidovaných 340 000 pacientov s diabetes mellitus, pričom každoročne pribudne viac ako 22 000 nových diabetikov. V 90 % prípadov ide o diabetes typu 2. Mnoho argumentov a klinických štúdií poukazuje nato, že prechodu z rizikového prediabetického štádia (porucha tolerancie glukózy) do štádia klinického diabetes mellitus je možné predísť alebo ho aspoň oddialiť až v približne 50 % prípadov správnou intervenciou so zameraním na zdravý životný štýl a pohybovú aktivitu.

       Ako to celé prebiehalo? Po 2. vyučovacej hodine sme si vypočuli reláciu a po relácii ste mohli deň diabetu podporiť zakúpením DIA výrobkov.“

       

       

     • Vyučovanie inak 8

     • Podľa slovníka slovenského jazyka slovo dobrosrdečný znamená: „ten ktorý je dobrého srdca; svedčiaci o tom, dobromyseľný, dobrácky, dobrodušný, dobroprajný: dobrosrdečný ľud, dobrosrdečná povaha“. Prečo píšem práve o tomto slove? Je to jednoduché. Účtovníčka Henrieta Friščáková si pre svoj projekt ROzhlas ohlAs vybrala práve Deň dobrosrdečnosti. Dobrosrdečnosť podľa odborníkov dokonca predlžuje život, zlepšuje vzťahy a zvyšuje pracovný výkon.

      Aký príspevok o svojom dni si pre Vás Henrieta pripravila si môžete prečítať práve tu:

      „Tento rok sme si na našej škole pripomenuli, aká je pre nás dôležitá dobrosrdečnosť. Svetový deň dobrosrdečnosti bol vyhlásený na 3. konferencii Svetového hnutia dobrosrdečnoti v Singapure. Podstatou bolo inšpirovať jednotlivcov k väčšej láskavosti a dobrosrdečnosti, prekonať hranice svojej kultúry, rasy, náboženstva a spojiť národy k vytvoreniu lepšieho sveta.

      Dnes je ten deň, 13. 11. a na celom Slovensku sa oslavuje Deň dobrosrdečnosti. Našou dnešnou podstatou je oslava významu tohto dňa a spôsob, ako upozorniť žiakov na to aká je dôležitá dobrosrdečnosť. Samotná dobrosrdečnosť je ľudská vlastnosť, ktorá pramení z našich kladných emócií, vedie k prejavu láskavosti, empatie, štedrosti, tolerancie či snahy pomôcť tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Potom spätne vyvoláva príjemné pocity v človeku, ktorý je jej nositeľom.
      A preto sme si pre našich študentov pripravili ochutnávku koláčikov šťastia, ktoré si mohli zakúpiť po druhej, tretej a štvrtej hodine, ktorý bol poskytnutý každému piatemu človeku zadarmo. Súčasťou tejto akcie bola aj súťaž, do ktorej sa každý mohol ľahko zapojiť. Stačilo ak vo vnútri koláčika bol papierik s posolstvom inej farby ako bielej a mohol si prísť pre cenu.“

     • Slovenské deti vedia čo chcú v živote robiť

     • Veľakrát počúvame, že naša mládež nemá o nič záujem, nič  ju nerozhádže, nevie sa rozhodnúť čo chce študovať, robiť. Dnes sme sa na našej škole presvedčili, že to tak vždy nie je.

      Z dôvodu minuloročného úspechu sme aj tento rok zorganizovali  projekt „Mladý obchoďák“. O čo ide? Je to súťaž pre mladých budúcich ekonómov, štatistov, účtovníkov alebo asistentov. Trojčlenné tímy deviatakov sa snažili ukázať svoje vedomosti z ekonomiky, účtovníctva, tovaroznalectva, informatiky a anglického jazyka a tým získať nielen body pre seba, ale hlavne zviditeľniť aj svoju školu.  Súťaže sa zúčastnilo dvadsať deväť tímov. Pani učiteľky a učitelia mohli vidieť svojich zverencov pri práci, prezrieť si priestory našej školy a dozvedieť sa všetky potrebné informácie od pána riaditeľa. V priloženej tabuľke môžete vidieť umiestnenie všetkých tímov. Zvíťazili dievčatá zo ZŠ  Udiča.

      Naša vďaka patrí všetkým organizátorom - učiteľom a študentom, ktorí sa na tejto jedinečnej akcii podieľali.

      Andrej Bednár z II. D medzi organizátorov patril. Tu je jeho názor na akciu:

      „Mladý obchoďák je super súťaž, ktorú odporúčam zažiť všetkým deviatakom. Naučia sa veľa nového, zabavia sa a spoznajú nových kamarátov. Neváhaj a príď budúci rok aj TY!“

     • Krajské kolo Maratón AEROBIK

     • Poznáte španielsku ženskú populárnu skupinu Baccara? Že nie? Nevadí. Mne tiež tento názov nič nehovoril hoci je to vraj skupina mojej mladosti 😊. Bola úspešná hlavne v 70-tych a 80-tych rokoch. Prečo tu o nej píšem? Lebo v jednej z jej piesní sa spieva: „Everybody move your body, set your spirit free, aerobic, aerobic, get your body fit ...“

      A práve o aerobicu je tento príspevok. Naši študenti boli opäť v tomto zaujímavom športe úspešní. A ako sa to všetko udialo Vám vo svojom príspevku priblíži Kristína z III. B:

      „Po okresnom kole, kde naši študenti dosiahli vynikajúce výsledky, prišiel rad na krajské kolo. Opäť sa môže naša obchodná pochváliť svojimi šikovnými a priebojnými študentmi, ktorí sa nevzdali a dosiahli postup na Majstrovstvá Slovenska v aerobiku.

      Dňa 12. 11. 2018 sa 5 študentov z našej školy zúčastnilo krajského kola v aerobiku v Trenčíne. Rovnako ako na okresnom kole sa aj tu súťažilo v štyroch kolách: Basic aerobic, Power joga + box, Bodywork a Zumba. Porota však tentokrát nevyraďovala súťažiacich po druhom kole, ale presúvala šikovnejších do predných radov, aby sa mohli sústrediť viac na nich.

      Konkurencia bola veľká, a z nej mohlo postúpiť len 10 najlepších tanečníkov spolu s desiatimi náhradníkmi. Našich žiakov neodradila ani konkurencia, ani náročnosť jednotlivých kôl a vybojovali si postup na majstrovstvá Slovenska spolu s ostatnými súťažiacimi. V TOP 10 sa umiestnila Linda Vrbatová z I. D a Dominik Stroka z II. D. No rovnako našu školu pôjde reprezentovať aj Andrea Ponechalová z I. A, Nina Miklošová z I. A a Kristína Hofericová z III. B.

      Z výsledkov sa veľmi tešíme a pevne veríme, že rovnako úspešní budú aj na celoslovenskom kole. Prajeme im veľa šťastia a zároveň ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy. 😊“     

      A na záver niekoľko viet z histórie aerobicu:

      „Aerobik alebo športový aerobik (z angl. aerobics) je druh kondičného vytrvalostného dynamického cvičenia vykonávaného za sprievodu hudby, ktoré zaťažuje srdcovocievnu, dýchaciu a pohybovú sústavu. Vznikol v USA ako forma telocviku pre širokú verejnosť, čerpajúca z gymnastiky a tanca. Jeho priekopníkom bol Kenneth H. Cooper (1968, Aerobics), na Slovensku Helena Jarkovská (1987, Aeróbna gymnastika).

      K hlavným organizáciám športového aerobiku patria FISAF (Federation of International Sports, Aerobics and Fitness) a IFG (International Federation of Gymnastics), ktoré organizujú každoročne majstrovstvá sveta.

      Aerobik sa delí podľa záťaže na:

      • nízky – so zníženou záťažou kĺbov dolných končatín
      • vysoký – skoky, poskoky a ich variácie
      • kombinovaný

      Odporúča sa cvičiť 3- až 5-krát týždenne 15 až 60 minút, neprekračovať 85% maxima spotreby kyslíka a 90% maxima tepovej frekvencie. Intenzitu a dĺžku cvičenia je nutné individuálne upraviť vzhľadom na vek, telesnú kondíciu a zdravotný stav cvičiaceho.“

      Čerpané z: https://sk.wikipedia.org/wiki/Aerobik

     • Paríž...

     • Začiatok školského roka nemusí byť vždy až tak zlý. Po necelom mesiaci v škole sa v dňoch 16. 10. 2018 až 20. 10. 2018 55 žiakov Obchodnej akadémie zúčastnilo exkurzie do najkrajšieho mesta Európy - PARÍŽA. K tejto príležitosti sme sa dostali vďaka pánovi profesorovi Mgr. Ivanovi Židzikovi a prostredníctvom CK Gadtours s. r. o., ktorí celý výlet spoločne zorganizovali.

      Všetko začalo v utorok o 12.00 h, keď žiaci spolu s profesormi ( Mgr. Ivan Židzik, Ing. Miroslava Kerepecká,  Ing. Jana Bellová)  a sprievodcom nastúpili do autobusu. Počas 18 hodinovej cesty cez Českú republiku, Nemecko a Francúzsko sme dorazili do finálnej destinácie.

       Cesta bola únavná a náročná, ale aj tak sme boli pripravení na prvý deň zájazdu. Prehliadku sme začali v Latinskej štvrti, kde sme videli Panthéon, katedrálu Notre-Dame a prekrásne Luxemburské záhrady. Keďže už je jesenné obdobie, záhrady neboli veľmi rozkvitnuté, no napriek tomu boli úhľadne upravené. Taktiež sme si vyskúšali cestu francúzskym metrom k mestskej štvrti Montmartre, kde sa nachádza bazilika Sacré-Coeur. Po výstupe mnohých schodov na vrch baziliky sa nám naskytol neuveriteľný pohľad na celý Paríž. Tam sme svoj deň ukončili a pokračovali sme už len ubytovať sa na hotel.

       Ďalšie ráno sme vyrážali o 7.30 h do Paríža a samozrejme do Musée De Louvre, kde sa nachádza nezameniteľná Mona Lisa a mnoho ďalších známych obrazov. Po ukončení prehliadky prichádza na rad vytúžená Eiffelova veža. Po skoro 2-hodinovom čakaní sme sa za pomoci výťahu vyšplhali na úplný vrchol, odkiaľ bol celý Paríž ako na dlani. Vo večerných hodinách sme sa zastavili pri Víťaznom oblúku, ktorý bol postavený na počesť vojenských víťazstiev. Zažili sme aj pravý večerný ruch veľkomesta na slávnej ulici Champs – Elysées.

      Posledný deň bol určený práve pre milovníkov atrakcií, rozprávok  či filmov, a to práve v Disneylande a vo Walt Disney Studios. Užili sme si tam veľa zábavy a strávili sme krásny deň v krajine plnej rozprávok. Počas celého dňa bol v celom areáli vymyslený program, ale to najočakávanejšie prišlo až večer. Úchvatná 3D prezentácia so špeciálnymi efektami priamo na najvýznamnejšom zámku – zámku Šípkovej Ruženky. Po tomto všetkom nám už len zostávala dlhá cesta domov.

      Skvelé pocity z nášho výletu umocnilo aj krásne slnečné počasie počas všetkých dní. Chcela by som zdôrazniť, že vďaka ochote učiteľského zboru nemusí byť začiatok školského roka len stereotypom, pri ktorom dostaneme knihy či rozprávame sa o zážitkoch z leta. Taktiež sa utvrdili naše kolektívne vzťahy či nadviazali nové priateľstvá v iných triedach. A naviac sme získali rozhľad v inom kúte sveta a spoznali sme novú kultúru a život ľudí tu.

     • Mladý obchoďák

     • Po úspešnom prvom ročníku, sme sa aj tento školský rok rozhodli zorganizovať túto súťaž pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl. Súťaží trojčlenný tím deviatakov. Na piatich stanoviskách plnia úlohy z ekonomiky, praúčtovníctva, tovaroznalectva, informatiky a anglického jazyka. Myslíte si, že o tom nič nemôžu vedieť? Omyl. Otázky sú prispôsobené učivu základnej školy a primerane vysvetlené pri vstupe na stanovisko.

       

      Súťaž sa bude konať na Obchodnej akadémií v Považskej Bystrici

      14. novembra 2018.

      Predpokladaný začiatok je naplánovaný na 7.45 h.

       

      Program je zostavený nasledovne:

      1. Prezentácia účastníkov súťaže v telocvični školy.                                        
      2. Úvodné pokyny.                                                       
      3. Realizácia súťaže.                                                                
      4. Vyhodnotenie súťaže.                                               

      Počas súťaže bude riaditeľ školy poskytovať výchovným poradcom resp. učiteľom pedagogického dozoru, informácie o prijímacom konaní a štúdiu na našej škole.

      Žiakom, ktorí sa zúčastnia súťaže budú pridelené body, ktoré sa pripočítajú k bodovému hodnoteniu za prijímacie konanie.

      Prosíme, aby si prihlásené súťažné tímy so sebou priniesli: písacie potreby, kalkulačku a prezuvky.

      V prípade, že ste sa ešte neprihlásili a táto súťaž Vás zaujala, alebo ste o nej nevedeli a chceli by ste študovať na našej škole, máte možnosť ešte zaslať prihlášku svojho trojčlenného tímu na e-mailovú adresu: miriam.lidajova@gmail.com.

      Prihláseným súťažným tímom držíme palce a veríme, že sa u nás budete cítiť dobre.

       

     • Noc v škole

     • Ak si myslíte, že Noc v škole je len pre škôlkárov a záklaďákov prvého stupňa, ktorí si čítajú rozprávky, tak ste na veľkom omyle. Už v školskom roku 2010/2011 sme vymysleli túto aktivitu pre našich prvákov. Začal to náš riaditeľ, dve – tri učiteľky a debatný krúžok. Žiaci vtedy hrali Mafiu, riešili matematické hádanky, hrali volejbal, zápolili v športových súťažiach,  informatici hrali PC – hry tak, že si vôbec nevšimli, že sme s riaditeľom v učebni. Na dolnej chodbe bolo kino, v zborovni učiteľky piekli palacinky, ktoré sa jedli tak, že stále bol stále  prázdny tanier, po škole rozvoniavali špekáčiky a slanina, o ktorú sa starali dievčatá z debatného krúžku. Decká sa bavili do ráno. Potom sa každý kdesi zašil do spacáka a ráno ich budila vôňa kakavka.

      A ako to bolo teraz cez víkend – prečítajte si dva príspevky od organizátorov:

      Matúš Kostka píše: „Študenti našej školy už 8-krát organizovali noc v škole. Čo to je? Je to akcia pre nových „obchoďákov“, ktorí ešte nepoznajú a chcú spoznať svoju budúcu školu, akcia je vždy organizovaná staršími študentmi a samozrejme s pomocou nášho pána riaditeľa. Aj dnešný rok bol mimoriadne úspešný zúčastnilo sa +/- 50 prvákov. Program noci v škole býva tradičný - prváci sa najprv spoznajú, hrajú stolové hry, jedia špeciality z „kuchyne noci v škole“, tancujú. Ale tohtoročná noc v škole bola výnimočná -  po prvý raz bolo u nás premietanie filmu v telocvični, samozrejme hororu, následne sa hrala vybíjaná s prestávkou na hľadanie riaditeľa, ktorí sa bohužiaľ našiel aj tento rok :D. Následne žiaci buď spali alebo pokračovali v hraní až do 5:00 hodiny rána. Žiaci hodnotili akciu veľmi pozitívne. Ďakujeme organizátorom, pánovi riaditeľovi, Prečínskemu letnému kinu a samozrejme zúčastneným prvákom. Tešíme sa o rok.“   

      Lucia Vallová to videla takto : „ 26.10. sme už 8 rok zorganizovali Noc v škole. Spolu s našimi prvákmi sme strávili popoludnie a noc v škole. Budova školy v túto noc nedýchala“ prázdnotou, ale bola plná žiakov. Žiaci pracovali v náhodne vytvorených skupinách. Prvá úloha,  s ktorou sa museli popasovať, bolo zoznamovanie. Neskôr mali  rôzne iné aktivity. Najväčším potešením bola nočná skrývačka pána riaditeľa v škole.  Ráno po prebudení si žiaci  pobalili svoje veci a s netradičnou nocou v škole sa rozlúčili raňajkami, ktoré sa im pripravili. Myslím, že žiakom sa noc v škole páčila a odhalili tajomstvá, ktoré v sebe skrýva škola v noci. A práve po tejto noci si každý z nich na vlastnej koži skúsil, aké to je spať v škole. Poďakovanie patrí všetkým organizátorom  a prvákom za to že sa zúčastnili v takom veľkom počte.“

      A spolu so Simonou Kuvikovou smútime nad tým, že jej nedopísal ani jeden prvák, ktorý by sa s vami podelil o svoje zážitky. No čo, musíme ešte popracovať na tom, aby sa aj oni pripojili k oživovaniu našej webovej stránky.

      Takže veľa zdaru organizátori a tešíme sa na príspevky aj o rok 😊.

     • Vyučovanie inak 7

     • Prvého novembra bol deň vegánov – ale keďže boli prázdniny – tak sme si na našej škole tento deň pripomenuli až dnes. Účelom bolo priniesť do nášho rozhlasu niečo netradičné – čo je všetkým známe, ale zároveň o tom vieme veľmi málo.

      Projektová manažérka Kristína Duľová o svojom dni píše:

      „Medzinárodný deň vegánov

      1. novembra bol medzinárodný deň vegánov. Tento deň sa pripomína od roku 1994. Je výročím založenia Anglickej vegánskej spoločnosti. Vegánmi sú označovaní ľudia, ktorí zo svojej stravy vylúčili mäso a všetky produkty, ktoré pochádzajú zo zvierat. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je zvyšovanie povedomia o vegánstve prostredníctvom príbehov a skúseností vegánov. Vegánstvo je životný štýl alebo filozofia založená na tom, aby sme naším životom neubližovali iným tvorom. Vychádza z toho, že dnes už nepotrebujeme využívať iné bytosti na to, aby sme vedeli žiť – či už ich používať ako potravu, oblečenie alebo pre zábavu. Vegánstvo je o spolunažívaní a zdieľaní tejto planéty so všetkými jej tvormi a vzájomnom rešpekte.

      Dnes (6. novembra 2018) sme si tento deň pripomenuli aj na našej škole. Podporiť myšlienku vegánov mohli študenti aj profesori zakúpením veganskych muffinov alebo čerstvého ovocia na hlavnej chodbe. Záujem o výrobky bol veľmi veľký. Som rada, že tento deň skončil aj so ziskom, takže môj projektový manažment v praxi bol úspešný.“

      Viac o vegánstve sa môžete dozvedieť na stránke: http://veganstvo.sk/

     • Vyučovanie inak 6

     • Po jesenných prázdninách a učiteľskej dovolenke sa Vám znova ozývame s projektom Rozhlas OhlAs. Tento krát slávime svetový deň behu. Čo o tom píše net?

      Svetový deň behu spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. V roku 1999 ho založil bežec Bill McDermott s cieľom podporiť boj proti chudobe vo svete. Keďže ako zakladateľ mal možnosť rozhodnúť o dátume tohto svetového dňa, vybral deň, kedy došlo k tragickej automobilovej nehode jeho brata. Od roku 1999 sa zúčastnilo behu v tento deň viac ako 10 000 registrovaných bežcov. V Afganistane sa dokonca v tento deň behalo aj počas vojny. Prečo práve beh? Beh je najrozšírenejšia a najobľúbenejšia športová aktivita a spolu s chôdzou patrí k najprirodzenejšiemu pohybu človeka. Nemusíte sa učiť žiadnu zložitú techniku ani choreografiu, ani investovať stovky eur za pravidelné navštevovanie fitnesscentier alebo na výstroj.

      Projektovou manažérkou bola Petra Gabrišová:

      „V pondelok 05. 11. 2018 sme si na našej škole pripomenuli medzinárodný deň Behu.
      Cieľom tohto dňa bolo pripomenúť si, aké je dôležité pre človeka udržiavanie aktívneho športu.

      Načo je vlastne "BEH" užitočný?

      Behanie odbúrava stres, depresiu a zlepšuje celkovú psychickú pohodu. Spomaľuje proces starnutia a predlžuje aktívnu časť života. A samozrejme, nemôžeme zabudnúť pri športe, ani na pitný režim a zdravú stravu. Deň behu bol pre nás dobrou príležitosťou, aby sme si uvedomili význam športu pre naše zdravie.

      Ako prebiehal tento deň?

      Po 2. vyučovacej hodine ste si mohli vypočuj reláciu v školskom rozhlase a po nej sa začal

      Samostatný program. Na hlavnej chodbe ste si mohli pochutnať na fit nápoji a fit koláčoch + pozrieť výstavu na nástenke pri zborovni, kde je všetko potrebné pri behu.

      Veľmi Vám ďakujeme za návštevu a pozitívnu energiu 🙂

     • Aj MY chceme byť pri tom...

     • „Mali sme my vtáka,
      šírym nebom lietal,
      zlatú niesol slobodienku,
      horko zaplakal.

      Horko zaplakal,
      horko o žiali,
      zlatú niesol slobodienku,
      padol na skaly.... „

      Toto je úryvok z Krčméryho básne Milan Rastislav Štefánik. Pamätám si, že vždy o tomto čase mi ju recitovala moja babka. Teraz sa ju už učia žiaci v škole. Kto bol tento človek, že sa o ňom píšu básne?

      Už niekoľko dní sledujeme oslavy 100. výročia vzniku Československa. Je to naša história, dejiny, minulosť, na ktorú sme právom hrdí a patrí sa o nej vedieť, čo najviac. Naša generácia pozná Štefánika, Masaryka, Beneša, ale poznajú ich aj naši študenti? Preto, aby sme nezabudli, a aby sme si to všetko pripomenuli pani zástupkyňa Dudrová prihlásila v  piatok našich študentov na prednášku o tomto medzníku našej histórie.

      Ako sa im prednáška páčila píše Katka z II. D:

      „Dňa 26. 10. 2018 sme sa zúčastnili v kine Mier prednášky o vzniku ČSR a jeho významnom predstaviteľovi M. R. Štefánikovi. Bolo to veľmi zaujímavo spracované a pekne dotvorené hudbou. Dozvedela som sa veľa nových informácií, či už o jeho živote alebo o jeho pôsobení. Mňa najviac zaujalo, že v Považskej Bystrici bola obrovská socha M. R. Štefánika, ktorá bola v 50-tych rokoch zničená, čo je obrovská škoda. Podľa mňa bola takáto prednáška pre nás veľmi dobrá a ja som sa z nej veľa naučila.“

      Tu je malé videjko:

      https://www.ceskatelevize.cz/porady/10177109865-dejiny-udatneho-ceskeho-naroda/211543116230095-vznik-ceskoslovenska/video/

     • Študentské voľby

     • Komunálne voľby sa na Slovensku uskutočnia 10. novembra. Voliť budeme môcť v 6 021 volebných okrskoch. Starostov, primátorov a poslancov si bude voliť 2 926 obcí vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov. Toľko informácia z internetu.

      Aby sme túto dôležitú udalosť priblížili aj našim študentom pani Hašková pre nich zorganizovala simulované študentské voľby.

      Informáciu nám sprostredkoval Andrej z II. D

      „V štvrtok 25. 10. 2018 sa na našej škole uskutočnili komunálne simulované voľby. Voľby boli realizované hlavne pre študentov nižších ročníkov, ktorí ešte nemôžu pristúpiť k reálnym voľbám. Študenti túto možnosť využili a zúčastnili sa v počte 120 študentov. Veríme, že študentom sa tieto voľby páčili a budeme radi, ak sa ešte stretneme pri ďalších simulovaných voľbách.“

     • Opustila nás…..

     • naša dlhoročná kolegyňa a učiteľka slovenského a francúzskeho jazyka na našej obchodnej akadémi pani Mgr. Elena Zábovská. Posledná rozlúčka so zosnulou bude v utorok 30. 10. 2018 o 13.30 hod na starom cintoríne v Považskej Bystrici. Smútiacej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • sy@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje