• Výlet do Budapešti

• Jedným zo symbolov blížiaceho sa leta sú školské výlety. Nás naše cesty priviedli do maďarskej metropoly, Budapešti. Zvyknutí na skoré vstávanie sme o pol šiestej vyrazili. Ako prvý bod nášho výletu nás autobus vyložil pod hradným komplexom. Budský hrad vyniká svojím bielym opevnením a týči sa na 130 metrov vysokej skale Gellert-hegy. Hneď vedľa hradného vrchu priamo nad brehom Dunaja sa nachádza Socha slobody, habsburská citadela z 19. storočia a impozantné vily, ktorým sme veľa času nevenovali a pobrali sme sa cez retiazkový most, symbol Budapešti, do Pešti. Jedná sa o závesný  most, ktorého reťaze vedú cez brány v tvare triumfálnych oblúkov. Potom sme videli výmenu stráži pred sídlom maďarského prezidenta. Odtiaľ sme sa pobrali po nábreží Dunaja, kde sme videli na brehu veľa železných topánok. Sprievodkyňa Ivetka nám prezradila, že sa jedná o pamätník obetiam holokaustu. Maďarský parlament, ktorý je jednou z najstarších vládnych budov v Európe  nás ohromil svojou veľkoleposťou. Naša cesta pokračovala do Baziliky sv. Štefana, ktorá bola postavená z 50 rôznych druhov mramoru pochádzajúcich z rôznych častí Maďarska. Pohľad na ňu nás nechal stáť s otvorenými ústami. Posledným bodom nášho programu bolo  nákupné centrum s tropikáriom. Mali sme možnosť vidieť veľa druhov rýb, plazov aj obojživelníkov, báť sa hadov a pavúkov a tiež si zahrať nejaké hry. Ešte rýchle nákupy v rádoch tisícov forintov s pocitom boháčov i keď v prepočte to bolo pár eur. Výlet sme ukončili v príjemnom prostredí klimatizovaného autobusu, spievali si a rozprávali sa o tomto úžasnom dni, za ktorý ďakujeme v prvom rade našej triednej pani profesorke Jarošovej, tiež pani profesorkám  Richardson a Dudroveja našej úžasnej sprievodkyni Ivet, na ktorú určite nikdy nezabudneme.

Nika, Miro, Rišo, 2.A