• Pozdrav z Donovalov

     • Krásny, slnečný a trošku mrazivý pozdrav plný zážitkov a snehu

      zasiela I. A a I. B.

      Pozdravujeme rodičov, pedagógov a spolužiakov.

     • Školské kolo SOČ

     • Dňa 22. februára 2019 sa uskutočnilo školské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Tento ročník bol silne zastúpený, pretože sa zúčastnilo 13 študentov z troch tretiackych tried. Študenti boli rozdelení do 5 odborov, z ktorých ďalej pokračuje 8 prác. Najviac prác postúpilo z 3. B triedy.

      Porota v zložení Ing. Jana Forgácsová, Ing. Miroslava Kerepecká a Ing. Jana Bellová vybrala  do obvodného kola SOČ, ktoré sa bude konať 18. marca 2019, nasledovné práce:

      Narcizmus, vplyv na sociálny život -  Denisa Bednárová, 3. A

      Príručka k získaniu úveru - Kristína Ďurčeková, 3. B

      Človek a hudba - Alexandra Kavcová, 3. B

      Príručka pre uchádzača o zamestnanie - Gabriela Kremeňová, 3. B

      Nebojte sa marketingu - Romana Lokšíková, 3. B

      Ženy podnikateľky - Radka Štefancová, 3. B

      Kniha vs. moderná technika - Tamara Uhliarová, 3. B 

      Tanec - Kristína Altániová, 3. D

      Všetkým držíme palce!

       

      A. Kavcová, K. Ďurčeková

       

     • Beseda o ochrane ľudských práv

     • Dňa 19. 01. sme dostali príležitosť dozvedieť sa bližšie informácie o ochrane ľudských práv, ktorým sme sa venovali na hodinách občianskej náuky. Vďaka p.p. Haškovej, ktorá nám poskytla takúto možnosť, sme sa mohli stretnúť s dvoma spolupracovníčkami verejnej ochrankyne práv, vďaka ktorým sme sa mohli dozvedieť ďalšie nové informácie. Študenti pracovali v dvoch skupinách.  V prvej sme sa rozprávali o tom, v akých prípadoch sa môžeme obrátiť na verejného ochranca práv, kedy nám môže pomôcť a v akých situáciách. Taktiež sme sa napríklad dozvedeli, na aké organizácie sa môžeme obrátiť keď budeme mať pocit, že boli naše ľudské práva porušené. Táto prednáška bola veľmi zaujímavá, vďaka ktorej sme sa dozvedeli veľa nového. Mne osobne sa veľmi páčila posledná aktivita, keď sme dostali papiere s prípadom a mali sme zistiť, aké práva boli porušené. Veľmi sa mi táto aktivita páčila, bola taká, z praxe. Táto skúsenosť a príležitosť bola veľmi náučná, dala nám nové informácie ktoré podľa mňa využijeme aj v živote.

      Anna Kučerová, 2 .D

      Nevedomosť neospravedlňuje a vedomosť nám môže len pomôcť. Toto platí ešte viac, ak sa jedná o naše práva ale aj povinnosti. O tých hlavných, našich ľudských právach no i o Ústave Slovenskej republiky nám  20. 02. 2019 prišla porozprávať spolupracovníčka ombudsmanky SR. V krátkej prednáške nám porozprávala o sebe, o úrade, ktorého súčasťou je a o tom čím sa zaoberajú. Ďalej nám rozdala výňatok Ústavy, pomocou ktorého sme mali určiť aké práva sa porušujú v modelových situáciách. Bolo zaujímavé zistiť, čo všetko vlastne máme v Ústave a na aké články sa môžeme obrátiť v rôznych situáciách.  Na záver sme riešili jeden väčší prípad, kde sme sa rozdelili na tímy pre, proti a sudcovia. Po krátkej porade sme viedli asertívnu diskusiu čím sme sa naučili využívať vedomosť o právach v obhajobe svojich názorov. Bol to veľmi príjemný a uvoľnený spôsob akým sa viac dozvedieť o takej zložitej téme akou je právo. Za to ďakujeme paniam z kancelárie ombudsmanky a pani profesorke Haškovej.

      Nikola Jaholčíková, 2.A

     • Milí deviataci,

     • ak sa ešte stále rozhodujete, na akú strednú školu si dáte prihlášku, pozývame Vás na otvorené hodiny na Obchodnej akadémii Považská Bystrica.

      Otvorené hodiny znamenajú, že môžete byť priamo súčasťou vyučovacej hodiny, ktorú si vyberiete, a to kedykoľvek v termíne od 19. - 21. 03.2019.

      Tešíme sa na Vás!

      pedagógovia OA PB

     • Obchoďáci opäť výborne reprezentovali mesto.

     •  Aj tento rok sa hráči MŠK Považská Bystrica zúčastnili európskeho pohára Challenge Cup, kde boli v 1. kole nasadeným tímom a žreb im prisúdil súpera z Talianska. Po zdolaní Pallamano Presano narazili v osemfinále na veľkého favorita HC Neva Sankt Peterburg. Doma odviedli hráči dobrý výkon, odohrali kvalitný zápas. Žiaľ, napokon z toho nebol dobrý výsledok, ale prehra až o 10 gólov. V odvete o týždeň neskôr zabojovali v ruskom Petrohrade, kde ich domáce družstvo zdolalo o jediný gól. Nás veľmi teší, že absolventi a dokonca aj študenti našej školy sú tradične pevnou súčasťou kádru aktuálne tretieho mužstva tabuľky najvyššej domácej súťaže. Nebolo tomu inak ani v Petrohrade. Okrem absolventov Ľuboša Cifru (hrajúci vedúci družstva), Šimona Macháča, Martina Kozáka, Tomáša Valla a Ivana Bystrického dostali šancu zahrať si na palubovke klubu širšej európskej špičky a získať nové skúsenosti aj aktuálni tretiaci - Matúš Oselský a Andrej Sloboda. "Matúš dostal šancu pri zranení Šimona Macháča, zhostil sa jej slušne a zvládol krst ohňom. A Aďo svojím prístupom a výkonnosťou patrí do kádra mužov ako platný hráč. Obaja zároveň spoznali, že mužská a európska hádzaná je kvalitatívne inde ako naša domáca a že musia na sebe ďalej tvrdo pracovať. Chcem poďakovať vedeniu školy aj pedagógom za podporu športu na Obchodnej akadémii Považská Bystrica" - povedal po príchode tréner družstva, Václav Straka.

     • Krajská súťaž stredných škôl v SIP

     • Dňa 14. februára 2019 sa v Prievidzi v Obchodnej akadémii konal 53. ročník krajského kola súťaže žiakov stredných škôl v Spracovaní informácií na počítači.

      V prvej súťažnej disciplíne písanie na počítači súťažilo 16 žiakov. Nicolas FabianII. D triedy sa umiestnil na 5. mieste s výkonom 275,3 čistých úderov za minútu a % chýb 0,04; Jozef Kadáček III. D triedy sa umiestnil na 6. mieste s výkonom 268,2 čistých úderov za minútu a % chýb 0,14.

      V druhej súťažnej disciplíne úprava textu na počítači súťažilo 10 žiakov. Matej KardošIII. D triedy sa umiestnil na 7. mieste s výkonom 5650 bodov.

      Za reprezentáciu školy ďakujeme.      

                                                                                                                 Ing. Anna Klabníková

     • Pokračujeme v projektovom vyučovaní

     • Školský rok sa prehupol do druhého polroka a triedy s rozšíreným vyučovaním účtovníctva začínajú svoje nové projekty.

      Druháci sa budú venovať filantropii a charite a Vás tiež pozývajú k účasti na nej.

      O čo ide? Začíname realizovať projekt „Filantropia – známky pre misie“.

      Vypracovali sme prvé plagáty, ktoré Vás budú informovať o našom zámere  a máme určený aj prvý konkrétny termín.

      Autormi plagátov sú Diana Cedzová, Janka Martinková  a Andrej Bednár.

      Ako vidíte sú plné užitočných informácií.

      Začíname 21. 02. 2019.

      PROSÍME PRIDAJTE SA KU NÁM

     • Dobrodružstvo pri obžinkoch

     • O perfektnej akcií píše Romana Lokšíková z III. B:

      „Dňa 7. 2. 2019 sa žiaci všetkých ročníkov zišli po 2. vyučovacej hodine pred školou a plní očakávaní sme vyrazili smerom ku Kinu Mier.

      Divadelné predstavenie Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Len toľko sme vedeli o tom, čo nás čaká. Usadili sme sa i spolu s triedami z gymnázia, svetlá zhasli a na javisko vošli prví herci. Ich výkony nas stále držali napätých a dej bol poprepletaný mnohými ľudovými piesňami.

      V strede hry, niektorých z nás prekvapil vstup žiaka našej školy Samuela Ivana z 3. A, ktorý výborne stvárnil rolu inžiniera Rohoňa, verného priateľa baróna Kostrovického.

      Nielenže sme si prostredníctvom tohto divadelného predstavenia pripomenuli o čom toto slovenské dielo je, ale všetci sa aj pobavili a príjemne strávili štvrtkové dopoludnie, na adresu ktorého putujú len samé pozitívne ohlasy.“

   • Kontakty

    • Obchodná akadémia Považská Bystrica
    • sekretariat@oapb.sk
    • sy@oapb.sk
    • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
    • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
    • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje