• Obchodovací deň

     • Nikto zo študentov 4. ročníka netušil, čo ho v tento deň čaká a ako dopadne. Dlhé dni plánov, príprav a kalkulácií vyvrcholili. Hneď ráno sme z nakúpených surovín začali vyrábať jednohubky rôznych chutí, teplý punč a chrumkavé, sladké aj slané toasty. Výroba sa nezaobišla bez nedorozumení a jemných hádok, ale nakoniec sme všetky krízové situácie vyriešili. Podarilo sa nám vybaviť všetky objednávky. V našom stánku na hlavnej chodbe čakali na študentov cesnakové, tuniakove a vajíčkové jednohubky. Na odbyt išli predovšetkým nutelovo-banánové toasty, ktoré sa rýchlo minuli. Ten, kto prišiel neskoro, mohol ľutovať. Celou chodbou sa šírila vôňa valentínskeho punču, ktorá lákala nie len študentov, ale aj profesorov. Zistili sme, že nie je jednoduché predať všetky naše výrobky, lebo 4.  D so svojimi bagetami bola silná konkurencia. Za úspešný priebeh dnešného dňa patrí naša vďaka pani p. Forgácsovej a p. Klabníkovej. My sme si celý deň užili, na výrobe sme neprerobili a najmä sme získali aj cenné praktické skúsenosti.

                                                     Petra Žbodáková, 4. B

     • Tradičný Vianočný futbalový turnaj

     • Tak ako je na našej škole zvykom aj tento školský rok sme ten náš kalendárny rok 2018 ukončili tradičným futbalovým zápolením vo futsale. Tento rok som sa ako hráč zúčastnila aj ja – a dosť ma prekvapilo, že som v bráne nemohla chytať rukami – lebo vraj by bola ruka 😊. No poviem vám veru nebolo ľahké  postaviť sa  lopte mladého muža, ktorá letí rýchlosťou aj 80 km/h. Nakoniec sme ako učitelia skončili na peknom štvrtom mieste. Pred nami na stupienkoch víťazov oslavovala IV. D – ako víťaz, druhí skončili borci z III. D a tretí boli futbalisti z I. D.

     • Školské kolo v spracovaní informácií a PC

     • Vo štvrtok 17. decembra 2018  sa žiaci II. a III. ročníka zúčastnili školského kola v spracovaní informácií na počítači. Do súťaže sa zapojilo 28 žiakov.

      Súťaž prebehla v dvoch súťažných disciplínach:

      - 10-minútový odpis na rýchlosť v ATF Editor,

      - úprava textu na PC - 10 minút.

      V 10-minútovom odpise v programe ATF Editor sa umiestnili: na 1. mieste Jozef Kadáček z III. D triedy s výkonom 311 ČÚ/min a % chýb 0,15; na 2. mieste Nicolas Fabian z II. D triedy s výkonom 306 ČÚ/min a % chýb 0,16; na 3. mieste Zuzana Ostrochovská s výkonom 258 ČÚ/min a % chýb 0,11.

      V úprave textu na PC sa umiestnili:  na 1. mieste Nina Pavlovčinová s počtom bodov 7700 a 82 korektúr; na 2. mieste Matej Kardoš s počtom bodov 7250 a 75 korektúr; na 3. mieste Veronika Červeňáková s počtom bodov 6950 a 72 korektúr.

      K dosiahnutým výsledkom žiakom blahoželáme, postupujú do Krajského kola v SIP na PC, ktoré sa uskutoční v OA v Prievidzi 14. februára 2019.

      Ďakujeme žiakom za účasť.

                                                                                                                                Ing. Anna Klabníková

     • Slávnostná akadémia našej Alma mater

     • Ako nám na slávnostnej akadémií našej školy povedal jej prvý riaditeľ pán Prypoň, rok 1968 bol rokom demokratizačným a preto aj náš okres cítil potrebu vzniku školy, ktorá by dávala vzdelanie ekonómom pre naše podniky, banky, obchody a štátnu správu. Preto začal aj s hŕstkou ďalších zanietencov za takúto školu bojovať a podarilo sa mu to. Naša obchodná akadémia bola založená 02. 09. 1968.

      O slávnostnej akadémií nám viac napísal Andrej Bednár z II. D:

      „10. decembra naša obchodná akadémia slávnostnou akadémiou oslávila 50. výročie svojho založenia. Na slávnostnej akadémií vystupovali terajší žiaci, ale aj absolventi. Režiséri programu, pani Dudrová a pani Forgácsová, sa pohrávali s myšlienkou, aby v programe bolo zahrnuté všetko v dostatočnej miere, či už tanec, hudba alebo aj prednes poézie. Svojou účasťou nás poctil pán predseda TSK Jaroslav Baška. Pozvanie prijali aj obaja bývalí riaditelia školy a každý jeden riaditeľ nám povedal niečo o tom, ako fungovala škola pod jeho vedením. Na slávnostnej akadémií zaznelo veľmi veľa pekných gratulácií a tak by sme sa chceli pripojiť aj my – študenti. Škole želáme všetko len to najlepšie, veľa zodpovedných študentov, mnoho úspechov v športových aj vo vedomostných súťažiach a snáď ďalších tak úspešných 50 rokov.“ 

     • Celoslovenská súťaž obchodných akadémií

     • Každý rok niektorá z obchodných akadémií na Slovensku organizuje pod záštitou Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory celoslovenskú súťaž obchodných akadémií. Švrtáci súťažia v účtovníctve, riešia test všeobecných vedomostí a prezentujú svoju školu v už nimi pripravenej prezentácií v anglickom jazyku. Tento rok našu školu pekne reprezentovali študenti IV. D Andrej Lehotský a Martin Kováčik. Síce nevyhrali, ale bola to pre nich ďalšia skúsenosť do ich profesionálneho života. Tento rok nás privítala Obchodná akadémia v Liptovskom Mikuláši. Okrem úloh si pre súťažiacich pripravili aj prehliadku ich historického mesta. Veľa sme sa dozvedeli, ako inak, o Jurajovi Jánošikovi a boli sme aj v Ilúzií. Ďakujem našim chlapcom z skvelú reprezentáciu

     • FLORBAL

     • Dnes sa konalo zápolenie stredných škôl vo florbale. Naši chlapci skončili na skvelom prvom mieste. Dovoľte mi teraz, priblížiť Vám atmosféru tejto akcie priamo z pera aktérov a víťazov. Na moju prosbu o článok sa ihneď ozvali traja chlapci. Isto uznáte, že to vedia skvele oháňať nielen s florbalovou hokejkou ale aj s perom.

      Pripájam ich články:

      Šimon Bašternák – I. D:

      „Dňa 14.1. 2019 sa konal na Strednej Odbornej Škole v Považskej Bystrici  okresné kolo vo florbale stredných škôl. Zúčastnila sa na ňom aj naša škola, ktorá sa postavila proti tímom Strojárskeho učilišťa, Gymnázia, Strednej priemyselnej školy a samozrejme Strednej odbornej školy. Náš tým bol zložený zo žiakov 1.-3.ročníka. Zápasy boli plné emócii, pretože každý chcel vyhrať. Nakoniec sa náš tým úspešne prebojoval až do vytúženého finále, v ktorom sme nakoniec tesne vyhrali s bodovým skóre 1:0.“

      Andrej Bednár – II. D:

      „V pondelok 14. 01. sme sa zúčastnili florbalového turnaja pod vedením nášho trénera pána Ivana Židzika. Náš tím začal turnaj s najľahším súperom, ale nevyzeralo to tak - hrali sme chaoticky bez žiadneho systému, ale napriek tomu sme vyhrali. Druhý zápas sme začali nie práve najlepšie, keď sme v prvom polčase prehrávali už 4:0. Tesne pred koncom zápasu sme ale zmobilizovali všetky sily a z 5:1 bolo za 1,5 minúty 5:5. Zápas sme dobojovali do remízy a psychicky sa začali pripravovať na vyvrcholenie turnaja. Čakali nás posledné dva zápasy proti najsilnejším súperom Gymnáziu a SPŠ. Priebeh prvého, z posledných dvoch zápasov, bol nečakane priaznivý, keď sme bez väčších problémov zdolali gymnázium 5:2. Čakal nás posledný zápas, ktorý mal rozhodnúť o víťazovi turnaja. Prvý polčas zápasu bol viac či menej vyrovnaný hralo sa zo strany na stranu bez výraznejších šancí. Nervozita vo vzduchu by sa dala krájať a každý už tušil, že tento zápas môže rozhodnúť aj tá najmenšia chyba. V úvode druhého polčasu asi ani nie po 30 sekundách náš tím uchvátila radosť po strelení prvého gólu. Prvá formácia začala nádhernú akciu po chybe súpera, na ktorej konci bol hráč z druhej formácie, ktorý dorazil loptičku brankárovi pomedzi nohy. V tomto momente sme súpera dostali pod tlak a uvedomovali si, že zvyšná časť zápasu bude veľmi náročná. Zápas sme úspešne zvládli a tešili sa z historicky prvého postupu do regionálneho kola.“

      Jozef Kadáček – III. D

      „Turnaj sme odštartovali výhrou nad stavebným 4:1. Nasledoval zápas so strojármi, kde sme 3 minúty pred koncom prehrávali 5:1, nevzdávali sme sa a v poslednej sekunde bolo vyrovnané na 5:5. Tento moment priniesol nášmu tímu ešte väčšiu sebaistotu a pomohol nám k víťazstvu nad gymnáziom 4:2. Posledný zápas, bol zápas o prvé miesto všetci sme si toho boli vedomí, a tak sme aj k nemu pristupovali. Nad priemyslovkou sme vyhrali tesne 1:0 po skvelých výkonoch všetkých hráčov a najmä nášho brankára.“

     • Vyučovanie inak 14

     • Ako posledná sa nám so svojim projektovým dňom predstavila projektová manažérka Dajana Lachká. Nevybrala si veru ľahkú tému – Deň ľudských práv. 10.12 si už nejakú tú dobu pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv. V roku 1948 bola podpísaná Všeobecná Deklarácia Ľudských práv ako dokument, ktorý rozoznáva všetkých ľudí ako rovných a uznáva im práva bez ohľadu na štátnu príslušnosť, vek, pohlavie, rasu, vierovyznanie a uznáva všetkým rovnakú dôstojnosť a slobodu.

      Dajana o svojom dni píše:

      „Chudoba je príčinou i dôsledkom porušovania základných ľudských práv.

      Vo väčšine spoločenstiev nemôžu chudobní využiť svoje právo na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť či bývanie z jednoduchého dôvodu - nemôžu si to dovoliť. Chudoba tak zasahuje všetky ľudské práva - nemožnosť uplatniť si svoje sociálne a ekonomické práva.

      Desiaty december je každoročne Dňom ľudských práv. Bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1950 ako pripomienka prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948. Slúži ako oslava ľudských práv, ale rovnako v tento deň poukazujeme na prípady ich porušovania.“

   • Kontakty

    • Obchodná akadémia Považská Bystrica
    • sekretariat@oapb.sk
    • sy@oapb.sk
    • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
    • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
    • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje