Zahraničné výmeny
Výmenný pobyt Belgicko/Slovensko
Časť prvá - Belgicko
Dva týždne, dve krajiny, dvaja ľudia, no rozhodne viac ako dva pocity. Výmenný pobyt mi ukázal, koľko pocitov a zážitkov môžem mať za takú krátku dobu, akou sú dva týždne. Strach, nervozita, priateľstvo, radosť, smútok, láska, obdiv...
Nie je prekvapujúce, že v noci pred odchodom do Belgicka sme sa veľmi nevyspali. Zvláštna zmes nervozity a nadšenia obliehala aj celé parkovisko, odkiaľ mala začať naša cesta. Vo večerných hodinách mnohí z nás v autobuse odhodlane vytiahli deky a vankúše a išli spať. Ráno sa atmosféra niesla v znamení tichého uvedomovania si, čo sa vlastne deje. Veď o chvíľu sme naozaj v Belgicku a naozaj budeme týždeň súčasťou belgickej rodiny. Predtým nás však čakala ešte príjemná zastávka v Bruseli. Bolo dosť času ochutnať belgické wafle, pofotiť sa, žasnúť nad belgickou kultúrou a architektúrou a v neposlednom rade odbúrať stres, čomu pomohli už spomínané wafle.
Ako sme sa približovali k cieľu našej cesty – belgickému mestu Beveren, hrobové ticho prešlo cez mumlanie do búrlivých rozhovorov. Je to tu! Autobus zastavil a z okien sme videli veľkú skupinu stojacich ľudí. Všetci sme sa postavili, no nikto sa neodvážil vystúpiť. Po chvíľke nervózneho smiechu a postrkovania sa po prvých odvážlivcoch vystúpil celý autobus. Zvítali sme sa s veľmi milými rodinami a odišli do našich dočasných domovov.
Nedeľu sme strávili v rodinách. V pondelok nás čakalo privítanie v škole formou príhovoru a raňajok. Ako tak sme sa pozoznamovali s ostatnými Belgičanmi a vymenili si prvé dojmy so Slovákmi. Smiali sme sa, najedli sme sa a čakal nás pestrý program hier, vďaka ktorým sme sa viac zoznámili. Poobede sme plnili rôzne úlohy v meste Beveren a spoznali sme tak mesto aj tamojších ľudí. Večer sme sa vždy vo väčších skupinkách stretávali v meste, v karaoke baroch, na biliarde či bowlingu a podobne. V utorok sme počas športových aktivít mohli spoznať aj Čechov a Talianov, ktorí boli tiež na výmennom pobyte v Belgicku. V ten deň sme silno pocítili svoju súťaživosť a aj národnú hrdosť. V stredu sme navštívili nádherné mesto Bruggy, kde sme obdivovali úžasnú architektúru a plnili úlohy od našich partnerov. Poobedie sme strávili na pláži pri Severnom mori. Štvrtok sa niesol v znamení Európskej únie a ekonomickej hry. Náš posledný deň sme strávili prehliadkou mesta Antverpy a malými nákupmi, hlavne čokolády a suvenírov, samozrejme. Večer sme si poplakali pri prezentácii zostrihu celého týždňa, stále si hovorili, že sa nemáme báť, veď sa uvidíme o mesiac. Vyobjímaní a uplakaní sme nasadli do autobusu na cestu domov.
Časť druhá - Slovensko
A doma sme pocítili, čo vlastne taký výmenný pobyt obnáša. Plánovanie, nacvičovanie prezentácií a vymýšľanie hier, to všetko viedlo k jednému týždňu v apríli.
Mesiac rýchlo prešiel a už sme mali svojich výmenných partnerov na Slovensku. Keď začali Belgičania vystupovať z autobusu, už sme neotáľali a hneď sme sa vyobjímali a privítali. Nedeľa bola v réžii každého z nás. V pondelok sme im prostredníctvom prezentácií predstavili obchodnú akadémiu, Považskú Bystricu a Slovensko. Počas hodiny slovenčiny sme ich naučili základné slovenské slovíčka a vety. Poobedie sme venovali nášmu folklóru – učili sme sa tancovať slovenské tance, spievali sme a vyrobili sme si ponožky s ľudovými motívmi. Jánošíkove diery a splavovanie Váhu na pltiach boli zážitkom pre nás všetkých. V stredu sme navštívili sklárne v Lednických Rovniach, ukázali sme svojim partnerom Púchov a potom sme si zahrali bowling. Štvrtok bol pre nás veľmi silný deň. Doobeda sme sa hrali hry na Považskom hrade, poobedie sme strávili v športovom areáli v Orlovom, kde sme si užili tradičnú opekačku a športové súťaže. A večer sme mali rozlúčkovú párty. V piatok sme išli vlakom do Žiliny, ktorú sme spoznávali prostredníctvom zábavných hier.
Sedem hodín večer, námestie Andreja Hlinku. Čas rozlúčiť sa, to bolo jednoznačne to najťažšie. Objímali sme sa s Belgičanmi, neskôr aj so Slovákmi, utešovali sa, plakali a neskôr už len mávali.
(Nika Jaholčíková)
Čo mi výmenný pobyt dal?
Aj keď veci nie vždy išli podľa plánu, aj keď sme občas povedali hlúposť, ktorá nedávala zmysel, aj keď sme boli vyčerpaní, aj tak to boli dva týždne, ktoré by som za nič nedala. Preplnené priateľstvom, zážitkami, smiechom aj plačom. Dva týždne, ktoré by som každému priala prežiť. (Nika)
Niekedy som si ani neuvedomovala, že hovorím po anglicky, bolo to pre mňa prirodzené. Je to úžasná skúsenosť do života. (Nikola)
Mojej angličtine to veľmi prospelo, pretože iná možnosť, ako sa snažiť porozumieť a zrozumiteľne odpovedať, ani nebola. (Majka, Martina)
Naučili sme sa veľa vecí, zoznámili sa so super ľuďmi, spoznali novú kultúru, no aj utužili kolektív. (Kristína)
Celý týždeň bol úžasný, pretože Belgičania sú neskutočne milí a priateľskí. (Veronika)
Môj výmenný partner mi bol ako brat, veľmi sme si rozumeli. (Kristína)
Spoznala som nových priateľov, zdokonalila som sa v jazyku. Táto skúsenosť mi veľmi prospela a veľmi ďakujem, že som mala takúto možnosť. (Lenka)
Určite by som všetkým odporučila tento zážitok a príležitosť zdokonaliť sa v angličtine. (Viktória, Erika)
Môj výmenný partner, alebo teraz už kamarát, bol mojou belgickou kópiou.:) (Jakub)
Utvorili sa nové priateľstvá, zblížili sme sa ako trieda, spoznali sme novú krajinu a kultúru, zlepšili sme si angličtinu. (Alexandra, Natália)
Je dobré si vyskúšať, aké to je byť v krajine, v ktorej sa nedá dorozumieť po slovensky. (Jakub)
Celý týždeň bol úžasný a nezabudnuteľný. (Erika, Marianna)
Tento týždeň bol veľmi špeciálny...a naša angličtina sa opäť zdokonalila. (Richard, Tomáš)
Mesiace marec a apríl boli pre nás, študentov 1.A, Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici veľkou skúsenosťou a zážitkom. Absolvovali sme výmenný pobyt so študentmi z Belgicka. Všetkým 24 študentom učitelia pridelili výmenných partnerov, teda pre nás nových zahraničných kamarátov. Priateľstvá začali vznikať cez sociálne siete a po 3 mesiacoch sme sa konečne stretli.
A je to tu! Toto sme si povedali s hlbokým nádychom a výdychom pri odchode autobusu z parkoviska v Považskej Bystrici dňa 18.03. 2017. Hoci sme nevedeli, čo nás čaká, plní odhodlania sme nastúpili a vydali sa na dlhú, zábavnú, nezabudnuteľnú a jedinečnú cestu. Po nekonečných prestávkach sme na druhý deň doobeda dorazili do nášho prvého cieľa, ktorým bolo hlavné mesto Brusel. Videli sme Atómium, tradičné, pre nás však nezvyčajné belgické ulice, kde vznikli naše prvé spoločné fotky a spomienky. Nervozita pomaly, ale isto stúpala, avšak ešte sme si nepripúšťali, že za pár hodín bude každý jeden z nás vo svojej novej rodine. Akonáhle sme vstúpili do autobusu, aby sme dorazili do konečného cieľa, nepokoj prevládal u všetkých. Niektorí by boli najradšej otočili autobus, ale so stiahnutým žalúdkom a slzami v očiach vystúpili, pobrali si svoju veľkú batožinu a zvítali sa so svojou belgickou rodinou. Zvyšok nedele sme strávili spoločným programom v rodinách.
Na naše veľké prekvapenie nastal malý háčik hneď v pondelok, pretože typické dopravné prostriedky Belgičanov sú bicykle. Pre mnohých študentov sa bicykel stal neoddeliteľnou súčasťou celého týždňa. V tento deň nás, aj ostatných študentov z Čiech a Talianska privítala riaditeľka školy. Nasledoval program, ktorý si pre nás pripravili belgickí študenti a ten pozostával zo zoznamovacích hier, pri ktorých sme komunikovali v angličtine. Ako ďalšia časť programu boli prezentácie o zdravom životnom štýle, čo bola aj hlavná téma celého týždňa. Náš každodenný program končil okolo piatej hodiny. Potom sme sa so svojimi výmennými partnermi presunuli domov na večeru a znova sme vyrazili do mesta, kde sme spoločne strávili celý večer. Spolu sme boli v Antverpách, karaoke bare, hrali sme bowling a podobne.
V utorok si pre nás študenti pripravili vynikajúce zdravé raňajky, takže sme raňajkovali všetci v škole. Poobede sme navštívili koncentračný tábor Breendonk. Prehliadka bola v angličtine, ktorou nás viedol výborný sprievodca. Vďaka jeho rozprávaniu sme pocítili atmosféru tohto nie príliš pekného miesta. Streda sa niesla v duchu športu a rôznych športových tém v škole a neskôr aktivít v parku. Avšak pred tým sme si vyskúšali schvaľovanie zákonov a hlasovanie v parlamente spolu so študentmi z Čiech a Talianska. Bola to ďalšia skvelá skúsenosť, keďže sme boli študenti z viacerých krajín a každý v skupine, do ktorej bol zadelený, zastupoval svoju krajinu. Takže prostredníctvom tejto aktivity sme mohli priblížiť našu krajinu iným a my sme si taktiež trošku rozšírili prehľad.
Nadišiel dlho očakávaný štvrtok a s ním návšteva historického mestečka Brugges, ktorým nás previedli naši výmenní partneri. Plnili sme tam úlohy, ochutnali belgickú čokoládu a syr. Poobede nás čakalo prekvapenie, niektorým z našich spolužiakov sa splnil sen a videli po prvýkrát more. Vôňa Severného mora nám všetkým na chvíľku pripomenula leto a dovolenky. Všetci sme si urobili pekné fotky a vybrali sme sa naspäť do Beverenu. Večer sme mali rozlúčkovú párty, na ktorej už vyšli aj prvé slzy. V piatok sme mali program v Antverpách, kam sme sa dostali podmorským tunelom. Čo bol pre nás tiež super zážitok. Zvyšok dňa sme strávili prehliadkou mesta, poslednou spoločnou večerou v rodinách a prípravou na cestu domov. Potom sme spolu s rodinami prišli do školy kde sme mali zhrnutie celého týždňa a rozlúčku. Všetci sme sa presunuli k autobusu, poplakali si, vyobjímali sa a vyrazili na cestu domov. S novými skúsenosťami, zážitkami a s dobrým pocitom, že Belgičanov uvidíme o pár týždňov sme opustili Beveren.
Po návrate z Belgicka sa začali prípravy programu pre Belgičanov na Slovensku. Bolo to veľmi náročné, no zároveň obohacujúce aj pre nás .Tvorili sme prezentácie, vymýšľali sme hry a výlety spolu s našou triednou pani profesorkou PaedDr. Lenkou Slaziníkovou a pani profesorkou Mgr. Lenkou Jarošovou, ktoré nám s tým ochotne pomáhali a vyriešili všetky nedostatky našich prác. S očakávaním sme si prišli vyzdvihnúť 22. 04. 2017 našich výmenných partnerov, ktorí na nás už netrpezlivo čakali. A znova sa začal týždeň plný zážitkov, dobrodružstiev a elánu. Počasie nám moc nevyšlo, a preto sa naše plány museli zmeniť, a to hlavne v nedeľu, kedy Belgičania strávili celý deň v rodinách. Celý týždeň sme odštartovali s rýchlosťou a nasadením ukázať im naše krásy Slovenska. V pondelok ich v našej škole privítal pán riaditeľ Ing. Peter Bologa s pani zástupkyňou PhDr. Katarínou Dudrovou. Nasledovali prezentácie o našej škole, Považskej Bystrici, slovenských tradíciách,. .. Hodina slovenčiny bola tiež súčasťou prezentácií, naši partneri si vyskúšali a naučili sa pár slovenských slov a dokonca aj jazykolamov, ktoré im, na naše prekvapenie, veľmi išli. Tento deň sa niesol taktiež vo folklórnom duchu, ukázali sme im tradičné zvyky, piesne a tance, ktoré sme ich potom aj naučili. Telocvičňou sa tak niesol Macejko, Macejko... Popoludní sme im ukázali Považský hrad, kde sme mali pripravené hry a aktivity, napr. streľba z luku, prvá pomoc v prírode a iné. Večer sme sa znova všetci stretli v meste a takto sme trávili každý večer celý týždeň.
V utorok nám vyšlo krásne počasie. V tento deň bola na programe Terchová. Trošku sme si zaturistikovali, pretože sme prešli Jánošíkove diery, čo bol pre našich belgických partnerov veľký zážitok. To ale nevedeli , že príde ešte lepší zážitok, a to splavovanie Váhu.
Dopoludnie v stredu bolo oddychové a strávili sme ho v škole hraním rôznych spoločenských hier. Popoludní sme „ bojovali“ s počasím, ale mali sem pripravené ďalšie aktivity , tentokrát v parku v Orlovom.
Vo štvrtok naši Belgičania absolvovali exkurziu v Lednických Rovniach, kde mohli vidieť ako prebieha výroba v sklárňach a potom si kúpiť nejaké sklo domov ako pamiatku. Potom sme navštívili Púchov, zahrali sme sa na turistických sprievodcov a krátkou prehliadkou sme ich oboznámili s týmto mestečkom.. Večer bola rozlúčková párty a všetci sme sa poriadne zabavili.
Posledný deň piatok bol už taký „pochmúrny“ aj preto, že to bol deň odchodu a koniec celého výmenného pobytu. Tento deň sme mali pripravené aktivity v Žiline, no žiaľ , kvôli počasiu sa to nemohlo uskutočniť a dopoludnie sme strávili v nákupných centrách. Belgičania si dokúpili posledné suveníry a slovenské výrobky. Večer sme sa stretli so slzami v očiach pri autobuse v Považskej Bystrici. Posledné spoločné momenty, objatia a potom už len mávanie odchádzajúcemu autobusu.
Táto výmena nám dala do života veľmi veľa. V prvom rade nových úžasných priateľov, nové jazykové znalosti a taktiež sme si vyskúšali, ako sa žije v cudzej krajine.
Miriam Belásová a Lenka Repková, 1.A
Denník zo Švajčiarska - nemecká verzia
Obchoďáci vo Švajčiarsku.
Počas jazykového týždňa na našej škole sme sa zúčastnili spolu s 2. C a 3. A poznávacieho zájazdu vo Švajčiarsku. Aj napriek dlhej a únavnej ceste nám úsmev z tváre nezmizol. Bývali sme v malom mestečku Steckborn, blízko nádherného Bodamského jazera. Po prvej zvládnutej noci sa začal náš každodenne nabitý program. Spolu sme sa v meste Konstanz ponorili do podmorského sveta See life s množstvom morských živočíchov ako rýb, medúz, korytnačiek, žralokov, rají, ale aj obojživelníkov a dokonca tučniakov, ktoré v bežnom živote takto zblízka určite neuvidíte. Ďalšou zastávkou bol ostrov Mainau s pavilónom prekrásnych pestrofarebných motýľov, ktorí lietali všade okolo nás a s botanickou záhradou plnou rôznych tunajších aj cudzokrajných rastlín a stromov. Ďalší deň sme mali možnosť pozrieť si zblízka najväčší vodopád v Európe, Rheinfall, ktorý sa pýši svojou výškou 24 m a šírkou 150 m. Loďkou sme sa dostali do takej blízkosti, že kvapky vody dopadali až na nás.
Lanovkou sme sa vyviezli na najvyšší vrch severných švajčiarskych Álp, Säntis. Počasie nám v tento deň veľmi neprialo a naša nálada bola pochmúrna, no po dobrom obede a chvíľke strpenia sa hmla rozplynula a počasie nám dovolilo pozrieť si končiare Álp z výšky 2600 m. Okrem prírodných krás sme obdivovali aj krásy rôznych miest ako Vaduz; Schaffhausen; Stein am Rhein, odkiaľ sme sa loďou doplavili po Bodamskom jazere až do Steckbornu. Najväčšie mesto Švajčiarska Zürich s najbohatšou ulicou Európy a výhľadom na Zurišské jazero a napokon Innsbruck – staré minimesto na námestí s radničkou so zlatou strechou uprostred nádherných štítov rakúskych Álp, ktoré obkolesujú celé mesto.
Nikto z nás neľutuje, že sa tohto zájazdu zúčastnil, pretože sme videli mnoho miest, na ktoré už sa možno nikdy nedostaneme. Ďakujeme aj pani profesorkám za skvelý zážitok a veríme, že na tieto spomienky nikdy nezabudneme.
Ivana Nottná, 1.A
video (4GB-mp4)
The best from the exchange stay in the Netherlands and Slovakia
When we were applying for a study at the Business academy in Považská Bystrica, one of the reasons was our desire to participate in the exchange stay. We learned from all the friends that´s the activity which was worth participating in.
From the begining of the school year we were informed about the cooperation, which had been planned with the school ROC van Twente in Hengelo in the Netherlands. We hoped our dream would come true soo. Our great expectation was a mixture of exhilaration and worries whether we would get on well with Dutch partners, how we would be treated by their families. Actually, it was the first experience without our families.
On 17th April preparations for a journey to the Netherlands culminated. The parents shared our feelings when we were saying good-bye, but it was the highest time to start a 16 hour journey. Travelling by small bus was on one side tiring, on the other side it was a big fun.
Finally, we parked in front of the school ROC van Twente on 18th April. A huge building, a huge parking place next to it – everything incomparable with our school. The most important was the fact that our partners were waiting for us. From the first moment they were very king to us, the same feeling we had in their families were we were well treated. They took care about us in every aspect, they were interested in lifestyle in Slovakia, our hobbies and interests.
On 19th April we took a train to the town Enschede in which we visited a museum with exhibition connected with history of the region. In the afternoon we were allowed to get inside of the stadium. Not only boys were pleased with it, but girls as well.
On 20th April the programme was prepared in the town Hengelo. All the day we spent with an international coordinator Gerard Stock. We got some information about history of school, he took us to the classrooms were there are different study branches are taught. The building of the school is very impressive, it was rebuilt from an abandonend hall, but an architect joined it with needs of a modern way of teaching. Mr. Stock took us to the oldest part of Hengelo and the town market were we could by the finest Dutch cheese. We could not miss the visit of the technical museum with a presentation of machines connected with industry in this region. The programme continued in a bowling hall and with common dinner.
21st April we spent in Amsterdam. Sunny weather and our great mood made this day into a perfect time in the cosmopolitan and overcrowded city. We enjoyed visit of Madame Tussauds museum and bought some souvenirs.
Non oficial programme was organised and spent with our Dutch partners and their friends. We were having fun at parties almost every evening.
On 22nd April in the morning we set off to Slovakia with memories till the end of our life. We were happy we had made new friends, experienced the life in the foreign country, we visited beautiful places and towns. The fact we could test our ability to speak English was very important to us. We made sure our level of speaking English was good, but we still have something to improve.
Having the Dutch partners in Slovakia from 6th June to 10th June, we intended to present our country as much as possible in such a short time. So we took them to Súľov to experience hiking, to Demänova cave, to Bojnice castle, to a glass factory Rona, to the town Žilina. Mountainous part of our country was for them breath taking. They promised to come back one day again.
After these two perfect weeks we would like to say thank you to our director, deputies and teachers because they helped us to organise so perfect days.
The students from I. A, I. B, II. B classes.
To najlepšie z výmenného pobytu v Holandsku
Keď sme sa hlásili na Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici, jedným z dôvodov bola aj naša túžba zúčastniť sa výmenného pobytu. Od starších kamarátov sme vedeli, že je to perfektná akcia.
Už na začiatku školského roku sme boli oboznámení s plánovanou spoluprácou so školou ROC van Twente v meste Hengelo. Takže náš sen sa mohol čoskoro naplniť. Veľkú radosť však niekedy striedali obavy, ako nás príjmu v cudzích rodinách, či si „sadneme“ so svojimi holandskými partnermi. Predsa, bola to prvá skúsenosť mimo našich rodín.
Nakoniec všetky prípravy vyvrcholili a my sme mohli 17. apríla vycestovať do Holandska. Rodičia zdieľali naše pocity, keď sa s nami lúčili na parkovisku pred hotelom Manín. Ale bolo načase vydať sa na 16-hodinovú cestu. Cestovanie malým autobusom bolo na jednej strane únavné, no na druhej strane to bola sranda, na ktorú budeme dlho spomínať.
18. apríla sme v dopoludňajších hodinách zaparkovali pred školou ROC van Twente. Obrovská budova, veľké parkovisko, to sa s našou školou nedalo porovnať. Čo však bolo pre nás dôležitejšie, boli vysmiate tváre našich partnerov. Rovnako príjemný pocit nás ovládol, keď sme sa ubytovali v ich rodinách. Rodičia aj súrodenci boli veľmi milí, starali sa o nás, mali záujem o to, čo sa nám páči, chceli sa dozvedieť viac o našich rodinách a Slovensku.
19. apríla sme sa vydali vlakom do neďalekého mesta Enschede, v ktorom sme navštívili prírodovedné múzeum s exponátmi, ktoré zobrazujú históriu tohto regiónu. Popoludní sme si poprezerali obrovský futbalový štadión, v ktorom nám bol umožnený vstup do šatní, mohli sme si posedieť na trénerských lavičkách, pozreli sme si portréty najlepších hráčov.
20. apríla bol program pripravený v Hengele. Celý tento deň sme strávili s medzinárodným koordinátorom Gerardom Stokom. Ten nám porozprával o histórii školy, ukázal nám priestory, kde sa vyučujú rôzne študijné odbory. Škola je veľmi pôsobivá, jej základnú časť tvorí konštrukcia opustenej výrobnej haly, ktorá je však architektonicky skĺbená s potrebami modernej školy. Pán Gerard nás previedol aj historickou časťou Hengela, zobral nás na miestny trh, kde sme si mohli kúpiť niektorý z vychýrených holandských syrov. Nevynechali sme ani návštevu technického múzea, v ktorom sú umiestnené stroje, ktoré sa vyrábali v tejto oblasti. Ak si niekto myslí, že prehliadka bola nudná, veľmi sa mýli. Je to príjemné miesto pre starších, ale aj menšie deti, ktoré sa tu môžu zabaviť didaktickými hrami. Bodkou za celým dňom bol bowling a spoločná večera.
21. apríl bol deň, na ktorý sme sa všetci najviac tešili, pretože sme cestovali do Amsterdamu. Počasie bolo výborné, takže podčiarklo výbornú náladu v tomto kozmopolitnom a uponáhľanom meste. Mali sme sami zo seba radosť, ako sa dokážeme vo veľkomeste orientovať. Tu sme boli v Madame Tussauds múzeu, absolvovali sme plavbu loďou a nakúpili darčeky.
Okrem oficiálneho programu, bol aj ten neoficiálny, určený len pre nás, našich holandských partnerov a ich kamarátov. Každý večer sme sa stretali v meste, organizovali sme párty a perfektne sme sa zabávali.
22. apríla sme sa v dopoludňajších hodinách vracali na Slovensko. Odvážali sme si nielen darčeky, ale aj spomienky na celý život. Tešili sme sa, že sme si vytvorili medzinárodné priateľstvá, dozvedeli sme sa o živote holandských rodín, systéme školstva v Holandsku, navštívili sme krásne mestá a miesta. Čo je však pre nás najdôležitejšie, otestovali sme svoje znalosti anglického jazyka, ubezpečili sme sa, že sa vo svete s našou angličtinou nestratíme, ale zároveň si uvedomujeme, že každý z nás má čo vylepšovať.
Už teraz sa tešíme na príchod našich holandských partnerov, ktorý strávia u nás týždeň od 6. do 10. júna. Na záver by sme chceli poďakovať vedeniu našej školy a vyučujúcim, že nám umožnili a pomohli zorganizovať túto výmenu.
Študenti I. A, I.B a II.B triedy.
Holanďania na Slovensku
nemecká verzia v pdf
Holanďania na Slovensku
Dočkali sme sa. Potom čo sme prežili nádherný týždeň plný zážitkov v Holandsku, sme sa po mesiaci čakania tešili na našich výmenných partnerov, ale u nás na Slovensku. V pondelok 27. apríla skupinka štrnástich dievčat z II. A triedy s pani profesorkami očakávala príchod holandských študentov z viedenského letiska Schwechat. Privítanie nebolo také nesmelé ako pri prvom stretnutí v Holandsku, práve naopak. Chlapci boli z cesty veľmi unavení, tak si každá z nás zobrala svojho partnera domov. Prvý deň strávili s našimi rodinami, ktoré si pre Holanďanov pripravili vlastný program. Na druhý deň naše kroky viedli do sklárskej fabriky v Lednických Rovniach. Sprievodcu nám robil bývalý absolvent našej školy, teda Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici, Dominik Burian. Mohli sme sa dozvedieť napríklad aké techniky sa používajú pri výrobe pohárov, alebo z čoho sa skladá samotné sklo. Okrem toho sme navštívili aj sklárske múzeum a podnikovú predajňu, kde sme si mohli kúpiť hotové výrobky. Nastúpili sme do autobusu a ďalšia naša zastávka bola Trenčín. Prechádzali sme ulicami a obdivovali krásy hradu. Čo sa programu týka, naša škola nezaostala za holandskou a pripravili sme pestrý program na celý týždeň. V stredu ráno sme sa všetci stretli v našej škole, kde sme Holanďanom prezentovali školský systém na Slovensku, obchodnú akadémiu, ale aj našu krajinu. Ďalším bodom v programe bola Terchová a Jánošíkove diery. Holanďanom sa táto túra veľmi páčila. Boli unesení z krásneho výhľadu a obdivovali prírodné krásy Slovenska. V popoludňajších hodinách sme mohli svoju poslednú energiu vybiť pri športových aktivitách v Orlovom. Niektorí hrali futbal, basketbal, iní zase chytali ryby. Po náročnom dni sme sa unavení vrátili domov. Vo štvrtok sme zavítali do najnavštevovanejšej jaskyne na Slovensku, Demänovskej jaskyne Slobody. Videli sme stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou či krasové jazierka a prešli sme niekoľko stoviek schodov. Po krásnej prehliadke sme odišli na jeden z najkrajších hradov na Slovensku Oravský hrad, kde sa nakrúcali také rozprávky ako Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš alebo Láska na vlásku. Dozvedeli sme sa veľa užitočných informácií z histórie, spravili pár fotografií a s dobrým pocitom sme odišli naspäť do Považskej Bystrice. To už sa všetci tešili na záver dňa. Keďže to bol posledný spoločný večer, chceli sme si ho naplno užiť. Vybrali sme sa na oldies party, kde sme sa bavili a tancovali až do ranných hodín. Krásny týždeň ubehol veľmi rýchlo. Ani sme sa nenazdali a bol tu piatok. Spoločne sme sa naobedovali a rozlúčili s našimi holandskými kamarátmi. Počas krásnych dvoch týždňov či už v Holandsku, alebo na Slovensku sme si vytvorili pekné priateľstvá. Verím, že sa neskončia a určite zostaneme v kontakte. Či už cez telefón, alebo sociálne siete. Dokonca už plánujeme stretnutie cez letné prázdniny. Týmto by sme sa chceli poďakovať škole a našim profesorkám, pani profesorke Mgr. Viere Rosinovej a pani profesorke PhDr. Katke Dudrovej, že nám umožnili absolvovať túto výmenu plnú krásnych zážitkov, z ktorej si odnášame nezabudnuteľné spomienky.
Radka Ivanišová, III.B
Holandsko 2015 - nemecká verzia
Text vo formáte pdf si môžete stiahnuť tu
Text im PDF koennen Sie hier herunterladen
Belgicko 2015
Konečne nadišiel 20. marec 2015, piatok, na ktorý sa tešili 24 študenti Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici nie preto, že znamenal začiatok víkendu, ale preto, že si mohli konečne povedať: „ Hurá, ideme do Belgicka!“
Všetci vedeli, že ich čaká dlhá cesta autobusom, ale to ich teraz veľmi netrápilo. Niektorí z nich budú prvýkrát týždeň preč od svojich rodičov, prvýkrát navštívia Belgicko a prvýkrát sa stretnú s belgickými študentmi, s ktorými sa zatiaľ poznajú len prostredníctvom komunikácie cez sociálne siete.
Noc v autobuse prešla nečakane rýchlo a ráno sme sa ocitli v Bruseli, hlavnom meste Belgicka a našej prvej zastávke v tejto krajine. V hlavnom meste EU sme najprv navštívili zábavný park Mini Europe, situovaný spolu s ďalšími atrakciami v Bruparcku. V priebehu dvoch hodín sme mali možnosť zhliadnuť 350 najznámejších budov, pamiatok a miest členských štátov EU v mierke 1:25. Niekoľkokrát bolo počuť slovenskú hymnu, a to vtedy, keď sa pri miniatúre nášho Modrého bratislavského kostolíka zastavil niekto z našej skupiny.
Potom sme sa presunuli do historického centra Bruselu na hlavné námestie Grand Place, ktoré patrí medzi pamiatky Unesco, pozreli si historické cechové domy, radnicu, ochutnali belgickú čokoládu, oblátky (waffle), kúpili prvé suveníry a v priľahlej ulici si pozreli ďalšiu bruselskú turistickú atrakciu – bronzovú sochu cikajúceho chlapca, ktorá nás prekvapila svojou „veľkosťou“.
V autobuse na ceste do cieľa našej cesty mesta Beveren zavládla trochu nervózna atmosféra, pretože prvé osobné stretnutie s výmennými partnermi a ich rodinami sa neodvratne blížilo. Prvé nesmelé kroky a rodiny si v priebehu niekoľkých minút rozobrali svojich nových členov – slovenských študentov.
Nasledovala nedeľa strávená v kruhu belgickej rodiny, ale vlastne časť dňa trávili všetci študenti spolu, buď na klzisku, alebo v ZOO v Antverpách.
V pondelok všetkých účastníkov výmen (okrem Slovákov sa ich zúčastnili aj študenti z Čiech a Talianska) privítala riaditeľka školy, nasledovala prehliadka školy, zoznamovacie hry a hodina holandčiny. Základné holandské frázy si potom mohli naši študenti overiť na jednoduchej hre, pri ktorej navigovali belgických študentov so zaviazanými očami pri hľadaní predmetov.
Po krátkej prezentácii k popoludňajšiemu programu a obede sme navštívili nie príliš peknú pamiatku situovanú neďaleko Antverp – koncentračný tábor Breendonk. Mali sme výborného sprievodcu, ktorého výklad vyvolával na našom tele zimomriavky, hlavne pri pomyslení na to, čo všetko museli ľudia vytrpieť počas II. svetovej vojny.
V utorok sme sa autobusom presunuli do prekrásneho mesta Bruges, mesta čokolády, piva a histórie, ktorému sa hovorí aj Benátky severu. Študenti boli rozdelení do skupín a mali sa dostať do cieľa - na Námestie Grote Markt. Cestou obzerali pamätihodnosti mesta, hľadali odpovede na zaujímavé otázky z brožúrky, ktorú pripravili niektorí belgickí študenti. Najzábavnejšia na tom bola imitácia sôch a robenie selfie záberov pred niektorými pamiatkami. Víťazi boli, samozrejme, odmenení. Po chvíľach voľna v uliciach Bruges a bohužiaľ aj zmene počasia z polojasného na zamračené a upršané sme sa presunuli do mestečka Blankenberge k pobrežiu Severného mora. Mladým ale takéto počasie neprekážalo, aby sa oddali športovým súťažiam na pláži.
Streda patrila simulácii Európskeho parlamentu. Všetci účastníci výmen (Belgičania, Slováci, Česi a Taliani) boli rozdelení do 16 skupín a každá z nich dostala po dve témy, o ktorých diskutovali a pripravili návrhy zákonov ako naozajstní európski poslanci. Vzdelanie a skúšky, Armáda, Voda, Študentská práca, Internet a súkromie, Náboženské symboly, Zdravé jedlo, Prezident EU, Euro, Verejná doprava, Šport a doping, Obnoviteľné zdroje energie, Znečistenie, Mobilné telefonovanie a roaming, Sviatky, Učebné osnovy, Manželstvá homosexuálov, všetko vážne a aktuálne témy, ktoré boli na pretrase. Za navrhnuté zákony potom všetci účastníci hlasovali. Niektoré boli schválené a niektoré veru nie, tak ako to v reálnom EP chodí. Streda bola naozaj náročný deň, pretože poobede nasledovali tri prezentácie už iba našej belgicko-slovenskej skupiny. Boli v nich zahrnuté informácie o Belgicku, Slovensku a následne porovnanie situácie v obidvoch krajinách. Prvá prezentácia bola o príjmoch, daniach, dôchodkoch, nezamestnanosti, životných nákladoch, druhá o rôznorodosti populácie v obidvoch krajinách, dôchodkovom systéme a tretia o možnostiach a druhoch vzdelávania. Ďalšie tri prezentácie odzneli v piatok. Rozoberali sa témy jazyk a náboženstvo, národné sviatky a šport a populárne osobnosti športu. Belgickí študenti naozaj zodpovedne hľadali informácie a s tými o našej krajine im pomohli aj slovenskí študenti. Z každej témy bol pripravený kvíz, vypracovaný v skupinách a víťazná skupina bola aj odmenená.
Vo štvrtok sme navštívili blízke a krásne mesto Antverpy, druhé najväčšie mesto Belgicka. Má niekoľko prívlastkov – mesto Rubensa, diamantov, architektúry, Jeruzalem západu vďaka svojej početnej židovskej komunite, mesto módy a dizajnu. Študenti opäť spoznávali mesto v skupinách, robili selfie fotky a plnili úlohy, ktoré mali v brožúrkach. Všetci mali poobede voľno v meste, ktoré väčšina strávila nakupovaním, pretože počasie nebolo veľmi vhodné na prechádzky ulicami mesta.
V piatok po už spomínaných prezentáciách nasledoval presun do mestskej spoločenskej haly, obed pripravený belgickými študentmi, ktorý pozostával aj z karfiolovej polievky, vraj jednej z typických slovenských polievok, o čom by sa dalo polemizovať. Ale nakoniec, nebolo o čom, pretože všetkým chutila. Po dobrom obede sa mládež snažila zbaviť kalórií pri športových súťažiach a tráviť posledné spoločné chvíle. Potom už len balenie, posledné stretnutie všetkých – slovenských, belgických študentov a učiteľov, belgických rodičov, zhodnotenie výmeny, pár záberov zo spoločných akcií počas dňa i počas večerov v kluboch. Zaznelo veľké ďakujem i dovidenia 24. apríla 2015 na Slovensku. Teraz je už na nás pripraviť belgickým študentom nezabudnuteľný týždeň a ukázať im to naj z nášho regiónu i celého Slovenska. Pre všetkých Belgičanov to bude ich prvá návšteva našej krajiny, a preto chceme, aby na ňu nikdy nezabudli.
Názory niektorých študentov z I. a II. A, ktorí sa zúčastnili výmeny:
- všetci boli starostliví, snažili sa, aby som sa u nich cítila dobre,
- hostiteľská rodina bola zhovorčivá, snažili sa rozprávať aj medzi sebou po anglicky,
- výmenný pobyt splnil moje očakávania, pretože som spoznala veľa milých ľudí, zdokonalila sa v angličtine a absolvovala veľa výletov,
-myslela som si, že bude ťažké dorozumieť sa, ale nemala som s tým veľký problém,
- nepáčil sa mi spôsob dopravy do školy - na bicykli, a to aj v daždi,
- negatívnym zážitkom bola návšteva koncentračného tábora,
- študenti a hostiteľská rodina boli veľmi milí, správali sa veľmi dobre a snažili sa čo najlepšie predstaviť nám ich spôsob života,
- nepáčilo sa mi, že tam nemajú žiadne hory,
- páčila sa mi jazda na bicykli a návšteva miest Bruges a Antverpy,
- jediné, čo sa mi nepáčilo, bolo počasie,
- výmenný pobyt ma motivoval ďalej sa zdokonaľovať v angličtine,
- naučila som sa veľa o Belgicku, spoznala som novú kultúru, jedlo a nových ľudí,
- belgickí študenti sa správali skvele, boli milí, priateľskí a komunikatívni,
- pozitívne bolo to, že sme si našli nových priateľov, komunikovali v angličtine a upevnili si vzťahy v triede.
Spracovala Mgr. J. Gicová
Holandsko 2015
Študenti Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici sa každoročne zúčastňujú výmenných pobytov v zahraničí a samozrejme, ani tento rok nebol výnimkou, keďže je to najlepší spôsob ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku. Nemčinári z II. A sa 22. marca vo večerných hodinách vydali na dlhú cestu do Holandska pod vedením pani profesoriek Mgr. Viery Rosinovej a PhDr. Kataríny Dudrovej. Postupne ako sme sa približovali do cieľa našej cesty, teda do Hengela, tak sa volá mesto, kde sa nachádza škola ROC van Twente, s ktorou už dlhé roky spolupracuje naša obchodná akadémia, zvyšovala sa nervozita a v našich hlavách sa preháňali rôzne myšlienky, napr. aká bude naša holandská rodina a ako nás vôbec príjmu medzi seba. Po príchode nás privítal holandský učiteľ pán Gerard Stok a odviedol nás do školy, kde na nás už čakali naši výmenní partneri a ich rodičia. Po trochu rozpačitom zoznámení sme zistili, že sa nemusíme ničoho báť a všetka nervozita z nás opadla, pretože rodičia boli veľmi milí. Hosťujúce rodiny si nás odviezli domov, kde sme s nimi strávili zvyšok prvého dňa. Škola pre nás pripravila na celý týždeň bohatý program. Na druhý deň sme sa všetci stretli na železničnej stanici, pretože sme mali namierené do neďalekého mesta Enschede. Naše kroky viedli priamo do prírodovedného múzea „Twentse Welle“, kde sme mohli vidieť, ako sa žilo v stredoveku. Po prehliadke múzea sme mali krátky priestor na nákupy. Veľkým zážitkom bola pre nás návšteva štadiónu futbalového klubu FC Twente, v ktorom hrával v minulosti aj náš futbalista Miroslav Stoch. Videli sme nielen šatne hráčov, ale dostali sme sa aj do takých priestorov, kde sa obyčajný smrteľník len tak nedostane. Síce sa naša posádka skladala len z dievčat, ale tento štadión s kapacitou 30 000 miest urobil na nás veľký dojem. Po krásnom slnečnom dni sme sa odobrali domov, kde na nás čakali naši holandskí rodičia s teplou večerou. Na ďalší, už tretí deň, bol pre nás pripravený tiež bohatý program. Najskôr nám naši partneri poukazovali priestory školy a neskôr sme sa vybrali na prechádzku mestom. Pán profesor Stok nám robil sprievodcu. Porozprával nám o firme Hazemeijer a zaviedol nás do malého pivovaru, kde sme sa dozvedeli ako sa vyrába pivo. V popoludňajších hodinách sme absolvovali návštevu technického múzea Heim a takisto aj mestskej radnice, z ktorej bol nádherný výhľad na celé mesto. Na záver náročného dňa sme sa vybláznili na bowlingu v Yip’s klube a pochutnali na dobrej večeri. Na štvrtok sme sa veľmi tešili. Dôvodom bol výlet do hlavného mesta Holandska Amsterdamu a samozrejme do múzea voskových figurín Madame Tussaud. Nasledovala plavba loďou kanálmi, ktorú sme si veľmi neužili kvôli upršanému počasiu. Po plavbe nám dali profesori rozchod. Túlali sme sa amsterdamskými ulicami a nakupovali suveníry. Do Hengela sme sa vrátili až vo večerných hodinách. Keďže to bol posledný večer v Holandsku, chceli sme si ho ešte poriadne užiť a tak sme všetci spolu vyrazili do ulíc. Zakotvili sme v nejakom bare, kde sme sa zhovárali a hodnotili uplynulý týždeň. Zrazu prišiel piatok a pred nami bola zase dlhá cesta na Slovensko. Tak ako sa všetci na začiatku týždňa báli nového prostredia, na konci sa nám odchádzalo ťažko. Vznikli nové priateľstvá a stala sa z nás dobrá partia kamarátov. Rozlúčili sme sa s našimi partnermi, ich rodinami a s množstvom zážitkov a krásnych spomienok sme opustili Holandsko. Cestou sme sa zastavili v nemeckom mestečku Bentheim, kde sme si pozreli hrad a po krátkej prehliadke sme odišli na Slovensko. Prežili sme nádherný týždeň, na ktorý nikto z nás nezabudne. Spoznali sme nových ľudí, novú krajinu, iný spôsob života a už teraz sa tešíme, keď naši priatelia z Holandska prídu k nám na Slovensko.
Radka Ivanišová, III.B
Výmenný pobyt s Belgickom 2013 - I. A a II. A trieda (fotogaléria)
Výmenné pobyty sa stali na našej škole už dlhoročnou tradíciou. Tento školský rok nebol výnimkou a v marci skupina 23 žiakov z I. A a II. A vycestovala do mesta Beveren v Belgicku. Príležitosť to bola pre nás veľmi lákavá, pretože niektorí sme išli do zahraničia prvýkrát a tu sme videli spôsob, ako sa zdokonaliť v angličtine, možnosť nájsť si nových kamarátov a spoznať známe mestá.
Keď sa blížil deň odchodu, radosť sa striedala so strachom, ako nás príjme rodina belgického partnera, ale hlavne, či obstoja naše vedomosti z angličtiny. Keď sme zastavili na parkovisku v Beverene, nikto nechcel vystúpiť ako prvý. Naše pocity sa dali definovať ako strach. Toto sú naše spomienky na prvé minúty v Belgicku. Avšak vysmiate tváre Belgičanov veľmi rýchlo rozptýlili každú pochybnosť. Prvý deň – nedeľu sme strávili každý so svojou rodinou, kde sme boli ubytovaní. V pondelok ráno sme sa zúčastnili oficiálneho privítania riaditeľkou školy a medzinárodnou koordinátorkou. Výmeny sa zúčastnili aj študenti z Čiech, Rumunska a Talianska.
Škola Sint-Maarten je v porovnaní s našou niekoľkokrát väčšia, veď sa v nej učí viac ako 1 000 žiakov. Závideli sme hlavne veľké triedy, kde sa mohlo stretnúť aj niekoľko sto žiakov. My sme mali pridelenú menšiu učebňu, ale dosť veľkú na to, aby sme tu mohli absolvovať všetky aktivity, ktoré boli pre nás naplánované.
Hneď v prvý deň sme sa naučili niekoľko viet z flámštiny, ale istejší sme si aj tak boli s našou angličtinou. Hrali sme zoznamovacie hry, aby sme sa lepšie poznali, na hodine nemčiny a latinčiny sme si vyskúšali naše herecké umenie pri predvádzaní divadelných scénok, tancovali sme a spievali. Najdôležitejšie bolo, že sme sa neustále zabávali a prichádzali sme na to, akí sú naši belgickí partneri super ľudia. Navštívili sme Brussel, Antwerpy a krásne Bruggy. Hrali sme sa pri Severnom mori, niektorí odvážlivci dokonca skákali do studených vĺn.
Tu sú dojmy niektorých študentov z prvej časti výmenného pobytu:
„Páčila sa mi jazda do školy na bicykli, bola to skvelá skúsenosť.“
„Najviac sa mi páčilo kreslenie komiksov.“
„Simulácia Európskeho parlamentu bola nudná a dlhá.“
„Rodiny boli milé, super varili, ale v domoch bola zima.“
„V mestách sa mi páčili historické budovy, ktoré mi chýbajú u nás na Slovensku.“
„Každý večer bol super – bowling, bazén, párty.“
„Najťažšia bola rozlúčka – plakali dievčatá aj chalani.“
Druhá časť výmeny sa uskutočnila v apríli.
Samozrejme sme sa už nemohli dočkať našich kamarátov z Belgicka, pripravovali sme program, zabezpečovali výlety, aby všetko dopadlo čo najlepšie.
Na úvod sme si pripravili malé prekvapenie, partneri si nás museli nájsť, pretože sme boli dôsledne poskrývaní v prikrývkach. Potom nasledovala hodina slovenčiny, počas ktorej sme sa naučili zábavnú pesničku. Aby sme si našich hostí uctili, napiekli sme pre nich rôzne dobroty. Na hodine ruštiny sme porovnávali slovenčinu s ruštinou a zatancovali sme si kazačok. Výborný bol aj poznávací kvíz o Slovensku a Belgicku, v ktorom sme si otestovali naše poznatky o obidvoch krajinách.
Ale aj tak zo všetkého najlepšie boli túry v Súľovských skalách, Vysokých Tatrách a Terchovej. Boli sme radi, že Belgičania boli našou prírodou nadšení.
Super boli aktivity aj na ihrisku v Orlovom – futbal, volejbal, grilovačka a jazda na štvorkolke – toto boli dôvody, prečo sa nikomu nechcelo odtiaľ odísť. Kúpanie v Rajeckých Tepliciach, bowling a diskotéky zožali tiež patričný úspech.
Piatok sa však neúprosne približoval a my sme si boli vedomí toho, že sa približuje aj čas rozlúčky. Posledné objatie nebolo také jednoduché, všetky oči boli plné sĺz, nikomu sa nechcelo odísť. Naše posledné slová boli: „Určite sa ešte uvidíme.“
Tu sú dojmy niektorých študentov z druhej časti výmenného pobytu:
„Výmena bola super skúsenosť, celý čas som musela hovoriť po anglicky, čo mi veľmi prospelo.“
„Belgičania boli prispôsobiví, milí a chápaví.“
„Počas našich rozhovor sme zažili veľa srandy, keď som povedala nejakú hlúposť po anglicky.“
„Boli to dva najúžasnejšie týždne v mojom živote a dúfam, že aj pre nich.“
„V nedeľu, keď sme sedeli pri obede, babka odrazu povedala: „Niekto mi tu chýba.“ Na Belgičanku sme si tak všetci zvykli, že sme ju brali ako súčasť našej rodiny.“
„Všetko bolo fantastické, ešte aj počasie nám prialo.“
„Bola som pyšná na to, akú máme krásnu prírodu, aj im sa tu veľmi páčilo.“
„Budeme si písať cez internet a možno sa jedného dňa ešte stretneme.“
Študenti I. A a II. A