Erasmus+
Growing New Sustainable Networks
Názov projektu: Growing New Sustainable Network
Budovanie nových udržateľných sietí
Dĺžka projektu: 2023 - 2025
Garanti projektu: PhDr. Miroslava Hamárová
Mgr. Tatiana Richardson
Všeobecná charakteristika:
Projekt je zameraný na podporu študentov a učiteľov stredných odborných škôl a podporu duálneho vzdelávania, spoluprácu škôl s poskytovateľmi duálneho vzdelávania, miestnymi firmami a podnikmi.
Ciele projektu:
- posilniť spolupráca medzi školami a firmami
- otvoriť absolventom vstup na európsky pracovný trh
- posilniť európske občianstvo, kultúrne európske povedomie a hodnoty
- zvýšiť atraktívnosť odborného a duálneho vzdelávania
- zapojiť sa do medzinárodnej praxe
- nadviazať spoluprácu medzi participujúcimi školami a ich duálnymi partnermi
- naučiť študentov zvládnuť základné kroky v procese zapojenia sa do pracovnej praxe v medzinárodných podmienkach
Študenti získajú:
- nové skúsenosti z pobytu a praxe v zahraničí
- naučia sa samostatne zvládať úlohy vyplývajúce z cestovania a pobytu v zahraničí
- zoznámia sa s rôznymi pracovnými prostrediami, pracovnou etiketou a kultúrou
- získajú mäkké zručnosti, ktoré im pomôžu pri hľadaní novej práce
- zdokonalia si jazykové a komunikačné zručnosti
- posilnia sa ich osobné a sociálne kompetencie
Partneri projektu:
- Helmut Schmidt Schule , Berufsbildende Schule für Wirtschaft, Bremen, Nemecko
- STICHTING REGIONAAL OPLEIDINGENCENTRUM VAN TWENTE, Hengelo, Holandsko
- Kristiansand Katedralskole Gimle, Kristiansand, Nórsko
- Obchodná akadémia v Považskej Bystrici, Slovensko
Prvé stretnutie koordinátorov – Hengelo, Holandsko 12.3.- 15.3.2023
Po úspešnom medzinárodnom projekte Erasmus+ ukončenom minulý rok sme v januári 2023 vstúpili no nového projektu Growing New Sustainable Networks, pričom prvé písmená reprezentujú názvy zúčastnených krajín- Germany, Netherlands, Slovakia, Norway. Projekt je zameraný na podporu duálneho vzdelávania a výmenu študentov s cieľom získať nové skúsenosti počas zahraničnej praxe. Prvé stretnutie organizátorov, na ktorom našu školu reprezentovali PhDr. Miroslava Hamárová a Mgr. Tatiana Richardson sa konalo v holandskom meste Hengelo v partnerskej škole Roc van Twente. Koordinátori zo všetkých partnerských škôl mali bohatý pracovný program, absolvovali workshop Creative problem solving, plánovali podrobný program najbližších stretnutí a stanovili si úlohy na splnenie do budúceho mítingu v Nórsku. So sprievodcami z miestneho múzea spoznali históriu mesta Hengelo.
Študenti OA na Erasmus+ v Brémach
Nemecké mesto Brémy sme navštívili v dňoch 9. 10. - 13. 10. 2023. Boli sme ubytované v príjemnom hoteli aj s ostatnými študentmi z Nórska, Holandska a Nemecka. Počas celého pobytu sme mali zabezpečenú stravu, súčasťou ktorej boli tradičné nemecké jedlá, ktoré nás nesklamali.
Každý deň bol pre nás prichystaný celodenný program, ktorý obsahoval rôzne aktivity na spoznávanie sa.
Po celom meste sme sa prepravovali električkami alebo peši. Mesto pôsobilo veľmi historicky a očarujúco a videli sme veľa kultúrnych pamiatok.
Počas nášho pobytu sme navštevovali nemeckú školu Helmut Schmidt Schule, v ktorej sme spoznali nový školský systém a absolvovali všetky skupinové aktivity. Prezentovali sme našu vlastnú prezentáciu na tému "Working culture", v ktorej každá krajina hodnotila svoju pracovnú kultúru a nakoniec sme porovnávali, čo majú krajiny spoločné a čo odlišné.
Súčasťou programu bola aj exkurzia v 3 rôznych nemeckých firmách. Rozdelili nás do 3 zmiešaných medzinárodných skupín. Našou úlohou bolo pripraviť si zaujímavé otázky na vedenie firmy. Po exkurzii sme si v brémskom Europa Punkt- mieste určenom na projekty Erasmus- vymenili poznatky z návštevy firiem. Učitelia z projektu Erasmus+ si pre nás pripravili mnoho prekvapení ako napríklad darček od školy pre každého, večeru na lodi, zábavný minigolf a mhohé ďalšie.
Sme veľmi vďačné za túto príležitosť a za to, že si nás pani profesorky PhDr. Miroslava Hamárová a Mgr. Tatiana Richardson vybrali do tohto projektu. Neváhali by sme ísť znova na podobnú aktivitu, všetkým študentom školy odporúčame zažiť podobnú skúsenosť a nájsť si priateľov z iných európskych krajín.Emma, Sophi, Aba, Peťa (3. C), Terka, Janka (3. D)
OA hosťuje učiteľov partnerských škôl Erasmus+ (12.5.-15.5.2024)
Máme za sebou 3 dni spoločného stretnutia partnerských škôl Holandska, Nemecka, Nórska a Slovenska, ktorí spolupracujú na medzinárodnom projekte GSNS- Growing New Sustainable Networks v rámci programu Erasmus +. V priestoroch Obchodnej akadémie PB sme rokovali o doterajších výsledkoch práce a pripravili mobilitu študentov do nórskeho Kristiansandu v októbri 2024. Našim zahraničným partnerom sme ukázali prírodné krásy v okolí mesta, takže domov odchádzali plní zážitkov a pekných spomienok na Slovensko.
PhDr. M. Hamárová, Mgr. Tatiana Richardson
2
Erasmus+ mobilita študentov OA v Nórsku
Obchodná akadémia v Považskej Bystrici už štvrtý rok participuje v medzinárodnom projekte Erasmus+ spoločne so školami z Nemecka, Nórska a Holandska. Posledný projekt GNSN (Growing New Sustainable Networks) je zameraný na prepojenie štúdia na odborných školách a praxe. Šesť študentov OA pod vedením PhDr. M. Hamárovej a Mgr. T. Richardson v dňoch 21.10. - 25.10.2024 navštívilo partnerskú školu KKG v Kristiansand, Nórsku. Okrem plnenia úloh súvisiacich s problematikou pracovného prostredia a praxe študentov, ako boli prezentácie Pracovné prostredie a kultúra, vytvorenie životopisov a motivačných listov podľa európskych štandardov, sa zúčastnili aj pozorovania vo firmách (job shadowing), o ktorom prezentovali formou krátkeho videa. Študenti pracovali v zmiešaných skupinách a popri projektových úlohách zažili veľa zábavy, neformálnych rozhovorov a nadviazali nové priateľstvá. Nórski študenti boli výbornými sprievodcami počas návštevy ZOO Dyreparken, galérie moderného umenia Kunstsilo, ukázali im mesto a jeho pamiatky ako aj školu Kristiansand katedralskole Gimle.
A aké boli postrehy zúčastnených študentov?
Žanet:
Páčilo sa mi, ako boli všetci ochotní zapájať sa do aktivít a dobre sme spolu vychádzali.
Viki:
Celý týždeň bol o zábave a zdokonaľovaní angličtiny. Myslím si, že sme si tam porozumeli všetci a užili sme si spolu pekné chvíle.
Miša:
Mne sa najviac páčilo, ako sme sa navzájom učili slovíčka a vety v rôznych jazykoch a mali pri tom dobrú náladu.
Matej:
Najviac sa mi páčili ľudia. Myslím si, že každý si našiel tých, s ktorými si viacej rozumie a získali sme nové kontakty, vďaka ktorým sa môžeme posunúť ďalej.
Nina:
Páčilo sa mi, že napriek rozdielom sme si s každým našli niečo spoločné a nebáli sa byť sami sebou.
20
Stretnutie koordinátorov projektu v Brémach 18.11.-20.11.2024
V dňoch 18.11.-20.11.2024 sa koordinátorky projektu Erasmus+ s názvom GNSN (Growing New Sustainable Networks) PhDr. Miroslava Hamárová a Mgr. Tatiana Richardson stretli s nemeckými a nórskymi partnermi v meste Brémy, aby vypracovali záverečnú správu a vyhodnotili výsledky projektu. Jeho cieľom bolo posilniť vzťahy medzi jednotlivými článkami duálneho vzdelávania a ukázať možnosti praxe študentov v zahraničí aj prostredníctvom programu Erasmus+. Výsledky spoločnej práce a užitočné informácie sú zhrnuté na nasledovnej webovej stránke, kde si môžu študenti nájsť cenné rady a tipy ako plánovať svoje budúce Erasmus+ aktivity a kde sú zhrnuté benefity takýchto projektov pre vysielajúce organizácie ako aj pre perspektívnych zamestnávateľov.
https://bildungimausland.de/gnsn-growing-new-sustainable-networks/
Tešíme sa na budúcu možnú spoluprácu v oblasti odborného vzdelávania.
8Webová stránka Obchodnej akadémie je dostupná všetkým partnerom programu Erasmus+.