• Vyučovanie inak 5

     • Podľa tradície cestoviny na európsky kontinent priviezol Maco Polo pri návrate do Talianska z Číny v roku 1271. Iní bádatelia však zistili, že cestoviny predsa len majú kolísku na území Talianska.

      Dnes  svetový deň cestovín oslavuje 20 rokov a podľa www.teraz.sk budú hlavné oslavy v Dubaji. Načo však chodiť až tam. My na takéto akcie máme tento polrok našich účtovníckych projektových manažérov. Diana Cedzová nám  deň cestovín priniesla dnes do školy.

      Diana o svojom projektovom dni píše:

      „ 25. október je v kalendári svetových dní medzinárodným dňom cestovín. Tento deň sa prvýkrát slávil aj na našej škole. Vo svete sa prvýkrát slávil v roku 1998 a odvtedy tento deň pripadá na 25. októbra. Približne v 180 krajinách organizujú podujatia s cieľom podporiť konzumovanie cestovín.Odborníci na výživu hovoria, že tanier cestovín je prospešný pre zdravie človeka. Cestoviny obsahujú bielkoviny, sacharidy, vodu a nízky podiel tuku. Z minerálnych látok je v nich najmä vápnik, fosfor, stopové prvky železo a zinok. Sú ľahko stráviteľné a za ďalšie ich výhody možno považovať cenovú prístupnosť či jednoduchú prípravu, pri ktorej sa dá uplatniť fantázia. Podľa informácií na stránke Medzinárodnej organizácie cesto vinárov najviac cestovín na svete za rok a na hlavu obyvateľa zjedia Taliani až 26 kg, Slováci skonzumujú rovnako ako Španieli päť kg cestovín za rok.  Dnes mali možnosť tento deň osláviť aj študenti našej školy. Dali si s nami cestovinovú porciu. Pred učebnou číslo 48 na nich čakala spoločnosť CESTOVINY CEDZOVINY. Kupóny na pene cestoviny so syrovou omáčkou, špagetové košíčky a bolonské špagety, si mohli zakúpiť už deň vopred, kto však nestihol ešte mal tú možnosť aj dnes. Predaj prebiehal počas obedovej prestávky v čase od 12:10 do 12:40.“

      Cieľom tohto dňa je podpora konzumácie cestovín, poukázanie na význam kultúrnych a sociálnych hodnôt pri spoločnom stolovaní, zvýraznenie nutričných hodnôt pokrmov z cestovín a v neposlednom rade aj ekonomický prínos - pri pestovaní plodín a výrobe samotných cestovín.

     • Okresné kolo Maratón AEROBIK

     • Aby sme nepísali iba o odborných veciach, ktoré sa dejú na našej obchodke – teraz niečo zo športu.

      22. 10. 2018 sa v telocvični Gymnázia v Považskej Bystrici konalo okresné kolo Maratón AEROBIK. Našu obchodnú akadémiu reprezentovalo 25 študentov zo všetkých ročníkov a musíme samostatne uviesť, že sme mali zástupcu aj chlapca.

      Súťažilo sa v štyroch kolách: Rozbehový aerobic, Dance aerobic, Posilňovací aerobic a Dance aerobic 2.

      Po treťom kole odborná porota uskutočnila prvé vyraďovanie. Do finále sa pretancovalo 13 obchoďákov. Nakoniec si svoje miesto v desiatke postupujúcich do krajského kola v Trenčíne vybojovali štyri dievčatá a jeden chlapec. Ako vidíte máme 50% úspešnosť zo všetkých postupujúcich stredných škôl.

      Naša chvála patrí: Kristíne Hofericovej z III. B, Linde Vrbatovej z I. D, Nine Miklošovej z I. A, Andrei Ponechalovej z I.A a Dominikovi Strokovi z II. D.

      Našu pochvalu a vďaku si však zaslúžia všetci zúčastnení za to, že sa nebáli a išli s kožou na trh a výborne reprezentovali našu školu. Nedá nám neuviesť aj skutočnosť, že maximálny počet súťažiacich za jednu školu bol 25 účastníkov,  čím sme naplnili stav súťažiacich za našu školu na 100%.

     • Turnaj v stolnom tenise

     • Ako sme už hovorili naša škola žije aj športom. Koniec – koncov máme triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy. A práve hlavne študenti z týchto tried reprezentujú našu školu v rôznych športových súťažiach. Naposledy to bol stolný tenis. Info o tom čo, kedy a kde nám podala Alexandra z III. D:

      „17.10. 2018 sa v telocvični SOU strojárske v Považskej Bystrici konalo školské kolo stolného tenisu stredných škôl. Našu obchodnú akadémiu reprezentovalo 11 študentov, 6 dievčat a 4 chlapci zo všetkých ročníkov. Súťažilo sa vo štvorhrách a taktiež vo dvojhrách. Po úpolnom zápolení naše dievčatá: Alexandra Dujsíková, Monika Uríková, Ivana Kardošová, Lucia Maliňák a Veronika Angyalová vyhrali prvé miesto a prebojovali sa do ďalšieho kola, ktoré sa bude konať v Novej Dubnici. Držte nám  palce.“

      A keďže tento web je školský web – tak niečo o histórií stolného tenisu:

      Stolný tenis ako športová hra vznikol prenesením tenisu do sálového prostredia na stôl. Predchodcom stolného tenisu bola stará japonská hra gossima, ktorú priniesli do Európy Angličania v 80. rokoch 19. storočia. Stolný tenis sa hral spočiatku na stoloch rôznych rozmerov, s gumenými alebo korkovými loptičkami, pergamenovými, neskôr drevenými raketami. Prvé pravidlá stolného tenisu boli vydané v Londýne 1884 (u nás 1925). Celuloidovú loptičku do hry zaviedol v roku 1899 Angličan James Gibb. Od roku 1900 sa stolný tenis šíril do strednej Európy (Nemecko, Rakúsko, Maďarsko) a bol pestovaný aj u nás. Veľký rozmach stolného tenisu nastal po 1. svetovej vojne, keď sa hral už takmer na všetkých kontinentoch sveta. Na Slovensku sa začal stolný tenis rýchlo rozvíjať najmä po roku 1920. Medzinárodná federácia stolného tenisu (International Table Tennis Federation – ITTF) bola založená v roku 1926 v Berlíne (zakladajúce štáty: Nemecko, Anglicko, Rakúsko, Maďarsko, Švédsko, Československo). Európska únia stolného tenisu (European Table Tennis Union – ETTU) bola založená v roku 1958 v Budapešti. Dnes je stolný tenis jeden z najrozšírenejších športov na svete a jeho športovú hodnotu uznal i Medzinárodný olympijský výbor na svojom zasadnutí v Prahe v roku 1977 a zaradil ho medzi olympijské športové odvetvia. Na zasadnutí MOV v Baden-Badene v septembri 1981 bol stolný tenis schválený do olympijského programu súťaží na OH 1988.

      zdroj: https://www.stolny-tenis.eu/z-historie-stolneho-tenisu/

     • Druhý firemný deň

     • Nielen naši mladí účtovníci sa učia netradične – už tretí rok máme na našej škole pre štvrtákov voliteľný predmet Výchova k podnikaniu – slangovo Firma. Tu si naši štvrtáci praktickou formou skúšajú, ako to funguje v skutočnej firme. Vyberú si predmet podnikania, založia si spoločnosť so všetkými dokladmi, rozdelia si pracovné úlohy, vyrábajú, účtujú, robia rôzne akcie, učia sa nové veci .... Z času na čas majú tzv. firemné dni. V tento deň sa venujú iba firme. A dnes bol druhý takýto deň. Bol trochu iný, ako sme boli zvyknutí. Maturanti boli svojou firmou vyslaní na školenia z rôznych oblastí, z ktorých využijú poznatky v budúcom zamestnaní. Bloky tvorili dvojhodinovky slovenského jazyka, obchodnej angličtiny resp. nemčiny, sveta práce a hospodárskej korešpondencie.

      Aký mali naši štvrtáci z toho pocit:

      Píše Zuzka zo IV. A:  „Dňa 23.10.2018 sa na našej škole konal firemný deň pre štvrtákov.

      Všetky štvrtácke triedy dostali na tento deň  špeciálny rozvrh.  Hodiny SJL, SEE, PEJ, JOA a JON boli rozdelené do blokov, ktoré  trvali hodinu a pol a boli zamerané konkrétne na získavanie zručností, ktoré využijeme na predmete výchova k podnikaniu. Na slovenskom jazyku sme sa učili o rečníckom prejave, správnom prednášaní a získaní pozornosti poslucháčov, čo  by sme ako správni manažéri mali vedieť. Na hodine svetu práce sme veľmi zaujímavou a veselou  formou spoznávali samých seba a naše osobnosti , čo budeme môcť použiť pri okrúhlych stoloch v druhom polroku maturitného ročníka. Na pejko sme si oprášili zručnosti písania motivačného listu a životopisu na žiadosť o zamestnanie. Motivačný list sme taktiež písali v cudzom jazyku na JOA/JON a okrem toho sme sa naučili ako správne komunikovať a aký odev zvoliť na pracovný pohovor.

      Táto forma štúdia nás veľmi bavila a pomohla nám získať mnoho ďalších vedomostí.“

      Viktória  zo IV. B:  Pojem firma nie každého hneď osloví. Veľa študentov si predstaví starosti a zodpovednosť. Realita bola však úplne iná. Na našej škole sme zažili deň plný užitočných informácií do nášho života inou formou. Firma sa skladala z hodín jazykovej obchodnej prípravy v anglickom jazyku, sveta práce, písomnej a elektronickej komunikácie a slovenského jazyka. Na prvých hodinách sme sa zaoberali písaním motivačného listu a prípravou na pracovný pohovor. Pani profesorka nám veľmi dobre vysvetlila všetko čo sme potrebovali vedieť, napríklad ako sa správať a obliecť na pracovný pohovor. Každý sme vytvorili dialóg v dvojiciach, kládli otázky a odpovedali, akoby sme na pohovore reálne boli. Všetko bolo založené hlavne na komunikácii, ktorú v angličtine potrebujeme. Svet práce bol pre mňa výnimočný. Takúto hodinu som nikdy nezažila. Dostali sme materiál k tomu, aby sme našli svoju pravú osobnosť. Veľmi milou a hravou formou sme odhaľovali naše silné a slabé stránky, naše emócie a pocity. Pani profesorka nás skvelo povzbudzovala aby sme sa nikdy nevzdali. Musíme len veriť v samých seba, zlepšovať naše slabé stránky a všetko pôjde lepšie. Práve tieto hodiny mi pomohli vypísať na papier všetko čo som mala v hlave. Môj strach, radosť a smútok. Vďaka týmto materiálom si budeme vedieť pripraviť SWOT analýzu rýchlo, pravdivo a dobre. Ani bez písomnej a elektronickej komunikácie sa dnes človek v živote nezaobíde. Naučiť sa písať životopis, motivačný list a europas je občas náročné. Preto aj my, študenti, potrebujeme niekoho, kto nám v tom pomôže a naučí nás. Prvou úlohou bolo nájsť na internete stránku profesia.sk a vyhľadať inzeráty s pozíciou účtovník alebo ekonóm. Keď sme našli príslušný inzerát, vytvorili sme motivačný list, následne životopis a europas. Životopis potrebujeme do každého podniku pri hľadaní práce a teraz si konečne môžem povedať, že ho zvládnem napísať za každej okolnosti. Posledné hodiny boli venované slovenskému jazyku. Preberali sme rečnícky štýl a všetko spojené s ním. Na papieroch, ktoré sme dostali boli rôzne úlohy. Pani profesorka nám rozprávala kedy sa využíva slávnostný alebo smútočných prejav, aké znaky má rečnícky štýl. Ďalšou témou bolo ako sa stať rečníkom, aké suprasegmentálne javy a neverbálnu komunikáciu treba použiť, aby sme zaujali poslucháčov. Na záver sa odprezentovali prejavy z ukážky tak, aby boli správne využité všetky vlastnosti dobrého rečníka. Projekt firma bola skvelým nápadom pre študentov. Profesori ukázali, že vedia učiť aj inou formou a vedia to skutočne dobre. Všetky papiere, ktoré sme dostali si založíme a odložíme na maturitnú skúšku, kde ich určite využijeme. Pracovali sme ako v skutočnej práci a za krásne strávený deň Vám môžeme len z veľkej úcty poďakovať.“

      Obom dievčatám veľmi pekne ďakujeme za príspevky.

     • Vyučovanie inak 4

     • Po týždňovej pauze sa Vám zase hlásime s projektom Rozhlas OhlAs, ktorý realizujú naši projektoví manažéri z účtovníckej triedy. Dnes si svoj deň zrealizovala Zuzana Ostrochovská a vybrala si pre svoju prácu, myslím si, že pre mnohých z nás neznámy deň  - 21. 10. Svetový deň jablka.

      „Červené jabĺčko vo vrecku mám, koho rada vidím tomu ho dám. A ja ťa šuhajko .....“ táto pieseň po škole ohlasovala čo sa si bude diať. Prekvapené tváre, na chodbe ozajstná prezentácia slovenských odrôd jabĺk aj s ochutnávkou, koláče, mušt, rozhlasová relácia .....

      Toto nám o svojom dni píše Zuzka: „V pondelok 22. októbra 2018 sme si na našej škole pripomenuli medzinárodný deň tradičných odrôd jabĺk, cieľom, ktorého bolo pripomenúť si význam konzumácie jabĺk pre naše zdravie.

       Jablko, tento malý zázrak, sprevádza ľudstvo od jeho počiatku. Každý šťavnatý kúsok jablka obsahuje vodu, vlákninu, vitamín C, minerály, pektín, rad antioxidantov, zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd, pomáha pri nespavosti a dokonca zlepšuje pamäť.

      Ako to celé prebiehalo? Po 2. vyučovacej hodine sme si vypočuli reláciu a po nej nasledovala samotná akcia. Po hlavnej chodbe sa šírila vôňa výrobkov pripravených z jabĺk, ktoré si kto chcel mohol aj kúpiť.  Všetky zmysly boli zapojené pri ochutnávke múčnikov, jablčnej šťavy a  šťavnatých domácich jabĺk pochádzajúcich z jedného sadu. Niektorí žiaci našli v koláči aj zapečené prekvapenie, ktoré im prinieslo odmenu.

      Výstava aj s ochutnávkou mala nečakaný pozitívny ohlas v podobe veľkého záujmu od študentov školy aj pedagogického zboru, čo nás milo prekvapilo a zároveň veľmi potešilo. Naša snaha nebola márna za čo Vám ďakujeme.

       A na záver ľudová múdrosť: „ Denne jabĺčko zjedené o zdravie máte postarané!“

      Podstatná myšlienka tohto dňa spočíva v tom, aby človek nikdy nezabudol, že jablko je pre ľudí symbolom fyzickej, kultúrnej a genetickej sily a pestrosti ale aj zdravia, plodnosti, krásy a lásky.

     • Marián Gazdík u nás na škole

     • Kto je tento zaujímavý muž? Je to ekonóm, businessman, Slovák - Bystričan, žijúci v Londýne.  Vybudoval najväčšie podujatie pre Start-upy v Londýne a pomáha budovať tie naše – slovenské. Pani zástupkyňa Katarína Dudrová sa s ním pozná osobne a požiadala ho, aby sa o svoje vedomosti, skúsenosti a zážitky z ciest podelil s našimi študentmi. Stalo sa tak v piatok 19. 10. 2018.

      Keďže ja som sa besedy, kvôli pracovným povinnostiam nemohla zúčastniť, požiadala som o jej zhodnotenie Lauru a Jozefa z III. D. A čo oni nato?

      „Beseda bola veľmi zaujímavá. Bola realizovaná formou otázok, ktoré väčšinu kládol pán riaditeľ, ale zapájali sa aj žiaci  3. a 4. ročníka. Pán Gazdík nám opísal svoju cestu, ako sa z priemerného študenta stal úspešným businessmanom. Začalo to prijatím na jazykové gymnázium, neskôr cestovanie - brigády a štúdium v zahraničí. Pracoval v rôznych odvetviach a myslím, že  od roku 2012 začal pracovať v Startup Grind, kde využíva svoje skúsenosti a za posledných 6 rokov jeho startup firma expandovala do neuveriteľných 150 krajín sveta. Jeho myšlienka spojiť podnikateľov, aby spolu riešili problémy má veľký úspech. 

      Tiež nám rozprával o svojej ceste okolo sveta na motorke. Rozprával nám zážitky, ktoré počas cesty zažil a myslím si, že najviac nás z tejto jeho cesty zaujal príbeh o tom, ako ho uniesli a až po dvoch dňoch ho napokon pustili. Zaujímavé bolo ako riešil situáciu, keď mu chceli ukradnúť jeho motorku.

      Z tejto besedy sme si vzali to, že aj v krízovej situácii máme rozmýšľať s chladnou hlavou a nemáme byť nepriateľskí a najmä to, že máme ísť za svojimi snami a nevzdať sa ich.“

      Pána Gazdíka môžete vidieť napr. aj tu:

      https://slideslive.com/38898878/startupy-vs-korporace-startupgrind-europe

       

       

     • Career Day

     • Deň kariéry - Career Day bol určený pre všetkých stredoškolských študentov programov Junior Achievement. JA Slovensko organizuje Deň kariéry v spolupráci s firmou AT&T Global Network Services Slovakia. Workshopy boli zamerané na všeobecné princípy úspešného budovania si kariéry počnúc výberom školy, spôsobom a formou uchádzania sa o zamestnanie až po kariérny rast v zamestnaní.

      Našu školu na tomto podujatí 11. 10. 2018 reprezentovali študenti II. D triedy – účtovníci – Lenka Mešová a Andrej Bednár.

      Postreh Lenky: „Career Day mi dal nové skúsenosti a informácie k tomu, ako sa stať úspešnou. Ako ísť za svojím v budovaní budúcej kariéry, správne vyplniť životopis tak, aby zaujal možno budúceho zamestnávateľa. Videli sme ukážku toho ako prebieha pohovor, z ktorého som si odniesla veľmi veľa a veľa som sa taktiež aj naučila.“

     • Roadshov Moja story Tvoja story

     • Všetko sa to začalo minulý školský rok. Pani Kerepecká pri svojom brúsení po nete našla súťaž pre študentov Moja story Tvoja story a zaregistrovala nás. Ale ako ich ku nám pritiahnúť? No bolo to „jednoduché“. Klikať, klikať, klikať a preklikať sa na prvé miesto v kraji medzi všetkými školami, ktoré tiež klikali a klikali na príslušnej stránke. Zapojili sme sa všetci - učitelia, žiaci, rodinní príslušníci, ale stále to nestačilo. V júni náš školský deň začínal hlasovaním za víťazstvo našej školy v tejto súťaži. Pán riaditeľ aj študentská rada žiadali na fabooku o podporu všetkých, čo nás poznajú a majú radi.  No..... skončili sme druhí. Sklamanie? Možno – lebo boli aj takí „típkovia“, čo síce chodili do učební – ale predstavte si - neklikali. To sa asi nedá ani pochopiť – ale – každý človek je jedinečný a  jeho osobnosť treba rešpektovať. Takže rešpektujeme a neriešime.  O čo bolo naše prekvapenie väčšie, keď pán Židzik doslal cez prázdniny e-mail, že nás predsa len vybrali.  Čakali sme čo bude a dočkali sme sa .... prišli 11. 10. 2018 postavili v našej telocvični arénu. Kto? No predsa tanečník Laci Strike, rapper Strapo, boxer a tréner Tomi Kid Kovács a cestovateľka Janka Travelhacker a ich hostia.

      Aký pocit z toho mali naši študenti? Prečítajte si príspevok druháčky Aničky:

      „Vo štvrtok 11. októbra k nám na OA zavítali 4 populárni ľudia. Vlastne vďaka súťaži s O2 - Moja story, tvoja story, v ktorej naša škola vyhrala, k nám mohli títo 4 ľudia zavítať. Boli to známi boxer a tréner Tomi Kid Kovács, populárny raper Strapo, cestovateľka a blogerka Janka Travelhacker a najznámejší tanečník Laci Strike. Prišli na našu školu, aby nám vyrozprávali svoje príbehy zo života, ako sa dostali k tomu čo robia teraz a čo ich baví a aké náročné to bolo. Neprišli sa chváliť, čo v živote dokázali, neprišli sa vyťahovať, ale naozaj nám úprimne prišli povedať ten svoj príbeh. Keď nám tieto príbehy rozprávali, všetci počúvali, ako sa každý jeden z nich dostal tam, kde teraz je. Každý z týchto príbehov bol veľmi emotívny. Každý jeden hovoril o niečom inom, ale každý mal tú istú pointu. Ani jeden sa nevzdal, nikto a nič ich neodradilo od toho, aby išli za tým, čo ich baví a čo ich robí šťastnými, aj keď im prišli veľmi náročné chvíle. Týmto nám chceli odovzdať radu do života, aby sme sa nenechali odradiť ničím a nikým. Aj motto ich tour je „Nenechaj sa odradiť.“ Myslím si, že aj vďaka nim si niektorí uvedomili, že život nie je taký jednoduchý, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Nehovorím, že všetci. Určite aj študenti si už prešli ťažkými a náročnými obdobiami. A myslím si, keď nám Tomi, Strapo, Janka a Laci porozprávali svoje príbehy, uvedomili si, že všetko je možné, aj cez prekážky. Ako sa aj hovorí: Keď sa chce, tak sa všetko dá a zvládne.

      Myslím si, že všetkým patrí obrovské ĎAKUJEM, pretože vyrozprávať príbeh úplne cudzím ľuďom nie je vôbec jednoduché.

      Ale samozrejme okrem týchto príbehov mali pre nás aj prichystaný program. Jedným z nich bol boxerský zápas medzi Tomim Kidom a naším pánom riaditeľom Peťom Bologom. Taktiež nám Strapo predviedol jednu z jeho skladieb, ktorá mala podľa mňa hlboký význam. Laci nám predviedol tanečné kúsky, ktoré boli úžasné a aj náročné.

      A nakoniec samozrejme nechýbalo aj fotenie s nimi a podpisovanie sa, aby mal každý zo študentov pamiatku na to, že tu boli.

      Myslím si, že tento deň bol veľmi úžasný, emotívny a úprimný.“

      Viac sa o tejto akcií, na školách, sa môžete dozvedieť, keď si do „googla“ dáte moja story tvoja story.

      Je to dobrá vec, ktorej súčasťou sme boli aj MY.

     • Veľtrh štúdia a kariéry AKADÉMIA & VAPAC®

     • Súčasťou učebných osnov našich štvrtákov v predmete Svet práce je aj príprava na budúce povolanie. Okrem učenia sa Zákonníka práce alebo písania motivačných listov a swot analýz osobnosti sme sem zaradili aj príjemnejšiu aktivitu a tou je návšteva Veľtrhu vysokých škôl.

      Veľtrh je ideálna platforma, kde môžu vzdelávacie inštitúcie  prezentovať svoje programy – bakalárske, magisterské alebo inžinierske. Žiaci sa môžu oboznámiť s výmennými programami, jazykovými kurzami, kurzami ďalšieho vzdelávania, poradenskými službami v rôznych oblastiach štúdia u nás i v zahraničí, s ponukami práce ..... Veľtrh taktiež ponúkol našim študentom možnosť diskusie s odbornými pracovníkmi z oblasti vzdelávania a ľudských zdrojov. Veríme, že im táto návšteva pomôže pri výbere tej správnej školy alebo toho správneho zamestnania či povolania.

       

     • Vyučovanie inak 3

     • Čas letí ako bláznivý a už je tu tretia akcia nášho projektu Rozhlas OhlAs. Dnes 05. 10. 2018 sa na projektovú manažérku zahrala Katka Križanová. Deň učiteľov poňala veľmi pekne hudbou – piesňami o učiteľoch a pre učiteľov a keďže je dnes aj Deň úsmevu každý balónik, ktorý rozdávala sa pekne usmieval. Čo o tom píše ona?

      Prekvapením pre študentov a niektorých učiteľov bolo poznanie, že 5. október je medzinárodným dňom učiteľov a zároveň aj svetovým dňom úsmevu. Na Slovensku nie je tento deň až taký známy, pretože my oslavujeme deň učiteľov 28. marca, ktorý je zároveň dňom narodenia Jána Amosa Komenského - českého pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa so slovenskými koreňmi.

      Každého profesora sme potešili malým darčekom, ktorým bol balón s nakresleným úsmevom. S prípravou tohto prekvapenia sme začali počas prvej vyučovacej hodiny, kedy sa fúkali balóny. Pokračovali sme počas druhej hodiny, kedy sme ich zdobili úsmevmi. Pri príprave tohto malého prekvapenia sme zažili kopec zábavy. Túto akciu sme začali čítaním príspevku do rozhlasu počas prestávky po druhej hodine. Pokračovali sme rozdávaním balónov našim profesorom, čím sme im vyčarili úsmev na tvári, čo vlastne bolo našim cieľom.

      Sama som bola prekvapená aký mala táto akcia úspech, predbehla všetky moje očakávania. A čo dodať na záver? Snáď len toľko, aby nám vždy bola „škola hrou“ a nezabudnúť, že „opakovanie je matkou múdrosti“.

     • Vyučovanie inak 2

     • „Muzika do re mi re do si la sol“  takto znie začiatok refrénu známej piesne Karla Gotta o tom, že pieseň je našou každodennou spoločníčkou. S piesňou nás vítajú do života a s piesňou nás budú odprevádzať na našej poslednej ceste. Hudba  - počúvame ju niekoľkokrát denne – začíname  a končíme ňou hodinu a začíname a končíme ňou prestávku. A práve tento zvláštny, a pre mnohých aj nenámy,  deň -  Medzinárodný deň hudby si za svoju polročnú prácu vybrala projektová manažérka Anička Kučerová. Toto je jej príspevok:

      „Dňa 01. októbra sa žiaci OA zoznámili s Medzinárodným dňom hudby. Cieľom tohto dňa bolo oboznámiť študentov, prečo tento deň vznikol, z akého dôvodu a za akým účelom. Počas prvej prestávky sa robili prípravy, aby všetko správne fungovalo. Začiatkom druhej prestávky si každý na škole vypočul rozhlasovú reláciu, aby sa niečo o Medzinárodnom dni hudby dozvedel, napríklad, že tento deň vznikol za účelom upevňovania hudby a aj priateľských vzťahov. Po tejto rozhlasovej relácií sa začali púšťať piesne.

      Ale taktiež sme chceli, aby tento deň rozveselil úplne každého na škole. A ako? Každý mal možnosť si pustiť pieseň na želanie, aby mu spríjemnila deň. Táto možnosť sa študentom zapáčila a mala veľký úspech. Každú prestávku hrali rôzne žánre, hity, jednoducho, každý si našiel svoju šálku kávy. Táto akcia mala podľa nás veľký úspech.

      A vzhľadom na veľké množstvo piesní bude táto akcia pokračovať aj v piatok 05. októbra, takže máte stále možnosť si vybrať pesničku, ktorú by ste chceli zahrať a nezúfajte, že práve tá Vaša dnes nezaznela.“

     • Vážení rodičia,

     • pozývame Vás na 1. združenie rodičov v školskom roku 2018/2019, ktoré sa uskutoční dňa 15. 10. 2018 o 16.00 v učebniach s Vašimi triednymi učiteľmi.

      Zároveň pozývame zástupcov tried na stretnutie s riaditeľom o 15.30 hod. v kancelárii riaditeľa školy.

      S pozdravom

      vedenie školy

     • Skalické trdlovanie

     • Záhorie je typické úrodnými vinohradmi, malebnými kopanicami, architektúrou, svojráznym humorom, folklórom, nárečím i gurmánskymi špecialitami.  Jednou z nich je trdelník zo Skalice. V roku 2007 získal ako prvý slovenský výrobok ochranné označenie zemepisného pôvodu. V účtovnícko-informaticko-športovej II. D náme radi ekonomiku aj trdelníky a chceli sme vidieť, ako sa niečo také jedinečné vyrába. V stredu 26. septembra 2018 sme sa teda vybrali po jeho stopách. V podniku rodiny Havlíkovcov v Skalici sa jeho pečeniu venujú už vyše 50 rokov. Tam by mali vedieť... Vysoký komín, vrecia plné orechov lemujúce celý prístup od brány až po vchod a do široka-ďaleka sa šíriaca nezameniteľná vôňa robia ich domček neprehliadnuteľným.

      Skalický trdelník. Viete si predstaviť na diaľku jeho chuť a vôňu? Skúste si teraz tipnúť, aké špeciálne korenie ju ovplyvňuje. Škorica? Vanilka? Rumová aróma? Alebo niečo iné? Odpoveď nájdete v závere článku. Iste viete, že Skalický trdelník má daný špecifický tvar valca, daný namotaním a pečením cesta na trdle. Trdlo je nástroj podobný palici, vyrobený z bukového dreva. Je hrubé 3 až 5 centimetrov, hotový trdelník má mať vonkajší priemer získaný kysnutím v piecke pri opatrnom pečení 6 až 10 centimetrov. Súčasťou chránenej receptúry je štedrá posýpka z vlašských orechov alebo mandlí, v pomere 1 diel orechov ku 2 dielom múky. Kedysi  v horších časoch sa používali i marhuľové jadrá, ktoré sú však v súčasnosti zakázané z dôvodu obsahu jedovatého kyanidu. Okrem presne stanovených surovín na výrobu je určený aj spôsob pečenia – jedine otáčaním na sálavom teple alebo v pahrebe. Bez otáčania by cesto z trdla odpadlo. „Upečený trdelník sa cukrí práškovým cukrom do biela a má vážiť 250 alebo 500 gramov. Na rozdiel od stánkových napodobenín sa musí jesť vychladnutý“, upozorňuje pán Karol Havlík, ktorý pomáhal pri pečení rodičom už ako 5-ročný chlapec. Jeho úlohou bola dôležitá dohotovovacia výrobná operácia – fúkanie. Hoci to znie úsmevne, ide naozaj o dôležitú súčasť výrobného procesu – po upečení sa trdelník sníme z trdla a z diery v ňom je nutné hneď vyfúknuť horúci vzduch, pretože jeho vplyvom by sa trdelník sparil a jeho kvalita by sa výrazne znížila. Trvanlivosť kvalitne pripraveného trdelníka je 5 dní.

      Čo je známe z histórie trdelníka? Trdelník priniesol na stôl svojho pána – grófa Józsefa Gvadányiho zo Skalice v 18. storočí jeho rumunský kuchár. Vo väčšom rozsahu sa výroba trdelníka rozšírila v Skalici a okolí v prvej polovici 20. storočia.

      „Znalci vedia, ako chutí pravý trdelník. Trdelník so škoricovou alebo kokosovou posýpkou, je síce trdelník, ale nie pravý – skalický“, uviedla pani Anežka Havlíková z rodinnej firmy Skalický trdelník od Havlíkú, v ktorej sme absolvovali exkurziu. Na našu otázku, či sa dá pripraviť aj bezlepkový, pani Anežka odpovedala, že cesto bez lepku by nebolo dostatočne pevné a tvrdé, takže to nejde. Dodala, že pre diabetikov môžu vyrobiť necukrený trdelník a pre ľudí alergických na orechy verziu posypanú bielym makom, ktorá je od pravého tredelníka chuťovo na nerozoznanie.

      Novinkou je, že do prestížneho zoznamu chránených označení pôvodu Európska komisia koncom roka 2017 zaradila ďalší výrobok z regiónu Skalica  – Skalický rubín. Toto červené víno sa dorába výlučne z hrozna dopestovaného na kopci Vintoperk v blízkosti Skalice. No to už je pozvánka nie na školskú exkurziu, ale dospelácku zážitkovú turistiku. A nevynechajte ani Skalický prístav, ktorý je súčasťou tzv. Baťovho kanála. Ten nás očaril krásnou, slnkom zaliatou prírodou, majákom, vyhliadkovou vežou i loďkami, čakajúcimi na pasažierov.

      PS: Tak hádali ste? Viete, aké je to tajné korenie, ktoré daruje Skalickému trdelníku tú špecifickú arómu? „Ná jak“? Predsa -  muškátový oriešok! Povidaua pani Anežka.

      Api + II. D

     • Vyučovanie inak

     • Druhácka trieda s rozšíreným vyučovaním účtovníctva má na prvý polrok naplánovaný projekt Rozhlas OhlAs. Každý zo študentov „využil“ možnosť prihlásiť sa do výberového konania na rozhlasového redaktora. Jeho úlohou je byť projektovým manažérom. Zo zadaného zoznamu si vyberie akciu, ktorú si celú vymyslí, zorganizuje, spracuje organizačno-technické zabezpečenie, zaúčtuje a vytvorí rozhlasovú reláciu. Týmto sa na jeden deň oblečie do kože projektového manažéra.

      Začali sme vo štvrtok 27. 09. 2018 - bol Svetový deň mlieka v školách. Projektovou manažérkou bola Janka Mošková, ktorá píše toto:

      „ Študenti si 27. septembra uctili Svetový deň mlieka v školách. Podstatou tohto dňa bolo pripomenúť si, aký veľký význam má pre náš život a taktiež náš organizmus mlieko. Bol to spôsob, ako upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy. Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život a je našim hlavným zdrojom prísunu vápnika. A ten je predsa veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zubov, ale aj celkového stavu organizmu a zdravia človeka. Deň mlieka bola preto dobrá príležitosť, aby sme si uvedomili význam mlieka pre naše zdravie.

      Na našej škole sme po prvej hodine započuli rozhlas, kde sme sa dozvedeli pár informácií o mlieku a inštrukcie na celý deň. Po druhej, tretej i štvrtej hodine študentky  v tento “mliečny deň“ predávali puding, kakao a horúcu čokoládu. Študenti si mliečny nápoj/výrobok mohli zakúpiť a taktiež vyplniť dotazník o mlieku, kde sa dozvedeli, že študenti ale i profesori vypijú aspoň raz za deň kravské mlieko, a čo majú najradšej.

      Pri poslednej otázke sa zhodli všetci. Čo povie na to pán riaditeľ? Prijmeme automat mliečnych výrobkov na našej škole? Keďže nepoznáme odpoveď, nechajme sa prekvapiť, či sa dočkáme automatu alebo nie. Študenti sa tiež mohli zapojiť do súťaže a to kúpou, pri ktorej dostali indíciu a podľa nej museli splniť úlohu.

      Výhercov sme žrebovali cez obedovú prestávku. Hlavná výhra bola neskúšanka, ktorou sa môže pochváliť Lenka Mešová (2. D), druhou cenou boli slúchadlá, ktoré vyhrala Patrícia Halamová (1. D) a kľúčenku s perami vyhrala Diana Cedzová (2. D).

      Ako to všetko prebiehalo, a aká bola nálada? Môžete sa pozrieť vo fotoalbume.   

     • Účelové cvičenia

     • September na našej škole je neodmysliteľne spätý s odbornou praxou študentov štvrtého ročníka a s účelovými cvičeniami tých mladších – prvákov a druhákov. Štvrtáci sa na dva týždne rozpŕchli do podnikov, aby využili svoje teoretické vedomosti v praxi a prváci a druháci dva dni zápasili s brannou zdatnosťou.

      Vo štvrtok 20. 09. 2018 sme sa s druhákmi vybrali na Kalváriu v Považskej Bystrici. Na priblíženie histórie môžeme uviesť, že Považskobystrická kalvária je súbor 14 samostatných sakrálnych stavieb, z toho trinástich kaplniek, predstavujúcich výjavy z ukrižovania Ježiša a súsošia ukrižovania umiestnených nad kopcom zvaným Kamenec v Považskej Bystrici. Komplex bol vybudovaný v rokoch 1805 – 1807 v klasicistickom štýle. 07. novembra 1963 bol súbor 14 stavieb zapísaný na ústredný zoznam kultúrnych pamiatok. Dnes je kalvária národnou kultúrnou pamiatkou.

      Naša vyuka bola teda  spojená s turistikou. Tento nápad sme nemali sami. Stretli sme sa tam s deťmi zo základnej školy, ktoré boli na výlete, ale aj na hodine náboženstva. My sme si dali súťaž v zakladaní ohňa kresadlom. Po prvotnom vysvetlení, z čoho pozostáva oheň a ako sa pracuje s kresadlom, začalo zápolenie o prvé iskričky. Vyhrali študenti II. A v tesnom závese za nimi II. D. Ale ani II. B sa nevzdala a po počiatočných neúspechoch začalo aj ich „práchno“ horieť krásnym jasným plameňom. Keď sme malé ohníky nakŕmili trieskami a drevom – tak sa nám podarilo rozhorieť pekný oheň, na ktorom sme si opekali prinesené dobroty. Vôňu lesa pretkala vôňa špekáčikov, slaniny a chleba. Po peknom zážitku sme sa rozpŕchli domov.

      Na druhý deň 21. 09. 2018 boli na rade prváci. Tí to mali trochu zložitejšie. Vyučovanie vonku. Slnko svietilo, ako cez horúce prázdniny, ale nič ich nemohlo odradiť od chuti dozvedieť sa niečo nové. Prišli sme na štadión, kde sa začalo oboznamovanie s prvou pomocou, civilnou ochranou, prežitím v prírode a informáciami o liečivých rastlinách. Po „úmornom“ učení nasledovala hodina a pol športu. Volejbal, futbal, bedminton, frisbee alebo len sedenie a klábosenie v tieni s novými spolužiakmi. A ako sa vraví  - pekný deň za nami.

       

     • Školský rok 2018/2019

     • Hovorí sa, že keď na svadbe prší  - tak novomanželom prší z neba šťastie. Aj nám, dnes ráno pri uvítaní do nového školského roka, pršalo. Veríme teda, že nám pršalo z neba šťastie a tento školský rok bude omnoho úspešnejší než tie predchádzajúce. Bude iný aj v tom, že to je päťdesiaty prvý školský rok našej školy. Vstúpili sme do nového polstoročia. Okrem pána riaditeľa Petra Bologu nám všetko najlepšie zaželal aj pán primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Tento školský rok, okrem nových prvákov u nás vítame aj štvrtákov z Ilavy, ktorým sa naša škola stane na rok, tiež ako nám, domovom. Milá naša obchodná akadémia, človek sa po päťdesiatke zamýšľa nad svojim doteraz prežitým produktívnym životom, ak to plánuješ urobiť aj Ty, tak ti do ďalšej nezabudnuteľnej päťdesiatky želáme len to najlepšie, modernú budovu, veľa domácich aj zahraničných návštev,  úspešných žiakov, ktorí vynesú tvoje meno na najvyššie priečky, a spokojných učiteľov.

     • Oznam

     • Riaditeľstvo Obchodnej akadémie Považská Bystrica oznamuje, že termín komisionálnych skúšok za 2.polrok šk.roku 2017/2018 je stanovený na utorok 28.8.2018 od 9.00 hod.

     • Posledná rozlúčka...

     • ... s našou študentkou, spolužiačkou a kamarátkou Majkou Kucharíkovou sa bude konať v stredu 18. 07. 2018 o 13.00 h na starom cintoríne v Považskej Bystrici. Pozostalej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

     • Skončil sa školský rok – Game is over

     • Nad Tatrou sa blýska .... tieto, každému Slovákovi známe, slová otvorili slávnostné ukončenie školského roka na našej škole. Žiaci nastúpení pred školou, príhovory, pochvaly, odovzdávanie ocenení za výborný prospech a prácu v škole, ocenenia za kvalitnú reprezentáciu školy, športové úspechy, úspechy v olympiádach a súťažiach,  certifikáty za vynikajúcu prácu nad rámec vyučovania – o tomto to dnes ráno pred našou školou bolo. Sme hrdí na našich žiakov – dokážu sa prekonať a ukázať, čo v nich je. Vedia našu školu posunúť na tie najvyššie priečky úspešnosti. A čo ešte dokazuje kvalitu ich  vzdelania? Predsa vysvedčenia – aj tých sa dnes dočkali. Posledné ohľady, fotky, príhovor triedneho a rozlúčka. Všetci si oddýchneme – žiaci na prázdninách – učitelia na dovolenke. A o dva mesiace začína nová hra.

     • Poznávací zájazd 2018

     • Po dlhej 24-hodinovej ceste sme konečne dorazili do nášho prvého cieľa, ktorým bol Paríž, hlavné mesto Francúzska. Ráno nás privítalo pochmúrne počasie, no to nás neodradilo od spoznávania krás tohto mesta. Vďaka Ivetke, našej super sprievodkyni, sme spoznali Paríž do každého detailu. Prvé spoločné kroky viedli k Eiffelovej veži, kde vznikli „umelecké“ fotky a zaplavili sociálne siete. Z diaľky sme videli Víťazný oblúk, prešli sme sa po Champs-Élysées. Niektorí z nás si nenechali ujsť pohľad na Monu Lízu a ostatní aspoň stihli zvečniť úsmevy na fotke s Louvre. Po hodinovej prestávke sme sa presunuli k NotreDamu. Tu sa naša prvá zastávka skončila. Ďalší deň sa začal jazdou Eurotunelom, ktorý spestril 45 minút cestovania a doviedol nás k nádhernému, univerzitnému mestu Cambridge. Každému študentovi by sme dopriali zažiť atmosféru tohto mesta, pretože nie je príliš rušné a študenti sú na každom rohu. Prvý večer v Anglicku sme strávili v rodinách, kde sme na vlastnej koži zažili pravý život Angličanov. Tam sme si overili naše „skills“ anglického jazyka. Spoznali sme aj mesto Oxford, kde sme sa prechádzali priestormi, ktoré nám boli známe z filmu – Harry Potter. Po spoznaní mesta sme sa dočkali aj vytúžených nákupov, no nezdržali sme sa dlho, pretože naše ďalšie kroky viedli do momentálne veľmi známeho mesta Windsor, kde sa konala svadba princa Harryho a Meghan. Mali sme možnosť nahliadnuť tiež do súkromných priestorov kráľovnej Alžbety II., kde spoločne s rodinou trávi svoj voľný čas počas víkendov. Po dlhom a vyčerpávajúcom dni sme sa všetci tešili do našich hostiteľských rodín. Posledný deň nás čakal dlho očakávaný Londýn, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na svete. Typické londýnske počasie nás neminulo, ale to nepokazilo naše plány a ani chuť spraviť si prehliadku aj týmto mestom. Plavili sme sa mestskou lodnou dopravou po Temži, ktorá viedla aj k našej prvej zastávke, ktorou bolo London Eye. Hoci sme si vystáli dlhú radu, no ten výhľad na mesto z tejto atrakcie stál za to. Nasledovalo múzeum voskových figurín Madame Tussauds, kde sme sa zabavili ďalšími atrakciami a zábermi so sochami slávnych osobností. Medzitým sme si v Londýne stihli oddýchnuť v typickom mestskom parku a mnohí z nás vyskúšali  anglické „Fish and chips“. Tento poznávací zájazd nás veľa naučil a my máme ďalšie nezabudnuteľné zážitky, ktoré budeme ešte dlho vstrebávať. Chceli by sme sa poďakovať našej pani profesorke triednej Lenke Slaziníkovej za zabezpečenie všetkých potrebných vecí ohľadom poznávacieho zájazdu a za trpezlivosť ktorú s nami mala. Taktiež sa chceme poďakovať pani profesorke Lenke Jarošovej a Janke Bellovej, ktoré boli s nami ako dozor a aj vďaka nim budeme mať na zájazd pekné spomienky.  Na záver by sme chceli odkázať všetkým budúcim druhákom, aby si nenechali ujsť túto možnosť ktorú im Obchodná akadémia ponúka.

      Lenka Repková a Miriam Belásová

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • sy@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje