Škola a jej zameranie

Jazyková trieda

Trieda s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov

Obchodná akadémia v Považskej Bystrici umožňuje prijatým študentom absolvovať štúdium v triede s rozšíreným vyučovaním anglického alebo nemeckého jazyka. Podmienkou na prijatie do tohto typu triedy je úspešné absolvovanie vstupného testu. Trieda s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov sa od klasickej triedy líši navýšeným počtom hodín anglického alebo nemeckého jazyka.

Cieľom rozšíreného vyučovania cudzích jazykov je dosiahnuť vyššiu úroveň jazykových zručností – komunikatívnych i písomných a poskytnúť študentom také vedomosti, aby úspešne urobili maturitnú skúšku a uplatnili sa na trhu práce.

Dotácia hodín cudzieho jazyka

Učebnice – anglický jazyk:

• New Opportunities
  • YES
  • Commercial Correspondence
  • English Grammar in Use
  • Friendship (časopis)

Učebnice – nemecký jazyk:

• Deutsch eins zwei
  • Nemčina pre ekonomické odbory
  • Wirtschaft auf Deutsch
  • Nová maturita z nemeckého jazyka
  • Nová cvičebnica nemeckej gramatiky

Jazykové sústredenie

Súčasťou učebných osnov v triede s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov sú aj jazykové sústredenia. V 1. a 4. ročníku 1 týždeň, v 2. a 3. ročníku 1 týždeň v každom polroku.

Program jazykového sústredenia:

1. výmenný pobyt s belgickou školou Sint-Maarten v meste Beveren alebo s holandskou školou ROC van Twente v meste Hengelo, počas ktorých sú žiaci umiestňovaní v partnerských rodinách, kde komunikujú len v anglickom jazyku, zároveň majú možnosť spoznať životnú úroveň a kultúru iného európskeho národa,
  2. príprava na pracovný pohovor do LKW Walter firmy, ktorá sídli vo Viedni, v ktorej žiaci môžu vykonať odbornú prax alebo získať trvalý pracovný pomer, (v súčasnosti je vo firme zamestnaných 7 absolventov našej školy),
  3. poznávacie zájazdy do anglicky alebo nemecky hovoriacich krajín,
  4. aktivity v škole pod vedením anglických alebo nemeckých lektorov,
  5. práca na projektoch s aktuálnou tematikou,
  6. zapojenie sa do medzinárodných projektov Erasmus,
  7. príprava na olympiádu z ANJ alebo NEJ a súťaže Majster rétor.

Propagácia triedy s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov

Aktivity jazykovej triedy sú zverejnené na webovej stránke školy (Projekty, LKW Walter). Žiaci a ich rodičia môžu byť informovaní o jazykovej triede prostredníctvom výchovného poradcu a počas dňa otvorených dverí na OA.

Jesenského 259/6
    017 44 Považská Bystrica
  • +421 42 432 38 42 (sekretariát)
    +421 42 432 38 63 (zástupkyne)