Girl’s Day
Plán:
Počas Medzinárodného dňa dievčat v IT (28. 4. 2022) plánujeme pre dievčatá zrealizovať projektový deň „Girl’s Day“. Počas dňa budú vystavovať a prezentovať svoje projekty (tvorené počas mesiaca apríl) vo vestibule školy študentkám a študentom našej školy, rodičom a priateľom školy. Týmto spôsobom upozorníme na dôležitosť práce žien v IT, ich šikovnosť a schopnosť priniesť inovatívne riešenia i nový pohľad na vec. Zároveň sa poďakujeme aj pani učiteľkám, ktoré učia predmety: informatika, aplikovaná informatika a wordprocessing za ich prácu a odovzdávanie vedomostí zo sveta IT.
Girl’s Day je medzinárodný deň žien a dievčat v IT.
Oslavuje sa každý rok ŠTVRTÝ ŠTVRTOK vo ŠTVRTOM mesiaci. Tento rok 28. 4. 2022.Mnohé ženy pracujú v IT ako
- programátorky,
- analytičky,
- vývojárky hardvéru,
- webové dizajnérky,
- grafičky,
- administrátorky sietí,
- multimediálne špecialistky,
- projektové manažérky,
- špecialistky na internetovú reklamu a marketing...
Písali o nás...
Girl's Day na OA
Aj v tomto roku štvrtý štvrtok vo štvrtom mesiaci sa na celom svete oslavoval Girl‘s Day - medzinárodný deň žien a dievčat v IT. V našej škole sme jeho oslavu presunuli na 10. 5. 2022 z organizačných dôvodov. Pri tejto príležitosti sme sa poďakovali pani učiteľkám našej školy, ktoré odovzdávajú študentkám vedomosti z oblasti IT a zvyšujú aj ich zručnosti na hodinách informatiky, aplikovanej informatiky a wordprocesingu. Do ďalších dní sme im zaželali veľa síl, entuziazmu, nadšených študentiek a veľa zdravia.
Počas tohto dňa sa uskutočnila aj výstava vybraných projektov študentiek našej školy, ktoré vytvárali v mesiaci apríl. Tieto projekty si mohli prezrieť i vyskúšať všetci študenti školy.Príhovor
Milé kolegynky pracujúce v IT s IT!
Aj v tomto roku štvrtý štvrtok vo štvrtom mesiaci oslavujete Girl‘s day, teda medzinárodný deň žien a dievčat v IT.
Pri tejto milej príležitosti sa chceme poďakovať práve vám, ženám – učiteľkám, ktoré odovzdávate študentkám prvé vedomosti z oblasti IT a zvyšujete aj ich zručnosti na hodinách informatiky, aplikovanej informatiky a wordprocesingu.
Ďakujeme vám, že umožňujete študentkám nielen nahliadnuť do tohto dynamicky sa rozvíjajúceho sveta, ale aj nasmerovať ich na ďalšie štúdium a prácu v tejto oblasti, ktorej dominujú muži.
Zo skúsenosti firiem vieme, že zmiešané tímy dosahujú lepšie výsledky. Ženy prinášajú do technických tímov nový inovatívny pohľad, energiu a odhodlanie, čo má pozitívny dopad na finálny výsledok.
Veríme, že niektoré dievčatá nájdu svoje budúce kariérne uplatnenie ako napríklad:
- programátorky,
- analytičky,
- webové dizajnérky,
- alebo špecialistky na internetovú reklamu a marketing.
Ešte raz vám zo srdca ďakujeme a do ďalších dní vám chceme zaželať veľa síl, entuziazmu, nadšených študentiek a veľa zdravia.
Fotogaléria
girlsday.sk
Oslavy tohto sviatku zastrešuje na Slovensku občianske združenie Aj Ty v IT. Aj tento rok sa budú dievčatám naživo prihovárať organizátori z Girl’s Day štúdia, pričom v programe nebudú chýbať krátke videá, interaktívne vstupy, diskusia a tiež bude možnosť vyhrať zaujímavé ceny. Dievčatá sa dozvedia množstvo informácií z pozadia IT firiem, aj osobné skúsenosti žien a dievčat, ktoré už v IT pracujú alebo ho študujú.
Tohtoročný program je zverejnený na stránke: girlsday.sk/program
Program:
BLOK 1: Muži o ženách v IT (10:00)
BLOK 2: Spoznaj IT pozície (10:45) - 5 príbehov, 5 odborníčok
BLOK 3: Naživo v IT svete (11:50)
Príklady žien pracujúcich v IT:
Ada Lovelace
celým menom Augusta Ada King-Noel, grófka Lovelace
(rodená Byron * 10. december 1815, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 27. november 1852, Londýn)Bola anglická matematička. Je známa predovšetkým vďaka tomu, že detailne opísala fungovanie Babbageovho mechanického počítača. Medzi jej poznámkami k analytickému stroju bol i algoritmus na výpočet Bernoulliho čísiel, ktorý je považovaný za prvý algoritmus spracovateľný počítačom. Je označovaná ako prvá počítačová programátorka.
V roku 1979 po nej americké ministerstvo obrany pomenovalo programovací jazyk Ada.
Sheryl Kara Sandberg
(* 28. august 1969 Washington, D.C.)
je americká manažerka, miliardárka a filantropka. Od augusta 2008 pracuje ako prevádzková riaditeľka Facebooku. Predtým bola viceprezidentkou Global Online Sales and Operations v spoločnosti Google, riaditeľkou kancelárie ministra financí USA Larryho Summersa v administrative Williama J. Clintona a konsultantkou v společnosti McKinsey. V roku 2012 sa stala ôsmym členom (a prvou ženou) v správnej rade Facebooku. V roku 2012 bola zaradená do rebríčka 100 najvplyvnejších osobností sveta časopisu Time.
V roku 2013 vydala svoju prvú knihu Lean In: Women, Work, and the Will to Lead, spolu so žurnalistkou Nell Scovellovou (preklad: Oprite sa do toho: Ženy, práca a vôľa uspieť).
(zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sheryl_Sandbergov%C3%A1)
Susan Diane Wojcicki
(* 5. júl 1968, Santa Clara County, Kalifornia, USA)
Je americká technologická vedúca pracovníčka. Od februára 2014 je výkonnou riaditeľkou YouTube.
V roku 1998 stala prvou marketingovou manažérkou Google.
Susan Wojcicki sa postupne stala seniorskou viceprezidentkou pre reklamu a obchod a viedla reklamné a analytické produkty.Susan Wojcicki, ktorú volajú tiež "najdôležitejší človek v reklame", bola časopisom Time zaradená medzi 100 najvplyvnejších ľudí roku 2015.
Od tej doby, čo sa stala výkonnou riaditeľkou YouTube, vzrástol podiel zamestnankýň z 24 % na takmer 30 %.
Je vydatá a je matkou 5 detí. Do práce jazdí každé ráno na bicykli. V mladosti sa venovala krasokorčuľovaniu a hokeju. Cez pracovný týždeň sa snaží byť vždy do 18:00 doma, aby mohla večerať so svojou rodinou, čo považuje za veľmi dôležité.
Akadémia programovania
reportáž RTVS