• LKW Walter

    • Exkurzia v LKW WALTER vo Viedni

                     5. 12. sme sa prebudili do pochmúrneho rána, dážď sa striedal so snehom. Niekto by povedal, že je to nepriaznivé počasie na cestovanie, ale nám nič nemohlo pokaziť dobú náladu. Pani zástupkyňa Dudrová nám na tento deň zabezpečila exkurziu v logistickej firme LKW WALTER vo Viedni, s ktorou naša škola spolupracuje od roku 2009. Exkurzie sa zúčastnilo 42 žiakov z jazykových tried II. A a III. A.

                     Spočiatku nás zaujímalo hlavne to, kde a s kým budeme sedieť v autobuse. Boli sme si však vedomí toho, že naším hlavným cieľom je vidieť firmu na vlastné oči, zistiť, aké sú v nej podmienky na vykonanie praxe alebo možnosti získania trvalého pracovného pomeru. Ale pretože sme mladí, chceli sme si užiť aj cestu do Rakúska, o ktorom nám pani zástupkyňa cestou  porozprávala viacero zaujímavostí.

                     Po takmer 3 hodinovej ceste sme zastavili pred hlavnou budovou firmy. Tam nás už čakala pani Jana Liptáková aj s darčekmi pre každého z nás. Porozprávala nám o histórii a vývoji firmy, o pracovnej náplni zamestnancov a kolektíve. Veľmi sa nám páčilo, že kolektív tvoria hlavne mladí ľudia, ktorí sú pozitívne naladení voči svojmu okoliu, čo sme hneď cítili po vstupe do budovy. Pozreli sme si aj dobre spracovanú prezentáciu, kde sme sa mohli presvedčiť, do ktorých krajín firma zabezpečuje prepravu tovaru.

                     Po jej skončení si nás zamestnanci rozdelili, zobrali na svoje pracovisko, porozprávali o ich pracovných začiatkoch, na akom úseku a v akom programe pracujú, ale aj o výhodách a nevýhodách ich zamestnania. Taktiež nám poradili, ako môžeme byť úspešní pri pracovnom pohovore. Stretli sme sa tiež aj s absolventkami našej školy, ktoré tu pracujú už niekoľko rokov. Porozprávali nám, ako im vedomosti z našej školy pomohli pri získaní dobrého zamestnania.

                     Pred cestou domov sme sa mohli posilniť chutným občerstvením, ktoré bolo pre nás pripravené. Odísť z Viedne bez návštevy vianočných trhov bolo ale nemožné. Tieto trhy sú známe krásnou výzdobou a špecifickou atmosférou.

                     Ale už naozaj nastal čas odísť ,hoci niektorí z nás by tam ešte nejakú hodinku boli ochotní zostať. Ani cestou späť sme však ešte nemali voľno, pani zástupkyňa nám každému rozdala kvíz, v ktorom boli otázky súvisiace s jej výkladom o Rakúsku.

     Tu je hodnotenie exkurzie našimi študentmi:

     „Exkurziu hodnotím veľmi pozitívne, myslím si, že mnohým to ukázalo ďalší smer, ako si zariadiť  prax alebo sa uchádzať o dlhodobú prácu.“

     „Firma bola moderná a dobre som sa v nej cítil. Zamestnanci boli milí a práca,  ktorú vykonávali, ma zaujala, vedel by som si v budúcnosti takéto zamestnanie predstaviť.“

     „V takomto zamestnaní  vidím veľa výhod. Možnosť  komunikovať s ľuďmi, neustále sa vzdelávať, zdokonaliť sa v cudzom jazyku.“

     „Plusom bolo to, že sme mohli vidieť zamestnancov priamo pri práci, ich pracovné podmienky a pracovné prostredie. Samozrejme, záverečné občerstvenie nás veľmi potešilo.“

     „Táto exkurzia bola pre mňa dobrou motiváciou, pretože firma ponúka možnosť uchádzať sa o prax alebo trvalý pracovný pomer v zahraničí.“

     „Firma ma zaujala svojou taktikou obchodovania, platobným ohodnotením a dobrým menom v zahraničí. Celkový dojem hodnotím na výbornú. Super bolo aj občerstvenie, ktoré sme dostali pred cestou na Slovensko. „

     Fotogaléria


     Moja prax v LKW WALTER

     Ako už pravidelne od roku 2009, tak aj tento rok sa naskytla možnosť študentom 3. ročníka našej školy absolvovať prax v prestížnej rakúskej firme – LKW WALTER. Táto spoločnosť patrí medzi 50 najlepších podnikov v Rakúsku, ako aj medzi špičku v kamiónovej a kombinovanej preprave v celej Európe.

     Po osobnom pohovore priamo v sídle firmy vo Wiener Neudorf ešte v októbri minulého roka, a po neskoršom telefonickom rozhovore som sa dozvedel pre mňa radostnú správu - spomedzi 4 tohtoročných uchádzačov o túto skvelú príležitosť sa naskytla možnosť práve mne. Počet dní do praxe sa krátil, až nastala nedeľa 14. 05. 2017. V tento deň som sa vypravil do Viedne. O ubytovanie som mal postarané vďaka firme v hoteli, 5 minút pešo od hlavnej stanice vo Viedni, odkiaľ ma každé ráno zaviezol firemný autobus priamo do práce. V prvý deň pri príchode do firmy som dostal kartu, ktorá mi slúžila nielen na vstup do budovy, ale aj na obedy. Po krátkom rozhovore s personalistkou, pani Schmidovou, si pre mňa prišla kolegyňa z oddelenia: centrálna Európa – juhovýchod Rakúska, na ktorom som strávil celé 2 týždne. Po prvotnej nervozite a úvodných pokynoch som začal zisťovať, kde sa to vlastne nachádzam. Na výbornom mieste! Kolektív na pracovisku bol naozaj fantastický. Kolegovia mi najskôr všetko ochotne vysvetlili, až som postupom času pracoval takmer bez ich pomoci. Náplň mojej práce tvorili predovšetkým e-mailová komunikácia so zákazníkmi, doplňovanie a úprava rôznych tabuliek, zadávanie cien do firemného systému, či zakladanie objednávok.

     Počas voľného času, ktorý tvorili voľný víkend a jeden štátny sviatok som navštívil azda všetky najznámejšie pamiatky Viedne – Stephansdom, Hofburg, radnicu, parlament či múzeá. Stretol som množstvo zaujímavých ľudí, z ktorých sa stali moji kamaráti. Dni však nemilosrdne ubiehali až nastal piatok – konečný deň môjho pobytu vo Viedni. Rozlúčil som sa teda so všetkými, ktorí mi za ten čas prirástli k srdcu a vydal sa na spiatočnú cestu domov.

     2 týždne v takom podniku, akým je LKW WALTER mi dali veľmi veľa v oblasti jazyka, ekonomických znalostí, nadobudol som nové skúsenosti a znalosti, ktoré využijem v ďalšom štúdiu a zamestnaní a uistil som sa v tom, že človek musí byť odvážny skúšať nové veci.

     Všetkým, ktorí zvažujú podobnú možnosť odporúčam – určite do toho choďte!

                                                                                                   Dominik Zábavčík, 3.C

                                    

      


     Študenti OA opäť úspešní na pohovoroch v LKW Walter

     Dňa 12. októbra sa študenti 4.A, 3.C, 2.A pod dozorom p. p. Rosinovej a p. zástupkyne Dudrovej zúčastnili exkurzie v známej rakúskej firme LKW Walter, ktorá spolupracuje s našou školou už od roku 2009. Hlavným cieľom nášho výletu bolo absolvovanie prijímacích pohovorov.

     Na našej škole sa našli nielen uchádzači o stredoškolskú prax (4), ale aj o trvalý pracovný pomer (3). Po príchode nás privítala zamestnankyňa firmy, pani Liptáková, ktorá sa nám celý čas venovala. Na úvod sme mali možnosť vidieť krátky film a prezentáciu o tejto firme, popri ktorých postupne začali jednotlivé pohovory.

     Uchádzačom boli kladené nielen bežné otázky, ako napríklad - Prečo ste sa rozhodli práve pre našu firmu? Kde sa vidíte o 5 rokov?, ale aj otázky ohľadom  zdravotného stavu, ekonomiky a pod. Personalista si všímal nielen verbálnu, ale aj neverbálnu komunikáciu, napríklad stisk ruky.

     Úspešní boli Simona Koleková, ktorá získala pracovnú zmluvu a Dominik Zábavčík, ktorý vo firme absolvuje prax.

     Počas pohovorov nás zamestnanci podniku oboznámili s ich pracovnou náplňou, niektorí si ju dokonca aj vyskúšali na vlastnej koži. Táto práca je síce náročná, ale všetci sú veľmi milí a ochotní pomôcť a tak sme sa tu aj my cítili príjemne. Pri odchode na nás čakalo malé pohostenie a pozornosť podniku vo forme reklamných predmetov. Náš program ďalej pokračoval prehliadkou Viedne. Veľmi nás zaujala historická časť mesta, napríklad Prírodovedné múzeum, parlament, Hofburg, Dóm sv. Štefana.  Návštevu Viedne sme ukončili prehliadkou výnimočného diela  známeho architekta Hundertwassera.

     Fotogaléria


     Tohoročná prax v LKW Walter

     Naša škola spolupracuje s firmou LKW WALTER už od roku 2009. Každý rok sa uskutočňuje výberové konanie na prax do firmy, a preto ani tento rok nebol výnimkou. O dvojtýždňovú odbornú prax sa spolu so mnou uchádzali aj moje 3 spolužiačky. Ešte v decembri sme poslali životopisy a motivačné listy. Pokyny o prijímacom pohovore sme dostali prostredníctvom e-mailu, v ktorom sme si dohodli termín telefonického pohovoru. Personálny manažér rakúskej logistickej firmy, pán Denkinger, si vybral práve mňa – Simonu Kolekovú.
     Prax som absolvovala v dňoch od 23. 05. – 03. 06. 2016. Ubytovanie zabezpečila firma v hoteli Kolbeck, ktorý sa nachádzal priamo vo Viedni. Do práce som cestovala bezplatne firemným autobusom, ktorý stával na hlavnej stanici, vzdialenej len 5 minút od hotela.Po príchode do firmy som dostala kartu, prostredníctvom ktorej som sa dostala do budovy, ale taktiež mi slúžila aj na obedoch, ktoré som mala vo firme. Neskôr ma privítal pán Denkinger a po krátkom rozhovore som bola pridelená na oddelenie Slovensko-Česko-Taliansko. Na tomto oddelení som strávila krásne 2 týždne a spoznala veľa mladých ľudí. Moja náplň práce bola zakladanie objednávok do systému, komunikácia s prepravcami a naplánovanie trás nakládok a vykládok. Kolektív na oddelení, kde som bola pridelená bol skvelý! Kolegovia mi vždy všetko s ochotou vysvetlili. Najskôr som pracovala s ich pomocou, neskôr sama. Počas víkendov a jedného štátneho sviatku som navštívila množstvo pamiatok, atrakcií. Cestovala som metrom na rôzne miesta. Navštívila som nádherný Belvedere, zámok Schönbrunn, Stephansdom, Prater a Donauinsel. Som veľmi vďačná, že sa mi naskytla príležitosť praxovať vo firme LKW WALTER a tak nadobudnúť nové skúsenosti po jazykovej ale aj ekonomickej stránke, ktoré môžem ďalej využiť vo svojom štúdiu, ale aj v budúcom zamestnaní.
     Aj keď som sa domov už tešila, odchádzalo sa mi veľmi ťažko. Počas týchto 2 týždňov som tu spoznala množstvo skvelých ľudí, ktorí mi prirástli k srdcu. Ostatným študentom môžem túto skúsenosť len odporučiť! J

     Simona Koleková, 3.A


      Naša prax v LKW Walter

     O pohovore, ktorý sa konal dňa 22. januára 2015 priamo na našej škole Obchodnej akadémii sme vás už informovali. Výsledky pohovoru sme dostali do dvoch týždňov. Personálny manažér rakúskej logistickej firmy, pán Martin Gass, si vybral dvoch študentov, Mateja Korbela a Adrianu Ďuranovú. Prax sme absolvovali v apríli a v máji, každý v inom termíne. Bolo teda nutné vyskúšať všetko na vlastnú päsť. Dni sa neúprosne krátili a nastal prvý deň našej praxe. Ubytovali nás v hoteli priamo vo Viedni. Do práce a späť sme denne cestovali bezplatne firemným autobusom. Po príchode do firmy sme dostali kartu, ktorá slúžila pre vstup do budovy a taktiež na obedy, ktoré sme mali vo firme k dispozícii. Ešte predtým nás však privítal pán Martin Gass. Po krátkom rozhovore nás následne pridelil na naše oddelenia. Spolužiak Matej mal na starosti organizovanie prepravy z Česko – Slovenska do Anglicka a späť. Na tomto oddelení strávil všetky tri týždne a spoznal veľa mladých ľudí. Ja som bola na fakturačnom oddelení. Kontrolovala a pracovala som s dokumentmi od prepravcov z Nemecka, Slovenska a Česka.  Naša náplň práce bola veľmi pestrá. Pomocou telefónu sme komunikovali s prepravcami, ale aj konkrétnymi šoférmi, následne potvrdzovali, zakladali objednávky a plánovali trasy. Kolegovia vo firme boli veľmi milí, vždy nám všetko trpezlivo vysvetlili a taktiež odpovedali na naše otázky. Najskôr sme pracovali pod ich kontrolou, neskôr aj úplne sami. Bolo náročné zaučiť sa v ich firemnom systéme, ktorý zo začiatku obsahoval len písmenká a farby. Neskôr sme pochopili, čo to znamená. Mali sme možnosť vyskúšať si pracovať vo veľkej a úspešnej firme, získať veľa cenných skúseností, ale aj zdokonaliť sa v cudzích jazykoch, ktoré sú v dnešnej dobe na trhu práce veľmi dôležité. Počas víkendov, ktoré sme mali voľné, sme navštívili veľa krásnych miest, ktoré Viedeň ponúka. Cestovali sme metrom do rôznych kútov Viedne. Medzi prvými sme navštívili zámok Schönbrunn, Belvedere, ale aj známy Stephansdom, populárnu ulicu Mariahilferstraβe, v piatok večer najväčší disko club vo Viedni – Práter, kolotoče a mnoho iného. Aj keď sme sa po troch týždňoch vo Viedni už tešili domov, odchádzalo sa nám veľmi ťažko.  Myslíme si však, že sme túto prax využili naplno a ostatným študentom môžeme takúto možnosť len vrelo odporučiť. Stačí mať len odvahu a hlavne žiaden strach!

     Adriana Ďuranová a Matej Korbel

      


     Prijímacie pohovory na Obchodnej akadémii

                 Dňa 22. 01. 2015 sme na Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici privítali vzácnu návštevu priamo z Rakúska. Pán Martin Gass, personálny manažér logistickej firmy LKW Walter, každoročne navštevuje našu školu s cieľom získať najlepších študentov na odbornú prax priamo v ich firme vo Viedni.

                Tento rok malo záujem 8 študentov z III. B triedy, ktorí sa uchádzajú o trojtýždňovú odbornú prax vo firme. Ešte v decembri bolo teda nutné vyplniť online formulár a odoslať svoje životopisy a motivačné listy – samozrejme, to všetko v nemčine. Všetko prebehlo bez problémov a dostali sme pokyny o prijímacom pohovore. Dni sa krátili a nastal 22. január. Pripravili sme sa najlepšie, ako sme vedeli, ale neovládateľný pocit stresu nás všetkých prenasledoval. Pán Gass si nás po jednom volal a každý mal priestor rozprávať sa s ním 25 minút plynulou nemčinou. Už pri podaní rúk sme pochopili, že sa skutočne nemusíme obávať a môžeme viesť pokojný rozhovor. Pán Gass vyčaroval na tvári priateľský úsmev a stres bol ihneď preč. Odpovedali sme na veľa otázok, napríklad o našich záujmoch, povolaniach rodičov, obľúbených predmetoch a hlavne o našich cieľoch v budúcnosti. Pocity študentov boli rôzne. Študent Erik spomína: „Pán Gass ma pochválil predovšetkým za moje pokroky v nemčine. Nečakal som to. Učím sa nemecký jazyk od prvého ročníka na strednej škole a za moje pokroky môžem poďakovať len našej pani profesorke Rosinovej, ktorá dbá na dôkladnú prípravu všetkých študentov.“ Uchádzač Matej skonštatoval: „Prijímacie pohovory sme absolvovali prvýkrát. Je veľmi dôležité udržiavať komunikáciu a nebyť ticho. Bola to veľká skúsenosť. Nemáme čo stratiť, môžeme len získať.“ Viacerí študenti uvažujú aj o ďalšej spolupráci s firmou vo štvrtom ročníku, kde sa môžu uchádzať o trvalý pracovný pomer. „Myslím si, že je to hlavne o tom, ako človek dokáže na sebe pracovať. Bola som prekvapená, keď Pána Gassa zaujala moja nemčina,“ prezradila Adriana.

                 Pohovor prebehol bez problémov a do 10 dní nám oznámia výsledky. Snom každého z nás, je stať sa úspešným človekom, a presne to firma LKW Walter umožňuje. Predovšetkým je dôležité dôkladne sa pripravovať na hodiny nemeckého jazyka a využiť to, čo nám stredná škola ponúka.

                                                                                                               Adriana Ďuranová, 3. B


     Opäť v LKW WALTER

     Dňa 03.10. 2014 sa študenti 2.A a 3.B obchodnej akadémie zúčastnili výletu do Viedne, hlavného mesta Rakúska. Považskú Bystricu sme opustili v skorých ranných hodinách. Cieľom našej cesty bola prehliadka firmy LKW WALTER, s ktorou naša škola spolupracuje od roku 2009.

     Po príchode do firmy LKW WALTER nás pán M. Gass osobne privítal a v krátkosti nám predstavil firmu. Nasledovala návšteva jednotlivých oddelení, kde nás naše absolventky, teraz už zamestnankyne firmy, oboznámili s náplňou ich práce. Tá je v LKW  síce náročná, ale medzi pracovníkmi vládne príjemná atmosféra, preto sme sa tu cítili uvoľnene. Naša prehliadka firmy bola ukončená malým pohostením.  Odchádzali sme s dobrým pocitom a darčekmi.

     Druhým bodom programu boli pamiatky Viedne. Hlavné mesto Rakúska je prekrásne. Zaujala nás, napr.  mestská radnica, prírodovedné múzeum, historické múzeum a mestský parlament. Prechádzali sme aj okolo Hofburgu, múzea Albertina.  Pri prehliadke mestom nám pani profesorky rozprávali rôzne zaujímavosti. Nakoniec sme prišli na Stephansplatz, kde sme mali voľný program. Cestou sme si obzreli aj Stefansdom.

     Fotogaléria 

     Exkursion bei der  Firma LKW Walter

     Am 3. Oktober nahmen  die Studenten der Klassen 2.A, 3.B der Handelsakademie an dem Ausflug nach Wien, der Hauptstadt von Österreich teil. Wir verließen Považská Bystrica in den Frühstunden. Das Ziel unserer Reise war die Besichtigung der Firma LKW Walter, die mit unserer Schule seit dem Jahre 2009 zusammenarbeitet.

     Nach der Ankunft begrüßte uns Herr Gass persönlich und stellte uns kurz die Firma vor. Wir besuchten verschiedene Abteilungen und unsere Absolventinnen, jetzt die Angestellten der Firma, machten uns ihrer Arbeit vertraut. Die ist zwar anspruchsvoll, aber unter den Arbeitern herrscht angenehme Atmosphäre, deshalb fühlten wir uns hier entspannt. Unsere Exkursion endete mit einer kleinen Erfrischung und einem gemeinsamen Foto.

     Natürlich konnten wir uns die Sehenswürdigkeiten Wiens nicht entgehen lassen. Die Hauptstadt Österreichs ist wunderschön. Wir begeisterten das Rathaus, das Parlament, den Maria Theresien Platzt mit seinen Museen, dann die Hofburg, Albertina. Am Stephansdom hatten wir frei und konnten die Zeit nach eigener Vorstellung verbringen. Nach Hause kamen wir müde, aber voll von schönen Erlebnissen.     Spolupráca školy s firmou LkW Walter začala v roku 2009, kedy nás e- mailom oslovil zástupca personálneho oddelenia firmy pán Martin Gass  s ponukou bližšej spolupráce. Zaujala ho naša webová stránka, kde sa nachádzajú šoty a články z poznávacích a výmenných pobytov v zahraničí. (Rakúsko, Belgicko, Holansko, Anglicko) Na ponuku škola promptne reagovala a už v októbri 2009 navštívil p. Gass našu školu. Pre študentov 3.a  4. ročníka pripravil prezentáciu firmy a predstavil im prácu na jednotlivých oddeleniach. Následne si študenti formou workshopu sami vyskúšali, ako to vo firme skutočne prebieha.

     V decembri  sme s týmito študentmi navštívili firmu priamo vo Viedni. V skupinkách sme si prezreli jednotlivé oddelenia, na každom pracovisku nás podrobne oboznámili s náplňou práce zamestnancov. Pán Gass v závere oboznámil študentov s možnosťou absolvovať vo firme odbornú prax, získať stále pracovné miesto a pozval študentov na prijímacie pohovory. Tie sa konali prvý krát vo februári 2011 priamo na našej škole. O prácu alebo prax sa uchádzalo 13 záujemcov. Pán Gass preveril ich znalosť ovládania nemeckého jazyka, ich vystupovanie, zaujímal sa o ich predstavy o budúcnosti, o vzťah ku škole. Vysoko zhodnotil najmä vysokú úroveň ovládania nemeckého jazyka. Po premiére prijímacích pohovorov boli Veronika Balušíková a Filip Kalaš prijatí na absolvovanie odbornej praxe, následne ostali vo firme aj počas letných prázdnin a od júna 2011 získala svoje pracovné miesto naša 1. absolventka, Petra Hlaváčová. Za ňou nastúpila do firmy od septembra jej spolužiačka, Barbora Štefanicová.

     Po zahájení školského roka 2011/2012 sa opäť na december naplánovala návšteva firmy, vo februári 2012 sa opäť uskutočnili prijímacie pohovory, na ktorých sa zúčastnilo 15 študentov. Barbora Ďurechová a Zdenka Murínová boli vybraté na odbornú prax a Tomáš Prostinák sa stal 3. absolventom s pracovnou zmluvou. 9 študentov absolvovalo tretie  kolo prijímacích pohovorov vo februári 2013. Roman Tarkoš absolvoval vo firme svoju odbornú prax a Simona Juríková je  5. úspešnou absolventkou, ktorá bude vo firme od 01. 07. 2013 zamestnaná.

     Z rozhovorov s pánom Gassom sa dozvedáme, že je so spoluprácou školy s firmou veľmi spokojný a rád sa sem vracia. Vysoko hodnotí najmä pripravenosť študentov, ich vysokú úroveň ovládania nemeckého jazyka a taktiež veľmi dobrú spoluprácu s vedením školy. O našich študentoch nás pravidelne informuje s nadšením a spokojnosťou. 

     Prijímacie pohovory firmy LKW Walter na OA v spravodajstve TV Markíza:

     šot Spravodajstvo TV Markíza - reportáž (f4v - 26MB)

     šot Spravodajstvo TV Markíza - reportáž (mp4 - 5MB)

      

      

  • Kontakty

   • Obchodná akadémia, Jesenského 259/6, 017 44 Považská Bystrica
   • sekretariat@oapb.sk
   • web@oapb.sk
   • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka)
   • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica 017 44 Považská Bystrica Slovakia
   • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje