• Marketing (ITO)

Paper-Plane.pdf
          Shodpineapple .pdf
          Sweet Dreams.pdf

Tento voliteľný predmet je na našej škole známy aj pod menom ITO (International training office).  Na začatí realizácie tohto projektu majú zásluhu dve pani profesorky: Mgr. Viera Rosinová a Ing. Anna Mrenová. Práve oni, pred viac ako pätnástimi rokmi, prišli pred študentov s ponukou zapojiť sa  do tejto zaujímavej činnosti.

O čo teda ide?

Študenti si vytvoria cvičné firmy a rozdelia si pracovné úlohy. Vymyslia si meno spoločnosti a obchodný produkt. V priebehu prvého polroka sa pripravujú na obchodovací týždeň.  V anglickom jazyku si vytvoria v programe MS Word katalóg vlastných výrobkov, účtovné doklady a webové stránky. Zopakujú si obchodnú korešpondenciu a telefonovanie. Vymýšľajú obchodné stratégie a špeciálne ponuky na získanie záujmu zákazníkov.

A potom príde mesiac marec a vytúžený obchodovací týždeň. Je to odmena za päťmesačnú prácu. Jeden týždeň sa študenti venujú iba obchodu. Z internetových adries partnerských zahraničných škôl si stiahnu katalógy produktov. Následne prostredníctvom e-mailu a telefónu ponúkajú svoje výrobky a objednávajú výrobky konkurenčných firiem. Na tento účel sa dá využiť aj facebook. Každý uskutočnený obchod, nákup alebo predaj, musí byť doložený účtovnými dokladmi. Študenti si zaznamenávajú svoje obchody. Na konci týždňa riaditelia vypracujú záverečné správy, v ktorých zhodnotia prácu svojej spoločnosti.  Všetko prebieha v anglickom jazyku.

Cieľom tohto projektu je, že študenti sa na jeden týždeň dostanú do prostredia fiktívnej firmy. Vyskúšajú si svoje zručnosti v obchode. Aplikujú teoretické poznatky do praxe a vykazujú skutočné výsledky. Naučia sa zodpovednosti a tímovej práci. Pracujú s počítačom, telefónom a účtovnými dokladmi. Môžu v plnej miere predviesť svoje schopnosti a kreativitu. Zoznámia sa so študentami z partnerských škôl z Holandska a Nemecka. Za svoju prácu dostanú certifikát, ktorý môžu neskôr doložiť k prihláške na vysokú školu alebo k žiadosti o prijatie do zamestnania.

Aj toto je študentský život, obyčajný- neobyčajný predmet, ktorý sa vryje do pamäti na niekoľko rokov.

Obchodovací týždeň od 13. - 17. 03. 2017

Tento týždeň ( 13. – 17.03. 2017)  sa u nás na Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici uskutočnil obchodovací týždeň, ktorého sa zúčastnili študenti 1.A a 1.D triedy. Koordinátorkou projektu bola pani profesorka Rosinová, odborne nás pripravila pani profesorka Lidajová a s angličtinou nám pomáhala pani profesorka Jarošová. Začali sme s výberom tém firiem, ďalej sme spravili katalógy, s ktorými sme sa trápili celý mesiac. Webstránky sme vytvorili tesne pred začiatkom, ale našťastie sme všetko stihli na daný termín. V pondelok sme mali zmiešané pocity a nevedeli, čo nás zatiaľ čaká. Zavládol aj stres, ktorý po chvíli opadol, vrátil sa, keď prvý raz zazvonil telefón. Nikto ho nechcel zdvihnúť, nakoniec sa predsa len  jedna spolužiačka odvážila a zdvihla prvý telefonát. Nastal výbuch smiechu. Ďalšie telefonáty sme už vybavovali bez stresu a s radosťou, pochopili sme, že sa netreba ničoho báť. Komunikovali sme tak isto aj cez e-maily, ktorými sme vybavovali väčšinu objednávok. Nadviazali sme aj súkromné kontakty a vznikli medzi nami nové priateľstvá. Týždeň sme si užili, zdokonalili sme sa v angličtine, oťukali sa v komunikácii a naučili sa obchodovať cez internet. Najskôr sme síce váhali či sa do toho pustiť, ale nakoniec ako skúsenosť to hodnotíme super. Po skončení obchodovacieho týždňa sme dostali certifikát o spolupráci so zahraničnými firmami.

Katalógy 2017:

Telephone number: 0421/424323863