• Jazykové

        • Jazykový týždeň – 2. A

          Od 11. 12. až 15. 12. 2017 sme mali my - trieda 2. A  jazykový týždeň. Prišli k nám dvaja anglickí lektori, mladí manželia, ktorí sa nám celých päť dní venovali. Zo začiatku sme mali stres, ale ako náhle sme sa zoznámili a začali  komunikovať zistili sme, že sú veľmi milí. Keď sme nejaké slovo nerozumeli, tak sa nám ho snažili čo najjednoduchšie vysvetliť. Avšak, bol to pre nás týždeň plný zábavy, tvorivosti, niekedy až prekonávaní samých seba a zároveň obohatenie našej slovnej zásoby. Boli sme rozdelení na dve skupiny a počas dňa sa lektori vymieňali, takže sme sa mali príležitosť zoznámiť sa s oboma. Naučili sme sa veľa nových anglických slov, skúšali sme  používať pri vyslovovaní slov správny anglický prízvuk. V skupinkách sme vytvárali naše vlastné štáty, kde sme si navrhli ako bude vyzerať náš štát, vymysleli sme si hymnu, názov, zákony, jazyk, typické jedlo a tradičné oblečenie... Potom sme si spoločne prezentovali naše výtvory. Mali sme prezentáciu o tom, ako môžeme cestovať výhodne po svete. Rozprávali sme sa o dilemách vo svete, vysvetľovali nám  frázy, s ktorými sa môžeme stretnúť pri návšteve anglicky hovoriacej krajiny. Zároveň nám tiež prezradili niečo o Londýne, na čo si máme dávať pozor, keďže  sa tam tento školský rok spolu s našimi učiteľkami angličtiny Lenkou Slaziníkovou a Lenkou Jarošovou chystáme. Počas celého týždňa sme popri všetkých aktivitách mali za úlohu spoločne vytvoriť náš vlastný festival jedna aj druhá skupina. Spoločne sme vymysleli vlastný názov a tému festivalu, dátum kedy sa bude konať, pre toho bude určený a koľko budú stáť vstupenky. Dostali sme zadané, že sa na ňom má  zúčastniť 100 000 ľudí a maximálne sme mohli použiť 10 000 zamestnancov. Každý v skupine mal inú úlohu, ktorej bol „lídrom“ a musel všetko vymyslieť, aby veci správne fungovali, vypočítať si rozpočet, získať sponzorov, mať kreatívne nápady  a zvoliť si správny počet zamestnancov. Úlohy boli rôzne napr.: zabezpečiť miesto, kde sa festival bude konať, ubytovanie, parkovanie, hudbu, svetlá, umelcov, celkový program a atmosféru, jedlo, pitie, sprchy, parkovanie, navrhnúť svoj vlastný merch... Bola to pre nás výzva, ale spoločnými silami sme to zvládli. V piatok na konci týždňa sme si prezentovali naše dva festivaly, dostali certifikáty o absolvovaní kurzu a rozlúčili sa. Myslím si, že to bola pre nás dobrá skúsenosť a veľmi sa nám celý jazykový týždeň páčil.

                                                                                                                     Miriam Belásová, 2. A

          Fotogaléria


          Jazykový týždeň III. A

          Počas jazykového týždňa od 12. do 16. júna 2017 študentky III. A mali možnosť zdokonaliť sa v angličtine, hlavne v komunikácii. Umožnili im to aktivity, ktoré im pripravili anglickí lektori Mary a Rob z agentúry Talktalk.

          A čo hovoria na jazykový týždeň samotné študentky? Tu sú vyjadrenia niektorých z nich:

          - páčilo sa mi, že sme boli nútené rozprávať po anglicky a hrali sme zaujímavé hry, scénky, 10 minút sme rozprávali na určitú tému,

          - museli sme veľa rozprávať, nezáležalo až tak na tom, či to bolo gramaticky správne,

          - lektori boli super a vždy nám všetko ochotne vysvetlili,

          - mali sme veľa zaujímavých aktivít, napr. rôzne hry, kvízy, dialógy, zažili sme kopec zábavy,

          - lektori boli milí, zábavní, dobré bolo, že sme museli rozprávať po anglicky nielen pred celou triedou, ale aj medzi sebou v skupine,

          - páčilo sa mi, že sme nebrali žiadnu nudnú teóriu, ale celé to bola hra a súťaženie,

          - hovorili sme len po anglicky, bolo to niečo iné, nové, zaujímavé, lebo prostredníctvom hier sme sa naučili veľa nových slov.

          Z toho, ako hodnotia jazykový týždeň niektoré študentky, je jasné, že hodiny s lektormi si užívali, zdokonalili si hlavne komunikačné zručnosti a rozšírili si slovnú zásobu a získané vedomosti budú môcť využiť na maturitách v budúcom školskom roku.

          Fotogaléria


          Poznávací zájazd do Anglicka

          Naši študenti  1. a 2. ročníka sa počas jazykového týždňa zúčastnili poznávacieho zájazdu do Anglicka od 4.6 do 9.6.2017. Cieľom cesty bolo na vlastné oči vidieť pamätihodnosti, ktoré žiaci poznajú z kníh a vyučovacích hodín, absorbovať atmosféru multikultúrnej krajiny, porovnať životný štýl u nás a v Anglicku, taktiež si vyskúšať úroveň jazykových schopností.

          Názory účastníkov zájazdu:

          „Predtým, ako som začal chodiť na OA, hovoril som si, že zájazd do Anglicka, ktorý sa tu organizuje, je mojím snom. Vtedy som ešte netušil, že sa mi čoskoro  splní. Z Považskej sme vychádzali  4.6.2017 v skorých ranných hodinách. Vôbec mi  neprekážalo, že cesta trvala 26 hodín, pretože cestovanie je v mojom rebríčku záľub na prvom mieste. Všetky pamiatky, ktoré sme navštívili, sa mi veľmi páčili. Ale mojím najväčším zážitkom bolo London Eye. Rodiny, v ktorých sme boli ubytovaní, boli milé a pohostinné .

          Tento výlet mal len jednu chybičku krásy, ktorým bolo to, že trval krátko. Tento môj dream trip by som si chcel ešte zopakovať.“

          „Po únavnej 26-hodinovej ceste sme sa konečne dostali do Londýna. Mesto pôsobilo vcelku pokojne aj napriek udalostiam predchádzajúcich dní. Počasie bolo veterné po celý náš pobyt, mali sme však šťastie, že pršalo len jeden deň, ktorý sme strávili na hrade Windsor. Kvôli uzavretej diaľnici sme nestihli navštíviť Britské múzeum. V stredu sme si užili kúsok anglickej prírody v podobe Stonehenge a odtiaľ sme odišli navštíviť kúpeľné mesto Bath, kde sme obdivovali jeho architektúru. Zvyšok Londýna sme si pozreli vo štvrtok, kde sme začali pri  Westminster Abbey, Big Bene a zvyšok dňa sme nakupovali na Oxford Street. Naša rodina bola veľmi milá a zhovievavá, aj keď sme u nich nestrávili veľa času, cítili sme sa tam veľmi príjemne. Celý výlet bol výborný, odchádzali sme  s množstvom zážitkov a skúseností a opäť by sme ho absolvovali.“

          „Poznávací zájazd nás určite nesklamal a splnil všetky očakávania. Zo začiatku sme mali strach kvôli útoku, ktorý sa stal predchádzajúcu noc a taktiež nás vystrašili utečenci v Normandii, ale všetky obavy  zmizli po nastúpení na trajekt. Spriatelili sme sa s nebojácnou čajkou, ktorú sme pomenovali Karla. Nadránom, pri východe slnka, nás očarila krása bielych útesov pri Doveri, zároveň sme sa tešili na to, čo si pre nás pripravil Londýn. Ako prvú sme navštívili najzelenšiu časť Londýna Greenwich, odkiaľ sa nám naskytol veľkolepý pohľad na mesto a na jedno z bývalých kráľovských sídiel. Neskôr sme sa presunuli do centra, kde sme navštívili Tower Bridge, St. Paul’s Cathedral, Tower of London, prešli sme sa po moste pred katedrálou, ktorý sa objavil vo filme Harry Potter.

          Večer nás čakalo stretnutie s rodinami. Privítala nás nízka, milá černoška s malým synom. Bývali sme v malom útulnom domčeku v radovej zástavbe. Druhý deň sme začali s typickým anglickým  upršaným  ránom. Smerovali sme do Windsoru. Cestu nám znepríjemnila  a predĺžila nehoda na diaľnici, avšak za tento čas sa aspoň ukľudnilo počasie a vykuklo slnko. Prezreli sme si  kráľovské sídlo a v malebnom mestečku sme nakúpili prvé suveníry. Tretí deň našej cesty viedol na veterný Stonehenge a do nádherného  a slnkom prežiareného kúpeľného mestečka Bath so starorímskymi  kúpeľmi. Štvrtý, posledný deň, sme navštívili srdce Londýna Big Ben, pozreli korunovačný kostol, Buckinghamský palác, Trafalgar Square, Piccadilly Circus a na záver sme mali možnosť nakupovať na veľkolepej Oxford Street. Rozchod sa nám zdal príliš dlhý a z posledných síl sme sa presúvali k autobusu na cestu domov.

          Počas pobytu sme spoznali život v anglickej rodine, cestu poschodovým londýnskym autobusom, rýchlym a vždy plným metrom a užili si  uponáhľaný londýnsky život.“

          „4. -9. júna sme sa zúčastnili poznávacieho zájazdu do Anglicka. Pre mňa bolo najzaujímavejšou skúsenosťou to, že sme bývali v rodinách, a tak sme mohli vidieť v praxi bežný život v Londýne, skúsiť  ho na vlastnej koži a byť odkázaní len na svoju angličtinu.

          Ľudia v Anglicku mi pripadali milí a zdvorilejší ako u nás. A viac sa usmievali, čo sa mne osobne veľmi páčilo. Taktiež sa mi páčilo, že vždy, keď sme sa presúvali autobusom, púšťali nám dokumenty a  filmy o Anglicku alebo pamiatkach, ktoré sme mali navštíviť, takže sme si vedeli lepšie predstaviť život v minulosti a získali sme veľa zaujímavých informácií a využili sme tak čas pri cestovaní.

          Okrem nášho autobusu sme sa prepravovali aj typickým double deckerom, metrom a DLR-kom, čo bolo pre nás zaujímavé.

          Samozrejme, videli sme všetky známe pamiatky a pani sprievodkyňa nám o nich hovorila mnoho zaujímavostí z minulosti, ale aj súčasnosti.

          Cesta do Anglicka i späť bola veľmi únavná, ale oplatila sa a všetky naše zážitky stáli za to.

          Keby som sa mala znova rozhodnúť, či si cestu zopakovať,  určite by som išla znova.“

          Fotogaléria


          Náš jazykový týždeň

          12. 12.- 16. 12. 2016 sme zažili náš prvý jazykový týždeň. Po minuloročnej skúsenosti, kedy sme boli vo Švajčiarsku na poznávacom zájazde, prišla chvíľa, kedy sme mohli zažiť na vlastnej koži 5 hodín denne plynulej nemčiny počas celého týždňa.

          Naše pocity boli zmiešané, báli sme sa, že nebudeme rozumieť, zároveň sme sa tešili, že si vyskúšame našu nemčinu.Vo chvílach, keď sme nerozumeli sme si navzájom pomáhali. Tento týždeň si všetci chválime. Zažili sme veľa zábavy pri hrani hier, dialógoch ale aj pri rozhovoroch s našou nemeckou lektorkou. Na konci týždňa sme niektorí boli  ponemčení a občas sa nám stávalo, že sme neodpovedali po slovensky, ale po nemecky.

                      Určite by sme si tento týždeň zopakovali a tešíme sa na ďalšie jazykové týždne, ktoré sú pred nami.

                                                                                                                                                                 Kolektív 2.A

          Denník (pdf)
          Tagebuch (pdf)


          Námorná výprava do Portsmouth alebo študijno-vzdelávací zájazd Obchodnej akadémie Považská Bystrica v južnom Anglicku

          Spoznávať krásy južného Anglicka, jeho pamätihodnosti, životný štýl jeho obyvateľov, ale hlavne zlepšiť si komunikačné schopnosti  v angličtine sa vybrali študenti II. A, II. B a III. A v čase od 5. do 10. júna 2016. Po niekoľkých hodinách sa k nám pridali aj žiaci zo základnej školy v Čechách, keďže sme nenaplnili celý autobus našimi žiakmi. Po dlhej ceste, ktorá sa začala skoro ráno, sme sa tunelom cez Lamanšský kanál dostali  po vyše dvadsiatich hodinách do krajiny Albionu a tá nás privítala krásnym slnečným počasím, ktoré nám vydržalo počas celého pobytu.

          Našou prvou zastávkou v Anglicku bolo prístavné mesto Portsmouth, sídlo anglického vojenského námorníctva, rodisko Ch. Dickensa, ktorého súčasnou dominantou je 170 m vysoká vyhliadková veža v tvare lodnej plachty Spinnaker Tower. Navštívili sme tu slávnu loď Victory, na ktorej sa plavil a bol aj smrteľne ranený admirál Nelson, ktorého socha sa nachádza na stĺpe uprostred Trafalgarského námestia v Londýne, absolvovali sme vyhliadkovú plavbu loďou okolo prístavu, užili si atrakcie Action Studios, pozreli si obchodné centrum mesta, oddychovali na pláži, poniektorí po prvýkrát videli vznášadlo (hovercraft) a v podvečer sa stretli s anglickými hostiteľskými rodinami, ktoré nám poskytli prechodný domov na niekoľko dní. Na toto stretnutie sa všetci tešili, ale aj sa ho trochu obávali, pretože pre väčšinu študentov to bolo prvé stretnutie s rodenými Angličanmi. Všetci to však zvládli na jednotku aj vďaka ústretovosti anglických rodín.

          Ďalší deň nám priniesol návštevu jedného z najznámejších miest Anglicka - Stonehenge, prehistorickej, niekoľko tisícročí starej pamiatky. Pre nikoho z nás to neboli len obyčajné kamene, ale hlavne symbol dávnej histórie Anglicka a miesto magického významu. História na nás dýchala aj pri návšteve dvoch historických miest a ich gotických katedrál – Salisbury a Winchester. V tej prvej sa natáčili niektoré zábery filmu Harry Potter, nachádza sa tu významný historický dokument Magna Carta a v tej druhej, jednej z najväčších v Európe, je pochovaná známa anglická spisovateľka Jane Austen. V meste Winchester, kedysi sídle anglosaských kráľov, sme mali možnosť vidieť aj okrúhly stôl kráľa Artuša, ktorý sa nachádza v Great Hall. Údajne ho vyrobil čarodejník Merlin a za ním si boli všetci rytieri rovní, keďže nikto nesedel za vrch stolom.

          Nasledujúci deň sme sa z mesta Southampton loďou dostali na ostrov Wight, najväčší a druhý najobývanejší anglický ostrov. Našou destináciou na tomto ostrove bolo mesto Cowes, ktoré sa delí na východné a západné, takže sme ešte museli použiť kompu (v angl. chain ferry) a po 45-minútovej prechádzke sme sa dostali do Osborne House, bývalého letného sídla kráľovnej Viktórie (vládla od r. 1837 do r. 1901).  Kráľovská rodina ho darovala štátu a dnes patrí do národného dedičstva (English Heritage). Nie div, že kráľovná Viktória si toto miesto zamilovala. Páčil sa nám nielen dobre udržiavaný interiér, ale aj nádherný park, ktorý viedol až k moru. Boli by sme tu strávili oveľa viac času, ale mali sme pred sebou ešte prehliadku mesta Southampton, odkiaľ vyplávalo mnoho lodí, ktoré dopravili Európanov až do Ameriky, bohužiaľ to šťastie nemali pasažieri Titanicu. Všetci, ktorí sa  na Titaniku potopili, majú tu pamätník. V centre tohto mesta sme si nenechali ujsť nákupy darčekov hlavne v Primarku a Poundlande.

          Čo by to bol za výlet do Anglicka bez návštevy hlavného mesta Londýna? Ten nám otvoril svoju náruč v posledný deň nášho pobytu v Anglicku. Zastavili sme sa pri väčšine známych pamätihodností, ktoré navštevujú všetci turisti, ale najviac času sme strávili na hrade Tower, ktorý je symbolom britskej monarchie, pretože sú tu umiestnené britské korunovačné klenoty. Jeho najstaršiu časť, White Tower,  dal postaviť W. Dobyvateľ ešte v 11. storočí. K Toweru patria aj povestné havrany, ktoré majú pristrihnuté krídla, aby neuleteli, pretože Tower bez havranov by znamenal koniec britskej monarchie, a neďaleký Tower Bridge. K Toweru sme sa dostali plavbou po rieke Temži lodným busom, ale cestovali sme aj metrom, poschodovým double deckerom a lanovkou ponad rieku Temžu, ktorá bola postavená v r. 2012, keď sa v Londýne konali letné olympijské hry.

          Počas svojho pobytu v Anglicku sme mohli vidieť a vyskúšať si niekoľko spôsobov dopravy, oboznámiť sa s dôležitými symbolmi anglickej histórie, ochutnať typické anglické jedlá a nápoje, vidieť, ako a v akých domoch bývajú anglické rodiny, vyskúšať si konverzáciu v rodinách i v obchode a získať poznatky o živote v tejto krajine z prvej ruky, ktoré nenájdeme v žiadnych učebniciach angličtiny. Určite každý po absolvovaní tohto zájazdu by zvládol bez problémov porozprávať o živote v krajine, ktorej jazyk sa učí. Verím, že takmer všetci by neváhali a pri najbližšej príležitosti by túto krajinu minimálne ešte raz navštívili bez ohľadu na to, že v budúcnosti nebude členom EÚ.

          video (wmv - 450MB)
          prezentácia (pptx - 40MB)

                                                                                                                                Mgr. J. Gicová


          The maritime expedition to Portsmouth or the school trip of Business Academy Považská Bystrica in Southern England

          Some students of three classes and two teachers of Business Academy Považská Bystrica set off on a long  journey to get to know the beauties of the south of England, its  historical sights, the way of life of its inhabitants, and especially, to improve the communication skills in English during the week of   5-10 June, 2016.

          After several hours´ ride some pupils of a Czech primary school (we travelled with a Czech travel agency) joined us to fill up the coach. The journey started early in the morning, and after more than 20 hours we finally got through the  Channel Tunnel to England. The Albion Country welcomed us with open arms and surprisedly with the sunny weather. By the way, we were lucky with the weather all the time spent in England.

          Our first stop in England was Portsmouth, a famous port and the seat of the British Navy, also famous writer  Ch. Dickens´ birthplace. Its dominant feature is Spinnaker Tower, 170 m high scenic tower. We visited famous ships Victory and Warrior, went on a sightseeing cruise around the port, enjoyed the attractions of Action Studios, were shown round the modern shopping centre, relaxed on the beach and saw the hovercraft. Finally, in the evening we met our English host families whose houses became our temporary homes for some days. The students were all looking forward to this meeting, even though some of them were scared, because it was their first contact with the native Englishmen. They all managed it, also thanks to the English helpfullnes.

          The next day after English breakfast and saying the first impressions and experiences to each other, we visited one of the most famous English attraction - Stonehenge - prehistoric and several milleniums´ old. It does not mean only ordinary stones , but it is the symbol of long English history and the place of magical importance. We could also see and feel the English history during our visit to two historic towns and their cathedrals - Salisbury and Winchester. In the first mentioned some shots of Harry Potter film series had been made and the important historical document Magna Carta is kept. In Winchester Cathedral, one of the biggest in Europe, English writer Jane Austen is buried. In the town of Winchester, the former seat of Anglo-Saxon kings, we could see the round table of King Arthur and his knights.

          Next morning we got to Southampton, and then by ship to The Isle of Wight, the biggest and the second most populated of the British islands. Our destination here was the town of Cowes, devided into two parts and so we had to use chain ferry, after the followed-up 45 minutes´ walk we got to Osborne House, the former summer residence of Queen Victoria. The royal family gave it as a present to the state and today it belongs to the English Heritage. No wonder the Queen loved staying here, we liked the well kept interior too, but also the wonderful park and its gardens leading up to the sea. We would have spent more time here, but we also wanted    to see the centre of Southampton. Many ocean liners started their voyage in its port and carried the Europeans to the North America. However,  many passengers of Titanic were not so lucky and those who sank, have their memorial in this city. Also, we bought some souvenirs and presents here in Primark and Poundland shops and the next morning we thanked our English host families for having us and said goodbye to them.

          What kind of trip to England would it be without visiting the capital city of London? This city gave us a warm welcome on the last day of our stay in England. We went round London and stopped at its most famous sights visited by many tourists.  We spent most time in Tower, the symbol of the British monarchy because the crown jewels are kept here. Its oldest part was built by William the Conqueror in the 11 century. We could also see  The Tower Bridge nearby and the ravens in Tower which have had their wings trimmed not to be able to fly away as Tower without the ravens would mean the end of the British monarchy. We got to Tower by a river taxi on the Thames, but in London we also travelled by other means of transport – underground, double-decker buses, and cable car built above the Thames in 2012 when the summer Olympic Games were held in London.

          After buying some food for the long journey home and spending last pounds in the souvenir shops, we said goodbye to England and headed for the Continent.

          During our stay in England we could see and experience several means of transport, we got acquainted with the important symbols of the English history, tried typical English meals and drinks and saw where and how English people live. We could also speak to native Englishmen and get the first hand knowledge about the life in this country which cannot be found in any English textbook. Each participant of the trip would definitely manage to talk about the life in England at the exams. I believe that all the students would not hesitate to visit this country once again if they had a chance to do so, inspite the fact that Great Britain will not be the member of the EU any more.

                                                                                                                                            J. Gicová


          Jazykový týždeň II. A a III. A s anglickými lektormi

          Ako to už býva na obchodnej akadémii zvykom, každý rok sa pre študentov jazykových tried organizuje jazykový týždeň, kde si študenti môžu otestovať svoje jazykové schopnosti v anglickom jazyku a komunikovať s lektormi z rôznych anglicky hovoriacich krajín. Ani tento rok však nebol výnimkou, a tak sme od pondelka 6. júna spíkovali  s troma britskými lektormi.

          Hneď v pondelok k nám zavítal Andrew, ktorý nielen svojím pútavým rozprávaním, ale aj príbehmi zo života ohromil každú z nás. Zo začiatku sme hrali dobre známu hru 2 pravdy a 1 lož, kde sme museli hádať, ktorý príbeh z jeho života nie je pravdivý. Neskôr sme pracovali v skupinkách, vybrali dovolenkovú destináciu a naplánovali celotýždenný program. Po 3. vyučovacej hodine však nášho lektora vystriedala žena, Stephanie, ktorá nám taktiež veľmi pútavo rozprávala o svojom živote v Anglicku.

          V utorok sme spoznali ďalšieho lektora, Michaela, ktorý nás prekvapil už len svojím príchodom na hodinu. Po ňom nasledovalo zoznamovanie sa a veľa zábavných aktivít. Nechýbalo ani bolenie v bruchu a slzy v očiach od neustáleho smiechu, keď sa Miško, ako sme ho oslovovali, pokúšal vysloviť ťažké slovenské slovíčka.

          V stredu sme mali opäť Stephanie, ktorá si pre nás pripravila aktivitu s názvom Turistické informačné centrum a našou úlohou bolo vymyslieť čo najzaujímavejšie miesto na zemi, vytvoriť vlastný leták a prezentovať ho pred ostatnými spolužiakmi. Poobede sa konal výstup na Považský hrad, kde sme mali možnosť ukázať našim lektorom krásy Považia a dozvedieť sa viac zaujímavostí o ich živote.

          Vo štvrtok sme zasa s Miškom vymýšľali nový, ešte neexistujúci produkt, a hrali sme sa na investorov, ktorí mali na spomínaný produkt poskytnúť financie.

          No a nakoniec piatok, posledný deň nášho jazykového kurzu. Spolu so Stephanie sme písali vlastné životopisy a uchádzali sme sa o prácu v školách, ktoré vymysleli naše spolužiačky. Na konci vyučovania sme boli odmenení certifikátom a naše zážitky a úsmev na perách sme zvečnili na fotografii.

          Všetci sme veľmi šťastní, že sme sa mohli absolvovať tento jazykový týždeň, získať nové vedomosti a skúsenosti a dúfame, že na budúci rok nás čakajú počas jazykového týždňa ďalšie skvelé zážitky.

          M. Dúlovcová II. A


          Nadčasový Ľudovít Štúr

          Dňa 25. 11. 2015 som sa spoločne s mojimi spolužiačkami zúčastnila odborného seminára. Tento seminár niesol názov Nadčasový Ľudovít Štúr, ktorý organizovala Mestská knižnica v Pov. Bystrici v kine Mier. Spoločne s nami sa ho z našej školy zúčastnili aj triedy 4. A a 4.D s vyučujúcimi profesorkami pani Miklošovou, Gicovou a Jarošovou. Kino Mier sa zaplnilo aj študentami základných škôl PB, taktiež študentami gymnázia. Pozvaný bol aj primátor mesta Pov. Bystrica, ktorý sa, žiaľ, nedostavil kvôli pracovným povinnostiam.

          Seminár otvorila a ako prvá prednášala PhDr. Ľubica Juríčková, ktorá začala naozaj veľmi pútavo prednášať o tom, prečo si Ľ. Štúra musíme pripomínať aj dnes a výstižne a zaujímavo opísala celý jeho život. Do tohto jej preslovu bol zakomponovaný aj spev a husle, čo sa mi veľmi páčilo, pretože sa to k téme hodilo a celkovo oživilo atmosféru.

          Po vyčerpávajúcej prednáške PhDr. Juríčkovej nám ešte bližšie priblížila Ľ. Štúra Mgr. Dominika Tekeliová, PhD., ktorej prednáška bola poňatá trocha odlišnejšie a bolo v nej použitých viacero odborných termínov, ktoré si myslím neboli až také vhodné, nakoľko boli na seminári žiaci základných škôl. My a žiaci štvrtého ročníka sme mali menší problém im občas porozumieť.

          Následne sme si vypočuli naozaj nádherne podaný prednes od Márie Schlosserovej z diela Ľuda Zúbka Jar Adely Ostrolúckej. Ďalej nám Mgr. Katarína Žeňuchová priblížila fakty o J.I. Bajzovi trocha z iného uhla, a to prednáškou o Jozefovi Ignácovi Bajzovi. A ako posledný prednášajúci bol PhDr. Ján Galík, ktorý nám predstavil krátky film, moderne spracovaný život Ľ. Štúra, ktorý sa mi veľmi páčil. Záver prednášky patril opäť M. Schlosserovej, ktorá sa do prednesu umeleckej poézie naozaj vžila, a tak pekne ukončila seminár.

          Z celého seminára ma najviac zaujala prednáška od PhDr. Juríčkovej, ktorá ma najviac zaujala svojím vystupovaním a najviac som si z nej odniesla o Ľ. Štúrovi. Ale taktiež krátky film od PhDr. Galíka mi priniesol pohľad na to, ako by to vyzeralo, keby Ľ. Štúr neuzákonil spisovnú slovenčinu a ako by to vyzeralo, keby žil dnes medzi nami. Tento seminár mi v budúcnosti pomôže hlavne pri maturitných skúškach. 

            

          Gabriela Bulková


          Naša cesta za umením

          Hovorí sa, že umenie dnešnú mládež nezaujíma, ale na našej škole je opak pravdou, študenti vždy radi využijú príležitosť zúčastniť sa divadelného predstavenia.

          23. 10. 2015 sa triedy I. A, III. B, III. D, IV. B pod vedením triednych profesorov vybrali do hlavného mesta, aby si v SND pozreli predstavenie Nevesta hôľ od Františka Švantnera. Už samotný názov napovedal, že predstavenie bude náročné pre diváka, pretože patrí do obdobia naturizmu. Pochopiť zložité výstupy, viacvýznamové dialógy a symboly nebolo jednoduché, ale dôležité je, aby sme vychovali diváka náročného, nielen takého, ktorý sa uspokojí s komédiou.

          Zárukou hodnotného predstavenia bolo aj herecké obsadenie. Hlavné úlohy stvárnili: D. Heriban, J. Vajda, P. Vajdová, A. Bárta, D. Jamrich, S. Valentová a ďalší. Okrem hereckých výkonov umelecký dojem umocnila scéna, ktorá simulovala atmosféru slovenských vrchov padajúcou vodou, potokom a vatrou.

                     

          A takto videli predstavenie naši žiaci:

          „Atmosféra na začiatku predstavenia bola úžasná, hrobové ticho v hľadisku naznačovalo, že každý očakáva strhujúci dej. Aby som bol úprimný, musím povedať, že v niektorých momentoch mi dej unikal, pretože výstupy boli skutočne náročné. Za najzaujímavejšie považujem záverečné scény, ktoré viedli k rozuzleniu deja. Myslím si, že vtipné dialógy zaujali viac ako pikantné scény. Už teraz sa teším na ďalšie divadelné predstavenie.“

          „Divadlo bolo fajn, aj keď som niektorým výstupom veľmi neporozumel. Celkový dojem však bol veľmi príjemný. Prežil som super deň, bolo to príjemné odreagovanie sa od školy.“

          „Moje dojmy z divadla sú zmiešané. Na jednej strane predstavenie bolo veľmi zaujímavé, herci hrali profesionálne a bolo sa na čo pozerať. Bol to výborný umelecký zážitok. No na druhej strane bolo predstavenie veľmi náročné pre diváka, ktorý sa v literatúre až tak nevyzná.“

          „ V SND sa mi veľmi páčilo, predstavenie bolo zaujímavé. Lyrizovaná próza bola pre mňa niečo nové. Veľa známych hereckých tvárí stvárnilo hlavné postavy. Dej bol náročný na pochopenie, ale veľmi dobre spracovaný a premyslený do najmenších detailov. Išiel by som ešte raz na také predstavenie.“

          Cesta za umením pokračovala 12. 11. 2015 do Nitry, kde v Divadle Andreja Bagara si naši študenti mali možnosť pozrieť hru Cyrano z Bergeracu.

          Hneď pri vstupe do divadla dýcha na návštevníkov umenie prostredníctvom vystavených kostýmov, fotografií zo slávnych hereckých scén alebo hereckých legiend. Aj kulisy a dobové kostýmy na hru Cyrano z Bergeracu boli prepracované do posledného detailu a dôveryhodne dopĺňali obdobie, v ktorom sa dej odohrával. Jedna z najznámejších hier má päť dejstiev a je veršovaná, toto bola asi skutočnosť, prečo sa niektorým študentom zdala náročnejšia na sledovanie deja. Príbeh bol založený na troch postavách. Dlhonosý Cyrano píše listy Roxane namiesto svojho priateľa Kristiána, pričom sa sám do nej zamiluje. Svoje autorstvo a svoju lásku priznáva Cyrano Roxane až tesne pred smrťou. Aj napriek telesnej nedokonalosti Cyrano zosobňuje rytierskosť, odvahu a talent.

           „Do divadla chodím veľmi rád, je to príjemné odreagovanie sa a úžasný relax. Čo sa týka hry, myslím si, že bola super, ale niekedy sa mi zdala príliš dlhá, tým aj nudná.  Páčilo sa mi, že príbeh bol spracovaný pomocou veršov. Bolo to niečo nové pre mňa. Herecké výkony boli úžasné. Som presvedčený, že návšteva divadelného predstavenia má vždy opodstatnenie. A Nitra je tiež krásne mesto.“

          „Do divadla nechodím často. Bol som rád, že nás pani profesorky zobrali do Nitry, ktorá sa mi veľmi páči a taktiež aj divadlo v tomto meste. Čo sa týka predstavenia, obdivujem hercov, ako sa mohli naučiť naspamäť veršované dialógy.“ 


          Exkurzia v rodisku Ľ. Štúra

          Rok 2015 vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR za rok Ľ. Štúra. Dôvod je prostý. Pripomíname si 200. výročie narodenia tohto významného slovenského jazykovedca, politika, novinára, pedagóga, spisovateľa, filozofa a predovšetkým vedúcu osobnosť slovenského národného života v období romantizmu.

          Ľ. Štúr sa narodil 28. októbra 1815 v Uhrovci, kde bol jeho otec učiteľom v evanjelickej škole. Pri tejto príležitosti sa na Slovensku i v zahraničí organizuje mnoho podujatí a my na Obchodnej akadémii sme sa rozhodli navštíviť dedinu Uhrovec, jeho rodisko, ktoré sa nachádza v Trenčianskom kraji neďaleko Bánoviec nad Bebravou. Túto možnosť mali študenti I. D a II. A a spolu s nimi slovenčinárky A. Piechová a J. Gicová . Ľ. Štúr, jeho dielo a kodifikácia spisovnej slovenčiny  je témou, ktorá sa preberá na hodinách slovenského jazyka a literatúry a je zaradená aj do maturitných otázok.

          V Uhrovci sme navštívili Štúrov rodný dom, pozreli si expozíciu, ktorá sa nachádza v dvoch miestnostiach, a ako prví sme si mali možnosť pozrieť krátky dokument venovaný jeho činorodému životu. Je pozoruhodné, koľko vecí dokázal zvládnuť Štúr. Na vtedajšiu a aj na dnešnú dobu bol jednoducho génius.

          V tom istom dome sa narodil o 106 rokov neskôr významný slovenský politik Alexander Dubček. Jeho životu je venovaná expozícia v poslednej miestnosti a dokument, ktorý sme si pozreli, priblížil študentom Dubčekov neľahký život, politické názory i tragickú smrť.

          Táto exkurzia rozšírila a upevnila vedomosti študentov, ktoré získali na hodinách slovenského jazyka a literatúry a dejepisu.

                                                                                                                                Mgr. J. Gicová     


          Jazykový týždeň III.A a IV.A triedy

          Súčasťou učebných osnov pre jazykové triedy je aj absolvovanie jazykových týždňov s programom zameraným na zdokonaľovanie sa v cudzom jazyku. Od 15.12. do 19.12.2014 III.A a IV.A trieda absolvovala jazykový týždeň ANJ, ktorý bol poznačený predvianočnou atmosférou, v rámci ktorej žiaci s anglickým lektorom porovnávali vianočné zvyky na Slovensku a v anglicky hovoriacich krajinách, mali možnosť ochutnať typický anglický puding, hovorili o najobľúbenejších receptoch v ich rodinách. Zisťovali a odprezentovali udalosti z histórie Považskej Bystrice a Slovenska.

          Jednou z najzaujímavejších aktivít bola návšteva muzikálu Obchod na korze na Novej scéne na motív novely od Ladislava  Grosmana .  Českú kinematografiu preslávil tento film v roku 1965, kedy bol ocenený Oscarom. Hlavnú úlohu hral Jozef Kroner. Hlavnou témou je arizácia židovského majetku a deportácia Židov zo Slovenska počas Slovenského štátu v roku 1942. Dielo je zároveň aj o svedomí a zodpovednosti obyčajného stolára Tóna Brtka, ktorý sa ocitá v hraničnej životnej situácii.

          Žiaci v anglicky napísanej recenzii vyjadrili názor na spracovanie témy, hodnotili umelecké stvárnenie diela a herecké výkony.

          Názory žiakov na jazykový týždeň:

          „Počas jazykového týždňa na našej škole sme sa zúčastnili muzikálu v Bratislave, vylepšovali sme si úroveň angličtiny s lektorkou Erikou a robili množstvo zaujímavých aktivít. Nechceli sme sa nechať zahanbiť, preto na hodinách s Erikou sme sa snažili zo seba dostať to najlepšie, čo z angličtiny ovládame.“

          „Z jazykového týždňa sa mi páčil výlet do Bratislavy, bolo to pre mňa oživenie, pretože sme celý deň neboli len v škole. A piatok bol asi druhý najlepší deň, lebo sme varili punč a boli sme všetci spolu, nie rozdelení do skupín.“

          „Nikdy som v divadle nebola. Muzikál bol pre mňa niečo nové a veľmi zaujímavé. B.Turzonovová, O.Kováľ, K.Čálik boli úžasní. Zmena scény bola plynulá a perfektne pripravená. Spolu s ľuďmi hrali aj dva malé psíky, ktoré pôsobili tiež veľmi presvedčivo. So svojím prvým divadelným zážitkom som bola veľmi spokojná. Neočakávalo sa od nás len si pozrieť predstavenie, ale aj vyjadriť svoj názor v angličtine. To si myslím, že sme urobili na dobrej úrovni.“

          „Ako každý rok pár dní zo školského roka venujeme výhradne anglickému jazyku. Práve to bol môj dôvod výberu jazykovej triedy. Vidím v tom samé pozitívne veci. Oddýchneme si od účtovníctva a ekonomiky, môžeme rozvíjať anglický jazyk vďaka aktivitám, na ktoré počas normálneho vyučovania nie je čas. V priebehu jedného týždňa sme sa stihli zabávať aktivitami v angličtine a tiež pripraviť na niektoré maturitné témy. Nechýbalo ani pozeranie amerického filmu v origináli. Veľká zmena a dobrá skúsenosť sú hodiny s lektorkou. Jeden deň sme zavítali do bratislavského divadla, návštevu ktorého sme spojili aj s návštevou vianočných trhov.“


          slov-nd-1377260566.jpg


          Triedy I.A, II.A, II.D a III.A v SND

           

          Dňa 6. 11. 2014 sme sa zúčastnili divadelného predstavenia Bál od Boženy S. Timravy v SND.

          Z Považskej Bystrice sme vyrazili po piatej vyučovacej hodine. V triedach bola pred odchodom úžasná atmosféra, všetci sme sa tešili, hlavne dievčatá, kedy uvidia na vlastné oči ich veľký idol – Jána Koleníka. Prevládal aj mierny chaos, pretože dievčatá chceli vyzerať dokonale, každá nahodila svoj najlepší outfit.

          Mysleli sme si, že cesta autobusom bude nudná a zdĺhavá. Ale opak bol pravdou. Spievali sme, rozprávali sme sa, ale hlavne sme boli plní očakávaní, či uvidíme „hviezdne obsadenie,“ ako nám sľuboval program.

          Tri hodiny pred predstavením sme si mohli pozrieť Bratislavu, urobiť nákupy a občerstviť sa. Potom sme sa v sprievode našich super profesoriek presunuli do divadla. Národné divadlo, v ktorom väčšina z nás bola prvýkrát, pôsobilo obrovským dojmom. V sále, kde sa odohrávalo predstavenie, sme sa cítili už komfortnejšie.

          B_07.jpgPostupne na javisko začali prichádzať herci, na ktorých sme sa najviac tešili. Bol to Koleník, Bárta, Vajda, Magálová, Mórová, Studenková... Jedným slovom celá herecká elita. Ich herecké výkony nezaostávali za ich zvučnými menami. Aj keď sme očakávali klasiku, dej posunuli vtipnými hláškami do humornej roviny. Môžeme povedať , že celé 3-hodinové predstavenie by sme si s radosťou zopakovali. V závere predstavenia boli herci odmenení obrovským potleskom a standing ovation.

          Po skončení predstavenia sme sa rozdelili do dvoch autobusov a vyrazili sme na cestu domov. Niektorí zaspali po pár minútach cesty.

          Príchod do Považskej Bystrice si už asi nikto nepamätá, spali sme všetci, lebo bolo neskoro po polnoci. Ale neľutujeme, že sme sa tohto divadelného predstavenia zúčastnili, pre nás to bol úžasný zážitok. 


           

          Obchoďáci v Rakúsku

          Unser Aufenthalt auf dem Semmering (pdf)

          V dňoch od 1. 6 do 6. 6 2014 sa študenti obchodnej akadémie pod vedením pani profesorky Rosinovej a pani profesorky Dudrovej zúčastnili jazykového kurzu v hoteli v Steinhause am Semmering. Mali jedinečnú príležitosť zlepšiť sa v nemeckom jazyku na hodinách s rakúskymi lektorkami. Pre niektorých bola určite prvá hodina veľmi náročná. Zistili, že nie je jednoduché rozumieť a zostať v obraze. Avšak po pár hodinách tento problém zmizol a študenti sa aktívne zapájali. Komunikáciu si mohli vyskúšať aj v Mürzuschlagu, kde mali za úlohu dostať sa na určené miesto a získať o ňom čo najviac informácií. Samozrejme, pobyt nebol len o učení. V hoteli mali k dispozícii bazén, fitnes miestnosť , stolný tenis a veľa iných hier. Každý deň na nich čakal výlet. Pre študentov bola zaujímavá čokoládovňa  Lindt v Gloggnitzi, z ktorej si každý odniesol nejakú maškrtu. Otestovali lanovku v Semmeringu a z rozhľadne uvideli nádherné hory Rakúska. V posledný deň sa prešli po záhradách Esterházyho paláca v Eisenstadte. Na lodi sa plavili po Neziderskom jazere, kde zavítali až k maďarským hraniciam. Z pobytu mali úžasný zážitok študenti i profesorky a všetci by si tento týždeň ešte raz veľmi radi zopakovali.

          Lenka Možutíková, 1. B

           

    • Kontakty

      • Obchodná akadémia
      • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka) 0901 918 482 (riaditeľka školy: PhDr. Katarína Dudrová)
      • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica Slovakia
      • 00162086
      • 2020712309
      • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje