• Spoločenskovedné

• INEKO na našej škole

Dňa 28. 09. 2017 našu školu navštívil riaditeľ mimovládnej neziskovej organizácie

INEKO, Peter Goliáš a Zuzana Hlávková.

Pre druhákov a tretiakov mali pripravenú zaujímavú prednášku spojenú s diskusiou na

tému Stav demokracie na Slovensku. Zuzana Hlávková sa osobne podieľala na príprave kultúrnych akcií slovenského predsedníctva a po škandále súvisiacom s predstavením

predraženého loga odišla z ministerstva. Momentálne sa venuje boju proti korupcii,

zúčastnila sa aj na protikorupčných pochodoch. Ľudí povzbudzuje , aby sa nebáli vyjadriť

svoj názor. Prednášku a besedu sme mali v rámci občianskej náuky.

Denisa Bednárová

Matúš Kostka

Prezidentské voľby na obchodnej akadémii

Dňa 10.03.2014 sa v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky na našej škole konali voľby prezidenta SR. Volieb sa zúčastnilo približne 40% žiakov. Oprávnení voliť boli žiaci stredných škôl starší ako 15 rokov. Voľby boli organizované v spolupráci s pani profesorkou Haškovou a žiakmi 3.A a 3.B.

Voľby na našej škole s približne 40% vyhral Andrej Kiska pred druhým Radoslavom Procházkom. Na treťom mieste skončil Róbert Fico.

Cieľom týchto volieb bolo zistiť koho volia študenti vo veku od 15 rokov. Tohto projektu sa zúčastnili viaceré stredné školy na Slovensku.

INESS na našej škole.

Študenti našej školy sa zúčastnili 4. decembra besedy s Jánom Dingom z inštitútu INESS.

INESS inštitút ekonomických a sociálnych analýz, ako znie celý názov organizácie pôsobí na Slovensku od roku 2003. Zaoberá sa najmä štúdiou verejných financií, zdravotníctva, Európskej únie a nakladania s verejnými zdrojmi. Beseda sa uskutočnila v učebni č. 54 za účasti študentov z 3.A a 3.B triedy.

Beseda sa začala menšou rozcvičkou, pri ktorej sme si zopakovali základné fakty ohľadom verejných financií. Napríklad výška HDP, počet zamestnaných, počet nezamestnaných, počet štátnych úradníkov, výšku štátneho dlhu v prepočte na jedného obyvateľa ... Veľmi nás prekvapil ten fakt, že na Slovensku máme napríklad 15 000 vojakov, 22 000 policajtov, 70 000 učiteľov, 350 000 štátnych úradníkov, 400 000 nezamestnaných, 1 000 000 dôchodcov a len 2 300 000 zamestnaných. Beseda sa niesla najmä v duchu kritizovania nakladania s verejnými financiami našimi politikmi. Veď štátny dlh sa pohybuje na úrovni 39 miliárd eur, čo v prepočte na jedného obyvateľa predstavuje 7 226,- €. Ak by náš štát chcel splatiť tento dlh, museli by obyvatelia SR fungovať 1,5 roka bez akýchkoľvek štátnych služieb, ako napríklad zdravotná starostlivosť, vyplácanie dôchodkov, ochrana občanov, ... Zaujímavosťou bolo, že kým trvala naša beseda náš štát vybral na daniach 2 519 417,- €.

Beseda bola veľmi zaujímavá a každý z nás by si prial, aby trvala dlhšie ako jednu vyučovaciu hodinu. Triedy 3.A a 3.B ďakujú pani profesorke Haškovej, ktorá zorganizovala túto besedu.

Marek Fapšo 3.A